debi kaybı

ykoksalÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ykoksalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 16:07
Şimdiden yol gösterenlere teşekkürler. 400 lt akvaryumum var bitki ağırlıklı ve canlı doğuranlar var.Tetratec 1200 ile filtreliyorum. Filtreleme seçeneklerini okur iken tetralar ile ilgili debi kaybı konulu mesajları okuyunca acıkcası sasirdım. Kendim ölçtüm. Evet sonucu açıklıyorum tetratec 1200, 10 lt suyu 97 sn'de pompalıyor. Bir gün öncesinden de filitreyi temizlemiştim. Borularını temizlemedim fakat borularda nokta seklinde siyahlıklardan baska bir şey yok. oldukça temiz ... 97 sn de 10 litre ise , 3600 sn de x hesabından saatte 371 litre çıkıyor tetratec 1200 de sonuç ... Bu nasıl olur bir fikri olan var mı? Kutu içersinden çıkan medya dışında ilave hiç bir medya kullanmıyorum, kutu içerisinden çıkandan daha da ince elyaf var şu an... Filtremi kesinlikle çok seviyorum .. Fakat 1200 lt olarak alıp, yaklaşık 10 ay sonra ölçüm yapıp, 371 litre çıkınca takdir edersiniz ki Angry durumları..
 Sizce eheim 2228 alıp ilave etsem akvaryumun işini görür mü?Bu arada akvaryumun resmi. Fotograflar>akvaryumunuz> şu an 2 sayfada olan Kaan isimli akvaryumdur .. ( rmek isteyenler için) ....
 Konu ile ilgili tavsiye , öneri vs açığım... Teşekkürler.
(Evet kesinlikle 10 lt 97 sn. yanlışlık yok bu arada)
ykoksal2008-01-16 20:31:38

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SİLİVRİLİÇevrim Dışı

SİLİVRİLİÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 16:13
Selamlar,

İçinde kullandığınız elyafından tutunda bütün malzeler debiyi etkileyecektir. Mesela Prodac'ın elyafıyla 45 günde çok debi kaybı oluyorsa, normal elyafla 20 güne kadar düşüyor. 400 lt ye yeterli gibi ama ilave olarak 2213 kullanılabilir.  

vuslatÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
[B]6339,1[/B]
İl: Sivas
vuslatÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 16:13
Bitki ağırlılı akvaryumlarda akıntının fazla olmaması tercih edilir. Yani saatte  4-5 defa suyu devirdaim edilmesi gerekmez. Önemli olan suyun temizliği ve berraklığı.Hiçbir filtre üzerinde yazan debide çalışmaz.

eflatunÇevrim Dışı

eflatunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 17:16
Hortumların içerisindeki siyah noktalar demişsiniz. Zaten onlar debi kaybına neden olmaktadır. Tabi sizin söylediğiniz kadar değil.  Tavsiyem onlarıda temizledikten sonra bir ölçüm yapmanız.

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 21:37
Filtrlerin alırken üzerlerinde yazan debileri sadece motorlarının debisi oluyor. Filtre malzemelerinin miktar ve türü kadar filtrenin suyu bastığı yükseklikte debiyi ciddi anlamda düşürüyor. Net su debisi en yüksek çıkan gene EHEIM oluyor bildiğim kadarıyla.  Yinede hangi marka yada model alırsanız alın durum böyle. Çoğu dış filtrenin kullanım klavuzunda yada kutusunda yükseklik debi ilişkisini veren grafik mevcut. Filtre alırken göz önünde bulundurmakta yarar var.

Benim dış filtre alırken izlediğim bir yol var:

Örneğin 100 lt' lik bir akvaryuma dış filtre alacağım. Önce 100' ü 3 ile çarpıyorum. Çıkan miktar almam gereken filtrenin minimum net debisi olmalı diyorum; yani 300 lt/h.
Daha sonra yük kayıpları için akvaryumun hacmi kadar miktarı bulduğum minimum değere ekliyorum 300+100=400 lt/h. Son olarakta suyu basacağı yüksekliği ölçüp filtreyi almaya gidiyorum. Kutudaki veya önceden nette baktığım grafikten ölçtüğüm yükseklikte en az 400 lt/h su basabilen modeli alıyorum.

Not: Bu yazdığım benim kendi kendime bulduğum bir yöntemdir. Doğruluğu tartışılır. Ayrıca akvaryum türüne ve organik yüke bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

ykoksalÇevrim Dışı

ykoksalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 22:02
cevaplara tesekkurler. Bende bütün filtrelerin üzerinde yazan debi miktarlarına ulaşmadıklarına , coğunun boş olarak ölçülmüş değerler olduğunu biliyordum fakat bu aradaki fark tetratec gibi bir markada beni şaşırttı. Baska bir marka olsaydı tetra eheim harici bu kadar fazla şaşırmazdım.

Bu filtreleme debisi , benim için ne kadar yeterli ek filtre almaya gerek varmı ne dersiniz.?

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 22:23
Malesef Tetratec pek kaliteli değil dediğiniz gibi(aynı filtreyi bende kullanıyorum). Tetra gibi kaliteli bir markaya yakışmıyor. Yeterlimi derseniz balık miktarınızı ve su değişim sıklık ve miktarınızı bilmekle daha doğru bir cevap verebiliriz sanırım. 

ykoksalÇevrim Dışı

ykoksalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 22:32
Balık olarak 25-30 arası canlı doğuranlar var . Genel olarak bitki ağırlıklı bir akvaryum yapmaya çalışıyorum. Daha balık alacak kapasitede fakat bitki ile paralel gitmesini istiyorum .Bitki olarakta 30 kök civarında ( N. lotus , elodea canadensis . cryptocoryn wendtii (brawn)  , anubias barteri , vallisneria ( sanırım americana var.) karışık olarak var. Haftada bir su değişimi % 10-15 arası , 2-3 günde bir flourish veriyorum. lafayette2008-01-17 10:20:40

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 22:44
Şu durumda bir süre gözlemlemenizi öneririm akvaryumunuzu. Gerek olmayabilir çünki. Yada sadece akıntı oluşturmak için kör noktalara küçük kafa motorları yerleştirebilirsiniz.

bestercanÇevrim Dışı

İl: Bursa
bestercanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 23:11
[QUOTE=mustafaerdogar]Filtrlerin alırken üzerlerinde yazan debileri sadece motorlarının debisi oluyor. Filtre malzemelerinin miktar ve türü kadar filtrenin suyu bastığı yükseklikte debiyi ciddi anlamda düşürüyor. Net su debisi en yüksek çıkan gene EHEIM oluyor bildiğim kadarıyla.  Yinede hangi marka yada model alırsanız alın durum böyle. Çoğu dış filtrenin kullanım klavuzunda yada kutusunda yükseklik debi ilişkisini veren grafik mevcut. Filtre alırken göz önünde bulundurmakta yarar var.

Benim dış filtre alırken izlediğim bir yol var:

Örneğin 100 lt' lik bir akvaryuma dış filtre alacağım. Önce 100' ü 3 ile çarpıyorum. Çıkan miktar almam gereken filtrenin minimum net debisi olmalı diyorum; yani 300 lt/h.
Daha sonra yük kayıpları için akvaryumun hacmi kadar miktarı bulduğum minimum değere ekliyorum 300+100=400 lt/h. Son olarakta suyu basacağı yüksekliği ölçüp filtreyi almaya gidiyorum. Kutudaki veya önceden nette baktığım grafikten ölçtüğüm yükseklikte en az 400 lt/h su basabilen modeli alıyorum.

Not: Bu yazdığım benim kendi kendime bulduğum bir yöntemdir. Doğruluğu tartışılır. Ayrıca akvaryum türüne ve organik yüke bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

[/QUOTE]

Tebrik ederim aynı yöntemi kullanıyorum. Bende tetratech 1200 kullanıyorum. Bu filtre 200 ile 500lt akvaryumlar için tavsiye edilmiş. Ben 200 litrede bunu kullanıyorum.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2008 23:51
Size tavsiyem filtreyi boş bir kovada test etmeniz.Hiç tetra tec kullanmadım ama bu kadar miktarda debi düşüklüğü normal olmasa gerek.Bende bayağı eski bir eheim 2213 var hala süper çalışıyor.Ama filtre malzemelerinin etkiside tartışılmaz...Saygılar

eflatunÇevrim Dışı

eflatunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2008 09:20
[QUOTE=mustafaerdogar]Malesef Tetratec pek kaliteli değil dediğiniz gibi(aynı filtreyi bende kullanıyorum). Tetra gibi kaliteli bir markaya yakışmıyor. Yeterlimi derseniz balık miktarınızı ve su değişim sıklık ve miktarınızı bilmekle daha doğru bir cevap verebiliriz sanırım.  [/QUOTE]

Mustafa bey söylediklerinize katılmıyorum. Çünkü tetratec eheim ile aynı kalitededir. Ve benim tahminimdir ki 2217 ile aynı debiye sahiptir. Eheim ile arasındaki tek fark eheimin biraz daha sessiz olmasıdır.
eflatun2008-01-17 09:20:39

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2008 10:34
Adem Bey düşüncelerinize saygı duyuyorum, sonuçta bana görede fiyat/performans+kalite oranı olarak tetratec tercih edilecek bir filtre (ki bende tetratec kullanıyorum).
Her iki markayıda kullandım ve malzeme kalitesi olarak eheim ın daha önde olduğunu düşünüyorum ama şunuda söylemeliyim ki bunun kullanıcıya bir artı yada eksisi yok bana göre. Olsa olsa markanın prestijini sarsacak bir durum olabilir. Sonuçta her iki markanında filtrelerini uzun yıllar sorunsuz kullanmak mümkün.
2217 kullanmadım ama bildiğim kadarıyla 1000 lt/h debiye sahip. Eğer dediğiniz gibi performansları aynıysa 1200 lt/h olan tetratec in geride kaldığı gayet açık. 200 lt/h  bana göre azımsanmayacak bir fark çünkü.
Tetratec lerin filtre malzemelerisi  olarak gelen  seramik boncukların fazla büyük ve kalın olması,  biyolojik malzeme  olarak  biaball  çıkması  diğer eksiler.  Özellikle  biaball ların  dış filtrelerde kullanılmasını doğru bulmuyorum; doğrudan su yüzeyine çıkan bu malzeme temizlik sırasında dağılarak bakteri populasyonlarının azalmasına neden oluyor(bizzat tecrübe ettiğim bir konudur) sırf bu yüzden bioball ları çıkarıp eheim ehfi substrat pro aldım.
Bir diğer sorun bazı tetratec filtrelerin diğerlerine oranla ciddi şekilde sesli çalışması. Bir kaç kişi de dahil bende bu "şanssız" grubun içindeyim malesef.

mustafayıldırımÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4289,1[/B]
mustafayıldırımÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2008 10:52
        Mustafa bey açıklamalarınıza katılıyorum,Yayuz bey debi kaybındada çok haklısınız,bütün bu açıklamalara ilave olarak  Tetra 1200 kullanıcısı olarak en dikkat edilmesi gereken yeri başıma geldi ve furumdada birçok arkadaşın başına geldi,hortumların musluklara sabitlenmesini sağlayan bir aparat söküldüğü zaman yüzüğe benziyor çok zayıf ve hemen kırılıyor bütün kullanıcı arkadaşlarımı uyarırım Tetra ya yakışmayan bir parça. mustafa342008-01-17 11:03:12