Canlı Doğuranlar \ Poecilia velifera (Valifera)

Arama Balık BulucuResim 1
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Poecilia velifera

Coğrafik Kökeni: Orta Amerika kıtası Meksika Yukatan bölümü

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Su tabanındaki küçük canlılar ve yosunlar.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Bulunduğu akvaryumda sadece 1 erkek olması önerilir

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renkli ve üst yüzgeçleri daha gelişkindir. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz.

Üreme: Canlı doğum (Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)

Sıcaklık: 25°C - 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre. İri boyutlara ulaşmaları için en az 300 litrelik tanklar gereklidir.

Su Sertliği: 13 - 19 °dH

pH: 7.5 - 8.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Nehrin denize döküldüğü bölümlere yakın yaşadıkları için akvaryumlarının suyu acı olmalıdır. 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak hem acı su şartlarını sağlayacak hemde balığın mantara ve beyaz beneğe karşı dirençli olmasını sağlayacaktır. Akvaryumda 3 dişi 1 erkek olarak bakılmaları önerilir, 2 yada daha fazla erkek konulduğunda baskın olan erkek diğer verliferayı hırpalayabilir. Üremeleri diğer canlı doğuranlara göre biraz zordur, yavrular artemia ve toz yemle beslenebilir. Erkeklerin sırt yüzgeçleri kur döneminde balık için çok önemlidir, hacim olarak küçük akvaryumlarda balığın üst yüzgeci fazla gelişmez.
Eski Üye
Ziyaretçi
19/11/2006
Merhaba arkadaşlar, veliferalar Murat Arkadaşımın da söylediği gibi bitkili akvaryumları severler, benim akvaryumum 400 litre, ilk zamanlar bu balıkları pek anlayamamıştım; ama zaman ilerledikçe onlarla iç içe oldum ve artık ne zaman ne istediklerini kendileri bana söylüyorlar. Şimdi sıkı durun bakın ben yavrularımı nasıl koruyorum..:)) Akvaryumumun içten 50 cm'lik bir bölümünü geniş delikli bir tül ile ikiye ayırdım ve 50 cm'lik alanı yavrular için hazırladım. Yetişkinlerin bölümüne tam tülün iki köşesine bitkiler yerleştirdim, ilk başlarda bu durumdan çok sıkılan dişiler 1 hafta sonra bu iki köşeyi mesken edindiler ve yavrulama gerçekleşeceği zaman bu köşeye gidip orda yavruluyorlar. Yavrulayınca hareketlenen yavrular anında tülden geçip diğer tarafa çıkıyorlar. Benim de onlarla uğraşma zahmetim bitiyor; ama yetişkin balıklar tülden diğer tarafa iştahla bakarak yiyemedikleri yavruları görünce sinir oluyorlar bu da ayrı bir zevk tabii... Bu yöntem en iyisi arkadaşlar. Bir de size şimdiye kadar kimsenin söylemediği bir bilgi; hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Akvaryumunuza 2 adet kolisa adlı yetişkin dişi koyun ve görün; kendi yavruları olmadığı halde nasıl koruyup ilgileniyorlar, yavruların yanına kimseyi yaklaştırmıyorlar. Şu an velifera akvaryumumda 4 adet kolisa ve 40 adet velifera var, bence sizler de deneyin. Bir keresinde yavrularımın birini kovalayan velifera tam yiyeceği sırada kolisanın saldırısına uğradı ve benim güzel kolisam yavruyu azına aldı ben yediğini sanarak hayretle bakarken benim güzel kolisam yavruyu ağzında güvenli bir bölgeye getirdi ve bıraktı hayretle kalmıştım ve ağlamıştım arkadaşlar!
Sezgin Sadıklar
Eski Üye
Ziyaretçi
21/08/2006
Benim akvaryumumda 4 yetişkin veliferam var. Bunlardan 1'i erkek,3'ü dişi, 200'e yakın yavrum var. Besleme de yumurta sarısı, haşlanmış patates ve haşlanmış ıspanak veriyorum. Dişilerim yine hamile.
Serdar Tuna
Eski Üye
Ziyaretçi
19/07/2006
Bende bu balıkların sarı olanlarından vardı ve black moly ile çiftleşti. Sarılı siyahlı bir sürü yavrusu oldu. Anne moly idi. Çok güzel desenli melez balıklarım olmuştu; ama bu melez balıklar büyüyünce akvaryumda balık bırakmadılar, hepsini katlettiler. Halbuki moly de valifera da çok barışçıldı. Neden bunların melezleri öyle oldu anlamadım.
Tevfik Korkmaz
Eski Üye
Ziyaretçi
08/07/2006
Veliferalarımı ilk balıklarım olarak aldım. 2 dişi 1 erkek veliferam var. Yalnız erkek olandan şikayetçiyim. Dişilerimi hep koşturup rahatsız ediyor. Bir dişim hamile, yakında yavrularıma kavuşucağım. Okuduğum tavsiyelere uyarak yavruluk almayacağım ve bol bitki koyacağım akvaryumuma onlar için. Veliferalarımın yanında 2 tane de melek balığım var. Yavrular olduğunda ayıracağım. Şu anda sorun yaşamıyorlar çünkü.
Esra Erdem
Eski Üye
Ziyaretçi
29/05/2006
Canlı doğuranlarda üretim için folyo (paketlemede kullanılan) kullanmak en iyi çözümdür.Dalmaçya/altınsarısı veliferaları bu şekilde aldım. En azından 30 senedir denediğim bu yöntemde hiç başarısızlığa uğramadım.
Gürcan Canbaz
1 2
Yorum eklemek için tıklayınız.