SOLİDWORKS TE AKVARYUM TASARIMI (tasarım bitti )

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2010 10:19
Tasarımınıza bir diyeceğim yok ama ölçüleri son çiziminize göre almayın diye uyarmak istedim. Bakar bakmaz perspektif hatası görünüyor. Ön ve arka kısım yükseklikleri farklı olduğundan görüntü de etkilenmiş. Neden bu şekilde bir hata oluştuğunu bilemiyorum. Ancak eğer ölçüler de bu hataya göre çıkarsa gerçekte garip bir akvaryumunuz olur ve harcamalarınız da emeğiniz de boşa gider.
Bu arada ilk mesajdaki resimlerde bir sorun yok. Sorun sadece son mesajdaki resimde var.
Kolay gelsin.
kgurkan2010-04-06 10:20:29

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

inzibatÇevrim Dışı

İl: Nevsehir
inzibatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2010 12:03
Çok teşekkür ederim Köksal bey uyarılarınız için .Sanırım aldığım Render den dolayı böyle bir görüntü oldu. Bazen kendi yaptığınız şeyler gözünüze çok hoş görünüyor fark edemiyorsunuz ama.Böyle durumlarda dışardan birilerinin bakması şart. Yeni bir çalışma yaptım bakalım bu nasıl olmuş.

Başka bir konuda da sizlerin tavsiyelerine ihtiyacım var. Akvaryumun ölçüleri standart dışı zor bir ölçü farkındayım .Fakat evdeki koyacağım yer tam bu ölçülere göre ve söylediğim gibi yüksek akvaryumlara karşı bir ilgim var. Bu ölçülerde sizce hangi tür beslemeliyim ? Genelde Amerikan türleri beslemeyi seviyorum.Tavsiyelerinizi bakliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2010 12:52
Tasarımın deseni ve rengi ile ilgili bir kaç yorumum olacak. Mobilya görünümü güzel olabilir ama genelde çizgili desenler gözü yorar ve ilgiyi dağıtır. Düz bir ağaç yapısı olsa daha sade olabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca arka plan için yine düz bir fon ve ya siyah ya da açık mavi (ki benim tercihi bu yönde) bir fon olsa akvaryum kendini daha bir gösterirdi.
Eğer yapabiliyorsanız bu değişiklikleri yaparak deneyebilir ve görebilirseniz sanırım demek istediğimi yakalarsınız.
Resim için de yatay değil dikey ve akvaryumu da biraz daha büyük gösterecek şekilde oluşturabilirseniz etraftaki boş alandan çok akvaryuma odaklanılabilir.
son anda aklıma gelen kritik bir nokta da hem kapakta hem de dolabın arkasında dış filtre veya sump boruları için delik bırakmak gereklidir. Tasarımınıza bunu da eklerseniz daha anlamlı olacaktır. Sonradan yaptırmak daha zor olur.
Balık önerisi için mesajımı güncellerken boyutlarla çizimin tutarlı olmadığını da farkettim. Çizimde 50*50*80 gibi görünüyor. Ama ilk mesajınızda 70*70*80 demişsiniz.
Neredeyse tüm balıklar daha geniş taban alanı ister. Sizin için balık sayısını az tutmak gibi bir zorunluluk ortaya çıkacaktır.
Melek, Discus gibi balıklar sakindir ve bitkili bir ortamda hoş da duracaktır. Yanına da bir kaç neon, kırmızı burun güzel olur. Ama Amerikan derken büyük cichlid türleri ise alan dar gelecektir.
kgurkan2010-04-06 12:58:49

kibritÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
kibritÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2010 21:21
Murat kardeş,Köksal bey aklımdan geçenlerin birkaçına değinmiş. Arka fonu bence de mavi düz bir fon seçerseniz daha iyi olur. Bir de Köksal beyin dediği gibi 50*50 gibi duruyor çizim.Ayrıca da disk süper durur gerçekten.
kibrit2010-04-06 21:28:35

inzibatÇevrim Dışı

inzibatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 14:03

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Tavsiyelerinize göre çalışmayı tekrar düzenledim.İlk 60*60 olarak düşünmüştüm çizimide ona göre yapmıştım sonradan 70*70 diye karar verdim çizimi düzeltmeyi unutmuşum o yüzden öyle görünüyor.Bakalım bu defa nasıl olmuş.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 14:20
Kapakta ve arkada filtre/sump için delik kısmını yine hatırlatayım. Ayrıca menteşeleri içeriden olursa kapak daha şık durur.
Resmi oluştururken arka plana farklı renkler verince yine akvaryum anlaşılmaz olmuş. Soldaki beyazımsı mavi renk yüzünden akvaryum karanlık durmuş.
Şu akvaryumu düz fonla ve dikey resim olarak görebilirsek daha mantıklı olacak. Dediğimi aşağıda örnekle veriyorum.

Bu arada ilk resim bir önceki mesajdaki resimdir. İkinci resim ise biraz renk tonu ayarlanmış halidir.
Farklı şekilde sununca görünümü ve algılanması da farklı olmadı mı?
kgurkan2010-04-07 14:33:45

inzibatÇevrim Dışı

inzibatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 14:57
Tekrar düzenleme yaptım.İmalat aşamasında filtre deliklerini deleceğim.

ajbekÇevrim Dışı

İl: Kayseri
ajbekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 17:33
Aaa benim akvaryumum bu. :D Epeyce benziyor ama tasarımı daha güzel olmuş tebrikler. Yapım aşamasına geçmedi iseniz tek bir şey söylemek isterim. Bakımı kolay olmuyor. Derin, bir balık ölse, bir bitkiye müdahale gerekse dert. zor vallahi. Ben tek dezavantaj olarak onu gördüm.
Benim akvaryumum bitkilendirilmeden önceki halidir.

Daha önce tanıttığım linki de vereyim belki aklınıza olumlu fikirler gelir.
http://www.akvaryum.com/Forum/125_lt_ozel_yapim_akvaryum_%28resimler_eklendi%29_k358976.asp

kibritÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
kibritÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 22:55
Murat kardeş biz sana tavsiyelerde bulunuyoruz ama tabiki zevk senin son kararı sen vereceksin. Bir de hazır solid elinin altındayken 70*70*70 ölçüsünde bir akvaryum çizsen de bizler de görsek, bu ölçüde bir tank düşündün mü? 10cm kum olsa, üsttede 5cm boşluk olsa akvaryumun içine müdahalede zorluk çekmezsin hem.  Çizip görmek lazım..

inzibatÇevrim Dışı

inzibatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 09:53
Herkese tekrar merhaba.
Cem beyin verdiği ölçüler kafama yattı sanki o ölçülerde yapmayı düşünüyorum.Şimdilik bu ölçü yetrli olacak bana. Zaten herkes gibi benimde tek hayalim hep büyük,en büyük,daha büyük olduğu için ilerde daha büyüğünü yapacağım. Bir dönem bununla idare ederim artık.Yeni ölçülerde çizimi yaptım. Yorumlarınızı bekliyorum.

turgutkorkutÇevrim Dışı

İl: Usak
turgutkorkutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 22:21
Hayırlı olsun ihtiyacı olanlar vardır böyle tasarımlara hep aynı modellerden sıkıldık artık.

ajbekÇevrim Dışı

İl: Kayseri
ajbekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 22:57
Ben beğendim. Çok başarılı. Ancak taban alanının darlığı, bakım zorluğu konusunda daha önce söylediklerimi tekrar etmekte de fayda görüyorum. Ben pişman olmadım zorlukları olsa da. Ama karar sizin tabii.