Biyoloji öğretmenimizin iddiası!?

sezerbakarÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
sezerbakarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 03:42

Arkada?lar bu bahsedece?im olayy söyleyen Türkiye de hatta yurt dy?ynda tanynan ve alanynda uzman bir rofesördür..

Derste akvaryum konusu açyldy ve ?öyle bir ?ey iddia etti :

Ben elonea,kara yosunu ve birkaç çe?it bitki daha koyarak akvaryumuma motor yerle?tirmeden ve hiç yemleme yapmadan balyklarymy aylarca(7-8 ay) gözlemledim.sonuçta balyklaryn bu kapaly sistemde hiç yeme ihtiyaç duymadan uzun süre boyunca çok sa?lykly ya?ady?yny gördüm!

?imdi benim kafama takylan nokta ?u : e?er böyle nir ?ey olabiliyorsa ki ben hocamyzyn kesinlikle do?ru söyledi?ini dü?ünüyorum!Biz de bol bitki ile bir çok sorunu çözebilir miyiz!?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Fatih TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Fatih TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 03:49

Selam

Hocanyzyn bahsetti?i ?ey kesinlikle do?rudur. Ama teoride, pratikte ise otçul balyklar dy?ynda oldukça zor.

Bahse konu olan bitki ve yosun uygun ?artlarda çok hyzly büyüyen ve otçul balyklar tarafyndan i?tahla yenen türlerdir. Bu bakymdan balyklar zaten yemlerine sahip olacaklardyr.

Ancak balyklaryn dietleri farklylyk ta?ymady?yndan bazy tür hastalyklara kar?y bünyeleri oldukça zayyf hale gelecektir, unutulmamalydyr.

Saygylar.

sezerbakarÇevrim Dışı

sezerbakarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 04:15

Çok çe?itli balyklar koydu?unu ve cam temizli?i için de vatozz koydu?unu söyledi...ayryca su 2-3 ayda bir çok bulanyyormu?..daha sonra inanamayaca?ymyz kadar berrak oldu?unu söyledi...Ben bunu bir akvaryumda denemeyi dü?ünüyorum..sizin dedi?iniz gibi dirençlerini arttyrmak için de haftada bir gün kaliteli,yüksek paroteinli yemleme yapsam sizce olabilir mi?balyklarymyn sa?ly?y çok önemli neticede!

bir de yanyt için te?ekkürler!

erkonoidÇevrim Dışı

erkonoidÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 21:57
Balyklarynyz ölürlerse denedi?inize de?ecek mi sizce?

OcellatusÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
OcellatusÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 22:00
Do?anyn iyi bir taklitcisi olabilirsek yem dahi vermeden aylarca akvaryum ortamyndaki canlyly?y sürdürebiliriz. Fatih Bey'in dedi?i gibi bu deneme otçul balyklarla daha kolay olacaktyr. Ancak etçil balyklarla olmaz diye bir kaide yok. Yeterli büyüklükte bir tankta küçük boyutlu ve hyzly üreyen bir otçul baly?yn ilk etapta koloni olu?tururmasy sa?lanabilir. Daha sonra yine küçük boyutlu ama az üreyen bir etçil balyk türü eklenebilir. Tabi akvaryumun bol bitkili olmasi gerekiyor. Kolay gelsin...

sezerbakarÇevrim Dışı

sezerbakarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2006 22:09

Te?ekkürler...bunu daha hayata geçirmekte kesin karar almy? de?ilim ama e?er burada yazylanlar sonucunda genel olarak ba?aryly olabilece?im dü?ünülürse bir denem yapmayy dü?ünüyorum...

Bir de Erkan Bey emin olun ben de istemem balyklarymyn ölmesini...zaten bunun için çok dü?ünüyorum!

CarreguiÇevrim Dışı

CarreguiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 21:36

Tam kapaly Ecosistem akvaryumlar

Carregui2006-4-14 21:36:40

CarreguiÇevrim Dışı

CarreguiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 21:37

CarreguiÇevrim Dışı

CarreguiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 21:41

Yalnyz tam kapaly sistemlerin ço?u salyangozi bitki, kyrmyzy karides ve çe?itli alglerden olu?uyor.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 21:52
böyle bi?eyin olaca?yny dü?ünmek bile garip.canlylyk sadece organik besinler demek de?il.vitaminler inorganik besinler.v.s. bir göl ortamynda ya?ayan balykla akarsudakinin ihtiyaçlary farklydyr. ki siz bir akvaryum için konu?uosunuz. bende biologum

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 22:35

Arkada?lar a?a?ydaki linkte ilginç sistemler var:

http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0603.php

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2006 22:57
Mümkündür, ancak içinde büyük tüketiciler olmamasy gerekir. Bu ?ekilde 10 yyl ya?ayan sistemler vardyr.

CarreguiÇevrim Dışı

CarreguiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Nisan 2006 01:16
[QUOTE=RIFAT]
böyle bi?eyin olaca?yny dü?ünmek bile garip.canlylyk sadece organik besinler demek de?il.vitaminler inorganik besinler.v.s. bir göl ortamynda ya?ayan balykla akarsudakinin ihtiyaçlary farklydyr. ki siz bir akvaryum için konu?uosunuz. bende biologum

[/QUOTE]

Biotoplar çok güzel bir ara?tyrma konusu. Özellikle ilkö?retimde yurt dy?ynda her synyfda bir biotop ekosistem olu?turma çabasy var. Hatta 2-3.synyfdan ba?layyp ilkö?retimden mezun olana kadar ekosistemi canly tutanlar mevcut. Malesef bizde bir kaç kere Türkiyede omnarium setlerinden getirdik ama malesef birkaç özel okul dy?ynda ilgi gösteren olmady.

Fakat balykla böyle bir kapaly sistem olu?turmak gerçekten zor. Dedi?im gibi daha çok algler bitkiler birkaç küçük snail ile red shrimplerden olu?an sistemler var.

catalystÇevrim Dışı

Özel Üye
catalystÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Nisan 2006 15:12
Arkadaslar ayryca su pireleri gibi kucuk canlylar da bu noktada cok faydaly olabilir. Sonucta su pireleri sudaki algleri bakterileri ve kolloidal organik parcacyklary tuketirler. Bu nedenle etcil balyklar da rahatlykla bu yolla beslenebilir. Ben de su aralar bunun uzerine calysyyorum. Su anda akvaryumumda bir su piresi kolonisi var ve 6 tane neonum bulunuyor. Bu hayvanlar sadece su pireleri yavrularyyla besleniyor. Gerci yine de cok fazla su piresi uretimi oluyor yani daha cok balyk olmasy lazym. Her ne kadar benim sistemim verimlilik acysyndan tam kapaly degilse de(arada su pirelerini besliyorum verimi arttyrmak icin) tam kapaly bir sistem yapylabilir inancyndayym. Tabii sistem buyuk tutulursa basary ihtimali cok daha yuksek olacaktyr. catalyst2006-4-15 15:13:50