Tank ve iç sump (Proje)

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 23:56

Merhabalar
Öncelikle belirtmeliyim ki bu proje Haziran ayında hayata geçecek.
Büyük tankların sumpsız olmayacağı hepimizce malum ancak sumpın en büyük sorununun ses ve koku olduğunu biliyoruz. Bu projede mekanik/biyolojik ve ekonomik mükemmel filtre sisteminin yanında sessiz, kokusuz, ısı kaybı olmayan, fazladan bütçe ayırmanıza gerek kalmayan, taşma vs riskinin olmadığı tamamen güvenli ve huzur dolu sump yapmaya çalışıyorum.
Tankın yüksekliği 65cm ancak, kayıt kuşak buhar camına 5cm gidecek. Ayrıca sumpın güvenliği için 1cm boş alan kalacak. Sump ana tanktan sadece 1 bölme ile ayrılıyor. Su kaçağı olmaması için gayet muntazam silikonlanması gerekli.
Sumpın ilk bölümüne kafa motorunu koydum. Suyu doğrudan ana tanktan çekecek. Son bölmeye koymak riskli geldi çünkü filtrasyon malzemelerinden birisi tıkanırsa sumpa su kalmaz. Bu şekilde en fazla tıkanan yerin tepesinden anatanka geri taşar. 2. ve 3. kısımlar hepimizce malum. Bence sumpın olmazsa olmazları. 4. bölüme ısıtıcı vs gibi elektrikli tesisatı saklayacağım. Bir nebze havalansın diye yüzeye yakın iç filtre ile hava almasını sağlayacağım. Buranın tabanına mineral açısından çok zengin olduğunu düşündüğüm dere çakılını kadın çorabı içinde koyabilirim. 5. bölüm ise aktif karbon vs gibi dönemsel ve duruma göre ilavelerin ekleneceği, normalde boş kalacak kısım. 6. bölümü olabildiğince tatlı su midyesi ile dolduracağım. Üst kısmada bol bol bataklık bitkileri. Sinekliği kat kat yapıp içerde tutacağım. Yoğun ışıkla yosun oluşacağını düşünüyorum. Son bölümden hemen önce hamburg filtrem var. Etkisi hepimizce malum. Son bölümde suyu yukardan akıtmak yerine suyun altından, kuma yakın olacak şekilde tahliye edeceğim. Bu sayede hem sessizlik sağlanacak hemde ana tankta iyi bir dip akıntısı elde edilecek.

Proje bu kadar arkadaşlar. Olumlu olumsuz tüm görüşlerinizi merakla bekliyorum.
Saygılarımla.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 00:19
Yan sump sistemini pek çok akvaryumda kullandım. Çoğu benim akvaryumum değildi ama akvaryumların kurulum süresince ve devamında hep gözlemleme şansım oldu.

Açıkçası çok verimli bir sistemdir. Normal sump ile kıyaslanınca pek çok avantajı vardır. Deneyimlerime göre ben de birkaç saptama yapmak isterim:

Getirileri:

1- Sump ile akvaryum arasında yükseklik farkı olmadığından kafa motoru debi kaybına uğramaz. Bu daha ufak kafa motoru ile aynı verimi almanızı sağlar. Hem kafa motoruna daha az para verirsiniz hem de daha az elektrik harcarsınız.

2- Sump dikey bir aktarma sistemini içermediğinden borularla uğraşmazsınız. Aktarma işlemi için bir mekanizmaya gerek olmaması ve suyun doğrudan sumpa aktarılması sayesinde sistem çok daha güvenilirdir.

3- Ses sorunu neredeyse hiç yoktur. Akvaryumdan sumpa giriş bölümünün hemen altına eklenecek sünger veya elyaf ile ses neredeyse tamamen kesilebilir.

4- Taşma gibi bir risk yoktur.

5- Akvaryumun içinde bir bölme olduğu için sump'ın camı aynı zamanda akvaryumun ön ve arka camlarına bir destektir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

A- Sump camlarının su sızdırmamasına aynen diğer sumpların yapımında olduğu gibi çok dikkat edilmelidir.

B- Sump tasarlanırken kuşaklar gözönüne alınmalıdır. Kimi zaman sumpın içine elinizi sokamadığınızı yaptıktan sonra anlayabilirsiniz.

C- En iyisi akvaryumu yaparken sumpı beraberinde yapmaktır.

Ç- Sump girişinin boyutu dikkatlice ayarlanmalıdır, sonradan değiştirmek mümkün değildir. Geniş olması dar olmasından iyidir.

D- Sump'ı akvaryumdan ayıran camın altında kalan boşluk için alt kuşalar ile aynı kalınlıkta bir cam ayarlanmalıdır.

E- Akvaryumun içinden bakınca sumpın içi görünecektir. Bunu önlemek için sumpın yan kısmına konacak cam arasında film olan bir çiftcam olarak hazırlanabilir veya sumpın içinin yosun tutması beklenebilir.

F- Sumpın son bölümü su seviyesi en çabuk düşen bölümdür, ısıtıcıyı daha önceki bölümlerden birine yerleştirmek en iyi seçenek olacaktır.

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 00:38
Onur bütün gerekli bilgileri vermiş sağ olsun.

Ancak benimde eklemek istediğim birşey var.Herşey iyi güzel düşünülmüş fakat suyu akvaryumun üstünden çekip alttan vermek olmamış.Sumpa su herzaman üstten girip,tekrar akvaryumun üstünden verilmelidir. Gerekli ve düzenli temizliği yaptığınız sürece motor hiçbirzaman susuz kalmaz.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 00:44
Olcay Abi'nin dediği kısım benim gösümden kaçmış. Aslında en garanti yollardan biri Olcay Abi'nin dediği yöntem.

Eğer bu şekilde kullanılacaksa o zaman kafa motorunu akvaryuma koyup hortumla sump'a basmak en güveniliri olacaktır.

07es26Çevrim Dışı

İl: Antalya
07es26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 00:52
Selamlar,
Nacizane bir eklemede ben yapmak isterim. Eğer su sumpa üstten girerse, suyun üzerindeki yağ tabakasını engellemiş olursunuz. Sumpa dökülerek indiği için ekstaradan havalandırma ve soğutma sağlarsınız. Ayrıca bi sehpa sistemi kurup üzerine elyah koyarsanız başarılı bir ön filitreniz olur. Bu da diğer medyalardan daha verimli faydalanmanızı sağlar. Elyafı değiştirmesi çok kolay olacaktır ve su içinde durmadığı için topladığı kaba pisliklerinde NO2 veya NH3 üretmesi mümkün olmayacaktır. Suyu dipten basmanız iyi bir fikir gibi gözüküyor ancak kullanacağınız taban malzemesini iyi seçmeniz gerekli. Sanırım sürekli kalkarak, tankınızı karıncalı TV kanalına döndürmesini istemezsiniz :) Fakat malzemeyi belirlemekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü ince seçerseniz havalanır, mercan kırığı kullanırsanızda ileride tortu problemi yaşarsınız.

Saygılarımla...

abestilÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
abestilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 01:53
Aslında bu sistemi çok merak ediyorum.Onur beyin saydığı vantajların çoğunu bildiğim için çok merak etmiştim. Merak derken; yapım aşamasında Onur beyin saydığı incelikleri merak ediyorum. Eğer onları öğrenmeden bu işe kalkışırsak ancak 3. 4. sump ta yüzümüz güler diye tahmin ediyorum. Onun için Onur beyden varsa elinde bu sistemin yapılım aşamasının fotoğraflarını rica edeceğim. (Yazdıklarınızı şekil üzerinde görmek için)
abdullahbestil2009-02-13 01:53:39

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 07:34
Maalesef fotoğraf çekme alışkanlığım olmadığından yapım aşamalarının fotoğrafları elimde yok. Aslında zor olan bir şey de yok. Bir kere sump yapmış biri kolaylıkla altından kalkabilir. Sadece dalgın olmayıp her şeyi önceden planlamak yeterli.

UzayÇevrim Dışı

UzayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 08:25
Onur Bey,

Merak ettiğim birkaç konu var;
Su değişimi yaparken, iç sump ı kapatıyormusunuz?
Su değişimi sırasında iç sumpta da su seviyesi düşüceğinden bakterilere bir etkisi oluyor mu?
Benim akvaryumda da üstünde gelen, dört odacıklı bir iç filitre var. Bir nevi iç sump gibi çalışıyor. Su değişimi sırasında bu sorular hep aklıma takılıyor.

Teşekkürler,   

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2009 12:56
Merhabalar.
Akvaryumun sağ, arka ve solu komple strafor ile dekore edilecek. Yani sumpın görülme ihtimali hiç yok.
Diğer yandan sumpa sürekli su gireceğinden basıncı ayarlamak için sürekli su ana tanka akacaktır. Ben yüzeyde bakteri oluşumunu artırmak ve sessizliği sağlamak adına alttan su vermeyi uygun gördüm. En kötü ihtimalle kafa motorunun su çeken borusu çıkar ve sürekli olduğu yerdeki suyu çekip geri basar. Yani arıtım durur ancak risk oluşmaz.
Yinede Kafa motorlarını strafor dekorun içine saklayıp hortum ile suyu sumpa basacağım ve suyu üstten ana tanka aktaracağım tavsiyeleriniz üzere. Böylece yüzeyde yağlanma olmayacak ve yüzey akıntısı dalgalanma olacak ve su sürekli bol oksijenli kalacak. Üstelik kafa motorunun borusu çıksa bile içerde akıntı sağlanmış olacak. Sump buhar camının altında kalacağından sehpa sistemi malesef kuramam. Zaten bu kadar biyolojik sistemin çalışması için nitrit, nitrat ve amonyağa ihtiyacım olacak. Yoksa sistemlerden biri ve/veya fazlası durur. Üstelik oksijensiz ortamda yaşayan bakteriler için kumun altına 2cm kalınlığında elektrik boruları döşeyeceğim. Kum olarak çok ince dere çakılı kullanılacak.

Saygılarımla.

mct.aquarıumÇevrim Dışı

İl: Kirklareli
mct.aquarıumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2010 00:48

Merhabalar bnm sistemim blki biraz da olsa bakış açısı için yardımcı olabilir.Sağlıklı balıklar..

akviÇevrim Dışı

akviÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2011 23:33
Merhaba,

Ben bu sump işini hala çözemedim.
Su sumpun içine nasıl giriyor?
Peki sumptaki su alttaki delikten çıkıcak ise akvaryumdan sumpa su girer nasıl olcak?
Kafa motorları ne işe yarıyor?
Son olarak hamburg filtre sistemi ne oluyor?

Şimdiden teşekkürler ,sağlıklı balıklar..

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2011 17:28
[QUOTE=onuruygun]
E- Akvaryumun içinden bakınca sumpın içi görünecektir. Bunu önlemek için sumpın yan kısmına konacak cam arasında film olan bir çiftcam olarak hazırlanabilir veya sumpın içinin yosun tutması beklenebilir.

F- Sumpın son bölümü su seviyesi en çabuk düşen bölümdür, ısıtıcıyı daha önceki bölümlerden birine yerleştirmek en iyi seçenek olacaktır.
[/QUOTE]
Akvaryuma kullanacağımız fon kağıdını içten silikon ile yapıştırmak, hatta sump bölümünün oraya da L şeklinde fon kağıdı ile dönmek daha garanti çözümdür. ama yine de dışardan bakıldığında bir görüntü kirliliği elbette olacaktır...

Motoru eğer son bölümde kullanacaksak, onu da aşağı bir seviyeye monte etmeli, su seviyesinin düşmesi durumunda motorun yanma ihtimalini sıfırlamak için en iyi çözümdür.. Su çıkış yerine hortum bağlayarak, tanka dönüşü sağlanmalıdır..

Bir kaç naçisane eklemede bulunmak istedim Onur bey..  Ha bi de "acaba ısıtıcının kafa kısmına strafor çemberi silikonla yapıştırsak nasıl olur?" diye de düşünüyorum epeydir..

dj_batukaanÇevrim Dışı

dj_batukaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2011 22:38
Bu konunun son durumu nedir bir gelişme varsa öğrenebilirmiyiz ?

llosingÇevrim Dışı

İl: Adana
llosingÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Kasım 2011 00:10
Detaylı fotogrfarı varsa koyarmısınız cok merak ettim.