Deli gibi yukarı aşağı yüzüyorlar

KenaneksiÇevrim Dışı

İl: Ankara
KenaneksiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2011 17:52
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:

Akvaryum Kapasitesi (litre):130

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:sarı prenses 10 adet  vatoz 1 adet

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):

Filitrasyon:sump + iç filtre + ısıtıcı

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: hayır

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :

130 Lİtre akvaryumum iç filtre ve sump dönüşümlü 12+12 toplamda24 saat çalışıyorlar. Su ıısısı 26-27-28 gece yatarken ısıtıcı 28-29-30 oluyor. su değişimi düzenli. yemleme azar azar günde 3 defa  veriliyor haftada bir gün yemleme yapmıyorum. Aydınlatma dalgıç lamba ile gündüzleri 1-2 saat gün ışığı rengi ile yapılıyor.

Balıklar 4 hafta önce alındı. kum olarak beyaz mermercilerdeki mermerit kırığı  kumdan kullanıyordum  beyaz renk stres yapar düşüncesi ile kumu geri boşalttım   yerine iri taneli minik taşlardan karışık ama bej ağırlıklı taban kumu kullanıyorum ve halen balıklar akvaryumun sol tarafında aşağı yukarı yüzüyorlar.Hasta

Halen stresteler sanki. yanlarına gelince hepsi saklanıyor. ele başları vatoz diye tahmin ediyorum. Ortalığı o karıştırıyo oanik havası ve kaosa sürüklüyor Big%20smile

Evet dostlar elimden geldiğince forumdan öğrendiğimce balıkları kendi ortamlarını sağlamaya çalıştım. Nerde yanlış yapıyorum. eksik olan nedir?Aglama

Ayrıca 10 tane sarı prenses hepside erişkin ama halen yavru alamadım birde bu sorun var  Sok

Deneyimli akvarist dostlarımdan abilerimden, kardeşlerimden yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler saygılar.Göz%20Kirpma

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Mehmet EkilÇevrim Dışı

İl: Izmir
Mehmet EkilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2011 18:02
Açıkçası rahat batmış! Işığını iki üç gün açık bırak ve gece sen olmayınca güzelce gözlemle yine aynı hareketi yapıyorlarmı diye.Eğer renklendirici yem veriyorsan kısırlaşmış olabilirler.

furrionÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
furrionÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2011 18:24
Öncelikle geçmiş olsun,Bbalıklarınız stres halinde ; chiclid türlerinde çok görülen bir durum özellikle de kum değişikliklerinde.Tanka sık müdahele edildiğinde , su değerlerinin bozulduğunda veya oturmadiğinda vs gibi sebeplerde görülür. Işığı açık bırakmayın mümkünse 1-2 gün yakmayın yeni ortamlarına alışsınlar. 1 hafta içerisinde işiğin açık kalma süresini uzatın. Maddi imkanınız varsa aqutan kullanabilirsiniz , şiddetli sesden ve haraketten kaçının . Bİr süre sonra normale döneceklerdir. Eğer stress yapan şartlar devam edersede yem yemeyecek ve öleceklerdir.

KenaneksiÇevrim Dışı

KenaneksiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2011 18:28
[QUOTE=Mehmet Ekil]Açıkçası rahat batmış! Işığını iki üç gün açık bırak ve gece sen olmayınca güzelce gözlemle yine aynı hareketi yapıyorlarmı diye.Eğer renklendirici yem veriyorsan kısırlaşmış olabilirler.[/QUOTE]

Big%20smile Kahkaha Kahkaha Kahkaha
Renklendirici kullanmıyorum. Teşekkürler.

Big%20smile

[QUOTE=furrion]Öncelikle geçmiş olsun,Bbalıklarınız stres halinde ; chiclid türlerinde çok görülen bir durum özellikle de kum değişikliklerinde.Tanka sık müdahele edildiğinde , su değerlerinin bozulduğunda veya oturmadiğinda vs gibi sebeplerde görülür. Işığı açık bırakmayın mümkünse 1-2 gün yakmayın yeni ortamlarına alışsınlar. 1 hafta içerisinde işiğin açık kalma süresini uzatın. Maddi imkanınız varsa aqutan kullanabilirsiniz , şiddetli sesden ve haraketten kaçının . Bİr süre sonra normale döneceklerdir. Eğer stress yapan şartlar devam edersede yem yemeyecek ve öleceklerdir.[/QUOTE]

Tanka müdehale etmiyorum, yemlemeden yemlemeye bakışıyoruz Kahkaha
İlginiz için teşekkürler.
Tavsiyelerinizi dinleyeceğim.

+1: [T]237357,Xdcankya58[/T]

Mehmet EkilÇevrim Dışı

İl: Izmir
Mehmet EkilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2011 22:53
[QUOTE=furrion]Öncelikle geçmiş olsun,Bbalıklarınız stres halinde ; chiclid türlerinde çok görülen bir durum özellikle de kum değişikliklerinde.Tanka sık müdahele edildiğinde , su değerlerinin bozulduğunda veya oturmadiğinda vs gibi sebeplerde görülür. Işığı açık bırakmayın mümkünse 1-2 gün yakmayın yeni ortamlarına alışsınlar. 1 hafta içerisinde işiğin açık kalma süresini uzatın. Maddi imkanınız varsa aqutan kullanabilirsiniz , şiddetli sesden ve haraketten kaçının . Bİr süre sonra normale döneceklerdir. Eğer stress yapan şartlar devam edersede yem yemeyecek ve öleceklerdir.[/QUOTE]

Abi ışık kapalı kalsın demişsin ben yanlışmı biliyorum.Ben sadece balık eklendiğinde ışık kapalı kalsın diye biliyordum.Işık açık kalsın dedim çünkü ben rahatsızlık oldumu öyle yapıyorum ve faydasını çok gördüm.Sok 

Beğenenler: [T]171605,emrecoco[/T]

batuhan26Çevrim Dışı

batuhan26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2011 00:21
Bir kere çok kurcalanmış sürekli kum deyişimi ortam deyişimi yapmak akvaryuma elini sokmak gibi
davranışlara alışamamışlardır ayrıca bazı balıklar üreme hazırlık olarak yapaar veya akvaryum ilk atıldı ğı 1 hafta boyunca yaparlar alışma süresi demekki akvaryuma alışamadılar . bunlar küçük sorunlarrenklendirici yem yerine kaliteli ve canlı yemleri tercih et balıkların kaçmaması içinde günde 15 dk önüne sandalye çek otur izle buna bir alışmaları  balıklara göre deyişir balıkların akvaryum alışması tam oturması 2 ay ile tahmin  4 5 aydır bu yantığınız davranışlara göre deyişir  .

Beğenenler: [T]224761,Şeyyma🌸[/T]

KenaneksiÇevrim Dışı

KenaneksiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2011 01:07
[QUOTE=batuhan26]Bir kere çok kurcalanmış sürekli kum deyişimi ortam deyişimi yapmak akvaryuma elini sokmak gibi
davranışlara alışamamışlardır ayrıca bazı balıklar üreme hazırlık olarak yapaar veya akvaryum ilk atıldı ğı 1 hafta boyunca yaparlar alışma süresi demekki akvaryuma alışamadılar . bunlar küçük sorunlarrenklendirici yem yerine kaliteli ve canlı yemleri tercih et balıkların kaçmaması içinde günde 15 dk önüne sandalye çek otur izle buna bir alışmaları  balıklara göre deyişir balıkların akvaryum alışması tam oturması 2 ay ile tahmin  4 5 aydır bu yantığınız davranışlara göre deyişir  .

[/QUOTE]

Azizim çok kurcalanmamış dikkatli okursanız balıkların yukarı aşağıya yüzmelerini strese bağlı olarak beyaz kumun (ışıkla parlaması) sonucu olduğunu düşündüm ve daha koyu renkli bir kum kullandım. yani kum değişimini  sonradan yaptım. Bize burada kum değişimine iten strese bağlı nedeni bulmamız lazım. Kurcalama yok yani kestirip atmayalım. Ayrıca balıkların bana geldiği ortam çok kalabalık bir popilasyondan kopma 150 litrelik tankta 30'a yakın balık vardı ve daha mutluydular. Yani alışamadıysalar dertleri ne bunların anlamadım.

Balıkların karşısına geçip oturma fikri kulağa hoş geliyor.

BURHAN HOCAÇevrim Dışı

İl: Kirsehir
BURHAN HOCAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2011 00:46

MRB

akvryum suyunuza 130 litreye göre 0,7 mg ekmek mayası yada 13 cc etil alkol ilave etmeniz gerekiyor..

önemli not:ekmek mayası ilave ettiğiniz takdirde 4-12 gün suyunuz bulanıklaşacaktır korkmayın ayrıca etil alkolle birlikte kullanmayın sadece ikisinden birini kullanın çünkü maya katdığınızda hem akvaryumdaki balıklarınızın protein ihtiyacı karşılanacak hemde etil alkol mayalanma sonucu acığa cıkacaktır  ikisi beraber kullanılırsa mg başına alkol/O2 sevyesini etkiler

ek olarak havalndırma tedavi süresince sürekli acık olacak geceleri ayarını düşürebilirsiniz ve 2  cisi gün 1 hafta süreyle suya 25 lt başına 3/1 çay bardağı dolusu çay suyunu ilave edeceksiniz

kolay gelsin umarım balıklarınız  stresden kurtulur

saygılar

ysfayd47Çevrim Dışı

İl: Mardin
ysfayd47Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2014 08:16
Bndede ayni sorun var yemde yemiyolar

uugguurr86Çevrim Dışı

İl: Kastamonu
uugguurr86Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2014 10:07
Filtrelerin 12 saat dönüşümlü çalışması yanlış değilmi. 12 saat kapalı kalan sump ve iç filtrede bakterileri kaybedebilirsin. 12 sonra tekrar çalıştırıncada bunları akvaryuma salmış olursun.

KibeleÇevrim Dışı

KibeleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2014 16:08
Aydınlatma süren az.sump sürekli çalışmalı.Işık şiddeti çok fazla veya çok az olmamalı. Dört hafta uzun bir süre.Bu süreden önce balıklar normale dönmeliydiler.Balıkları yakından günde belli bir süre izlemeniz size alışmalarını ve rahat hareket etmelerini sağlar.Yan ve arka camlara fon kaplayın.Su dengeniz sumpu sürekli çalıştırmanızla düzelir.Tedbir olarak 1/3 veya 1/4 su değişimi yapın.imkanınız varsa dinlenmiş su kullanın.
Dalgıç lambadan vazgeçin.Işık kaynağı suyun dışında üstte olsun.Erkek dişi oranını göremedim. Koşullar düzelince yavru siz istemesenizde gelir. :-) Kibele2014-09-07 16:21:22

Teşekkür Edenler: [T]210494,guray1989[/T]

HerYerSen34Çevrim Dışı

HerYerSen34Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2016 00:43
Arkadaşlar hayırlı geceler herkes[:?]e benim akvaryumdaki balıkları ben parmağımla sevebiliyorum stres sıfır denilecek durumda gerçek deniz kumu 2 köşede ayrı kayalık var ama üremede sorunum var sebep nedir 180 litre bombeli akvaryum[:?][:?]

HayallmÇevrim Dışı

İl: Kastamonu
HayallmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2017 14:45
Daha yeni aldik baliklarimizioglum cok istiyordu bir bilgimiz yoktu petsohpcu tarafindan onerildi ama ben simdi arastirdim ve bilgi sahibi olmadan almisiz cok uzgunum surekli takip ediyor arastiriyorum bir hafta oldu bu gun suyunu degistirdim ve beyaz kum ekledim baliklarim surekli yukari asagi yuzmeye basladi mavi baligimin rengi bu gun farkettim sanki acilmis daha koyuydu geldiginde beyaz ip seklinde diskilamaya basladi kirmizi be mavi prenses mavi prensesimiz ustteki yuzgecinde uc kisminda koyulasma oldu ölmelerinden cok korkuyorum bize verdikleri akvaryum 3 balik icin kucuk mu 18 lire su aliyor ariticinn suyudan doldurdum biraz ılılttim suyu ipliksi diskilama icinde bugun biraz ıspanak haslayip verdim yemelerinde sıkınti yok yiyolar sizce yanlislarim neler beni bilgilendirirmisiniz kucuk yerde oturuyoruz burdaki pethsopcu nun bilgisi olmadigin hata ettigimizi dusunuyorum baliklarim ölmesin neler yapmaliyim lutfen yardim edin [EDIT]Hayallm,2017-04-06 14:49:10[/EDIT]

+1: [T]240116,AlperTr38[/T]

emokaan82Çevrim Dışı

emokaan82Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2017 15:08
Hocam merhaba,

Evet keşke araştırsaymışsınız önceden. Bu petshopcuların iyileri de var elbette ama çoğu balık düşmanı emin olun. en az 100 lt beslenecek sizinki gibi balıkları 18 lt ye mahkum etirmişler. Balıklarınız ölür bu ortamda, ölsün ki tekrar gidin balık alın diye yapıyor olabilir yada gerçekten çok bilinçsiz bir petshopcudur. Varsa başka bir petshopcuya geçmenizi tavsiye ederim öncelikle.

Beyaz ip şeklinde dışkılama iç parazit belirtisi olabilir. Sarımsaklı yem iyi gelir. Sarımsağın suyunu çıkarıp yemle karıştırın kurursa iyi olur ama ömesinden korkuyorsanız kurutmadan atın balıklara yesinler. Birkaç gün içinde parazitse eğer iyileştirmesini bekleriz. Buarada balıklarınızı petshopa geri götürün, dediklerimi anlatın nazik dille yoksa almayabilir. Onları geri verip neon, rasbora gibi küçük balıkları alabilirsiniz 5-6 tane. Yada bir tane beta olabilir. Hacminiz küçük çünkü.

[QUOTE=Hayallm]Daha yeni aldik baliklarimizioglum cok istiyordu bir bilgimiz yoktu petsohpcu tarafindan onerildi ama ben simdi arastirdim ve bilgi sahibi olmadan almisiz cok uzgunum surekli takip ediyor arastiriyorum bir hafta oldu bu gun suyunu degistirdim ve beyaz kum ekledim baliklarim surekli yukari asagi yuzmeye basladi mavi baligimin rengi bu gun farkettim sanki acilmis daha koyuydu geldiginde beyaz ip seklinde diskilamaya basladi kirmizi be mavi prenses mavi prensesimiz ustteki yuzgecinde uc kisminda koyulasma oldu ölmelerinden cok korkuyorum bize verdikleri akvaryum 3 balik icin kucuk mu 18 lire su aliyor ariticinn suyudan doldurdum biraz ılılttim suyu ipliksi diskilama icinde bugun biraz ıspanak haslayip verdim yemelerinde sıkınti yok yiyolar sizce yanlislarim neler beni bilgilendirirmisiniz kucuk yerde oturuyoruz burdaki pethsopcu nun bilgisi olmadigin hata ettigimizi dusunuyorum baliklarim ölmesin neler yapmaliyim lutfen yardim edin [/QUOTE]

Teşekkür Edenler: [T]196143,Hayallm[/T]