sıvı bitki gübresi nasıl yapılır?

aliverovicÇevrim Dışı

İl: Istanbul
aliverovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 09:25
Başlıktanda anlaşıldığı gibi daha önceden forumda  bitki gübresi yapımı hakkında bir yazı okumuştum fakat şimdi bulamadım yakın bir arkadaşım suni gübre yapılan bir fabrikada çalışıyor ve demir sülfat bakırsülfat vs vs tüm malzemeleri temin edebilirim sanıyorum dolayısıyla akvaryumdaki bitkiler için sıvı gübre yapılabilirmi diye düşündüm balıklı bir akvaryuma sıvı gübre nasıl yapılır yardımcı olabilirseniz hemen yapımına başlayacam aliverovic2006-11-16 9:40:40

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ibrahimkayabasiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
ibrahimkayabasiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 09:47

Merhaba arkadaşım bu linki incelemen faydalı olacaktır

http://www.hidrobotanik.com/hidrobotanik/gubre.htm

aliverovicÇevrim Dışı

aliverovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 10:00

Oldukça açıklamalı bir site ama ben bitkilere faydası olacak ve bu sıvı gübreyi yapmak için kullanılacak malzemeler ve kullanılacak malzemelerin ne miktarda ve nasıl karıştırılarak hazırlanacağı bir formül arıyorum verdiğiniz bilgi içinde teşekkür ederim

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 11:38

Oranlar sıvı gübrelerin üzerinde de yazmaktadır (hepsinde değil) bu tip malzemeleri satan bir yerde kutuların arkasına bakıp içeriklerini görebilirsiniz. Forumlarda genellikle tam içerik ve/veya oranlar yazmamaktadır.

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 11:42

Piyasada hazır satılan gübrelerden alın.Belki yapacağınız karışım zarar verebilir.Nette araştırma yapın yararını gören birisi varsa  onun yöntemiyle deneyebilirsiniz,zira hiç yararını alan duymadım.

Saygılar

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
serkan_cetinkolÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 13:05
Bu şekilde yapılan gübreler ticari ürünlerden hem daha ucuz hem de daha etkili olacaktır.Ancak geniş kapsamlı bir araştırma gerektirir.Sudaki eksik elementleri, mineralleri test kitleriyle belirleyip uygun miktarda uygun maddeleri eklemek daha başarılı olur.Biz bitki akvaryumlarını şansa bırakıyoruz.Gübrenin üzerinde örneğin 50 litreye 10 ml koyun diyor.Bizde hergün koyuyoruz.Ama gerçekten ihtiyaç var mı ? ya da hangi maddelere ihtiyaç var farkında değiliz.Kısacası gerekli ölçümler ile birlikte DIY gübre kullanımı en doğru karardır diyorum.

aliverovicÇevrim Dışı

aliverovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 13:38

Benim akvaryumum bitki akvaryumu değil lepistes akvaryumu bu nedenle gübreleme olayının dikkatli ve su dengesini bozmayacak şekilde olması gerekiyor başta yazdığım gibi gübre yapımı için malzemeleri bulmam zor olmayacak bu malzemeleri dengeli şekilde karıştırmak için ise iş arkadaşlarımdan yardım alabilirim sanırım ben tıbbi teknisyenim ve hastanede çalışıyorum yani kimyagerlerden yardım almam zor olmayacaktır sanırım fakat balıklı akvaryumda kullanabileceğim şekilde karışım hazırlayıp faydalanmak ve sitedeki tüm arkadaşlara ilerideki zamanda tecrübeyle kullanıp kullanmamaları hakkında bilgi alışverişi yapmak istiyorum bu nedenle bu karışım için (kullanılması gereken malzemelerin ölçüleri) yardım istiyorum bu konuda fikir veya tecrübelerini benimle paylaşırlarsa sıvı gübre satın alma ve maddi kayıplarada bir nebze engel olabileceğimiz kanaatindeyim yani az masraf istenen verim.

aliverovic2006-11-16 13:39:38