TEFLON BANT Hakkında önerileriniz?

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2013 12:58
Arkadaşlar bugün dış filtremin çıkış borusunun (yağmurlama aparatı) ucundaki tıpa sürekli yerinden çıkmasın diye teflon bant ile sarıp yerine sabitlemek istiyorum. Teflon bantın balıklara veya suya zararı olmaz değilmi? Kullananlardan acilen bilgi alırsam sevinirim... Teflon bantın yapışkanlıları ve yapışkansızları varmış sanırım..  Alırken neye dikkat etmem gerekiyor? Saygılar..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

makara95Çevrim Dışı

İl: Izmir
makara95Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2013 14:56
Aynı sıkıntıyı bende yaşadım hocam teflon bant hakkında bir bilgim yok.Ben japon kullanmıştım ve bir daha sıkıntı yaşamadım.Bildiğim kadarıyla bir zararı da yok java fernleri kütüğe tuttururken kullanılıyor.Hatta bulunuş sebebi savaş sırasında yaraları dikmek uzun sürdüğü için hızlı bir şekilde yaraları kapatmak diye biliyorum.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2013 18:48

Japon yapıştırıcısının asıl maddesi siyanoakrilat. Bu maddenin sağlığa zararlı olup olmadığı hakkında bilgi bulamadım.  

Teflon bantın asıl maddesi politetrafloroetilen.  Politetrafloroetilen, florlanmış etilen polimerinden üretiliyormuş.  Etilen polimer ise pet şişelerin, plastik malzemelerin ham maddesiymiş. 

Teflonun zararı yok gibi.

Kerem2013-10-06 18:49:10

hersanliÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
hersanliÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2013 19:23
Tangit kullanabilirsiniz. Ben zamanında tankımdaki iç filitremin yağmurlama aparatının tıpasını yapıştırmıştım herhangi bir sıkıntı yaşamadım. 

GeckoÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
GeckoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2013 19:40
Umut merhaba.

Benim fikrim hicbir sikinti yasamadan kullanabilecegin dogrultusunda. Sonucta bu malzeme su tesisatlarinda kullaniliyor. Ayrica cok ufacik miktar senin tankina zarar veremez. Her maddeye karsi sistemlerimizin belli bir miktar tolerans degeri vardir. Mesela benim 20 litrelik karides tankimda paslanmaz diye koydugum moss telinin aylardir pasli bir sekilde kaldigini ve en hassas canlilardan olan karideslere bile zarar vermedigini bizzat deneyimledim. Belki ayni telden 2-3 adet olsaydi zarari olacakti ama ufak bir parca oldugu icin sistem bu zararli kismi elimine etmiş. O yuzden sahsen kendi tankimda teflon banti gonul rahatligiyla kullanirim. Hatta yazarken aklima geldi, diy filtremin kapaginda baya bir miktar var ve suya da temas ediyor. His sorun yok.

Umarim fikir vermistir. Kolay gelsin.

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2013 09:57
Herkese çok teşekkür ederim. Fikir ve tecrübeleriniz ile yanımda oldunuz. Teflon bant ile sardım tıpayı şuan için sorunsuz kullanıyorum.

arifkoÇevrim Dışı

arifkoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2013 10:59
Aynı sorun bende de var. Yağmurlama aparatının tıpası çıktı, yerine acil müdahale olarak akvaryumda ufak çekimler için kullandığım enjektör şırıngayı soktum, tam oturdu ama çirkin bir görüntü oldu. Bunun bir sakıncası var mı bilmiyorum birkaç aydır duruyor ama birşey olmadı. Geçenlerde akvaryumcuya soruyum dedim. O da birşey tıkamasan da olur dedi. Doğru mu? Ya da bu dediğiniz teflon bantı ben de kullanıyım o zaman. 

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2013 12:15
Nalburdan 1 tl ye aldım bantı.. Tıpanın borunun içine giren kısmına birkaç tur sardıktan sonra borunun içine soktum. Şimdilik yerinde duruyor tekrar çıkmadı :)

arifkoÇevrim Dışı

arifkoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2013 12:17
İyiymiş valla. Aynısını ben de uygulayacağım :)

S.Z.TÇevrim Dışı

S.Z.TÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2013 15:00
Yıllardır kullanırım teflon bant, hiç bir sıkıntı yaşamadım.

baskurtluÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
baskurtluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2013 18:39
Uzun süredir boşluk yapan yerlerde teflon bant kullanıyorum,bir sıkıntısını görmedim...

gssmartboyÇevrim Dışı

gssmartboyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2013 02:05
Malawi beslerken iç filtrenin hava çıkış ucu çatlamıştı teflonla sararak sabitlemiştim  aylarca, balıklarda hiç bir sorun gözlemlemedim. Ama yinede salınım yapıyor mu bilmiyorum açıkcası..