Albino Blue Eye Yunuslarım...


M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 24/08/2012
İl: Ankara
Mesaj: 3395
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2013 22:21
Fatih Bey ,yunus hiç beslemedim ve tecrübe ya da bilgisine de sahip değilim.

Bilgi ve tecrübemin olmadığı bir konuya da girecek kadar cahil de değilim.

Fakat dünya da Brazilya'da,Amazon çevresinde ve bunun gibi üreticilerin balık dağıtımını yaptığı çok büyük ciroların döndüğü merkezler varken Türkiye'de zannetmiyorum ki'dünyada özel tür olan'bir yunus  balığı amatör bir hobici de bulunsun.

Elbette olabilir ama o zaman pek çok hobici de olmalıdır ya da nadir tür değildir.
(Bu konuda hiç bilgim yok  gene de fikir beyan ettim kusura bakmayın)

M.Tuna2013-03-07 22:28:57

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

teskereÇevrim Dışı

Kayıt: 18/01/2011
İl: Ankara
Mesaj: 332
teskereÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 11:26
İşte günümüzde hobici(!) arkadaşların yeni bir trendi. Kimsede yok ama ben de var.
Ne diyeyim ki bol yavrulu günler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

crazyhandsomeÇevrim Dışı

Kayıt: 12/04/2009
İl: Bursa
Mesaj: 23
crazyhandsomeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 13:35
Yorum yapan değerli büyüklerim ve arkadaşlarım yorumlarınız için teşekkürler. Benim burda yapmaya çalıştığım şey elime geçen bu güzellikleri tanıtmak. Konunun başından beri zaten bazı şeylerde sizinle aynı kanıda olduğumu belirttim fakat bazı konularda hala ısrar edilmesi beni üzüyor. Ben burada balıklar safkan ırktır zaten demiyorum. Bunu bilecek kadar deneyim ve tecrübe sahibiyim. Yıllardır bu hobiyle uğraşıyorum. Çevrem hobi ile uğraşan, üretim yapan birçok büyüğüm ve kardeşimle doludur. Balıkların yunus olduğu ve çaprazlama olabileceği konusunda zaten mutabıkız. O yönden herhangi bir ısrarım yoktur.  Albino konusunda ise bazı büyüklerim albino olmadığı buz mavisi olduğu yönünde görüş beyan etmiş onada saygı duyuyorum fakat size vereceğim kaynakta albino yunusların çekilmiş birçok resmini göreceksiniz. Albino olarak kabul gören ve herkesin onayladığı balıkların resimlerinide inceleyin ve onlarda bendeki balıklarla aynı renge sahipmi değilmi siz karar verin. Bu resimlere rağmen aynı düşüncede iseniz diyecek başka şey bulamıyorum. Balıklarda alt kuyruk yüzgeci ile üst yüzgecinde yumurta benekleri vardır. Bakacağınız resimlerdeki albinolarla arasında göz rengi ve yumurta benekleri farkı vardır. Bendeki erkek daha iri olduğundan kafa yapısını geliştirmiş ve dudakları baldudak diye tabir edilen şekli almıştır. Balıkların üreme ve gelişim aşamaları takip edileceğini piyasa sürme gibi bir düşüncemin yakın bir zamanda olmadığınıda tekrar tekrar belirtmek istiyorum. Yorumlarında bazıları ticari düşünceler içinde olduklarını alenen beyan ediyor. Bu şekilde yorum yapmanıza gerek yok. Ankara yunusunun gönlümüzde yeri herzaman başkadır. Birde bazı dostlar sanki birtek sende var, özel tür değildir gibi mesajlar yazmış. Madem başkalarında varsa kimde var nasıl bir koloniye sahip resim yada bilgileri paylaşırsanız bende elimdeki bu türün özel yada nadir olmadığını bileyim. Bunu kanıtlamadığınız taktirde lütfen bu konu hakkında yorum yazmayınız. Eğer resimler varsada özel bir tür olmadığını bende seve seve değiştirir ve sözümü geri alırım. Yazdıklarımı dikkatli okursanız konu başlığımda zaten sizlere bu tür hakkında görüp bildiğiniz birşeyler varsa bana bilgi verirseniz memnun olurum diye belirttim. Balıkların gözlerine gelince Zafer arkadaşımın dediği gibi bende balıkların gözlerinin maviliğini vatozlar gibi olduğunu belirttim. Göz bebekleri siyahtır, göz çevresi mavidir. Vatozlara mavi göz diyorsak bu balıklarda mavigözdür. Umarım bu yazdıklarımı dikkatli okuyup benim anlamışsınızdır. Tüm hobici ve üretimci arkadaşlara ve büyüklerime sağlıklı bol yavrulu günler dilerim.

Albino Yunus resimleri için KAYNAK :
http://www.predatoryfishkeepers.com/forums/showthread.php?9017-Albino-Blue-Dolphin-%28Cyrtocara-moorii%29&language=tr

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 24/08/2012
İl: Ankara
Mesaj: 3395
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 13:57
Fatih Bey'in cümlesi önemlidir 'ellerinde varsa bu türden herkes resmini çeksin koysun.
5 sayfa açılmış ama tek yunus resmi galiba Fatih Bey'den çıkmış.


Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RüzdilÇevrim Dışı

Kayıt: 06/12/2009
İl: Ankara
Mesaj: 182
RüzdilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 14:06
Son  kez  yazacağım  Fatih  Bey,  bilimsel  literatürde  albino  nedir  biliyoruz,  balıklarınızda  albinoluk  yok  onuda  görüyoruz, ayrıca  nadir  tür  olabilmesi  için  öncelikle  az  bulunur  olması,  ayrıca kalıtsal yapıya bağlı olarak ortak karakterlere sahip olmaları(kırma  değil) ve kendi aralarında birleştirildiklerinde saf  döl verme yeteneğinde ve  yavrular elde edilen bireyler  olmaları  gerekir.Birbirlerine benzeyen, yalnızca kendi aralarında verimli gen alışverişi yapabilen bireylerin  oluşturduğu  türler  olmalıki  nadir  tür  denilebilsin.

Daha  önce  yazdım,  güle  güle  besleyin,  istediğiniz  adı  koyun, ancak  gerçek  dışı  dayatmaları  lütfen  zorlamayın,  saf  bir  tür  değil,  albino  değil  ve  zaten  sırf  saf  olmamamasından  kaynaklı  bilimsel  olarak  nadir  değil, yeni  türetilmiş  bir  tür  denebilir o  kadar.

Siz  hoşlanmıyorsunuz  diye gerçeklerden  haketmediği  sıfatları  kabul  etmek  zorunda  değiliz, bu  hobiye  saygı  gereği  terimleri  doğru   kullanmak  gerek,  tül    albino  vatoz  yada başka  bir  örneğiniz  ne  onları  nadir  tür  yapar  ne de  albino. İki  yanlış  örnek  bir  doğru  değildir.

Neyse  güle  güle  besleyin, sadece  insanlara  yanlış  bilgi  vermeyin(bilimsel  bilgi  keyfe  göre  değişmez)  tek  derdim  bu  ki  bunda ısrarcı  olduğunuz  ve  vazgeçmeyeceğinizde  gayet  açık.Koyduğunuz  linkteki  albino  yunus  örneği  bile  albino  olup  olmadığı  tartışılacak  bir  resim(Orda  bilimsel  bir  açıklama  ve kaynak  göremiyoruz-gözlerde  albinoluk  dışında  bir  belirtide  yok)  ki  o  bile  bariz  şekilde  sizinkilerden  farklı.

Mahmut  Bey  burdaki  konu  yunus  olup  olmaması  değil  albinoluk  ve  saf  olması  ihtimali,  kırmaki  bu  nadir  tür  olmaktan  çıkartır,  albino  özellikleri  ise  canlılarda  yok,  kırılma  sonucu  açık  buz  mavisi  elde  edilmiş  bir  yunus  melezi. Yani  resim  koyunca  haklı mı  olunuyor  bilimsel  verilere  aykırı  iddialarda? Lütfen  gerçekçi  olalım,  duygusallığa  gerek  yok,  böyle  gerçek  dışı  iddiaları  desteklemek  hobiye  fayda  getirmez,  doğru  bilgi  ,  doğru  paylaşım  mümkün  olduğunca,  yoksa  maç  yapmıyoruz  ,  kazanan  yada  kaybeden  olmayacak.Saygılar.Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

LIGHTNINGÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]7864,1[/B] [C]2,2,21216[/C]
Kayıt: 28/01/2007
İl: Ankara
Mesaj: 1577
LIGHTNINGÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 14:20

Tam anlaşılamamış sanırım, albino denilen erkek balığın kuyruğunda yumurta benekleri var, yunuslarda yumurta beneği olmaz, bu balıklar maalesef cobalt blue kırması (Metriaclima callainos (Ice White))


Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 24/08/2012
İl: Ankara
Mesaj: 3395
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 15:32
Herkes iddiasını kanıtlasın.
Benim gerçek dışı iddiaları desteklediğimi nereden çıkardınız Nedim Bey?
Duygusal olduğumu falan?
Maç falan yapıldığını...
Hobiye faydasız olduğumu falan...
Sakin olunuz ,beni değiştirmeye değil geliştirmeye çalışın bunu da benim gibi yunuslardan zerre kadar anlamayan bir hobiciye en azından Zafer Bey gibi tek cümle açıklama ve bir örnek ya da link ile gösterin.
Fatih Bey yunuslarının dünyada özel tür olduğunu söylüyor.


M.Tuna2013-03-08 15:39:09

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Gökhan GÖKÇEÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 26/08/2008
İl: Ankara
Mesaj: 1012
Gökhan GÖKÇEÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 18:47
Değerli hobiciler; arkadaşlar.

Sayfaları tek nokta virgülüne kadar okudum.Elbette herkes elindeki canlının nadirliğini (tabii kimsede olmaması bir ayrıntı) öğrendiğinde yahut bunun bilincinde olarak yüklü paralar karşılığı ona sahip olduğunda eş-dost çevresi ile paylaşmak ve mutluluğunu yaşamak ister.İşte forumumuzda bu konuya en uygun yer belki de...

Ben sadece bir kez kendi düşüncelerimi yazacağım ne Fatih bey ne de aksi görüşteki diğer arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılmak; kırmak ya da kırılmak istemem.Ama gördüğüm kadarı ile, balıkların ağız yapıları ve renkleri safkan bir yunustan farklı.Zafer abinin bahsettiği gibi direkt cobalt blue diyemeyiz ancak çok yüksek ihtimalle eğer çaprazlanmış bir tür ise ''maylandia(metriaclima) ''familyasından zebra diye tabir ettiğimiz türlerden biri ile çiftleşmeden peydah olmuş olabilir.Albino olmadıkları da her hallerinden belli.Hatta vücut rengi su kimyası,beslenme ya da bir başka değişik faktörden dolayı renk değiştirmiş olabilir.

Bu durumda bu balıklara hiç bir literatürde yer almayan ve resmi bir dayanağı olmayan yeni bir isim vermek eğer MALAWİ gölünde bizzat kendimiz keşfetmediysek haddimize düşmez. Her ne kadar neredeyse tüm forumca hem fikir olsak dahi; ben bu konu ile alakalı (eğer iletişim kurmayı başarırsam) ne olur ne olmaz diye, dünyada bu soruya en net cevap verebilecek kişiye yani Ad KONİNGS üstadımıza danışacağım.Eğer kendisinden bir geri dönüş alabilirsem de buradan herkesle paylaşacağım.
Gökhan GÖKÇE2013-03-08 18:50:58

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RüzdilÇevrim Dışı

Kayıt: 06/12/2009
İl: Ankara
Mesaj: 182
RüzdilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2013 19:10
[QUOTE=M.Tuna] Herkes iddiasını kanıtlasın.
Benim gerçek dışı iddiaları desteklediğimi nereden çıkardınız Nedim Bey?
Duygusal olduğumu falan?
Maç falan yapıldığını...
Hobiye faydasız olduğumu falan...
Sakin olunuz ,beni değiştirmeye değil geliştirmeye çalışın bunu da benim gibi yunuslardan zerre kadar anlamayan bir hobiciye en azından Zafer Bey gibi tek cümle açıklama ve bir örnek ya da link ile gösterin.
Fatih Bey yunuslarının dünyada özel tür olduğunu söylüyor.


[/QUOTE]

Mahmut  Bey  merak  etmeyin  sakinim, size  hitaben  yazılı  olan  kısımda  şu  alındığınız  bölümler  hiç  bir  kişiselleştirmeye değil  genel  olarak  hepimiz  adına  idi. Alınganlığınız  ve  hiç  size  isnat  etmediğim  genel  değerlendirmeleri  üzerinize  alınmanıza  üzüldüm.

Lütfen  konuyu  inceleyin,  fazlasıyla  bilgi  ve  kanıt  mevcut.

Kusura  bakmayın  ne  sizin  nede  başkasının  kişisel  alınması  ilgim  değil,  konuyla  ilgili  düşüncelerimi  üzerinize  alınmış  olmanız  içinse  sadece  üzüldüm, sizi  yada  bir  başkasını  değiştirmekte, geliştirmekte  kimsenin  yapabileceği  bir  şey  değil.  Çünkü  siz istemedikçe  kimse  sizi   ne  değiştirebilir  nede  geliştirebilir  ki  sizi  değiştirmek  istediğimide  nerden  çıkardığınızı  hiç  anlamışta  değilim. Yinede  ne  sizi  nede başkasını  kişisel  olarak  eleştirmiş  değilim, öyle  izlenim  edinmişsiniz  onun  içinde  üzgünüm.


Saygılar...
alpino242013-03-10 11:37:11

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sercangiderÇevrim Dışı

Kayıt: 27/12/2012
İl: Bursa
Mesaj: 441
sercangiderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2013 10:01
Fatih abi özelden mesaj yolladım eviniz yakınsa görmek isterim..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

CnkrtncÇevrim Dışı

Kayıt: 30/08/2010
İl: Nigde
Mesaj: 183
CnkrtncÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2013 15:04
Hocam bildiğim tek birşey var ise yunusta yumurta beneği olmayacağıdır !

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

biqiÇevrim Dışı

Kayıt: 31/03/2012
İl: Ankara
Mesaj: 89
biqiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2013 16:26
Albinoluk akvaryum dünyasında gerçekten yerlerde süründürülen ve önüne gelenin kafasına göre bazı balıklara taktığı bir isim/kavram olmaktan kendini kurtaramamıştır malesef.Ve bunların çoğunun da para için yapılması gerçekten çok üzücü..Neticede bu balıkların çoğuna bu isimleri bilim insanları genetik araştırmalar sonucu koymuyor.Resimde ki balıkların albino olmadığı gayet net Fatih Bey ki hayvanlar masmavi parlıyor pigmentlerim var benim diye.Akvaryum dünyasında albino yunusların bu şekilde mavi parladığı doğrudur ancak bu onları genetik olarak albino kategorisine sokar mı? Bu beni düşündürüyor..Belki de sadece gözleri yüzüden bu isimle anılıyorlardır ancak dediğim gibi genetik olarak albino olarak kabul edilen hayvanlarda böyle mavilikler olması normal değil.Ancak bu balıklarınızın türü ve güzelliğinden hiçbir şey kaybettirmiyor.Gerçekten güzel balıklar saf veya değil hiç önemli değil ancak umarım üreme yetenekleri vardır ve size kendileri gibi güzel yavrular verebilirler.Eğer ki Mendel Kanunları gibi bir kalıtımsal yöntemle üretilmişlerse eminim bundan sonraki yavrularınız da anne babaları gibi olacaktır ve size aradığınız hobi zevkini verecektir.İyi hobiler.. biqi2013-03-09 16:31:34

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

teskereÇevrim Dışı

Kayıt: 18/01/2011
İl: Ankara
Mesaj: 332
teskereÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2013 09:08
Kendiniz ne güzel bir site bulmuşsunuz ki burda kimse albino yunus yoktur demiyor.Sizin balığınız öyle değil diyoruz.Sizin balığınızdan bir tane resim var mı acaba?Bakın benzemesine vs demiyorum aynı sizinkinden.
Ki dediğim gibi site ne güzel bir sizin balık ile

Bir de sitedeki yunusa bir bakar mısınız benzeyen yanı var ise susacağım ben.


Bir de şu resime bakın ağız yapısına özellikle ki buna da bire bir benzemiyor ne yazık ki. :(

Tabii bir de blue eyes yazınız var.Sağlıklı hobiler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

LIGHTNINGÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]7864,1[/B] [C]2,2,21216[/C]
Kayıt: 28/01/2007
İl: Ankara
Mesaj: 1577
LIGHTNINGÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2013 09:12
Yunuslarda yumurta beneği olmaz, bu nedenle tartışmayı uzatmanın gereği yok. Balıklara hybrit diyelim, saygı duyalım...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir