Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Balık Forumları : Canlı Doğuranlar
Yavru Lepistes Bakımı
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama
)))-QeSChN-((((
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 29 Ekim 2010
Konum: Denizli
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı )))-QeSChN-(((( Alıntıbullet Konu: Yavru Lepistes Bakımı
    Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2010 21:46 IP

Konu alıntıdır bu konuyu etrafimdeki kişileri bilgilendirmek için paylaştım.Bunu paylaşan kişi başka bir siteden batuk adlı bir kullanıcıdır.Fakat oda alıntı yapmış Tebessüm

lepistes (poecilia reticulata, lebistes reticulatus)
ailenin en popüler üyesidir. Ülkemizde lepistes ismi ile bilinse de yurt dışında genellikle guppy olarak bilinir. 

anavatanı; barbados ve trinida dahil, orta amerika'dan brezilya'ya kadar tatlı ve sığ sulardır. Buradan çeşitli ülkelere götürülmüş ve akvaryumlarda üretilmiştir. 

en az 20 litrelik bir akvaryumda bakılması gereken lepistesler, 24-28°c sıcaklıktan hoşlanırlar. (ama 20-19 derecedede yaşarlar) bulundukları akvaryumun suyu berrak olmalıdır. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Bulundukları akvaryumun su sirkülasyonunun çok şiddetli olmaması daha iyidir. Tankta düzenli su değişimleri yapmak çok faydalıdır. Haftada 1-2 kes %20-30 civarında su değişimi yapmak gerekir. Akvaryum suyuna 10 litreye 1 çay kaşığı tuz koymak, hastalıklarla mücadelede bir ön tedbirdir. Ama sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanılması tavsiye edilmektedir. (iyotsuz)

lepistes, bir grup balığıdır. Bir tanka en az 4 birey konmalıdır. 1 erkeğe 3 dişi oranında düşünülmelidir(bence abartı toplam errkek sayısından 1 veya 2 dişi birey fazla olsa yeterli). 

erkekleri 3, dişileri 4 cm. Kadardır. Erkekleri çok renkli ve ince yapılıyken dişileri gri/yeşil renkli yada renksiz ve daha dolgundur. Tüm poeciliidae üyeleri gibi erkeklerin anüs yüzgeci gonopod şekline gelmiş ve bir üreme organına dönüşmüştür. 

beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Su piresi (daphnia) tubifex, sivrisinek larvaları gibi canlı yemler ile birlikte su yosunları ve çeşitli bitkisel besinleri de severek yerler. Ağırlıklı olarak bitkisel beslenmeleri daha uygun olur. Yiyebilecekleri su yosunlarından bulamazsanız bir ıspanak yaprağını 10-15 dakika kaynatıp damarlarını ve sapını aldıktan sonra ince bir şekilde kıyarak lepisteslerinize verebilirsiniz. İştahla yiyeceklerdir. Ispanak, onların sindirim sistemlerini de rahatlatır ve kabızlığı önler. Her gün değil, 15-20 günde bir ıspanak verilmesi faydalı olur. 

üretimi en kolay akvaryum balığıdır. Üremek için özel şartlar gerektirmezler. Erkekler 2, dişiler 3 aylıkken üremeye hazır hale gelirse de balığın sağlığı açısından 4-5 aylık olmadan önce erkek ve dişi balıklar ayrı tanklarda tutulması faydalıdır. Çünkü küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar oluşabilir. 

üreme olgunluğuna gelmiş erkek balık sürekli dişileri kovalar. Bu yüzden de dişilerin sayısı erkeklerden fazla olmalıdır. 1 erkeğe en az 3 dişi düşmelidir. (bence buna gerek yok normal erkek sayısından 1-veya 2 fazla olsa yeter çünkü dişiler çok gösterişli değiller. ) eğer erkeklerin sayısı dişilerden fazlaysa erkekler tarafından sürekli kovalanan dişiler çabuk yorulacak, bitkin düşüp hastalıklara daha kolay yakalanacaktır. Erkek sayısının dişilerden az olması, sürekli kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verir. 

erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişi balık bu 6-8 doğum boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu yüzden de bir kez çiftleşen dişinin, erkek balıkların olmadığı bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapması ilginç bir gözlem olmaktadır. 

dişi lepistesler ortalama olarak her ay 10-30 arasında yavru verir. İlk kez doğum yapan bir dişinin yavru sayısı 10-15 kadar iken sonraki doğumlarda bu sayı artar. Buna karşılık ilk doğan yavrular ileride iri yapılı bireyler olurlar, sonradan doğanlar ise ilk doğanlara göre daha minik yapılı olurlar. 

doğum yapmak üzere olan dişi balık, filtrasyonu iyi olan küçük ve bitkili bir tanka alınabilir. 15 litrelik bir tank bu iş için uygundur. Akvaryumun bol bitkili olması bu durumda çok faydalıdır. Çünkü lepistesler genellikle kendi yavrularını yeme eğilimindedirler(yavruları havalandırma çekmezse elinizde 5-9 yavru balık kalabilir). Yeni doğan yavrular içgüdüsel olarak hemen saklanma yerleri ararlar. Özellikle ince yapraklı su bitkileri yada yüzey bitkileri bu iş için çok uygundur. Yavru lepistesler bol bitkili akvaryumlarda daha iyi ve hızlı gelişirler. 

bitki bulamazsanız bunun yerine rafya kullanabilirsiniz. Kırtasiyecilerden alacağınız rafyayı 1 m. Kesin ve makas yardımıyla bukleler oluşturup suya koyun. Doğacak yavrular bunun içine saklanacaklardır. Rafyanın yeşil renkli olması daha doğal bir görünüm vereceği için balığın kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. 

doğum yapmak üzere olan dişiyi başka bir tanka ayırma imkanı yoksa piyasada ucuza bulunabilen ve çok çeşitli olan yavruluklar kullanılabilir. (bn 6 milyona aldım fakat 3-4 milyonada bulabilirsiniz-yavruları büyütmek için olanlarıda mevcut)

yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz(doğruluk payı olabilir ama her biri neredeyse 2şer kez yavrulayan balıklarıma birşey olmadı) bu yüzden hiç olmazsa 2-3 gün özel vitamin takviyesi ile anne balığı ayrı bir yerde beslemeniz faydalı olur. (bence gerek yok ama siz bilirsiniz) akvaryum yeterince büyük (100 litre ve üzeri) ve bol bitkili ise, erkek balık sayısı dişi balık sayısının1/4'ü ise(abartı) bu işlemi daha kısa tutabilirsiniz yada gerek duymayabilirsiniz. 

yavrular, erişkinlerden ayrı tutulmalıdır yoksa onlara yem olabilirler. 1-1,5 aylık olunca erişkin lepisteslerin yanına konabilirler. 1-2 cm. Boyuna ulaşan genç lepistes, büyük lepistesler tarafından avlanamayacak kadar büyüktürler. Yavrular yeni çıkmış artemia larvaları ile beslenmelidirler. Artemia konusundan ve bu yemin nasıl hazırlandığından daha önceki konularda bahsedilmişti. İlk 1 aydan sonra her türlü kuru yemi ve yiyebilecekleri diğer yemleri genç lepisteslere verebilirsiniz. (bunun yerine sera nın yavru yemleri var veya toz yemler kullanabilirsiniz. )

lepistesler, yakın akrabası olan bazı balık türleri ile çiftleşebilir ve bu çiftleşmelerden yavru alınabilir. Yakın akrabaları; gambusya, moli, velifera gibi balıklardır. (ama çoğunlukla kendi turlerini tercih ederler)

hangi balıklarla bir arada beslenebilir? moli, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri lepistesler için uygun arkadaşlardır. Neon tetra, zebra balığı, corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, scalare ve labirent balıklarının sakin türleriyle bir arada bakılabilirler. Tank çok büyükse (250 litre ve üzeri) küçük ve sakin çiklit türleri ile beraber de bakılabilirler. 

hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? clown loach, tetrazon gibi kuyruk kemirici balıklar özellikle erkek lepisteslerin kuyruklarını yerler. Bu yüzden bunlarla aynı akvaryumda bulunmamalıdırlar. Aynı şekilde istisnaları olsa da japon balıklarıyla da aynı akvaryumda bulunmaları sakıncalıdır. Japon balıklarının cüsseleri lepisteslerden çok daha büyük olmasına rağmen, gösterişli yüzgeç ve kuyrukları lepistesler tarafından didiklenebilir. Bunların dışında küçük balıklarla beslenen saldırgan balıklarla -akvaryum ne kadar büyük olursa olsun- bir arada kesinlikle bulundurulmamalıdır. 

lepistes, dayanıklı bir balık sayılır. Çoğunlukla, akvaryum hobisine yeni başlayanlarca tercih edilir. Bakımı kolay olsa da burada önemli bir konuya değinmekte fayda var: yurdumuzdaki yerli üretim lepisteslerde özellikle son yıllarda sıklıkla sağlık problemleri çıkmaktadır. Bu sorunların başlıca sebebi gen bozulması olabilir. Bu sebeple akvaryumdaki lepisteslerin arasına ara sıra akvaryumdakilerle kan bağı olmayan lepisteslerin salınması, gen çeşitliliğini artırmak anlamında faydalı sonuçlar verebilir. Sürekli kendi aralarında çiftleşen lepistes kolonisinde, sonraki jenerasyonlarda gen bozulmaları, renk kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalanma riski gibi durumla görülebilir. 

seçici üretim yöntemleri ile birbirinden güzel lepistes ırkları üretilmiştir. Doğal örneklerinin soluk gri/yeşil renklerine karşılık, rengarenk ve çeşitli kuyruk-yüzgeç formlarına sahip çok gösterişli ırklar üretilmiştir. Bunlardan başlıcaları; tuxedo, lirkuyruk, king, albino, çim, mozaik ırklarıdır. Bu ırkların birbirleri ile melezleşmesinde de sayısız varyete oluşturulmuştur. Sizler de kendi akvaryumunuzda değişik ırklardan lepistesleri melezleştirip değişik lepistes örnekleri elde edebilirsiniz. Albino lepistesler, diğer albino canlılar gibi bembeyaz değildir; pembe ve sarının açık tonları halindedir. .


Düzenleyen )))-QeSChN-(((( - 02 Kasım 2010 21:57

Kurulumda 64 lt16lt sump 80lt deniz
ARTIK 8 AKVARYUM Sarı P.-Beyaz P.-İceman-Yunus-Şeker Portakal
kribensis-kafalı yunus
 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 25/05/2015 02:02:59
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön
chevalier
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 07 Haziran 2010
Konum: Içel
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı chevalier Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2010 22:05 IP

Mersin üniverstesinde büyük bir tankta onlarca lepistes var ve doğumuna şahit oldum. Rafyaların arasına girip pıtır pıtır döküyor yavrucakları. Kendi beslediğimdne yavru alamamıştım.

Küçük bir balık olması herkesin göz zevkine hitap etmeyebilir ama popüler bir balık. Yeni hobicilere peynir ekmek gibi satılıyor. Ucuz fiyatı hızlı çoğalması sebebiyle.

Fakat az vasıflı lepistesler değil de daha değerli üretimler daha çok ilgimi çekiyor. 

Güzel paylaşım. Ellerine sağlık.


Teşekkür Edenler: caglar33,

 
Yukarı Dön
darXis
Forum Üyesi
Simge
Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 18 Aralık 2009
Konum: Eskisehir
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı darXis Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2010 23:16 IP
Rafya kavramı dışındakiler doğru.Hobici isterse rahat rahat bitki bulur.Lepistes akvaryumuna plastik konulmaz.Aslında hiçbir balığın akvaryumunda doğal olmayan malzeme bulunmamalı,fakat canlıdoğuranlar bu konuda gerçekten de ihmal edilmemeli.Kesinlikle bitkisiz akvaryumda beslenmemeli.Paylaşım için teşekkürler.

Hobide memnuniyetin anahtarı==> 1-Sitemize danışmadan "hiçbirşey" almayın 2-Tüccarlara & "ben yaptım oldu"culara kanmayın 3-Balık bir canlıdır unutmayın
 
Yukarı Dön
merkez cafe
Forum Üyesi

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Haziran 2012
Konum: Nevsehir
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı merkez cafe Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2012 16:49 IP
Merhabalar forumunuzu süreklı takıp ediyorum ama yenı üye olma sansı buldum bilgiler çok işime yaradı ama bı hususta takıldım.
yenı balık beslemeye basladım 1 ay oldu ve ilk yavrularımı aldım 17 tane yavru lepistesim var ana tanktan baska bir tankta beslıyorum anaçlara verdigim pul yem ve vitamini ezerek veriyorum. ögrenmek istedigim husus yavrularımı nezman ana tanka alabilirim ve yavruların suyu kaç günde bir değişmem gerekiyor. şimdiden teşekkür ediyorum kolay gelsin..
birde kendi keşfim olan yavrulugun resmini buraya nasıl yükleyebilirim bi kaç arkadasa yardımım dokunursa ne mutlu

yasin eker
 
Yukarı Dön
Genç Balıkçı
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 11 Aralık 2013
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Genç Balıkçı Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 21 Aralık 2013 11:51 IP
Bende Lepistes almayı düşünüyorum akvaryumuna canlı bitki mi yoksa yapay bitki mi koymalıyım ve Sarı Prenseslerle yaşarlar mı ?--------------------------------
150 lt tank
6 sp
1 vatos
 
Yukarı Dön
deniz duruk
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Aralık 2013
Konum: Izmir
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı deniz duruk Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2014 23:05 IP
Benim bir akvaryumum var balığım yavruladı fakat yavruları çok küçük olduklarından dolayı file ile alamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin
 
Yukarı Dön
radenko
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 17 Ocak 2007
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı radenko Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2014 01:08 IP
Orjinalini yazan: deniz duruk
Benim bir akvaryumum var balığım yavruladı fakat yavruları çok küçük olduklarından dolayı file ile alamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin

Hava hortumundan 50 cm bir parça keserek bir tarafından emerek hortumun içine çektirip. Dikatlice tek tek toplayabilirsiniz. 


Orjinalini yazan: Genç Balıkçı
Bende Lepistes almayı düşünüyorum akvaryumuna canlı bitki mi yoksa yapay bitki mi koymalıyım ve Sarı Prenseslerle yaşarlar mı ?--------------------------------
150 lt tank
6 sp
1 vatos

Sarı prenses ile yaşamazlar. Canlı bitki daha güzel olur.
Raif Arda
 
Yukarı Dön
naroguz
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 12 Haziran 2014
Konum: Isparta
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı naroguz Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2014 11:27 IP
Merhaba arkadaşlar benim 50 lt akvaryum var dün yeni bitki ektim ve korkuyorum ya tutmazsa diye ne yapmam gerek bir de 4 günlük 9 tane yavrum var 20 lt akvaryumda ayrı bakıyorum ve sürekli hava veriyorum doğrumu bi yardım etseniz şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.

Düzenleyen Berkant - 12 Haziran 2014 22:25
oguzhan cınar
 
Yukarı Dön
sadık21
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 13 Mayıs 2015
Konum: Diyarbakir
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı sadık21 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2015 12:40 IP
benim lepistes balığım yavru doğurdu 3 tane yavru  doğurdu ve yavru yedi baktım otların arasında 4 tane yavru var bende yavruluk olmadığı için dondurma kabına koydum yavruları tek anneyide yavruların koyayımı yoğurt kabına yavruluk olmadan yoğurt kabında kalsalar birşey olurmu bide anneyi yavruların yanına koyayımı bide yem vereyimi

sadık incel
 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas