melek üretimindeki zorluklar

staryaÇevrim Dışı

İl: Bursa
staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 20:11
Arkadaşlar hepinize merhaba.Bu konuyu açmam gerekti çünkü detaylı bir şekilde bilgi alamadım.Benim eşlerimin yumurtadan yavruları çıktıktan sonra 1. gün normal bir şekilde yüzüşlerini gerçekleştiriyorlar.2.gün akvaryumun dip kısmında kümelenmeye ve zayıflayıp ölmeye başlıyorlar.Neden böyle sorunlarla karşılaştığımı anlıyamıyorum.Yüzme yeteneklerini kaybediyorlar.
     Ben 1 yıl çiftlerimin yumurtlayıp yumurtalarının ziyan olmasını izledim.Daha sonra metilen mavisiyle yunurtaların açılmasını sağladım.Ama Şimdi yavruları yaşatamıyorum.Bu işin  USTALARINDAN  yardım bekliyorum.Formdaki konular yeteri kadar açıklayıcı değil.Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.Saygılar.Emrah YALÇIN

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmpyrÇevrim Dışı

İl: Istanbul
EmpyrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 20:18
Yavrular cıktıktan sonra artemia veriyormusunuz?Sürekli dip cekimi yapiyormusunuz? Isı iyi bir ısıdamı?Anaçlarınız kardeşmi?

staryaÇevrim Dışı

staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 20:22
Yavrular 2-3 gün yaşıyorlar ve bu zaman zarfında artemia yiyecek kadar büyük olmuyorlar.

Lütfen imlaya dikkat...
reis2007-12-25 20:39:34

EmpyrÇevrim Dışı

EmpyrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 20:41
Yanlışınız var suavi bey! Eger 3 gün vermesseniz zaten büyümezler ki, aksine zayıflayıp ölürler, buda gayet normal bir durum.Binlerce melek ürettim benim gözlemim  ilk iki gün artemiayı yiyen balık cok daha saglıklı gelişiyor, devamında artemia vermek kaydı ile. 

staryaÇevrim Dışı

staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 21:00
İNFUZUARA VERSEM YERLERMİ ACABA?

yunusdelisiÇevrim Dışı

İl: Izmir
yunusdelisiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2007 21:14
En iyisi artemi-a dır.

staryaÇevrim Dışı

staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ocak 2008 16:38
Arkadaşlar artemia çıkartmayı denedim lakin başarılı olamadım.Belki artemialar kalitesizdi belkide ısı şartları.
  Bir ikinci konu yavrular çeşme suyu olduğu için mi ölüyorlar?Belkide su sert geliyordur. 

griiiÇevrim Dışı

griiiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ocak 2008 12:09

Merhaba

Artemia yı başaramadığım için benim de çok melek yavrum heba olmuştu. Şu anda yumurtlamanın 5. gününde artemia düzeneğimi hazırlıyorum (7. günde yüzeceklerini var sayarak) ve mutlaka 2 düzenek hazırlayarak işi garantiye alıyorum. artemia bayatlamışsa çıkmıyor, artemia kalitesizse ve su soğuksa az çıkıyor. Bunlara dikkat ederseniz ve en az 15 günlük olana dek onlara hergün birkaç kez artemia verirseniz kayıplarınız azalır. Öte yandan sadece sünger filitre kullanıldığında bir süre sonra filitre de kendi başına beslenme alanı oluyor. Benim melek yavrularım süngeri didiklemeye bayılıyorlar.
Umarım başarılı olursunuz.
Sağlıklı balıklar.

staryaÇevrim Dışı

staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2008 16:48
Merhaba arkadaşlar sonunda yavru almayı başardım.Bir aylık yavrularım var ama sayıları 14 adet.Artemiya vermeme rağmen bukadarını yaşatabildim.Herkese nasip olması dileğiyle........

gozturkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
gozturkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2008 17:03
  Emrah bey;Çok az sayıda yavruyu yaşatabilmişsiniz.En az 350 - 400 adet yumurtadan 14 tane yaşatmak bence bi yerde hata olduğunu gösteririr.Öncelikle mantarlaşan  yumurta oranını, yumurtaları suni olarak çıkartırken yaptığınız havalandırma tarzını,yumurta çıkarttığınız akvaryumdaki su yüksekliğini,ısıyı , kullandığınız metilen oranını kullandığınız suyun dinlenme süresini,balıklara  verdiğiniz aydınlatma sürelerinini yazarmısınız.Önce bunlarla ilgili problemleri çözelim.Artemia ile beslemeye sonra geçelim. 

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2008 03:23
Arkadaşlar merhaba,öncelikle şunu belirteyim serbest yüzmeye yeni başlayan melek yavrusu artemia yiyecek boyda değildir.İlk olarak yumurta sarısı kullanımı ilk 2-3 gün,daha sonra artemia verilmesi önerimdir.Serbest yüzmeye başlayan melek yavrusunun,en zor olan ilk 3 günü en iyi şekilde atlatmasını sağlamak lazımdır.Aksi taktirde yavaş yavaş toplu ölümler gerçekleşecek ve en dayanıklı olanlar oda çok azı,hayatta kalacaktır.İyi haşlanmış yumurta sarısının küçük bir parçasını,çay bardağının içersine koyun.Kaşık yardımıyla iyice ezip üzerine akvaryumdan su doldurun.5 dk.bekleyin,steril bir şiringa yardımıyla,bardağın dibini alabora etmeden,üst kısımdan çekin.Azar azar yavruların öbek halinde bulunduğu bölgeye boşaltın.Günde en az bu işlemi 3-4 defa tekrarlayın ve günlük,ısısı akvaryum ısısıyla aynı olan dinlenmiş su ile değişim yapın.3.günde artemia düzeneğini kurun ve 4.günde artemia vermeye başlayın.artemiayı günde azar azar 4-6 defa verin.
İkinci bir konu;
Dezenfektanı bol kullanarak çıkardığımız yavruların suyunu,yavrular serbest yüzmeye başlamadan önce azar azar su değişimleri ile berrak haline getirmemiz lazımdır.Mesela yavruların kuyrukları hareket etmeye başladı bu 3.gündür.Hemen %20 su değişimi,2.gün %20 su değişimi ve bunu su berrak haline gelene kadar tekrar şarttır.Yavrular serbest yüzmeye başladığında suyun berrak olması şarttır.
Artemia düzeneğinde,1 lt.damacana suyu, ısı sabit 27 C,1  kahve fincanı kalın tuz kullanıyorum.Önce artemiayı yarım saat çevirip,tuzu sonra ilave ediyorum.Açılma oranı %80 civarı.
Umarım yardımcı olmuşumdur.Saygılar...

staryaÇevrim Dışı

staryaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2008 22:47
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Benim çiftim yavrularına kendi bakıyor.Yavruları anaçlardan ayırmadım.Su seviyesi yumurta halindeyken 50 cm yüksekteydi.Yumurtalar larva haline gelince 40 cm civarına düşürdüm.Metilen mavisinin yerine beyaz benek ilacı contra kullanıyorum.Yavru çıkış yüzdesi %85 oluyor.Daha sonra malumunuz 2.günden sonra ölümler başlıyor.ozmos cihazı kullanıyorum.Ozmozsuz yavruda aldım ama büyütemedim.yüzmeye başladıktan sonra 2. gününden itibaren sutu biraz sertleştirmeyi düşünüyorum.Bu gelişmelerinde fayda sağlıyacak kanımca.İyi akşamlar.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

eeremreÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
eeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2008 23:45
Ramazan bey doğru söylüyor. Malesef forumda sıkça yaşadığımız üzere ezbere yorum yapmak gibi yanlışlarımız var. Melek yavruları ilk 1 hafta artemia yiyemiyecek kadar küçüktürler. Bu süreç boyunca ya yumurta sarısı yada infüzüar vermek gerekir. Lütfen insanları yanlış yönlerdirmeyelim.

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2008 17:45

3 gün boyunca yumurta sarısı yiyerek,bu hale gelen melek yavruları.Sizce artemia yiyecek boya gelmişlermi?Emre bey'in ve benimde mesajımda belirttiğim gibi en az 3-4 gün yumurta sarısı şart.Ve yavrular hakkında yorumlarınızı bekliyorum.Saygılar...
p.scalare2008-02-26 17:49:08