Hakkımızda


 • SİTE TARİHÇESİ VE YÖNETİMİN SİTEYE BAKIŞI
 • Akvaryum.com 2000 senesinde kurulmuştur, sitenin yıllar içindeki değişimini https://web.archive.org/web/*/akvaryum.com adresinden görebilirsiniz. Siteyi 2000 yılında kuran Batur Ustabaşıoğlu, 2003 yılı başında 16 yaşında olan Refet Ali Yalçın'ın talebini geri çevirmeyerek ona sitenin kullanım hakkını ve tüm domain bilgilerini verip 2003 yılı Mart ayında sitenin yenilenmesine vesile olmuştur. Site bu tarihte word formatındaki statik yapıdan çıkıp, içinde forumun da bulunduğu interaktif tabanlı hale geçmiştir. Site o günden bu zamana kadar da Refet Ali Yalçın tarafından kodlanarak hazırlanmaktadır. Yıllar boyunca pek çok üye siteye içerik ekleme ve yönetimsel olarak yardımda bulunmuştur ve hala bulunmaktadırlar.

  Site, sahipleri tarafından hiçbir zaman kazanç kapısı olarak görülmemiş reklamlar sürdürülebilirlik seviyesinde tutulmuş, bu nedenle popup, ekranı kaplayan ve rahatsız edici reklamlar gösterilmemiş, adblocker açıkken siteyi kullanamazsınız scripti konulmamış, kişisel verilerin korunması kanunu yokken bile üyelerin telefon ve e-posta bilgileri gibi kişisel bilgileri paylaşılmamış, satılmamıştır. Reklamveren firmalara yönelik açılan şikayet konularına müdahale edilmemiştir. Akvaryum.com emeğe, bilime ve bireye saygı gösteren, siteye karşı yapılan kural ihlallerinde tavizkar, üyelerin üyelere yaptığı üslup ve yaklaşım hatalarında tahammülsüz bir oluşumdur. İnsanoğlunun düşüncesini yayma fikri bizim açımızdan bu sitede; hobiyi yayma ve büyütme amacı olarak vücut bulmuştur. Bu amaç doğrultusunda yapmaya çalıştığımız şey; bilgiyi kolay ulaşılabilir, ücretsiz, düzenli ve kaliteli olarak sunup, bunların yapıldığı ortamı da olabildiğince saygın tutmaktır. Tutturmaya çalıştığımız denge; hem bir üniversite hocası yazarken seviyesiz yaklaşımlara maruz kalacağım kaygısı gütmemesi, hem de genç hobicilerin en ufak hatalarında tahammülsüzlükle siteden ve hobiden soğutulmamasıdır. Yönetim, forumlarda oluşan gruplaşmaları ve arkadaşlıkları desteklerken, bu grup üyelerinin içlerinden birinin yaşadığı düşündükleri haksızlıklarda, tartışmanın tarafı diğer üyeyi forumda hedef haline getirme yaklaşımlarına karşı durur ve yeni üyelerin adaptasyonunu destekler, adaleti; arkadaşlık ve emekten üstte tutar.

  Akvaryum hobisi kimisi için hobi kimisi için ticarettir, hobinin yapılabilmesi için hobinin ticaretine de ihtiyaç duyulduğundan ticari üyeler de normal üyeler gibi ücretsiz ilan verip, ücretsiz tanıtım açabilirler. Kendilerinden bu konuda beklenen; başka üyelerin konularını onların rızası olmaksızın reklam alanına çevirmemeleridir.

 • YÖNETİMİ TANIYALIM
 • 1986 doğumlu, Diyarbakırlı, evli ve bir çocuk babasıyım. ODTÜ Makine Mühendisliği'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde yüksek lisansımı ve doktoramı tamamladım. Boğaziçi Üniversitesi Mak. Müh'de 6 sene asistanlık ardından şimdi Sabancı Üniversitesi'nde postdoc yapmaktayim. Babam da hobici oldugu için dogdugumdandir evde akvaryum vardi ancak bilinçli hobicilige 1999'da Bilyap'a üye olarak basladim. 2003 senesinde bu siteyi kodlamaya basladim. Akvaristler Dernegi'nin 2008-2013 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yürüttüm, Akvaryum Plus, Evcilce ve Akvaryum dünyasi Dergisi'nde yazarlik yaptim. CMAS bröveli dalgıçım. Evimin bir odasını 33 akvaryumlu bir biyotop odasına çevirdim. Tanganyika, Malawi, reef, bitki, karides, orta amerika, canlı doğuran, Batı Afrika cichlidleri, discus ve çamur zıpzıpı gibi tür ve gruplar besliyorum.

  refetali.akvaryum.com adresinden baktigim canlilara gözatabilirsiniz.

  Sitenin javascript, AJAX, asp, .net ve sql kodlamalarını yapıyorum.
  Site Sahibi - Yönetici - Kod Geliştiricisi

  Refet Ali YALÇIN
 • 24 ocak 1976 Ankara doğumluyum. Tüm eğitim aşamalarını Ankara'da tamamladıktan sonra iş hayatına atılmadan 8 yıl kadar prof. liglerde futbol hakemliği yaptım. Gençlerbirliği- Konyaspor maçı ile jübilemi yaparak gözlemciliğe devam etmekteyim. 2011 yılında evlendim, iş hayatımı özel bir şirkette muhasebe ve bilgi işlem üzerine sürdürmekteyim. Hobilerim arasında RC uçak ve elektronik de bulunmakla birlikte akvaryum hobisi ile tanışmam babamın çocukluğundan gelen bir sevdanın ilkokul yıllarında bana geçmesiyle başladı. Canlı doğuran, Sazansıgil, Amerikan tetraları derken; şimdi evimde Malawi türleri ve bitki akvaryumu ile devam etmekteyim.

  Yönetici

  Hakan CİCİ
 • 1979 Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdum. 2001 de Afyon Kocatepe Üniversitesi İİBF Maliye Bölümünden mezun oldum. 2011 de Çukurova Üniv. İktisat Ana Bilim Dalı, AB ve AB Ekonomisi programını bitirdim. 2003 ten beri Maliye Bakanlığında sürüngen memur olarak çalışmaktayım. 2008 de evlendim 2 tane aslan yavrusu oğlum var. Hobiye başlamam tamamen tutkuya dönüşmüş olan güvercin sevgisinin yerine bir şeyler koyma ihtiyacından oldu. Lise ve Üniv. dönemindeki fanus deneyimlerini saymazsak 2005 yılının başlarında hobiye giriş yaptım. Afrika chiclidleri ve orta/kuzy Amerikan türleri hariç hemen hemen tüm türleri besledim. Özel ilgi alanım Melanotaenia türleri.

  Yönetici

  Ömer KAYA
 • 1982 İstanbul/Üsküdar doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra üniversite için İskenderun'a gittim. 1 sene okuduktan sonra yüksek öğrenimimi bırakarak çalışma hayatına atıldım. Şu anda mobilya aksesuarları imalatı yapan bir firmam var. Evliyim. İlkokul yıllarından beri akvaryuma olan hevesimi birçok canlıdoğuran türü besleyerek sürdürmekteyken www.akvaryum.com la tanıştıktan sonra ufkumu genişleterek önce Malawi türlerine daha sonrada güney amerikan türlerinden geophagus altifronsa merak sardım. Şu anda mevcut altifrons akvaryumum bulunmakta. Akvaristliğin verdiği doyumsuzlukla yeniden tür değiştirmeyi düşünmekteyim. :)

  Yönetici

  Cihan KÖK

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

 • 3,797,668 Mesaj
 • 408,613 Konu
 • 91 Forum
 • 145,128 Forum Üyesi
 • 1,466 Özel Forum Üyesi
 • 29 Kıdemli Akvarist
 • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.