Aldığınız Su Arıtma Filtresi Merdiven Altıolabilir


emirkaganÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 03/10/2015
İl: Izmir
Mesaj: 726
emirkaganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2023 17:39
Merhaba forum sakinleri, bugün başıma gelen ve daha sonra saatlerce araştırma yapmama neden olan olayı sizinle paylaşmak istedim. Malum damacana su fiyatları aldı başını gitti son yıllarda buna bağlı olarakta su arıtma satan firmaların sayısı epey arttı. Bu firmaların çoğu merdiven altı üretim ile üretilen filtreleri satmakta üzerlerine şu onaylı şu belgeli diye ibareler koyarak. Bunu bilerek güvendiğim bir yerden filtre alışverişi yapıyordum NSF belgesini sorgulamak hiç aklıma gelmemişti. Bugün filtre değişim zamanım geldiği için filtre almıştım onlar geldi. Takarken fark ettim ki aynı marka aynı model olmasına karşın gelen tatlandırıcı filtre eski tatlandırıcı filtreden daha uzun, filtrenin yapısı biraz daha değişik. Bu durum kafamı kurcaladı. Benim filtrem housing tipi, 3'lü ön filtreden hem akvaryuma klorsuz su alıyorum hem de 3'lü filtre sonrasına taktığım membran ve tatlandırıcı ile içme suyu elde ediyorum. 3'lü filtreleri değiştirdim ve membrana su göndermeden 3'lü filtre çıkışından filtrelerin yıkanması adına 30 dakika su akıttım. Daha sonra tatlandırıcıyı da değiştirip membrana su gönderdim ve çıkıştaki tatlandırıcı filtrenin de 30 dakika yıkanması için beklemeye başladım. Normalde ilk 2 3 dakika siyah su akar sonra su durulur ancak öyle olmadı. Tatlandırıcı filtre bildiğiniz üzere karbon içerikli, siyah renk bu yüzden geliyor biraz. Neyse ilk 30 dakika siyah su aktı sonra biraz durulur gibi oldu. Bardağa su aldığımda baktım ki suyun içinde karbon toz taneleri var siyah nokta kadar. Neyse dedim demek ki hala temizlenmedi biraz daha aksın. 1 saate yakın bir zaman sonra tekrar geldim borunun dibinde anlam veremediğim bir parça vardı. Muhtemelen tatlandırıcının içinden kopmuş su basıncı ile borudan dışarı çıkmış. Aha dedim sorunun kaynağını bulduk filtrenin içi katman katmandı katmanlar kırıldı herhalde dedim. Neyse biraz araştırma yaparken NSF yetki belgesini sorgulayabileceğimi öğrendim. Linkleri konu sonuna ekleyeceğim. Linkten firmayı sorguluyorum herhangi bir ibare yok. Yok yani. Dedim belki ürünlerini çinli firmalara üretip üzerlerine yetki basıyorlardır, ürettirdikleri firmayı aradım bulamadım yine. Daha sonra firma ismi ile NSF yi beraber arattım. NSF.org sitesinde bu firmanın yetkisiz NSF ibaresini kullandığı ürünlerinin NSF yetkisi olmadığı yazıyor. Ben şok [:)))] . Sonra başladım NSF yetki belgesi olan satıcı aramaya. O kadar çok firma araştırdım ki 20 tanesinden belki 2 tanesinin NSF belgesi var. Bazıları da 1 ürününe NSF belgesi almış sattığı diğer ürünlere de bu ibareyi yerleştirmiş. Gördüm ki güzelim ülkemizde güzelim ırkımızda sahtekarlık performansı hala yerli yerinde. Diyeceğim o ki su arıtma için filtre alırken NSF onayı var mı yok mu NSF'nin kendi sitesinden sorgulatın. Bulamazsanız belge isteyin, belgedeki firma adı ile sorgulatın yine bulamazsanız belge sahtedir.
Sonuç olarak ben firmaya bir geri dönüş yaptım, üründen bu şekilde parça geldi akıt akıt su durulmadı durum bu şekilde, firmanız da NSF onaylı değil gözüküyor yetki belgenizi görebilir miyim diye Whatsapp üzerinden fotoğraflı şekilde mesaj attım. Görüldü yedim tabiki. Aramaya da tenezzül etmedim. 7 aydır içtiğim su kim bilir neler içeriyordu. Tüketici hakem heyetine de şikayette bulundum. Mevzum tutar iadesi değil firmanın yaptırım alması. Dolandırıcılık bu yani. Sizin de dikkat etmeniz için bu durumu sizinle paylaşıyorum. O kadar şok oldum ki forumda arama dahi yapmadım öncesinde varsa böyle bir konu bilmiyorum.

Gerekli linkleri açıklamalı şekilde altta ekliyorum.

https://www.nsf.org NSF yetki belgesi sorgulayabileceğiniz NSF'nin kendi sitesi. Burada yoksa o belge yoktur. Site hakkında fotoğraflı açıklama ekliyorum.

Site görünümü bu şekilde. Sağ üstte işaretlediğim 'Search Certified Products and Systems' yazılı yere tıklar iseniz karşınıza alttaki gibi bir ekran çıkacak.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231718571.jpg[/IMG] Bu ekranda da 'company name' yazan kısma firma ismini yazıp search derseniz NSF yetki belgesi var mı yok mu var ise hangi ürün sertifikalanmış onu görebilirsiniz. Örnek oluşması açısından 2 adet ürününde NSF belgesi bulunan bir türk firmasının aramasını ekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231721141.jpg[/IMG] Görüldüğü üzere firma ismi ile bir sertifika bulunduğu gözüküyor. Üzerine tıklayıp girerseniz altta hangi ürünleri sertifikalamış görebilir ve ayrıca firmanın direk orjinal web sitesine de ulaşabilirsiniz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231722501.jpg[/IMG]


Nitekim olması gereken sonuçlar böyle. Bir de benim ürün aldığım firmaya bakalım. NSF araması ile başlayalım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231724291.jpg[/IMG] Şaşırdık mı [:cik:]

Pekiii bir de google'a NSF + firma ismini yazıp NSF.org sitesinde çıkan sonuca bakalım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231725531.jpg[/IMG] Yetkisi olmadığı görülüyor.


Ürüne ait ve firmaya ait fotoğraflar da ekleyeyim ben.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231728001.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231729231.jpg[/IMG]
Boy boy NSF etiketleri var. Diğer sertifikalar nedir ne değildir sorgulamadım benim için en önemli olan NSF'idi ve bence en önemlisi bu.

Bu arada firmaya ait https://www.aquacora.com.tr ve https://www.sumakinesi.com iki ayrı web sitesi var. İkiside aynı firma. Aquacora da kendi üretimini yaptığı bir marka, bunu firma söylüyor.

Bu durum karşısında araştırıp bulduğum [URL]https://royalgreen.com.tr[/URL] firmasına geçtim. Şimdilik sadece tatlandırıcı filtremi bu firmadan aldım. Fiyatlar arasında uçurum var neredeyse 3 katı ama NSF sertifikası var. Daha sonra tüm filtre ve membran takımımı da değiştirmeyi düşünüyorum kısa zamanda. Kendi satın aldığınız firmaları da belirtirseniz kaliteli gerçek NSF onayı olan firmaları öğrenmiş oluruz. Ben bu firmayı çok zor buldum açıkçası o kadar sahtekar vardı ki.

Filtreden çıkan o garip parçayı da ekliyorum. Muhtemelen içi bu şekilde ancak plakalar kırıldığı için bu dışarı kaçtı su basıncı ile. Tahminim bu yönde.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231738261.jpg[/IMG]

Umarım konu yardımcı olur.

Beğenenler: [T]137418,MertSoyumert[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emirkaganÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 03/10/2015
İl: Izmir
Mesaj: 726
emirkaganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2023 18:45
Güncelleme,
Firma bana dönüş yapmadığı için tüketici hakem heyetine başvuru yapmıştım. Bu sabah savunması istenmiş firmanın sistemde gözüküyor. Akabinde firma bana dönüş yaptı güzel bir üslup ile kendilerini tebrik ediyorum bu konuda. Yoğun olduklarını dönüş yapamadıklarını söyledi. Tekrar durumu anlattım, iadesini istediğimi söyledim ve nsf belgesini görmek istediğimi belirttim. Ürünün NSF belgesinin direk olmadığı aşikar sanırım bana içerisinde kullandıkları karbonun NSF belgesini gönderdi. İçerisinde gerçekten bu karbonu mu kullanıyorlar bilmiyorum iyi niyetle yaklaşıyorum öyle olduğunu düşünerek. Yine de kendileri imal ettiği için bu durum ürünün nsf belgeli olduğunu kanıtlar mı bilmiyorum. Bence kanıtlamaz. Kendi imalatları da belgelendirilmiş olmalı bence filtre haline gelmiş bir şekilde. Neyse firma bana ürünün iadesini gerçekleştireceklerini söyledi ve iadesini gerçekleştirdi. Üslubundan dolayı firmaya teşekkür ediyorum ancak tüketici hakem heyeti savunma istemeseydi bana geri dönüş olur muydu ?
Tatlandırıcı filtrede kullandıkları karbonun Jacobi olduğunu belirtti firma, imalat kendilerine ait. NSF belgeli olup olmadığı, karbonun gerçekten Jacobi olup olmadığı ve imalatın doğru yapılıp yapılmadığı size kalmış bir durum. Filtre halinde bitmiş bir şekilde lisanslanmalı diye düşünüyorum. Konu bu şekilde kalmasın gerekli güncellemeyi alsın diye yazıyorum durumu, farklı bir aksiyon oluşur ise buraya eklemeye devam edeceğim. Yeni aldığım NSF lisansı olan tatlandırıcı filtre ile kıyaslamasını da filtre geldiğinde yapacağım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kemaneciÇevrim Dışı

Kayıt: 13/09/2015
İl: Eskisehir
Mesaj: 56
kemaneciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2023 15:29
Merhaba,

Bazı standartlar ürün bileşenlerine ait olabilir. Bunun kontrol edilmesi dair ülkemizde bir sistem olmadığı için bu durumda firmaya güvenmek zorunda değiliz bence.

Ayrıca NSF sadece içindeki karbon için değil plastik bileşenler için de olmalı. Bu konuda size yapılan bir açıklama var mı? Yani filtre kabının NSF onayının olduğunu nasıl anlayacağız?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emirkaganÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 03/10/2015
İl: Izmir
Mesaj: 726
emirkaganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2023 18:01
[QUOTE=kemaneci]Merhaba,

Bazı standartlar ürün bileşenlerine ait olabilir. Bunun kontrol edilmesi dair ülkemizde bir sistem olmadığı için bu durumda firmaya güvenmek zorunda değiliz bence.

Ayrıca NSF sadece içindeki karbon için değil plastik bileşenler için de olmalı. Bu konuda size yapılan bir açıklama var mı? Yani filtre kabının NSF onayının olduğunu nasıl anlayacağız?[/QUOTE]

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Bu düşüncemi de belirtmiştim zaten. İçinde belgeli bir ürün kullanılmış olsa da imalat sonrası yetkilendirilmemiş bir şey ortaya çıkıyor. Herhangi bir üreticinin üretmiş olduğu içten yanmalı bir motoru kendi yaptığınız karosere takıp trafikte tescilletemezsiniz, yürütemezsiniz. Buda onun gibi bir durum. Firma da beni haklı buldu. Karbondan dolayı NSF koyduklarını söylüyorlar zaten, kabın NSF belgesi yada imalatın NSF belgesi yok. Bu durumda NSF'li bir ürün olmadığı aşikar. Güvenip güvenmemek tüketiciye kalmış bir opsiyon. Açıkçası ben güvenmezdim işlerini ne kadar iyi yapıyor olsalar da. NSF belgeli ürünlerin de sahtesinin piyasada çok olduğu unutulmamalı tabi.

Güncelleme yapayım konuyla alakalı, Pentair GS-10Ro tatlandırıcı ile şuan 15 TDS alıyorum membran çıkışında , 1,2 PPM alıyordum daha önce. Tat denemedim akşam deneyip tat durumunu da bildiririm. Diğer filtreleri en az 30 dk yıkamak gerekiyordu arınması için tozu pisliği, bunu 2 dk akıttım berrak su vermeye başladı. Kalite kalitedir. Şuanlık memnunum bakalım tatlandırıcının ömrü ne kadar olacak buraya güncellerim. Pentair markasının gac karbon filtresini de almayı düşünüyorum ön filtreleme için. Ürünlerin hepsi gerçek NSF lisanslı model numarasına kadar.

Beğenenler: [T]234618,FarukGorgun[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir