Yavru Yunus Ölümlerini Durdurdum - Yunus Goz Sisme

Koray BalcıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Batman
Koray BalcıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2014 09:48
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Ölmeden önce herhangi bir belirti yok. Ölüm ve ölüme yakın Gözlerde şişme, solungaçlarda şişme, ölüme yakın ters yüzme ve dengesizlik. Ayrıca canlılar toplu halde ölmüyor. Her seferinde 3-5 tane birden. Onlar öldükten sonra başka canlılara geçiyor. Belirti olarak hiçbir şey yok.

Akvaryum Kapasitesi (litre): 35-40 lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Sadece yunus yavrusu - başka canlı yok

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): Ölçüm yapılmadı.

Filitrasyon: Hastalık başladığında içerde motorlu pipo filtre mevcuttu. Hastalık ilerledikten sonra onu çıkararak elimde bulunan ufak Resun CY20 dış filtreyi taktım.

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Hastalığı ilk gördüğümde olağan kayıplardan sanarak müdahale etmemiştim. Daha sonra ölümler devam edince forumdan birkaç başlık inceledim sonrasında yaptıklarım;
- Mikofish kullandım (2 gün) ölümler devam etti
- Metilen mavisi kullandım (2 gün) ölümler devam etti.
- Kaya tuzu kullandım (2 gün) ölümler devam etti
- Cipro tablet (geniş spektrumlu antibiyotik) kullandım ölümler devam etti
- Tankı komple boşalttım, baştan aşağı birkaç kez sabunlu su ile yıkadım, defalarca duruladım, tankı yeniden doldurup filtre değişimi ve metilen mavisi uygulayarak balıkları koydum ölümler devam etti.

Açıkçası ne yapacağımı da şaşırdım, neden öldüklerini de anlamadım. Herhangi bir sebep ya da hastalık belirtisi olmadan ölüyorlar. Fotoğrafta da görüldüğü üzere solungaçlar ve gözler aşırı şişiyor, ölmeden önce ters dönmeler başlıyor. Örneğini görüp böyle bir olay yaşayan varsa yardım ederse sevinirim. Ne yaptıysam olmadı... şu ana kadar en az 100 yavru ölmüştür. Böyle giderse hepsi ölecek. Müdahale etmeliyim...

Tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.
Saygılar.

Koray Balcı2014-08-10 19:44:18

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2014 10:00
Koray anladığım kadar sudan bir zehirlenme var pipo filtre gerekli oksijeni suya sağlamıyor keşke bir hava taşıyla destekleseydin ek olarak ayrıca, nüfusta fazla olunca oksijen darlığı olabilir , yazın oksijen sıcak sularda az oluyor su değişimini nasıl yaptın ihmal ettinmi oda var, pipo filtreyi temizledinmi, çeşme suyunu dinlendirdinmi kullanmadan önce 2 gün kadar. Ne yapabiliriz, zaten tüm suyu değiştirmişsin ölenler ölecektir kalanlar belki kalabilir. Suya bir sera toxivec 50 ml alıp 12 TL damlatabilirsin 50 litre akvayum suyuna 20 damla kadar ani önümleri önler, ve sudaki ağır metalleri çökertir, dış filtreye bir karbon(kömür) ekleyebilirsin zeolitte düşünülebilir nitrat ve ağır metal süzülümleri için, elinde hangisi varsa. Dinlendirmeden kullanmışsan çeşme suyunu birde sera aqutan ekleyebilirsin üstteki 20 damla gibi oranla bunla riyi gelecektir ve bir bakteri kültürüde ekmende fayda olur. nitrivec (faydalı nitrifikasyon bakteri kültürü) gibi aynı üstteki gibi 20 damla başkada birşey yapmana gerek yok sonrasında bence. Kötü bir olmuş geçmiş olsun umarım birdaha yaşamazsın. üstte yadığım ilaçların tanesi 12 Tl gibi. Üstteki ilaçları kullanacaksan dış filrene ekleyeceğin kömürü 1 gün sonra eklersen daha iyi olur.mesutok2014-08-09 10:05:40

Koray BalcıÇevrim Dışı

Özel Üye
Koray BalcıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2014 14:29
Ölümleri durdurdum sanırım  Araştırma yaparken benim ölü balıklarla aynı halde ölmüş yavru yunusların olduğu bir başlık gördüm ve oradaki tedaviye biraz ekleme yaparak denedim. Cidden ölümler durdu. Başlığı açtıgımda her yarım saatte en az 3-4 balık ölürken su anda tedaviyi uygulama sonrası hiç kayıp olmadı. İnşallah devam eder.

Uyguladığım tedavi:
Yaklaşık 30 lt suya yarım tablet Flagyl + 1 çorba kaşığı kaya tuzu ilavesi yaptım. 
Bu süreçte filtreler çalışır durumda, ışık kapalıydı.
Sonrasında ise ölümler durdu 

Hakan abi; ölümler eve tatil sonrası geldiğimde su değişikliği yaptım. Değişiklik yaptığım su, yaklaşık 9 gün beklemiş bir damacana beklemiş bir suydu. %50 gibi bir su değişimi yapmıştım. Ne olduysa ondan sonra oldu. Evde kedi de var. Acaba oradan bir şey uçtu da içerisinde bir şey mi üredi diyorum? Bu süreçte yaptığım tüm değişikliklerde dinlenmiş su kullanmıştım, su açısından bir sıkıntı değil de ilk kullandığım su da bir olay vardı çözemedim. Ama umarım geçmiştir. Yarın tekrarlıycam tedaviyi. Yine kuyruğumuzu kendimiz kestik 

Saygılar.
Koray Balcı2014-08-09 14:29:46

Delta HobyÇevrim Dışı

İl: Kayseri
Delta HobyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2014 01:44
Balıkların ölüm nedeni silikon zehirlenmesi olabilir. Benzer bir durum benimde başıma geldi. akvaryumu güzelce tuzla dezenfekte edince ölümler durdu.

Koray BalcıÇevrim Dışı

Özel Üye
Koray BalcıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2014 19:41
Ölümleri tamamen durdurdum.

Uyguladigim tedavi ise;

25-30 lt ye yarim tablet flagyl ve 1 corba kasigi kaya tuzu karisimi ekledim
Ust uste iki gun %50 su degisimi yaparak tedaviyi tekrarladim
ve soz konusu yunuslarda goz sismesi hastaligi son buldu.

Saygilar. Koray Balcı2014-08-11 10:17:43

Beğenenler: [T]184302,imparatorhasan[/T]

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 11 Ağustos 2014 10:06
Geçmiş olsun, umarım bunda sonra tekrarlanmaz, konu tedavi edilebilmiş balık hastalıkları konusuna eklenmiştir mesutok2014-08-11 10:08:16

Koray BalcıÇevrim Dışı

Özel Üye
Koray BalcıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ağustos 2014 10:16
Sanıyorum ki bu göz şişmesi özellikle yunus yavrularında sıkça görülen bir hastalık ve oldukça öldürücü. İnsan hiçbir hastalık belirtisi görmediğinden dolayı ne yapacağını nasıl engelleyeceğini şaşırıyor. En azından ben öyle oldum. Akvaryuma her bakıldığında 4-5 yavrunun öldüğünü görmek ve buna müdahale edememek kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Neyse ki çözümünü bulduk bir şekilde.

Sebep olarak da su değişimini gösterebilirim. İncelediğim diğer kaynaklarda da bu faktör söz konusu. Ben beklemiş su ile değişim yapmıştım ama cok az miktarda akvaryum dolsun diye en fazla 1-2 litre çeşme suyu koymuştum. Ne olduysa ondan sonra oldu.  Buna çeşme suyu içerisindeki bir madde sebep oluyor diyebilirim sanırım. Su değişime dikkat etmek lazım.

Saygılar.

betta13Çevrim Dışı

İl: Giresun
betta13Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2017 01:06
Gecmis olsun... Guzel paylasim olmus, keske yaptiginiz tedaviyi gun gun su degisimi miktari , kullanilan ilac miktari, su sicakligi gibi parametrelerle beraber sirali sekilde daha acik belirtseydiniz daha faydali bir paylasim olurmus...
Bende 10 gundur bu hastalikla ugrasiyorum, kribensis ciftimin disisini kaybettim...
Baliklar 200 lt ana tankta es tutunca 35 lt uretim akvaryumuna aldim, orda biraz sanirim acele ettim damacanadan koydugum suya bitazda 5 lt cesmeden su eklemek durumunda kaldim ikinci gun baliklari yavasca akvaryuma saldim. Sonrasinda baliklar strese girdi ve yem yememeye basladi..Diside hastalik 1 hafta icinde olumle sonuclandi.Durgunluk,hizli nefes alip verme, yem yememe, vucutta hafif kabarma, son olarak yuzme dengesinin kaybi ve olum.. Hastaligi farkedisimin 5. Gununde flagy tablet kullandim 35 lt 1 tablet eritip verdim, baliklar yem yemediginden ayrica direk bir bardak suda erittigim ilactan agiz yoluyla verdim, 7, gunde disi oldu... Erkek hala yem yememekte ( 10 gunu gecti) seffaf uzun diski soluk hizi normal tepkiler normal yuzmede sikinti yok... Sanirim disiye gore cok az olarak oryamdan etkilendi , sonucta bu hastalikta esas etken stres... İnsanlardaki gibi stres nedeniyle beslenme duruyor, vucit dengesi bozulup su orani artiyor yani vucut su topluyor , siskinlik , kabarma ve olum... Gecmis olsun , bizi bizden baska anlayan olmadigi icin yaziyorum ki hatalarimizdan ve cozum yollarimizdan herkez faydalansin...

uwaaÇevrim Dışı

İl: Çorum
uwaaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2017 01:43
Dün aynı dertten muzdarip olmam nedeni ile bir konu açmıştım. ben de yavrularımın çoğunu kaybettim lakin hepsinde değil birkaç tanesinin gözlerinde şişme dikkatimi çekmişti. gecenin yarısında önerdiğiniz yöntemi hemen uyguladım. umarım elimde kalan yavrularımı kurtarabilirim.