Akvaryum Yapımı Hakkında Sorularım


gandalfthegreyÇevrim Dışı

Kayıt: 06/10/2020
İl: Istanbul
Mesaj: 19
gandalfthegreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2020 15:03
Arkadaşlar konuyu açmadan belki onlarca akvaryum yapım videosu izlediğimi belirteyim.

90cm uzunluğunda, 200 litrelik bir akvaryum yapmaya karar verdim. Tamamen amatör bir şekilde, kendim kullanacağım akvaryumu yapmak istiyorum. Camları 10mm camdan, rodajlı olarak yakındaki bir camcıya hazırlattım. 80x4.5cm ölçülerinde 4 adet ön camlara paralel kuşak hazırlattım. Sürgülü kapak kısmı için 80x2cm kalınlığında 2 tane daha kestireceğim. Ayrıca ön camdan arka cama 45x10 ölçülerinde 4 adet de kayıt hazırlattım, tabanda sağ sol kenarlarda önden arkaya doğru yapıştıracağım. Üstte ise şimdilik sadece ortaya 1 tane düşünüyorum.

Akvaryumu salonun ortasına koyacağım için ekstra sağlam olmasını istiyorum, üstüne de buhar camı kestireceğim kurduktan sonra.

1. Bu ölçülerdeki akvaryum için 1 tüp silikon yeterli mi? Sistanın akvaryum silikonundan kullanacağım, siyah sipariş etmiştim şeffaf göndermişler, belki daha iyi bile oldu. 1 tüp daha yedek alayım mı?

2. Balkon zemininde straforun üstünde yapmayı planlıyorum. Yan camlar taban camına oturuyor, ön ve arka camlar taban camını sarıyor şekilde yapacağım. Eğer zeminde yaparsam, ön ve arka camın taşan silikonu strafora yapışacaktır, sorun olur mu?

3. Straforun üstüne 5x50 lik iki parça çıta koyup onun üzerinde yapıştırabilirim ancak bu defa da ön ve arka camlar tahta çıtalara yapışacak yine. İyi mi olur kötü mü? 90 dereceli eğik akvaryum yapma sehpasından yok maalesef elimde. Avrupa yakasında elinde olup ödünç verecek olursa memnuniyetle evinden gelir alır geri evine bırakabilirim.

4. Bütün camlarda 90 derecelik açıyı sağlamak çok çok önemli mi, yoksa 1-2 derecelik sapmalar ölümcül değil mi?

5. Camları birbirine doğru bastırmamak gerekiyor diye biliyorum, aralarda ince bir silikon tabakası kalmalı, doğru mudur?

Önce 5 camı yapıştırıp 10 gün kadar hiç dokunmadan kurumaya bırakacağım, sonrasında kayıt kuşakları yapıştırıp 5 gün daha bekleyeceğim, ardından 1 hafta su testi yapıp kullanıma başlayacağım.

Önce taban camına arka camı, sonra sol ve sağ camı yapıştıracağım. 90 derece olup olmadıklarını kontrol ettikten sonra ön camı da yapıştırıp, kenarlarını hizalayıp dıştan bantlayacağım. Ardından tekrar zeminden 90 derece olduklarını teyit edip içten bir kat silikon geçip parmağımla yedireceğim. Ve ardından 1cm cam payı bırakıp 1.5cm den bantladığım maskeleme bantlarını çıkarıp o şekilde 10 gün hiç dokunmayacağım. Sonrasında dışarı taşan silikonları maket bıçağı ile kesip diğer parçaları yapıştıracağım. Ana dikkat edilecek noktada camları silikona değdirdikten sonra hiç kaldırmamak, kaydırarak hareket ettirmek.

Her tür tavsiye ve önerilere açığım. El işlerine elim yatkındır ama çok hassas işlerde genel olarak pek iyi değilim. Fakat onca video izledim, abartıldığı kadar komplike bir şeye de benzemiyor. Çok heveslendim ama umuyorum camları çöp etmem.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

engin dalÇevrim Dışı

Kayıt: 16/08/2020
İl: Balikesir
Mesaj: 131
engin dalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2020 20:18
valla gerekli herseyi arastirip ogrenmissiniz zaten.bu isin ustesinden gelirsiniz.acele etmeden yavas yavas sinirlenmdden halledin.(ben islerim ters gittiginde acayip sinirli olurum ve o akvaryumu kirabilirim ) ;) birde yaninizda yardim edecek biri olursa daha kolay yaparsiniz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

gandalfthegreyÇevrim Dışı

Kayıt: 06/10/2020
İl: Istanbul
Mesaj: 19
gandalfthegreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2020 10:48
Arkadaşlar dün öğleden sonra yapıştırdım, bugün sonuç ortaya çıktı, ciddi sorunlar var gibi.

Ben mesela ön camı, alt cama yapıştırırken, silikonu ön camın yan ve alt kenarlarına sıkıp sonra yapıştırdım, abartmadan çok hafif miktarda da ön camı alt cama doğru ittirdim biraz sıkışsın diye. Ama arada silikon kalması gerektiğini bildiğimden öyle abartı bir kuvvet uygulamadım kesinlikle.

Şu an ise ön camın kenar taraflarına karşıdan baktığıma, sabah güneş ışığının da etkisi ile arkadaki yan camın kenarı görünüyor. Halbuki arada simsiyah silikon tabakası görünmeliydi sadece diye biliyorum diğer akvaryumlardan. Bunda ise biraz silikon var ama silikon lekesi gibi bir silikon, çok az miktarda görünüyor. Güneşin de etkisi vardır mutlaka çünkü tam doğu cephesine bakan balkonda duruyor, akşam üstü ben yaparken sanki arası full silikon dolu gibi görünüyordu.

Sizce bu şekilde olmuş mudur? Yoksa sökmek mi gerekir?

Ve iptal ise silikonları sökmek için biraz daha kurumasını bekleyeyim mi? Falçata ile kazısam camı da çizer miyim?

Tecrübeli birisi yönlendirebilir ise sevinirim, inanın parasında falan gözüm yok, uğraşma kısmını da seviyorum zaten hobi bu. Yoksa hazır alsaydım bundan ucuza geleceği ortada, hatta ikinci el yarı fiyatına bile bulurdum. Maksat kendi ellerinde yaptığın bir akvaryumda kendi büyüttüğün balıklara bakmak. Camların bazılarının rodajını bile ben yaptım dün [:)][EDIT]gandalfthegrey,2020-10-23 10:48:53[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir