Dış Filtre Varken Gece İç Filtreler Kapasa?


sonsuzpatiÇevrim Dışı

Kayıt: 18/10/2017
İl: Izmir
Mesaj: 163
sonsuzpatiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2021 02:53
300 litrelik alttan sumplı tankım var. Sump borusunun ek yerinden sızdırma olunca iptal ettim. 7 orando bakacağım, biraz da bitki olacak. Orandolar henüz 4-5 santim kadar. Tabana sıfır numara silis kum koydum. Bitkileri de saksılara yerleştirdim, aquaclay bitki kumu ve üstüne de iri lav taşları yerleştirdim ki orandolar bitki kumunu ağızlarına alamasın (ölümcül olabiliyor).
Şu an balıkların bir kısmı 150 litre bir kısmı 70 litrelik tankta. 70'lik olanı kuralı bir ayı geçti. Bakteri kültürü ve kurulu tanktan biyolojik filtre malzemesi aktarmıştım başlangıçta. Tetra tech ex 700 dış filtre içine siporax doldurdum. Geçeceğim yeni tankta da onu alacağım, bakteriler oluşmuştur diye düşünüyorum.

Uzun yazdım, ama gelelim sorunuma... Tanklar salonda ve izmir depreminden sonra annem bana yerleştiğinden ben de salonda uyumak zorundayım. Akşam sessizlikte en ufak ses bile beni çok etkiler. Elimde bir çok güçlü iç filtre olmasına rağmen yeni kuracağım tanka yorumlarına bakarak eheim pick up 200 ve halea rp-600 iç filtreleri aldım. Ama ikisi de bariz sesli. Eheimde boğuk bir uğultu, halea'da ise mil ve pervanenin sesi var. Gündüz fark edilmeselerde gece dayanılmaz oluyorlar. Oysa çok daha yüksek kapesitesi ve elektrik tüketimi olan diğer iç filtrelerimden en ufak ses çıkmıyor.

Tamam şimdi geldim soruma... Dış filtreyi sadece biyolojik filtrasyon için kullanacağım. İç filtreleri de kimyasal ve mekanik filtrasyon için. Başta bir süre purigen de koymayı düşünüyorum iç filtrelerden birine. Suya oksiyeni de dış filtreye şelale aparatı takarak ve iç filtrelerle dalgalanma yaparak sağlayacağım. Geceleri iç filtreleri kapatmamın zararı olur mu ? Biyolojik bir filtrasyon beklemiyorum, ve kapatmanın yararlı bakteriler açısından olumsuz olduğunu biliyorum. Ama benim yararlı bakteri beklentim yok iç filtrelerden. Kafamı sadece filtreleri kapattığımda ölebilecek (dış filtre suyu döndüse de iç filtre haznelerinde sirkülasyon olmayacağından) yararlı bakterilerin sudaki nitrit, nitrat dengesine olumsuz etkisi yapıp yapmayacağı.

Halea içindeki seramik mili metal mille değiştirerek sesin azalıp azalmadığına da bakacağım.

Sesleri yok etmenin yolu var mı ?
Akşamları kapatmanın zararı olur mu ?

Tank da henüz düzenleme aşamasında
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/080520212126441.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir