Yeni resimler [ L ] eyla

sekerahmetÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1146,1[/B]
İl: Ankara
sekerahmetÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2009 20:46
[QUOTE=MissSevda]Kitap okuduğu an kitabı alır kafasına fırlatırım biz asla kitap okumayız Bende araştırma yapmadan kaplumbağa alanlardanım sonra param kalmayınca böyle bir çözüm buldum.[/QUOTE]

İyi de bırakın bari o okusun Tebessüm Biz bu güzel hayvancıkları nasıl yaşatacağımızı öğrenemedik, belki onlar okuyup, insanlarla birlikte nasıl yaşanır, öğrenirlerGöz%20Kirpma
sekerahmet2009-01-11 21:16:53

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MissSevdaÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2009 21:03
[QUOTE=sekerahmet] [QUOTE=MissSevda]Kitap okuduğu an kitabı alır kafasına fırlatırım biz asla kitap okumayız Bende araştırma yapmadan kaplumbağa alanlardanım sonra param kalmayınca böyle bir çözüm buldum.[/QUOTE]

İyi de bırakın bari o okusun Tebessüm Biz bu güzel hayvancıkları nasıl yaşatacağımızı öğrenemedik, belki onlar okuyup, insanlarla birlikte nasıl yaşanır, öğrenirlerGöz%20Kirpma
[/QUOTE]
Oda bizim aileden oldugu için kitap okuyamaz bukadar basit HihhhhBig%20smile

VogelÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
VogelÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2009 21:08
Maşşallah çok tatlı.Bu arada kaplumbağnın adı leyla ama sevda ablaya bile leyla yazılıyor. Tebessüm

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2009 21:34
[QUOTE=yunusmen]Maşşallah çok tatlı.Bu arada kaplumbağnın adı leyla ama sevda ablaya bile leyla yazılıyor. Tebessüm[/QUOTE]
Evet ya Big%20smile Leylayi kiskanmaya basladim heryerde o var

discus01Çevrim Dışı

İl: Adana
discus01Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Şubat 2009 21:27

Kaplumbağanız çok tatlı Sevda Hanım desenlerine bayıldım.

murad2009-02-12 01:12:00

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 00:01
[QUOTE=holysafra]

Murat Bey kabuğunda piramitleşme mi var diye sormuş ;

Cevaben : T. scripta scripta (Leyla'nın türü ) türü kaplumbağalarda omurganın geçmiş olduğu merkez kabuklar o şekilde hafif çıkıntılıdır . Zamanla yuvarlak hat alır . Sanırım T. scripta elegans' a benzettiniz .

Leyla'nın genel sağlığı olarak ; göz parlaklığı ve kabuk yapısı mükemmel ancak UV etkisi sanırım yetersiz . Bu boyda renkler biraz daha koyu olmalı idi . Yine de oldukça güzel .

Saygılar .
[/QUOTE]
Bir ara günese çikardigimda hafif sifayi kapmisti veteriner bu aralar günese çikarma demisti o iyilesiyim diyene kadar güneste gitmisti o yüzden fazla günese çikaramadim uv lambamda yok.

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Usak
muradÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 00:45
[QUOTE=holysafra]

Cevaben : T. scripta scripta (Leyla'nın türü ) türü kaplumbağalarda omurganın geçmiş olduğu merkez kabuklar o şekilde hafif çıkıntılıdır . Zamanla yuvarlak hat alır . Sanırım T. scripta elegans' a benzettiniz .

Leyla'nın genel sağlığı olarak ; göz parlaklığı ve kabuk yapısı mükemmel ancak UV etkisi sanırım yetersiz . Bu boyda renkler biraz daha koyu olmalı idi . Yine de oldukça güzel .

Saygılar .
[/QUOTE]

Tüm trachemys familyasında yavruların üst kabuklarında piramitleşme görülür, üst kabuk zamanla ve doğru beslenmeyle ovalleşerek normal görünümünü alır.

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 00:47
[QUOTE=murad][QUOTE=holysafra]

Saygılar .
[/QUOTE]

Tüm trachemys familyasında yavruların üst kabuklarında piramitleşme görülür, üst kabuk zamanla ve doğru beslenmeyle ovalleşerek normal görünümünü alır.
[/QUOTE]
Ama benimki daha yavru Murat Bey o biraz büyük bebeklerden Big%20smile yoksa bir yasina bile gelmedi o yüzden normal olarak görüyorum, biraz graptemyslerin kabuguna benziyor.
murad2009-02-12 04:19:10

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
muradÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 00:49
O halde şimdilik her şey yolunda ilerleyen zaman içinde üst kabukta düzelme olmazsa o vakit endişe edelim.Tebessüm

Bu arada graptemys demişken bir fotoğraf koyalımda arkadaşlar piramitleşme görsün.Tebessüm

murad2009-02-12 00:54:31

meriç82Çevrim Dışı

İl: Istanbul
meriç82Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 01:13

Sevda hanım kaplumbağanıza özenle baktığınız her halinden belli oluyor bu forumda ne zaman kaplumbağa ile ilgili bir haber görsem mutlaka sizinde bir açıklamanızı görüyorum ben sizi bu forumun kaplumbağa hakları savunucusu ilan ediyorum.Kahkaha

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 01:42
[QUOTE=murad]O halde şimdilik her şey yolunda ilerleyen zaman içinde üst kabukta düzelme olmazsa o vakit endişe edelim.Tebessüm

Bu arada graptemys demişken bir fotoğraf koyalımda arkadaşlar piramitleşme görsün.Tebessüm

[/QUOTE]
Yok be murat bey onlar diger türleri ben size hollandanin türünü göstereyim. Hollandada çok bulunur bu tür.

Bunlari öpmemek için kendimi zor tutuyorum Big%20smile

Amanda aman nasilda yayilmis sevda ablasi yer onuuuu (Leyla duymasin kiskançligindan beni yerKahkaha)

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 01:44
[QUOTE=meriç82]

Sevda hanım kaplumbağanıza özenle baktığınız her halinden belli oluyor bu forumda ne zaman kaplumbağa ile ilgili bir haber görsem mutlaka sizinde bir açıklamanızı görüyorum ben sizi bu forumun kaplumbağa hakları savunucusu ilan ediyorum.Kahkaha

[/QUOTE]
Özel kaplumbaga avukatiyim zaten ben Big%20smile

MissSevdaÇevrim Dışı

MissSevdaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 15:07
Evet arkadasin dedigi dogru leylanin küçüklük resimlerine baktim ve kirmizi yanaklilarin küçüklük resimlerine baktim aradaki fark baya belli oluyor.

Bu leyla (ne kadar büyüdü daha dün miniciktiAglama)

Ve buda baska bir kirmizi yanakli,

Buda sari yanakli,

Bence aradaki fark baya bir fark ediliyor. Ayni aileden olmalarina ragmen degisikler ama yinede benimki en tatlisi Big%20smile

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
muradÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2009 18:00
[QUOTE=holysafra]Murat bey o koyduğunuz foto ; Map turtle ve piramitleşme değil , omurga yapısı o şekilde ...

O kadar küçük bir kaplumbağada o şekilde bir piramitleşme asla olamaz . Ayrıca bana kabuğu bu şekilde olmayan bir Map ya da Sevda hanımınki gibi olmayan bir T. scripta scripta gösteremezsiniz. Çünkü doğasına aykırı . Bu hayvanlar bu şekilde doğuyor .

Ancak büyüdükçe ovalleşirler . T.scripta elegans da ise kabuk her zaman yayvandır , belirgin çıkıntılar yoktur .

Sanırım fotolar yardımcı olacaktır .

Burdan da tüm MAP türlerine bakabilirsiniz :

Saygılar
[/QUOTE]

Kemal Bey koyduğum fotoğrafın ne olduğunu biliyorum üst kabuğun o türe özgü olduğununda farkındayım.

Mesajda kullandığım duygu simgelerine bakarsanız ( TebessümTebessüm) ne demek istediğim gayet belli.