Mayalı Sistem

TurkerÇevrim Dışı

İl: Izmir
TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 20:09
Arkadaşlar bitkili akvaryumuma mayalı sistem CO2 üreteci kurdum. Hortumun ucunu şelale filtrenin emiş borusuna soktum böylece suda yüksek oranda çözüneceğini ümid ediyorum ancak sorun şu ki mayayı fazla kaçırdım herhalde çünkü çok hızlı baloncuk oluşuyor. Bunun balıklara bir zararı olur mu?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 20:20
Akvarymunuzun hacmi ney? Hangi balıklardan kaç tane var? Hangi bitkiden kaç tane var? Sistemi hazırlarken kullandığınız ölçüler ney? Bütün bu soruların cevaplarını vermiş olduğu ihtimaliyle bile fermante sistemde ki co2 çıkışının özellikle akvaryum ebatına bağlı olarak büyük sorun doğuracağını sanmıyorum. O yükseklikte bir co2 çıkışını zaten,fermante sistemde elde etmemiz kolay değil,yani tehlike doğuracak boyutlarda. Saygılar...

TurkerÇevrim Dışı

TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 20:26
[QUOTE=citronx]Akvarymunuzun hacmi ney? Hangi balıklardan kaç tane var? Hangi bitkiden kaç tane var? Sistemi hazırlarken kullandığınız ölçüler ney? Bütün bu soruların cevaplarını vermiş olduğu ihtimaliyle bile fermante sistemde ki co2 çıkışının özellikle akvaryum ebatına bağlı olarak büyük sorun doğuracağını sanmıyorum. O yükseklikte bir co2 çıkışını zaten,fermante sistemde elde etmemiz kolay değil,yani tehlike doğuracak boyutlarda. Saygılar...[/QUOTE]

Kusura bakmayın bilgi vermeyi unutmuşum. Akvaryumum 40 litrelik ve bitki için kurdum içinde 4 lepistes ve 2 kılıç var.6 kök elodea,1 kök anubias barteri nana,1 kök sagittaria subulata var. Bitkilide deneyim amaçlı başladım. Co2 sistemini 2.5litrelik pet şişede hazırladım.Hortumu akvaryuma sokar sokmaz karbondioksit almaya başladım ve hacim forumda okuduğum diğer mayalı sistemlere göre kanımca fazla.
Turker2007-11-29 20:28:32

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 20:42
Estağfurullah,önemli değil yardımcı olmak adına bilgilerin olmasını söylemiştim ben de. Ancak o ebatta bir akvaryumda 1,5 litrelik pet şişe de,hazırladığınız fermante sistemde işinizi görecektir.
Bence bu şekilde aklınızda soru işretide kalmaz. 2 su bardağı toz şeker,1 litre su,ve 1 tatlı kaşığı toz hamur mayasıyla hazırlayacağınız sistemde çok yoğun co2 çıkışı olmaz,olsa da zamanla zaten azalacaktır. Tabii ki bunda co2 yi kullanan bitkilerinde önemi var ve bana göre, sizin de bu şekilde hazırlayacağınız sistemde sorun yaşamazsınız,bitkilerinizde az değil. Rahat olmanız açısından,akvaryum ile sistem arasına akvaryumculardan temin edebileceğiniz vana ile şiddetini de ayaralayabilirsiniz. Buna en başta ihtiyaç duyabilirsiniz,çünkü en çok o zaman  çıkış gözlemlersiniz.
Saygılar...

TurkerÇevrim Dışı

TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 20:54
Evet hacim gerçekten çokmuş. Bütün balıklar su üstünde toplandı kılıçlar suyun dibine çöktüler hemen su değişimi yaptım ve hortumu çıkardım. İlk denemem olmasına rağmen sanırım çok etkin bir düzenek hazırlamışım. Umarım balıklara birşey olmaz. 

AralCaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
AralCaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 23:42
Türker Bey,

CO2'yi şelale filtrenin girişine vererek zaten etkisini azaltıyorsunuz, Co2 suda çözünse bile siz suyu, şelale filtre yardımı ile  bolca havalandırarak CO2'yi etkisiz hale getiriyorsunuz. Böyle bir uygulama yerine, CO2'yi  direkt olarak hava taşına bağlayıp verseniz daha çok yararlanırsınız. Eğer verdiğiniz CO2'nin fazla geldiğini düşünüyorsanız daha küçük bir fermante sistem hazırlayın. Hem daha ekonomik olur, hem balıklarınızı rahatsız etmemiş olursunuz. Bitkili akvaryumlarda, özellikle CO2 verilen akvaryumlarda şelale filtre pek tavsiye edilmemektedir.

Saygılar...

TurkerÇevrim Dışı

TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2007 23:55
[QUOTE=bitekben]Türker Bey,

CO2'yi şelale filtrenin girişine vererek zaten etkisini azaltıyorsunuz, Co2 suda çözünse bile siz suyu, şelale filtre yardımı ile  bolca havalandırarak CO2'yi etkisiz hale getiriyorsunuz. Böyle bir uygulama yerine, CO2'yi  direkt olarak hava taşına bağlayıp verseniz daha çok yararlanırsınız. Eğer verdiğiniz CO2'nin fazla geldiğini düşünüyorsanız daha küçük bir fermante sistem hazırlayın. Hem daha ekonomik olur, hem balıklarınızı rahatsız etmemiş olursunuz. Bitkili akvaryumlarda, özellikle CO2 verilen akvaryumlarda şelale filtre pek tavsiye edilmemektedir.

Saygılar...
[/QUOTE]

Çok teşekkürler bu değerli bilgi için. Şu an sistemi kaldırdım çünkü balıklar aşırı derecede rahatsız oldular. CO'nin debisi düştüğünde kontrollü olarak tekrar deneyeceğim sanırım deneme yanılma yoluyla hareket etmek gerekecek.

TurkerÇevrim Dışı

TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 18:03
[QUOTE=Turker][QUOTE=bitekben]Türker Bey,

Saygılar...
[/QUOTE]

Çok teşekkürler bu değerli bilgi için. Şu an sistemi kaldırdım çünkü balıklar aşırı derecede rahatsız oldular. CO'nin debisi düştüğünde kontrollü olarak tekrar deneyeceğim sanırım deneme yanılma yoluyla hareket etmek gerekecek.
[/QUOTE]

Arkadaşlar dün 1 bugün 2 mayalı sistem kullanıyorum. Canavar gibi çalışıyor ama balıklar bu durumdan hiç hoşnut değil. Lepistesler sürekli su üstüne çıkıyorlar ve Kılıçkuyruklar dibe yatıyor bunu daha önce hiç yaşamadım. Lütfen bilen birisi yardım etsin bana çünkü 2 günde bitkilerimde anormal gelişim oldu, bu sistemi kullanmaya devam etmek istiyorum ama balıklar yüzünden kullanamıyorum. Bu konuda yaşanmış kötü tecrübeleri ve yapılan düzenlemeleri duymak isterim. Ayrıca işin kimyasını da merak ediyorum. Örneğin CO2 miktarı artan suda oksijen azalır mı ya da karbondioksite doymuş suda oksijen bulunur mu ve ya bu suda balık yaşar mı?

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 21:28
CO2 ile oksijen birbirini etkilemez, fazla CO2 verseniz de suda oksijen olur.

İnsan olsun, balık olsun, kuş olsun fark etmez... Beyin kandaki oksijen miktarını ölçmez, nefessiz kaldığını anlamak için CO2 miktarına bakar. Kanda CO2 fazla olduğunda oksijen yeterli olsa bile zihin oksijensiz kaldığını zanneder. Yani balıklarınız oksijensizlikten değil, oksijensiz kaldıklarını düşündüklerinden su yüzeyine çıkıyorlar.

Dibe yatan balıklarda bir de baygınlık oluyorsa hemen CO2 veren hortumu filtre girişinden çıkartın ve hava taşı ile akvaryuma salın. Bu durum filtrenin de etkisi ile çok fazla CO2 çözündüğünü ve zehirlenme olduğunu gösterir. Maalesef ileri durumlarda balıkların baygınlığı geçse bile dolaşım sistemi geçici olaak durduğundan sinir sistemi zarar görebiliyor. Bu sebeple baygınlık olacak kadar yüksek CO2 olduğunu gözlemlerseniz hortumu filtreden çıkartıp hava taşı ile suya salın.

TurkerÇevrim Dışı

TurkerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2007 16:52
2 haftalık problemler silsilesi ardından edindiğim sonucu aktarıyorum.

Akvaryumunuz küçük ise ve sisteme CO2 enjekte edeceksiniz taban malzemeniz asla Midye Kırığı olmamalı.(Midye Kırığını temizledim yerine Aquaclay koyacağım). Gerekçem de şu; Midye kırığı akvaryumun PHını yüksek oranda arttırıyor. Akvaryuma CO2 verildiğinde yüksek PH değerlerine alışkın balıklar hızla düşen PHa adapte olamayıp strese giriyorlar. PHın logaritmik etkisi göze alındığında yüksek değerlerden düşmesi normal PH değerlerinden düşmesinden daha ölümcül etki yaratıyor.

Bitki yüküne göre kabarcık ayarlaması çok önemli ve bunun akvaryuma düzenli olarak verilmesi gerekiyor. Örneğin günde 1 saat dakikada 5 baloncuk vermek yerine günde yarım saat 150 baloncuk vermek ani PH dalgalanmalarına sebep oluyor ve balıklar strese giriyor.(Yeni sistemi daha küçük bir pet şişede az maya ile hazırladım.)

PH dalgalanmalarını bir miktar önlemek isin suyun KHının mutlaka yüksek olması gerekiyor.Bu sebeple asla damacana suyu kullanılmamalı(Damacana suyu=KH 0).Ölçüm yapıldıktan sonra genel sertliği arttırmadan Sodyum Bikarbonat(İçme sodası) ile KH arttırılabiliyor.

Şimdilik gözlemlerim bu kadar. Sizler de deneyimleriniz paylaşırsanız çok sevinirim. Saygılar

otopsiciÇevrim Dışı

İl: Van
otopsiciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2007 15:27
iyide arkadaşlar hiç biriniz dakikada nekadar baloncuk çıkacak yazmamışsınız atıyorum  160 litrelik bir akvaryumda 6 kök anubias barteriye nekadar baloncuk co2 verilir

Caner KARAÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
Caner KARAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2007 04:20

Akvaryumunuza CO2 takviyesi sağlamak için kurduğunuz fermante sistem kesinlikle stabil olmayan bir sistemdir, buble counter ile ölçeceğiniz baloncuk sayısı sabah saniyede 3 baloncukken akşam saniyede 2 e düşebilir ve şişeyi çalkaladığınızda  bu seferde  birden bire saniyede 4 baloncuğa çıkar. Bu nedenle akvaryumunuza vermeniz gereken CO2 miktarını eğer baloncuk olarak belirlemek istiyorsanız, stabil bir sistem kurmalı (tüplü sistem), akvaryumunuzun hacmine ve CO2'yi ne kadar iyi çözebildiğinize bağlı olarak yapılacak CO2 testleri sonucu optimum CO2 çıkışını baloncuk olarak kendiniz belirlemelisiniz ki bu sistem dahi PH probu ile sürekli otomatik olarak kontrol edilmelidir.

Bunun dışında fermante sistem kullanmaya devam edecekseniz CO2 miktarını baloncuk olarak deği ppm olarak tesbit etmek zorundasınız. Bitkili tanklarda optimum CO2 miktarı 30-40 ppm dir. Bu nedenle satın alacağınız bir CO2 test kiti ile sürekli kontrol yapmak durumundasınız. Eğer sürekli kontrol yapmazsanız akvaryumunuzda sürekli olarak yüksek PH salınımları gerçekleşir.

PPM: (İng.: parts per million) milyonda bir birime verilen isimdir. herhangi bir derişimin milyonda birine denir.

Caner KARA2007-12-09 05:18:12

Ugur22Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
Ugur22Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2007 15:57
Bende fermante sistem için hiç iyi düşünmüyor.Patlayanlarına rastladım ortalığa yaydığı koku ve pislik çekilmez derecede oluyor.Akvaryumumum yanında patlamaya hazır bir koku bombası bulunması hiçte iyi değil bence.

Baloncuk sayısı konusunada katılıyorum.Bu sayıyı hiç bir şekilde tam anlamıyorla ayarlanamıyor.En iyisi tüplü sistemler.