ZAHMETSİZ BİR FİLTRE

diskusÇevrim Dışı

İl: Istanbul
diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2009 02:56

ZAHMETSİZ BİR FİLTRE

Büyük bir akvaryumum var, balıklar az fakat çok iriler. Akvaryumun temizlenmesi bana her zaman zahmetli bir uğraş olmuştur. Önceleri suyun temizlenmesi için önerilen her filtreyi ve gösterilen her filtreyi satın alarak denedim. Hiç bir zaman istediğim sonucu alamadım. Sonunda kendim bir DIY filtre yaptım ve memnun kaldım. Bu filtreyi önceden sizlerle paylaşmıştım. Suyu temizlemesi çok iyiydi ama filtre çok büyük ve ağırdı. Filtreyi temizlemek, akvaryumu temizlemekten zor oluyordu. İnsanı canından bezdiriyordu. Yaş ilerledikçe de katlanmak zor oluyor. Daha kolay ve daha pratik bir yol aradım. Sonunda aşağıdaki filtreyi yaptım. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. Sanırım artık başka bir filtre kullanmam söz konusu değil. Filtre ve akvaryum temizliği artık zahmetsiz ve etrafı dağıtmadan yapılabiliyor. Sistemin performansından çok memnunum. Artık başka bir filtre kullanmayı da düşünmüyorum. Benim gibi sorunları olup, çözüm arayanlara yardımcı olmak için bu çalışmamı yayınlıyorum. Ne yazık ki yapım aşamasında fotoğraflayamadım. Bu resimleri, akvaryum temizliği esnasında çekmeye çalıştım. Çekilen resimlerde, detayların görüntülenmesine, özellikle dikkat ettim. Akvaryum büyük olduğundan resimleri istediğim şekilde çekemedim. Dilerim resimler, filtrenin yapılmasını sağlayacak bilgileri sizlere verebilir.

Sistem kısaca; akvaryumun üzerine, tüm eni kaplayacak şekilde, altı delikli, cam bir kanalın yerleştirilerek, içine elyaf tabaka serilmesi ve bir kafa motoru ile akvaryum suyunun buraya akıtılarak süzülmesinden ibarettir. Elyaf kirlendiği zaman çıkarılarak, yenisi ile değiştirilir. Filtrenin temizliği bu kadar çabuk ve zahmetsiz olmaktadır.

MALZEMELER:

1. Cam kanal:

Akvaryum üst kısmının içine girecek ölçülerde, 2 adet cam. Yüksekliği 3 cm yeterlidir. Kanalın genişliği için 2 adet cam 4-5 cm yeterlidir. Cam kalınlığını 5-10 mm olacaktır. Ben 10mm seçtim. Bu cam parçalarını dikdörtgen şeklinde silikonla tutturun. Alt kısımlarına ise 2 cm eninde kanalın genişliği kadar uzunlukta olan cam parçalarını, aralarında 1-1,5 cm boşluk kalacak şekilde silikonla tutturun. Akvaryumunuzun durumuna göre, cam kanalın üstüne camdan kapak da yapabilirsiniz.

1. Ayak Yapımı:

Yukarıdaki kanalı akvaryuma monte etmek için akvaryumun içine, her iki yanda olacak şekilde, camdan birer kuşak yapmalısınız. Benim akvaryumumda uygun kuşak olduğundan dolayı ben yapmadım.

1. Kafa Motoru:

Bende mevcut olan bir iç filtrenin kafa motorunu kullandım. Emiş deliğine lavabo süzgeci yakarak, büyük atıkların filtreye girmesini ve balıkların deliğe yapışmasını engelledim. Size tavsiyem 5-10Watt güçte bir kafa motoru almanız. Yüksek güçlü bir motor almanıza gerek yoktur.

1. Plastik Borular:

Motordan cam kanalın üstüne suyun dökülmesi için sert plastik borular kullanmalısınız. Ben mevcut olan malzemelerden kullandım. Eğer bulamazsanız, elektrikçilerden çok uygun fiyata boru ve birkaç dirsek alabilirsiniz.

1. Elyaf:

Kanalın içine koyup sudaki atıkları süzmek için tabaka elyaf kullanmanızı tavsiye ediyorum. Cam kanalın uzunluğu kadar satın alarak, evde makas ile cam kanaldan 1-2 cm daha büyük kesin. Size uzun bir süre  bu elyafyetecektir.

Resimleri inceleyerek kendi akvaryumunuz için, kendi tasarımınızı hazırlayıp, filtrenizi yapabilirsiniz. Başarılar.

Teşekkür Edenler: [T]190644,gunessm023[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

malioner06Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
malioner06Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2009 09:02
Güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2009 11:44
Merhabalar.
Mehmet Bey, sanırım 8 aydır 525 litrelik tankımı filtrelemekte bu tarz tepe sump kullanıyorum. Ölçüleri 125X15X8h. Şunu diyebilirimki bilhassa biyolojik açıdan oldukça verimli.
Saygılarımla.

OrHaN38Çevrim Dışı

İl: Kayseri
OrHaN38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2009 23:25
Selam Mehmet bey elinize sağlık güzel olmuş. Size bır sorum olacak: Bu kanalın altına tüm cam kullanmamışsınız. Tüm cam kullanıp suyu tek bir yerden döksek nasıl olur acaba? Hiç bunu denediniz mi ??? Oguzzz2009-04-06 10:15:04

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 01:52

Kanalın altını komple kapatmak bir takım sorunlar yanında faydalı da olabilir. Eğer suyun akmasında bir engel oluşursa elyaf suda yüzüp, temizlemeyi etkin yapamayabilir. Keza su taşmaları da söz konusu olabilir.

Ben bu kanalın 2 katlı olarak yapılmasının daha yararlı olacağını değerlendiriyorum. Üst kata elyaf konulur ve bunun tabanı ızgaralı olur su temizlenerek altta geçer. Kanalın en alttı ise kapatılır ve suyun aktığı ucun tersinde bir çıkış deliği bırakılır.

Bu şekilde temizlenen su, kanal boyunca akıntı ile havayla karışmış olur. Aynı şekilde temizlenen su akvaryumun diğer ucuna dökülerek, hem suyun akvaryum içinde sirküle edilmesini ve hem de temiz ve kirli suyun karışmaması sağlar.

Tasarım yapacak olanların bu hususu da dikkate almalarını öneririm.

ERALPÇevrim Dışı

ERALPÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2009 01:57
kutlarım sizi

OguzzzÇevrim Dışı

İl: Izmir
OguzzzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 10:16
Arkadaşlar,

Lütfen Tebrik ederim", "kutlarım" gibi mesajlar yazmak yerine   butonunu kullanınız.

Sağlıklı günler...

Beğenenler: [T]140750,RuFKaD[/T]
Teşekkür Edenler: [T]190644,gunessm023[/T]

samican.54Çevrim Dışı

İl: Sakarya
samican.54Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 15:37
Bu filtrelemeyi bende bir yıl kadar kullandım fakat büyük tanklar için yeterli filtre sağlamıyor ve balıklarınız da büyükse yeterince havalandıramıyor ve ilave olarak bir tane daha kafa motoru yada hava motoru kullanmak gerekiyor. Akvaryumunuz da hiç bir zaman cam gibi bir görüntü göremezsiniz. Dış filttrenin yaptığı işin 1/4 ni bile yapmıyor. Temizlemesi pratik olabilir fakat akvaryumda ki suyuda sürekli bulanık görmek de daha rahatsız edici olmalı. 

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 19:26
[QUOTE=samican.54]Bu filtrelemeyi bende bir yıl kadar kullandım fakat büyük tanklar için yeterli filtre sağlamıyor ve balıklarınız da büyükse yeterince havalandıramıyor ve ilave olarak bir tane daha kafa motoru yada hava motoru kullanmak gerekiyor. Akvaryumunuz da hiç bir zaman cam gibi bir görüntü göremezsiniz. Dış filttrenin yaptığı işin 1/4 ni bile yapmıyor. Temizlemesi pratik olabilir fakat akvaryumda ki suyuda sürekli bulanık görmek de daha rahatsız edici olmalı. [/QUOTE]

Akvaryum suyunun kirliliğinde en önemli etken; besleme şekli ve balık sayısıdır.

Akvaryumda ortaya çıkan dışkıları bir an önce toplayacak bir filtre sistemine sahip olmalısınız.

Kullandiğınız yem içeriklerinin yanında yemleme sıklığı da önemlidir. Bu hususa dikkat etmek, su kirliliğini önlemenizi sağlayabilir.

Ayrıca suyu akvaryumun bir ucunda filtreye alıp filtre edildikten sonra diğer ucundan akvaryuma vermek de suyun temizliğinde çok önemlidir.

Ben de başlangıçta su temizliği konusunda oldukça endişelendim ancak mükemmel olmasa da ona yakın bir sonuç aldım.

Filtrelemede yukarıdaki gibi basit hususlara dikkat etmekle suyun daha etkin olarak temizliğini sağlayacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki linkte daha önce yayınladığım bir DIY filtre mevcut. Süper bir filtreleme yapmasına karşı, temizliği büyük bir sorun oluyordu.

Bu linkteki resim ise akvaryumun filtre ile nasıl temizlendiği hakkında size bir fikir verebilir. Pacular şimdi 16 sındalar:)

Konuya ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

yusuf veliÇevrim Dışı

İl: Afyon
yusuf veliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2009 14:23
Kullandığınız elyaf silikonlumu ? araştıdığım kadarıyla tabaka elyaflar silikonlu oluyor, balıklara zararlı olabilir.

ozgenccoskunÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ozgenccoskunÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2009 14:25
Çok Başarılı ancak görüntü açısındanda keşke birşeyler yapabilseydiniz göze batıyorTebessüm

kibritÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
kibritÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2009 17:47
Filtre malzemesi biraz daha zenginleştirilse ve kafa motoru da su miktarına göre seçilirse,tabi o zaman ebat biraz daha büyümeli,çok daha etkili olur bence. Su tabanından değil de kenardan bir kaç cm yukarıdan ,deliklerden akarsa daha iyi olur zannediyorum.

nukleusÇevrim Dışı

İl: Sinop
nukleusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2009 10:59
Birde resimleride göre bilseydik?

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 21:45

Resimler yüklendi. Birkaç konuyu da açıklamak istiyorum.

1. Filtre malzemesinin zenginleştirilmesi konusu:

Filtre malzemesinin yüzeyi çok çabuk tıkanmakta ve altta suyun geçmesini önlemektedir. Bu nedenle filtrenin kalınlaştırlması yararsız olmaktadır. Aktif karbon kullanılması gerektiğinde bir yolu bulunup konulabilir, ancak çok çabuk kirlenecektir. En ince tabaka elyaf kullanmakla en iyi verimi alabilirsinz.

2. Görüntünün hoş olmaması:

Resimdeki haliyle pek iç açıcı değil. Ancak tüm bu malzemeler üst kapak konulduğunda görünmüyor. Bunu tasarlayacakların, bu filtreleme için akvaryumun üstünden belli bir kısmı ayırmaları gerekir. Şelale içinde bir düşüş mesafesini bu mesafaye katmak faydalı olacaktır.

3. Elyafların içindeki kimyasalların durumu:

Konu hakkında hiç bir bilgim yok. Yıllarca kullanıyorum, bir problem yaşamadım ya da farketmedim. Bu hususu bilenler izah ederlerse bilgileniriz. Elyaflar yastık, yorgan, oyuncak vb eşyalarda dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Biz de tehlikede olabiliriz.

4. Günde 1 kez azar azar yemleme yaparsanız suyunuz gayet temiz kalacaktır. İhtiyacı olanlara, kolaylık açısından bu sistemi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Başarılar...