Doğadan toplanan odunların kullanılması(olmuyormuş

Burak aybarsÇevrim Dışı

İl: Bursa
Burak aybarsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 15:41
Geçenlerde Uludağda derenin yanında devrilmiş bir ağaç gördm.Oldukça eskiydi ve kökleri meydandaydı.Hemen ufak bir parça kopardım ve ordaki su birikintisinde denedim.Batıyor.Eve geldim,suya koydum.Ertesi gün kaynattım.Ve bol miktarda reçine saldı.Şimdi 50 c bir ortamda suyun içinde duruyor ve suya sürekli renk veriyor.
-Sizce bunu akvaryumda nasıl kullanabilirim?
-Üstündeki kabuklar sorun olur mu?
-Reçine suda erir mi?

Saygılar...
Burak aybars2007-08-09 15:58:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 15:43
Kısa zamanda akvaryumda çürüyüp herşeyi altüst edebilir dikkat edin.

hasanyazkanÇevrim Dışı

İl: Ankara
hasanyazkanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 15:46
Mango kökleri 10 ytl civarında birşey arkadaşlar akvaryumun dengesini bozma riskini almaya değmez. Saygılarımla

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 15:48
Bence doğadan alınan ağaç köklerinin akvaryumda kullanılması hiç sağlıklı değil. Ne şekilde olursa olsun. Konu hakkında forumda daha önce tartışılmış,çoğunluk kullanmayın demişti diye hatırlıyorum. Saygılar...

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 16:01
Burak Bey, bende kullanmanızı tavsiye etmem. Eğer denemelerinizde, suya salınım yaptıysa, akvaryumunuzda da yapması içten bile değil. Risk almış olursunuz.

Burak aybarsÇevrim Dışı

Burak aybarsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 16:37
Evet haklısınız ama bir linkte gömüştüm.Bazı işlemlerden geçirip kullanıyorlar.Şimdilik duruyor.Eğer salınıp yapmayı keserse belki kullanabilirim.Şimdilik bekleyeceğim.

Saygılar...

QuErorZÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
QuErorZÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 19:07
 Demekki dünyada batan tek tahta türünün mangroove ağacı kökü olmasının aslı yokmuş.

cichlid dostuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
cichlid dostuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2007 07:35
Bir agac parcasinin suda batmasi icin suya doymuslugunun olmasi gerekir.Kim diyor ki mangrove koku tek suya batan agactir diye.O koku guneste iyice bir kurutun ondan sonra nasil suyun uzerinde yuzuyor bir bakin.Bir baska manasida su da batan her agac akvaryum icin uygundur diye bir genelleme olamaz.Mangrove kokunu uygun yapan zaten dogada da suyun icinde olmasi ve suya dayanikli bir agac olmasi.Ama bu bile bu agacin curumesini onlemez.Yillarca suda duran cansiz bir kok eninde sonunda curur.Arkadasin buldugu kokun ne agaci olduguda onemli.Mese,kayin ve ceviz gibi agaclarin curumesi diger yumusak govdelilere gora yavas olur.Bu konuda heralde deneme yanilma en buyuk yardimci olacaktir.Saygilar.

Burak aybarsÇevrim Dışı

Burak aybarsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2007 18:07
Bulduğum ağaç sanırım meşe.En iyi öğrenme de sanırım deneme.Şimdilik suda bekletiyorum,suya renk vermeyi kestiğinde akvaryumda deneyeceğim.Bakalım ne olacak? 
     Denemeden de bilemeyiz değil mi? 

Saygılar...

acemi412007-07-25 18:54:33

dgkn.blkÇevrim Dışı

dgkn.blkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2007 20:30
Tam bilmemekle beraber fırınlamak gerektiğini duymuştum . Nerden duyduğumu hatırlamıyorum ve ne kadar doğru ne kadar yanlış herhangi bir yorum yapamam.

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2007 23:23

Akvaryuma sokmadan önce birkaç defa kaynatmanız gerekecektir. Fakat kullanacağınız kesim ağacın gövde kısmından bir parça ise bu parçanın su içinde çürüyüp dağılması birkaç ayda gerçekleşecektir, bu yüzden tavsiye etmem. Ancak kök parçaları ise bunların çürüyüp dağılmaları çok daha uzun bir süre gerektirir ki kullanılabilir.

cichlid dostuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
cichlid dostuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2007 05:48

Ne kadar bekletirseniz bekletin suya renk vermeye devam edecektir.Buda doganin parcasi.Amazon ve guneydogu asya sulari neden Malavi ve Tanganyika golleri gibi berrak degildir.Cunku suda curuyen organik madde oranini cok fazladir.Bitki kokleri Zamanla curur ve humuslu bir yapi olusturur.Bu da suyun rengini degistirir.Yani renk verme olayi aslinda agacin yavas yavas curumesi demektir.Kutuk istiyorsaniz buna katlanacaksiniz.Sadece bir fikir olarak soyliyeyim hic denemedim ama dusuncem agaci vernikle kapladiktan sonra suda curumesi yavaslar gibime geliyor.Ama vernik uzun sure suda cozunur mu bilemem bunu da deneyerek bilebiliriz.Kolay gelsin.

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2007 11:33
Vernik suya salınım yapar, asla denemeyin çünkü balıklarınızı kaybedeceğiniz kesindir. (acemi zamanlarımda üzeri vernik kaplı bir deniz kabuğu koymuştum akvaryumuma, sonuç pek iyi olmadı tabi )

Burak aybarsÇevrim Dışı

Burak aybarsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2007 15:52
Evet renk verme olayı şuan akvaryumumda zaten var. Çok ta hoş duruyor. Renk sorun değil.Sanırım elimdeki bir meşe ağacının gövde parçası.
Çünkü üzerinde kabuklar var. Şimdilik suda duruyor.

Vernik olayı benimde aklıma geldi. Şöyle renksiz,suda çzzünmeyen bir vernik işimi görebilir. Suya dayanıklı vernikler duymuştuma ama denemek lazım.

Yiğit abi tüm vernikleri mi kastediyorsun yoksa suya dayanıklılar olabilir mi?Tabii dayanıklı olmakla salınım yapmak farklı şeyler ama deneyeceğim sanırım.

Saygılar... Burak aybars2007-07-26 15:54:00