100x40x50(h) KENYİ - Videolar ve son resimler sf 2-3

mustafa innrÇevrim Dışı

İl: Kayseri
mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 13:16

İlk kurulumdan hatıra görüntüler Son hali ile karşılaştırmanız açısından kaldırmadım.Yeni fotoğrafları son sayfalara ekleyeceğim.İyi seyirler...

Boyut (cm): 100x40x50(h)
Kapasite (litre): 200
Canlılar:  2 erkek 9 dişi kenyi, yavruları ve 2 kök anubias
Malzemeler:
-100 watt ısıtıcı
-Tetratec600 Dış filtre
-2 iç filtre(1600 lt/h)
-1 adet grolüx florasan
-Midye kırığı dere kumu karışımı kum
-Doğadan topladığım tamburlaşmış kayalar
Akvaryum Bakımı:
Günde 3 öğün yemleme,haftada bir %20 dip çekimi , dip çekimlerinden sonra 1 çay kaşığı kaya tuzu takviyesi , haftada bir aç bırakma
Kullanılan Yemler:
Sera vipan ,sera discus (haftadada 2 öğün) , tetra pro vegetable , sera flora , tetra phyll , sera sprulina , ayda bir artemia, haftada bir yeşillik
Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:

Tuz hariç herhangi bir katkı yok. 

Videolar sf 2de. 
Genel olarak yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Şimdiden teşekkürler.

mustafa innr2011-05-06 19:50:14

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sgünÇevrim Dışı

İl: Afyon
sgünÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 18:34
Akvaryumdaki auratusu çıkarıp, akvaryumun reisine şöyle güzelinden 3-4 tane dişi alsan daha iyi olur Mustafa..

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 19:38
O olacak yakın zamanda inşallah da bunların yanında auratus koloniside olmaz mı? (1 erkek 3 dişi) akvaryumun dekorunu geliştirince bir çeşit daha eklesem sorun olmaz diye düşündüm.O kayalar sadece yığın gibi gözüksede toplam 6 tane mağara var altlarında geçen anüs vent kontrölü için kenyileri yakalamaya çalıştım imkanı yok yakalamanın mağaralara kaçtıktan sonra.Tek çözüm tüm dekoru bozmak oluyor.

forever_mbunaÇevrim Dışı

İl: Bursa
forever_mbunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 20:06
Cinsiyetini merak ettiğiniz balık erkek bir kenyi.Kenyi dişileri mavi olurlar.Fotoğraf kalitesi yüzünden pek anlayamasamda gördüğüm kadarıyla 1 dişiniz var belkide 2 dişi diyebilirim.Ve kenyiler metriaclima familyasına mensup balıklardır ve geniş hacim severler.Oldukça serttirler ve hatta şimdiye kadar beslediğim en sert balık diyebilirim.Şu an ki mevcut akvaryumunuzun hacmi dahi bence kenyiler için yetersiz.Hele de auratus eklerseniz o akvaryumun huzurunun kaçacağından kesinlikle eminim.

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 23:26

Aslında dün tüm balıklarımı tutup teker teker anüs-vent kontrolünü yaptım.Sonuç çok garip çıktı ve hiç kafa karıştırmak istemedim.Mesela baskın olan erkek kenyim dişi sonucunu verdi.Kafasi%20KarismisCinsiyetini sorduğum balık ise erkek sonucunu verdi.Diğer kenyilerim hep dişi sonucunu verdi. Bu anüs vent olayı kenyilerde farklılık mı gösteriyor diye düşünmeye başladım.Neyse nasıl olsa yakında kimin ne olduğu belli olacaktır diye düşünüyorum.

Sertlik konusunda dediğim gibi sarı prenses şuan akvaryumun reisi konumunda Tebessüm O nedenle daha kenyide de auratusda da sertlik göremedim.Sarı prensesde durduk yere kimseye saldırmıyor zaten.Ama yine de auratusdan vazgeçtim.Önerdiğiniz gibi auratusu çıkarıp 3-4 tane dişi sp ekleyeceğim.

Ayrıca az önce akvaryumcudan yem menüme 2 çeşit daha yem ekledim ; sera spirulina tablet , tetra phyyl. Spirulina tableti hafta da 2 gün kullanmayı düşünüyorum...

emrahsaylanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
emrahsaylanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Ekim 2010 01:53
Ben tam olarak bu fotolarda kontrpiyedeyim diyebilirim. Ben de Kenyi besliyorum. Bu balıklar daha damızlık altı durumundalar sanırım. Baskın erkek yüzünden diğer erkekler renklerini saklıyor olabilirler. Ya da dişiler kendi aralarında baskın dişiyi seçiyor olabilirler. Kesin sonuç anüs-vent kontrolü ile veya biraz daha beklenerek alınabilir.
Selamlar

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 11:40
Arkadaşlar akvaryumumda 1.5 aydır baya bir değişikler meydana getirdim.Kayalıkları artırdım , yem çeşidini artırdım , anubias ekledim , tek sarı prensesimi çıkarttım kenyi kolonimde dişi sayısını artırdım , dişi auratusuma erkek ve 4 dişi daha ekleyerek 1 erkek 5 dişilik auratus kolonisi yaptım.
Sonuç olarak şuan 1 erkek 9 dişi kenyi 1 erkek 5 dişi auratusum var.Şuan 2 kolonimde tam anlamıyla formunda en geç 2 haftada bir birinin dişisinin ağzı doluyor.Şuan da büyümekte olan 7 tane kenyi yavrum var.

Neyse bunlarda son görüntüler ;

Genel görünüm:

Erkek kenyim; (1.5 ayda baya bir fark etti boyu)

Mağaranın içini koruyan yavruların annesi

Arkadaşlar hem balıkların hareketli olmasından dolayı hem de makinenin çok profesyonel olmamasından dolayı fotoğraflar fazla net değil kusura bakmayın.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.Tebessüm

emrahsaylanÇevrim Dışı

emrahsaylanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 15:44
Maşallah Mustafa. Dişi sayılarını arttırınca daha verimli kolonilerin olmuş.
Erkek Kenyi de çok sağlıklı gözüküyor. Auratuslar ile Kenyiler çok sert balıklardır. Birbirleri ile dalaşmadıkları sürece sorun olmaz. Birbirlerine dişlerini geçiremeyeceklerini anladıkları zaman dalaşmayacaklardır.
Hayırlı-uğurlu olsun yeni yavruların.
Selamlar

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 15:56

Sadece ara da bir birbirlerinin etrafında dönüyorlar ama hiç atak yapmaya cesaret edemiyorlar.En fazla 1 dk dönüyorlar sonra dövüşmeden ayrılıyorlar.O nedenle genelde erkek auratus kenyiyi cüssesinden dolayı daha çok kovalasa da tam anlamıyla kenyiyi sindirmiş vaziyette değil.Gidişattan anlaşılıyorki kenyilerim tam damızlık boya ulaşınca auratus felan dinlemeyecekler.

Ancak hiç dövüşmüyorlar desemde geçen gün kenyilerim çiftleşmek için o kadar mağara dururken nedense auratusun koruduğu mağarayı seçtiler.Erkek kenyi küçücük boyuyla koca auratusu o mağaradan atmak için yapmadığı şey bırakmadı ben de çareyi erkek auratusu çiftleşme bitene kadar ayırmakta buldum ve işe yaradı.

Ama çıkardığım sonuç gerçekten sert türlerle sert türler , barışcıl türlerle barışcıl türler beslenmeli.Önceden anlam veremezdim iki tane dövüşken tür nasıl oluyorda uyumlu oluyor diye.Cevabını gerçekten yaşayarak öğrendim.1.5 aydır en ufak bir yüzgeç yırtılması dahi olmadı.

emrahsaylanÇevrim Dışı

emrahsaylanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 18:52
Benim erkek Kenyim 10cm i aştı. Hareketlilik ve agresiflik açısından üstüne tanımam. Sindiremeyeceği malawi türü olduğunu zannetmiyorum. Amerikanlar ile kafa kafaya çarpışır eminim. İleride tam boyunu aldığı zaman Auratus'tan da tankın liderliğini alacaktır.
Bu arada tankında vatoz göremedim. Eğer varsa vatoz ile arası da yoktur Kenyilerin. Bol bol vatozun kuyruğunu ısırır. Rahatsız eder vatozları.
Tankın genel durumu daha iyi olmuş. Daha fazla kayalıklar olmuş.
Tebrik ederim.

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 21:16
Teşekkürler Emrah abi.Vatozla aynı göllerin balıklarıa olmadığından doğal olması açısından vatoz , makrakanta gibi türler eklemedim.Eklemeyeceğimde.Kayalıkların fazla olması bir çok açıdan çok iyi de altlarında aşırı pislik barındırıyor.Balık yakalamam gerektiğinde taşları oynatınca su çok bulanıyor.Bu soruna bi çözüm bulabilsem çok iyi olacak.

mustafa innr2010-12-12 21:16:43

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 21:23
Bir amerikancı olarak malawilerin en sevdiğim türlerini besliyorsun.Gerçekten de çok asil hayvanlar.Akvaryumun sağ köşesi boş,o bölümü de mağara şeklinde dizayn etmeni,ve dekoru biraz daha yükseltmeni öneririm.Malum balık sayın fazla,hepsinin girip çıkabileceği yerler olursa güzel olur diye düşünüyorum.Tebrik ederim.Masallah

mustafa innrÇevrim Dışı

mustafa innrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2010 21:34
Teşekkür ederim Mehmet abi.Ben de çok seviyorum balıklarımı.Malawi gölünün tropheusu gibi özellikle kenyiler hareketleri bakımındanTebessüm Kayalık işini ben de düşündüm artırmayı ama alt sehba profilden değil.Normal dolap şeklinde yapıldı.Ve kaya ekledikçe esneme yaptı biraz.Alt çekmeceleri zor açılıyor o nedenle.Yine de görüntüyü bozmaması açısından risk alıp bir kaç kayayla kapatıcam yan tarafı inşallah. mustafa innr2010-12-12 21:36:04

emrahsaylanÇevrim Dışı

emrahsaylanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2010 03:06

Pisliklerin çözümü belli... Haftalık dip çekimi ile sorunun üstesinden gelirsin.

inşallah bol ve sağlıklı yavruların olur.
Selamlar