Frontosa İçin Kum?

aquaengineerÇevrim Dışı

İl: Ankara
aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 20:36

Frontosalarımın bulunduğu akvaryumun kumunu değiştirmek istiyorum.Sizce hangi kum frontosalar için iyidir ve Ankara içi makul bir fiyata nerelerde bulabilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Echoe2008-01-29 02:28:05

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ShotokanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13095,1[/B] [C]2,2,23692[/C] [B]14188,3[/B]
İl: Antalya
ShotokanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 11:18
Koyu renk kuartz kum tercih etmeniz,balıkları strese sokmayacaktır.Bunun yanında midye kırığı ph için en ideal olanı.
Saygılar.

aquaengineerÇevrim Dışı

aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 11:21
Koyu renk balıkları çok siyah gösteriyor açık renk kum alıp ışığı loş bir ışık yapsam olurmu(mesela mavi).

veycetÇevrim Dışı

veycetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 11:23
Metin bey görsellik aramıyorsan frontoza akvaryumuna çok az midye kırığı kum koy .Fakat bolca kayalardan magara yap frontozaların rahat etsin.Kumsuz akvaryumun dip temizliği daha rahat yapılabiliyor.Benim şuan yavru aldığım frontozalarımda kum yok denecek kadar az.

aquaengineerÇevrim Dışı

aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 11:30
Zaten şu anda akvaryumumda midye kırığı karışık bir kum var ama biraz iri taneli ben.Şu incecik olan kumlar varya onlar çok hoşuma gidiyor.Frontosalar da seviyormuş heralde.O kumların adı ne ve Ankara da en ucuz fiyata nerede bulabilriim?Yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada Metin değil MERT Smile.insiwible2008-01-29 11:31:13

monarchosÇevrim Dışı

İl: Kayseri
monarchosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 11:50
İnce kumu tavsiye etmem en ufak bi hareketlenmede havalanıyor ve bulandırıyor.Bence siyah hagen kum idealdir.Online satış sitelerinde 10 kg hagen 25 ytl.adresi öm ile istersen yollarım

aquaengineerÇevrim Dışı

aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 12:23
http://img101.imageshack.us/img101/1622/raptor286tn3.jpg
Akvaryumumun kumu bu resimdeki kumdan sizce nasıl?İyi hoş duruyo diyorsanız kalsın.Yoksa yakın zamanda bir dere yada göl e gitcem oradan kum alsam nasıl olur?

eurkanÇevrim Dışı

İl: Hatay
eurkanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 14:33
SElam arkadaşım,

Bende frontosa besliyorum ve kum olarak siyah bazalt kumu kullanıyorum. Arkadaşların dediği gibi siyah kum balığın rengini göstermiyor gibi laflar kesinlikle geçersizdir. Balıkların yemini kaliteli kullanırsan renkleri harika oluyor. Ben yem olarak sera kullanıyorum. Sera'dan şaşma......

Bu arada kaya olarak Antalya kayası kullanma. Çünkü CaCO3 içerdiğinden suya sarı bir renk veriyor. Anlaşılmıyor olabilirsin belikde ama grolüx ışıkta netliği sağlayamazsın.

Kaya olarak bazalt kayası ve bulabilirsen Obsidiyen kullan derim.

SAygılarımla.... 

aquaengineerÇevrim Dışı

aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2008 15:11
Sağolun arkadaşlar dediğim gibi dereden veya gölden yuvarlak taşlar var.Biraz büyük oradan kum da alsam iyi olurmu.Akvaryumumda eskiden fotoğrafda görüldüğü gibi malawiler ve amerikan cichlidleri vardı.Şimdi tanganyikaya döndüğüm için değişiklik yapmak istiyorum.

aquaengineerÇevrim Dışı

aquaengineerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2008 22:44
Yorumlarınız için teşekkürler.Ben bej renkli quartz kumda karar kıldım.Fakat quartz suyun değerlerini etkilemiyormuş.Acaba suyun sertleşmesi için dış filreye midye kırığı haznesi yapsam su sertleşirmi.Sizce iyi olur mu?

HTeSÇevrim Dışı

İl: Kayseri
HTeSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2008 01:30
O kadar az kumun suyun sertliğini etkileyeceğini sanmıyorum bence daha farklı bir yöntemle halletmelisiniz. Bu arada ben siyah hagen kum kullanıyorum hem frontosalarım için hemde calvuslarım için ve siyah kumda renkleri için endişelenmenize hiç gerek yok çok güzel görünüyorlar tabi yetişkin olanlar frontosalarınız küçük ise renkleri izlemek adına çokta güzel olmuyor. Kullanacağınız kayaların renklerine göre o sevdiğiniz ince quarz kumdan yada siyah hagen kum tavsiye ederim ben ikisindede büyük frontosalar harika görünüyor.

cango70Çevrim Dışı

İl: Izmir
cango70Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2009 23:47
Arkadaşlar siyah hagen kum diye söylenen quartz kummu?Siyah hagen kumu quartz kum ise tane büyüklüğü minimum ne kadar küçük bulabiliriz.(1 mm'den küçük)

F_erdem_BÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
F_erdem_BÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2009 17:07
Arkadaşlar gerçek siyah kuvars kumlla hagen kum aynı deil fiyat olarakta bu satıcılarda beliriyor  orjinal siyah kuvars kum 3- 4,5 tl/ kg arasında fiyata sahipken hagen siyah kum 1-2 tl/kg fiyatta ve daha mat . ben frontosa ve calvusların altında kullanıyorum kesinlikle göz zevkinede balıklar içinde en güzeli siyah kuvars. Saygılar

gencayÇevrim Dışı

İl: Istanbul
gencayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2009 20:56
Ben kendi moba akvaryumumda silis kum kullanıyorum.Bence balıkların rengi daha güzel gözüküyor açık renkli kumda.Ayrıca ph'ı sabit tutmada da silis kumun faydası var.Ayrıca  açık renkli kum üzerindeki artıklar çok rahat fark edilebiliyor ve dip temizliği daha verimli yapılabiliyor.