SAC' DAN AKVARYUM KAPAĞI

ilkereferee34Çevrim Dışı

İl: Istanbul
ilkereferee34Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2008 15:14
Selam arkadaşlar, elimdeki mevcut imkanlar ile yatersiz olan ışıklandırma tertibatımı değiştirmek için yola çıktım. Sac ve demir işleri ile ilgili bir firmada teknik personel olarak çalıştığım için tasarım konusunda kendi zevkime göre birşeyler yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

1- İlk olarak Autocad ve solidworks programında kapağı tasarlarım.
2- Lazer kesim olarak çizilen resimlerin kesimi ve bükümü hesaplandı ve lazer kesim'e gönderildi. Ertesi gün bükülmüş şekilde teslim aldım.
3- Malzemelerin kaynak ve zımpara işlemleri için firmamızdaki arkadaşların yardımları çok oldu sağolsunlar

4- Sac boya yapılacağı için kaynak izinin kalmaması açısından iyi bir zımpara yapıldı.

( Yukarıdaki resimlerde kapağın gövde kısmını görebiliyoruz )

5- Florasanların bağlanacağı, menteşe ile açılıp kapanabilen kapak.

6- Boyama özel olarak su geçirmemesi için polyester ilave edilerek siyah pütürlü renk olarak fırın boya yapıldı.
7- Gerekli menteşe ve tutma kulpu kişisel zevk'e göre mesan kilitten alındı.

8- Elimde önceden bulunan florasanları kullanmak istediğimden yeni florasan almadım. 2 adet t5 gün ışığı özel armatürlü florasan 1 adet osram de nuxe 1 adet aquarelle ışıklandırma olarak düşünüldü toplamda 130 w ışık gücü oluştu.

9- Yansıtıcı olarak parlak sac kestirdim ama ilk etapta kullanmayı düşünmedim. Montaj öncesi genel bir görünüm.

Diğer montaj işlemlerini resimleme gereği duymadım. Akvaryumun eski ve yeni kapağı takılı olrak resimlerini ekliyorum.

Eski Orjinal Kapak

Yeni Özel Kapak

Arkadaşlar elimden geldiğince kendi imkanlarımla yapmış olduğum bu kapağı sizlerinde görmesini istedim. Eğer beğenirseniz ne mutlu bana, benim hoşuma gitti eskisine göre daha kullanışlı oldu. 13 haziranda hayırlısıyla bebeğimiz oldu malum uykusuz geceler bıraz ilgilenemedim akvaryumla suda sararma oldu ve bitkilerim zaten azdı iyice bakımsızlaşınca biraz küstüler Smile dip çekimi yapıp bu gün temiz dinlenmiş su ilave edeceğim bikliler için daha yapmam gerekenler var biraz daha tecrübe kazanıp iyi bir zemin oluşturmam gerekmekte. Tabi zamanla, fotoğraflar konusunda kusura bakmayın arkadaşlar cep telefonu ile çekmeye çalıştım, boyutları büyük olabilir forum yetkilileri düzenleme gereksimi duyabilirler. İlgi gösteren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.. 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

phatignÇevrim Dışı

İl: Izmir
phatignÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Temmuz 2008 15:59
Oldukça emek harcamışsınız. Tebrikler.

Yanlız, akvaryumunuzun alt tarafında ahşap görünümlü kısımlar görüntüyü fena halde bozuyor. Bence o kısımlarada bu şekilde birşeyler yaparsanız dahada güzel olucaktır.

yigit kocbayÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3157,1[/B] [B]3947,2[/B]
İl: Ankara
yigit kocbayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Temmuz 2008 22:42
İlker Bey çok güzel bir çalışma olmuş.Tebrik ederim.Yalnız Onur Bey'in de dediği gibi alt taraftaki ahşap görünüm görüntüyü biraz bozuyor sanki.Oralarda aynı boya ile boyansa sanırım daha güzel olur...

ilkereferee34Çevrim Dışı

ilkereferee34Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2008 10:46
İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Ahşap olarak görülen kısım kahverengi yapışkan arkadaşlar şuanda çıkmış durumda zaten, ilk kapak çalışmam oldu eksiklerimi görmüş oldum. Kullanım konusunda bazı sıkıntılar meydana geldi ama netice olarak bitkilere baya bir faydası oldu ışıklandırmanın. İlerki günlerde 150x45x45 ölçülerinde bir tank yapımı üzerine çalışmalarım olacak kısmetse. Daha fazla emek harcayıp daha güzel bir tank meydana çıkmasını istiyorum. Bu akvaryumum bombeli seyir zevki çok fazla olmuyo açıkcası. Konuyu inceliyen arkadaşlara teşekkür ederim. Saygılarımla..

kuntakinteÇevrim Dışı

kuntakinteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2008 15:05
Harika bir kapak çalışması yapmışsınız. Elinize, emeğinize sağlık .

tremusaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
tremusaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2011 11:27
Güzel bir çalışma olmuş. Bilgileri detaylandırırsanız sevinirim. Kapak boyutu ,ağırlığı ve maliyeti hususunda.