Fundulopanchax Sjoestedti-Killifish

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
İl: Istanbul
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2013 23:23
   Merhabalar. Yıllık türlerinden Nothobranchius Eggersi ile başlayan killifish maceram bir tutkuya dönüştü ve son birkaç yıldır sadece killifish türleri ile ilgilnmeye başladım. Muhteşem renkleri, nadir bulunmaları ve hareketli yapıları ile beni en çok etkileyen balıklar killifish türleridir diyebilirim.

Elimde olan Aphyosemion Primigenium ve Fundulopanchax Gardneri türlerinden sonra bir tür daha ekleme düşüncesi ile araştırmalarım sonucu zaten eskiden beri beğendiğim bu türde karar kıldım ve türün yumurtalarından edindim.

Türden kısaca bahsetmek gerekirse Amerikan Killifish Derneği'nin maskot balığı olacak kadar popüler olan bu tür Kral killi olarak da adlandırılmaktadır. Bazı varyeteleri 14-15 santimetreye kadar büyümekte ve bu özelliği de onu killifish dünyasının en büyük türlerinden biri yapmaktadir. 

Fundulopanchax Sjoestedti erkeğine ait bir fotoğraf.

Niger Delta, Blue, Loe, Dwarf Red gibi varyeteleri olan bir tür. Benim aldıklarım Blue varyetesine ait yumurtalardı. En beğendiğim varyetesi Loe olsa da yumurtalarını bulmanın zorluğu sebebiyle yine çok beğendiğim Blue varyetesinde karar kıldım. 

Yaptığım araştırmalara göre yavruların ve yetişkinlerin bakımı zor olmasa da yumurtaların çatlama süreci biraz sıkıntılı. Nitekim benim deneyimlerim de bu yönde oldu. Gardneri yumurtaları ilk fırsatta fırlayıp yumurtadan çıkarken bu türün yumurtalarının çatlaması için büyük efor sarfettim. İşe yaradığından tam olarak emin olduğumda bu yöntemi de ilgilenen arkadaşlar için anlatacağım.

An itibariyle 7 sağlıklı yavrum var, birkaç tane daha çıkabilir diye tahmin ediyorum. Umarım bu süreçlerin sonunda en azından bir çift elde edebilir ve yavaş yavaş Türkiye'de görülmeye başlayan Gardneri gibi bu türü de ilgilileri arasında yaygınlaştırabiliriz.

İşte ilk yavrulardan bir kare.   

Gelişmeleri buradan paylaşmak istiyorum. Umarım killifish türlerine ilgi duyanları mutlu eden paylaşımlar olur. Saygılar
fangrex2014-05-08 17:41:28

Beğenenler: [T]107494,an1l[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2013 23:27
Tebrik ederim Burak. Kolay türlerle uğraştıktan sonra isabetli bir karar olmuş. Görselliği ön planda olan bir tür seçmişsin. Kısa sürede büyürler inşallah ve bir çifte sahip olursun 

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2013 23:05
Teşekkürler Ruhi. An itibariyle sağlıklı yavru sayısı 17'ye ulaştı. Bir iki tane daha eklenir diye düşünüyorum.

Yumurtalar malesef müdahalede bulunmadan çok zor çatlıyor. Hatta bende 5-6 gün boyunca hazır olan yumurtalardan hiç bir tane bile çatlamadı. Biraz araştırma sonucu force-hatch denilen bir yöntemi yabancı forumlardan öğrendim. Daha önce de duymuştum fakat yumurtaları kaybetmemek için dikkatle inceledim. Aslında yöntem çok basit. Yumurtaları tek tek toplayıp bir cam tüp veya ufak kavanoza koyuyoruz ve cebimize alıp evde olduğumuz bir günü onlar cebimizde geçiriyoruz. Nedeni tam olarak bilinmese de hobiciler buna vücut ısısı ve yumurtaların sarsıntı dolayısıyla basınca maruz kalmasının sebep olduğunu düşünüyor. Çok etkili bir yöntem. Bu işlemden önce günlerce çatlamayan yumurtalar böylece bana 17 adet sağlıklı yavru kazandırdı. Aphyosemion türlerinde veya Gardneri gibi türlerde bu duruma rastlanmıyor fakat Sjoestedti yumurtaları çok sağlam. Bu sebepten çatlamaları biraz sıkıntılı olabiliyor.

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2013 12:50
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=qAyLBjMGlPc[/VID]

Sjoestedtilerin habitatlarından bir video. 2 hafta oldu cinsiyetleri belli olmaya başladı mı? 

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2013 00:53
Merhaba Ruhi. Video güzelmiş. Aslında yavrular hızlı büyüyor fakat dikkatli inceleme fırsatım olmadı malesef cinsiyet tayini için. Hatta birkaç gündür eve bile ugrayamadım, balıklar ev sakinlerine emanet :)

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2014 16:21
Bir süredir fazla ilgilenemediğimden dolayı balıkların büyümesi çok yavaş gerçekleşiyordu. Birkaç gün önce kalan 8 kadar yavruyu bitkili akvaryumlarımdan birine aldım ve daha düzenli olarak canlı yem vermeye ve düzenli su değişimine başladım. Umarım kısa sürede büyürler. Bununla birlikte balıkları incelediğimde yavruların tamamının erkek olma ihtimalinin yüksek olduğunu görüyorum.

Yavruların kısa bir videosu;
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=MoL5vxopc68&list=UUdqBvxbI91fToxxkHaq8cbQ[/VID]

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2014 23:38
Yavrulardan küçük olanının bir fotoğrafı. Yanılmıyorsam erkek. 

Şimdiye kadar beslediğim killifish türleri içinde en oburları Sjoestedti'ler diyebilirim. Yem ayırd etmeden her şeyi yiyorlar. Bu konuda en nazlı olanlar ise Primigeniumlarım.

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2014 23:58
Maşallah Burak inşallah yanılıyorsundur ama alt yüzgeç şimdiden renklendiyse erkektir  

Balık beslerken en önemli konu yem ayırt etmemesi heralde. Australe dişisi de bugün vefat etmiş. Zar zor yedire yedire bir yere varılmıyor. 

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 00:05
Evet umarım yanılıyorumdur çünkü tamamı erkek gibi duruyor. 
Austale dişisinin gitmesi iyi olmamış ama dediğin gibi yem yemeyen balık er ya da geç ölüyor. 
Sjoestedtiler her türlü yeme aç kurt gibi saldırıyorlar. Öyle ki suya artemia sıktığım şırıngayı sudan dışarı zıplayarak ısıracak kadar :)

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 00:26
Bu hepsinin erkek çıkması işini çözmek lazım. Suyun sıcak mıydı? Yoksa pH ile ilgili mi? 

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 00:27
Ph ve ısının bu durumda etkili olduğunu söyleyenler var fakat walkeri yavrularının 2 si dişi 3 ü erkek çıktı aynı koşullarda. Killifishlerdeki aşırı düzensiz cinsiyet dağılımı her hobicinin sorunu.

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 00:43
Bu balığın da olayı bu işte diyorsun. Walkeriler hangi varyete? En azından onlar çoğalır.

fangrexÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11377,3[/B]
fangrexÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 01:40
Benimkiler Spurelli. Onlar için de bir konu oluşturdum. Umarım çoğalır bu tür çok hoşuma gidiyor.
Evet düzensiz cinsiyet dağılımı killifish olayının çetrefilli yanlarından. Bir batımda 200 dişi ve tek bir erkek yavru çıkaran bir hobicinin konusunu okumuştum eskiden..fangrex2014-03-22 01:41:26

kristalÇevrim Dışı

kristalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2014 02:05
Doğrudur şaşırmam. Bu türe ilk başladığımda 17 yavru da erkek çıkınca şaşırmıştım ama ondan sonraki 3 yavrudan 1inin dişi çıkması beni daha çok şaşırtmıştı. Sonuçta onca yavrudan bir dişi çıkmazken akvaryumda olduklarını son anda farkettiğim 3 yavrunun içinden dişi çıkması bana daha ilginç gelmişti. Sende de yine 8 taneden dişi çıkmazken, 5 taneden 2 dişi çıkmış. Ne olacak şimdi sjoestedtiler? Dişi bulman imkansız. Ya tekrar yumurta alıp dişi çıkmasını bekleyeceksin yada bu türden vazgeçmek zorunda kalacaksın.