ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
bjkalley
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8161
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2003 00:23
Son Ziyaret:
06 Haziran 2018 14:19
Toplam Mesaj:
8963 [1.60 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
449 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Refet Ali YALÇIN
Doğum Tarihi:
18 Kasım 1986
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Boğazçi Üni. Mak. Müh. Asistanı. PhD Can
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Refet Ali YALÇIN [URL=https://www.akvaryum.com/Forum/balik_odam_sf6_foto_ve_videolar_k845351.asp]30+ akvaryum 40+ tür[/URL] Çok balık annecim Lütfen ÖM'den sormak yerine konu açıp bilidirim yollayınız Balık & Malzeme satmıyorum, lütfen sormayı

SON 10 MESAJI

Ilan Sayısında Farklılık
Günlük otomatik silme işlerini yapan SQL server agent durmuş, çalıştırdım düzeldi. Bildirim için teşekkürler.
Yeşil Rasbora
[QUOTE=lojistisyen]Çok güzel ve göz alıcı bir tür. Diğer rasboralarınız da çok güzeller maşallah. Geçen aynılarını Aspet'te gördüm. Farklı bir varyete mi yoksa bildiğimiz rasboralardan mı ?[/QUOTE]

Ben de Aspet'den almıştım eğer yeşil rasbora ise onlardır. Bazı açılardan böyle çok güzel metalik yeşiller bazı açılardan renksiz duruyorlar.
Yarışmada Yaşanan Enteresan Terslikler
[QUOTE=baygezgin]Saygıdeğer yönetimdeki arkadaşlarım ve hobici arkadaşlarım...
Bu aykı yarışmada oluşan enteresan tersliklerden haberiniz varmı bilmiyorum ama bu ayki yarışmanın iptalini değerlendirmeniz gerekmektedir zira aşağıdaki sebepler yeterli gelicektir ve bu tersliklerin ve iptal gerekçelerini açıklamanızda size olan güveni sarsmaması açısından önemlidir
Yaşanan tersliklere gelince...

1.Yarışma katılımı ayın 21 inde saat 24 de son bulması gerekirken 1-2 gün daha devam ermiştir...

2.Yarışma oylaması bütün katılımlar listeye eklenmeden bütün katılımlar onaylanmadan başkamıştır ki buda oy dağılımında hakedenin gereken puanı alamamasına neden olmuştur...

3.Yarışma oylaması 32 balıkla başlayıp 3-4 gün böyle devam etmiştir daha sonra 62-63 balıkla devam etmiştirki bu süre içinde kullanılan oyların haksız dağılımıda sonra eklenen balıkların hakkını yemiş sayılmazmı....

İş böyleyken tepkiler artmadan gerekli açıklamalar yapılarak yarışmanın tekrarlanması en sağlıklı karar olucaktır....Saygılar.......[/QUOTE]

Merhaba,
1- Geç eklenen iki katılım olmuş; birisi o gece, bitişten 6 dakika geç eklenmiş, diğeri ise ertesi sabah 10'da eklenmiş, ikisi de derece almamıştır.
https://www.akvaryum.com/Yarisma/guppy_yarisma_14744.asp
https://www.akvaryum.com/Yarisma/malawi_yarisma_14743.asp

2. ve 3. maddede yazdıklarınız aynı maddede incelenmesi gereken şeyler, o yüzden tek maddede cevap vereyim. Yarışma kodlaması ve kuralları gereği katılımın bitmesi ile oylamanın başlaması aynı dakikaya denk geliyor. Sistem katılımı kapattığı anda oylamayı başlatıyor. Katılım gönderimi sonrası "Katılımınız bize ulaşmıştır. Katılımınızın yarışmaya kabulü değerlendirilip size özel mesaj ile bildirilecektir." mesajı ile onay süreci başlıyor. Malum internetten başka bir foto gönderilmiş olabilir vb. Bir onay süreci lazım. Doğal olarak üyelerin katılımı son günlere bırakmaması gerekiyor, bırakanlar için dediğiniz gibi erken oylama yapanlardan oy alamama ihtimalleri oluyor. Bu kural hatası değil, temelde bizim uygulamada yaptığımız bir öngörüsüzlük, üyelerin ise onaya tabi olacaklarını bilerek son günlerde katılım yapması sonucu uğradıkları bir dezavantaj. Keza başka bir dezavantaj da puan eşitliğinde erken katılım yapanın üste çıkması oluyor. Bu durumu düzeltmek için son katılım ile oylama başlaması arasında 24 saatlik bir margin koyup işleri daha sağlıklı yapabiliriz, ki bu yaklaşım mantıklı, bundan sonra böyle yapalım, bu yarışma için ise geç onayın kuralda bir yeri olmadığı için kural ihlali değil. 2 katılım ise duyurulan zamandan geç katıldığı için kural ihlali var ancak bir derece almadıkları için sonuca etkisi olmamış görünüyor.

Hobi sitesi olduğumuzu unutmamak lazım, kuralları katılım lehine esnetmekte bir sakınca görmüyorum. Gözbebeği balığınızla yarışmaya katılıp derece alamamak üzücü oluyor, ben de daha önce cichlid-forum'da yarışmaya katıldım, ayrı ayrı yarışmalara bir compressiceps bir de ramirezi fotosu gönderdim. Sanırım ramirezi fotom derece almayı beklerken kalitesiz diye onaylanmamıştı [:D] Compressiceps de bayağı kötü bir sıralama almıştı ama site sahibi profil fotoğrafı yapmıştı benim de biraz gönlüm okşanmış, teselli ikramiyesi olmuştu.

[URL]http://cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1583[/URL] Balık burada, 15 sene olmuş [:O]

Laf olsun diye demiyorum hayal kırıklığınızı gerçekten anlıyorum, yarışma bu sitenin zayıf karnı, pek çok hobici küstürüyoruz, birçok eksiğimiz var, daha özen göstermeye çalışacağız.
Amazon Yerlisi (apistogramma)
Kulturumuzde ise yapilan yorumu kisisel algilamak gibi bir problem var. Bu konuda da o nuksetmis. Bugra'nin yorumlari makaleyi zenginlestirici yorumlar. Makaleleri profil bilgilerinden ayiran seyler detayli ipuclaridir. Bakin cep telefonundan malawi turu ile ilgili bir makale yazayim.

A turu muhtesem renkleri ve agizda kulucka yapmasiyla hobicileri buyulemektedir. Sifir amonyak ve nitrit, dusuk nitrat isterler. Golde kayalik bolgelerde bulunduklarindan akvaryumlarina bolca yuvarlak koseli tas konulmalidir. Kaliteli pul yemlerle beslenmeli sık su degisimi yapilmalidir. Erkekler daha iri ve renkli olur, agresifligi engellemek icin disi sayisi bol tutulmalidir. 2 erkek 8 10 disi idealdir. En az 200 litre, tercihen 300 litre bir tank uygundur. Yavrular ilk aylarda cok narindir, anne babalri yarafindan yenmesin diye ayrilmali, iyi su sartlarinda bol su degisimi ile buyutulmelidir. Adapte edilirken isiklar kapali tutulmali, suya yavas yavas alistirilmalidir.

Bunu daha da uzatabilirim, bu tip makaleler yeni baslayanlar icin oldukca faydalidir, detaylar isi orta ve ust seviye hobicilere de bir sey katmaya goturur. Makalede bu acidan guzel cumleler var ancak benim gorebildigim de bir hata var. Benim yazdigim yazilarda da onlarca hata ve eksik oluyor, yillar sonra okuyunca ne zirvalamisim diyorum, kisisel algilamamak lazim. Gorebildigim hata su:

Peki sudaki iletkenliği nasıl düşürürüz?
Bu malesef sadece ters Ozmoz yani su arıtma cihazı ile mümkündür. (Aynı zamanda insan tüketimi olanlardan değil)

Mesela bu dogru degil
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/reverse_osmoz_cihazi_olmadan_su_yumusatmak_k920642.asp[/URL]
Bu linkte videosuyla beraber osmossuz iletkenlik dusurmeyi gorebilirsiniz
270 Lt Bitkili Tetra Tank İçin Aydınlatma
İyi floresanlar pahallı. Giesemann super flora ve sera plant çok iyi ama biri 90 biri 120 tl civarı. 2 tane flo + iyi balast + reflektör bütçeyi aşar.

Işık bitkili akvaryumdaki gaz pedalıdır. Ustalaştıkça arttırmak gerekir. O nedenle önce 2 tane 90 cm lik T8 ile başlayın derim. Philips'in Graphica veya Tld965-tld950'si önerirdim ama 90 cmlik (30watt) modelleri yok.

1 tane 4 x t8 yakan osram balast, 2 osram flora 2 de philips tld graphica alıp, bunları zig zaglı dizip verim alabilirsiniz ama 1 kerelik alayım unutayım olmaz, t8 leri senede bir değiştirmek gerekir. 1 sene sonra bitkili sizi sararsa high teche geçip t5 veya led bakarsınız.

https://saimelektrik.com/18w-flora-osram-urun2659.html
https://www.saimelektrik.com/master-tl-d-90-graphica-18w-965-urun4259.html
270 Lt Bitkili Tetra Tank İçin Dış Filtre
Eheim 2215 öneririm. Bir de ön filtre kulanıp kolayca filtrasyon problemini çözersiniz
Suyun Köpürmesi Sorunu
Suda tam çözünmeyen "şeyler" suda yüzen kabarcıkların etrafına yüzey gerilimi ile yapışarak yüzeye çıkıyor ve yüzey gerilimi nedeniyle de patlamadan kalıyor. Ben dondurulmuş karides verdiğimde bolca benzer köpük gözlemliyorum. Bunları toplayıp atmak en iyisi. İlk kurulumda yabancı maddelerden dolayı biraz olabilir, eğer devam ediyorsa kaynağını bulmanız gerekir. Yem, dekor vb olabilir.
Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
[B]Önemli uyarıyı en tepeye yazayım, bu ürünü ne olduğunu bilmeden asla doğrudan balık olan akvaryumunuzda kullanmayın. Suyu 0 mikrosiemense getirip, iyondan arındırıp balıkları osmoz şokundan öldürebilirsiniz.
[/B]
Güney Amerika ve Batı Afrika türlerine bakmak, özellikle de üretmek için reverse osmos kullanıyorum.Edinmesi de eve taktırılması da psikolojik eşik. İlk osmozumu yalvarıp yakararak ortaokul 2'de karne hediyesi olarak aldırmıştım, yumuşak su türleri bakanlar için r/o almayı akvaryum severlikten hobiciliğe geçiş aşaması olarak görürüm. İyi araştırılıp alınırsa fiyatı hobideki pek çok ürüne oranla pahalı değil, çoğu dış filtreye daha fazla ücret ödersiniz ancak dediğim gibi psikolojik bir eşik, zira ro'yu evdeki tesisata ekletmek için eliniz bu işlere yatkın değilse tesisatçı çağırmak lazım. Aileye bu durumu anlatıp kabullendirmek duruma göre zor olabiliyor. Daha fazla uzatmayayım suyu bu türler için uygun hale getirmek için başka bir yol mümkün. [B]Mix-bed reçine[/B]

Reçinelerin akvaryumlara ve balıklara zararı yok zira zaten bazı reverse osmosların temiz su çıkışında kullanılıyor. Osmozlar oransal çalışır. Sizin osmozunuz A şehrinde 400 mikrosiemens su girişini 40'a düşürüyorsa, taşınıp musluk suyu daha yumuşak bir yere giderseniz oradaki 200'ü 20'ye düşürür. 0 microsiemens su, yani tam saf su alamazsınız. Zaten tatlı suda almayı da istememelisiniz bu suda balıklar çok büyük problem yaşarlar, muhtemelen ölürler ancak deniz akvaryumu kuranlar tuz eklemeden önce yosun problemi yaşamamak için suyu tam saflaştırmak isterler o yüzden reverse osmos çıkışına mix-bed reçine koyarlar, böylece normalde 20-30 microsiemens çıkacak su 0'a yakın bir seviyede çıkar.

pH'ı düşürmek veya arttırmak kolaydır, suya hidrojen veya hidroksil iyonu içeren şeyler dökerseniz kolayca dengeyi değiştirip istediğiniz değeri elde edersiniz ancak sertliği ve iletkenliği düşürmek zordur çünkü suda serbest yüzen şeyleri absorbe edip suda serbest dolaşmaktan men etmeniz gerekir. Reçine bu işi yapar.
Reçine nasıl çalışır?
Reçine iyon değişimi yapar, biz anyon ya da katyon değil, mix-bed yani karışık reçine alıyoruz. Denizciler osmoz çıkışında güvenle kullanıyor diye Purolite MB-400 kullandım, başka ürünler de başarılı olabilir.
Mixbed reçine;
Sudan kalsiyumu, magnezyum gibi pozitif iyonları alır hidrojen iyonu verir.
Klor, nitrat, fosfat, sülfat, florür gibi anyonları alır ve OH iyonu verir.
Daha sonra bu OH- ve H+ lar birleşip H2O yani su olur, eğer katyon çoksa değişim sonu H fazla kalır su asidik, anyon çoksa bazik olur ancak suyun kH'ı düşük olacağından bu denge çok kolay değişir, pH oynak olur dikkat edin.
Reçine değişim yaptığı için bir süre sonra kapasitesi dolar. Suyu yumuşatma amacıyla konulan torf da aslında benzer işi yapar. Katyon reçinesidir. Ekstra olarak suyu kahverengi yapar, tannik asit salgılar. Bir süre sonra değiştirmek ya da reşarj etmek gerekir.

Bu reçineyi alıp doğrudan musluk suyunda denemek istedim. Tatlı suda daha önce de deneyen olmuştur sonuçta roket bilimi değil. Aşamaları fotoğraflayarak ve video çekerek sonuçları paylaşıyorum ki faydası olsun.

İstanbul sarıyer tarafında çeşmeden gelen su şuan 384 microsiemens

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181926181.jpg[/IMG]

Bu reçinemiz:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181926201.jpg[/IMG]

Reçineyi suya atınca ani bir 0'a düşüş bekliyordum. Zira düşük iletkenlikli osmoz suyu bir su artıma ünitesinden tek geçişte 0'lanıyordu ancak öyle olmadı, 30 saniye kadar karıştırdıktan sonra hafif düşüş gözlemledim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181926261.jpg[/IMG]

Neredeyse 20 dakika karıştırdım:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181926291.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181926331.jpg[/IMG]
ve sonunda:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/040420181924511.jpg[/IMG]

3 microsiemens'e kadar düşürdüm. Kolum yoruldu 0'ı zorlamadım. Malzeme fotoğrafta görebildiğiniz gibi purigen boyutunda, kadın çorabı gibi özel torba gerektiren bir malzeme. 10 ml'den az bir miktarı ile yarım litre suyu iyondan arındırdık. Sonra suyu boşalttım ve tekrar su ekleyerek düşürmeye devam etmediğini kontrol ettim ve bingo. Kolum yorulduğu için mutfak mikseri kullandım. Burada amaç çalıştığını göstermek o yüzden normalde kullanacağım bir yöntemle yapmadım. Normalde kadın çorabına veya bu şekilde bir filtre torbaya koyup akıntı veren bir motorun önünde suyu saflaştırmaya bırakırım. Bu şekilde yapınca düşüşü görmek güzel oldu.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=-3OqDYDD65k[/VID]

Reçinenin R/O'ya göre avantajları neler?
Atık su yok, tesisat işlerine girmeye gerek yok, filtre medyası gibi malzeme alıp işe girişebilirsiniz. Az bir suyu yumuşatmak için 30 lira civarına işi çözebilirsiniz. 300-400 lira verip cihaz almaya gerek yok.

Reçinenin R/O'ya göre dezavantajları neler?
- R/O bir membran ve buradan kalisyum iyonlarının çok ciddi bir kısmı geçemiyor, kalsiyumun 4000 katı boyuttaki tek hücreli bakteriler ve daha gelişmiş parazitler ve yumurtaları hayli hayli geçemiyor ancak reçinede bu özellik yok.
- Reçinenin ilk alış ücreti RO'ya göre ucuz olsa da, uzun vadede çok daha pahalıya gelir. 1 litre reçine ile 200-300 litre su saflaştırırsınız ancak bir RO membran ile 2 yıl boyunca onbinlerce litre yumuşak su elde edersiniz.
- R/O iyon değiştirici değil, bir membran. Suyunuzdaki yabancı maddelerin boyutuna göre çoğunu tutar, reçine ise iyon değiştirici, iyon olmayan maddeleri tutamaz. Maden suyunun yanına bakın anyonlar ve katyonları görecekseniz reçine bu maddeleri çeker ancak örneğin kesme şeker attınız, R/O bunu sudan alır, reçine alamaz. Su yumuşatmak için ayrı bir tank edinmeniz veya şelale filtre gibi bir şey içinde kısa aralıklarla iletkenlik ölçerek kullanıp sonrasında dökmeniz gerekir. Osmoz gibi cihazı açık unutup su bastırma riski yok ama akvaryumda unutup suyu 0lama ve balıkları osmotik şoka sokma riski var.

Kullanımı:
1. Yol:
Riskli yol olan akvaryum içinde şelale filtrede veya filtre çıkışında ince gözenekli bir torba içinde kullanmak. Bu şekilde kullanırsanız iletkenliği sık sık kontrol etmeniz gerekiyor, hedeflediğiniz iletkenliğe ulaşınca çıkartmanız gerekir. Bu hedef türün doğasına göre değişiklik gösterir.
2. Yol:
Güvenli yol. Boş bir tankta suyu bir motor önündeki reçine dolu ince gözenekli torba üzerinden devirdaim ettirip suyu yumuşatabilirsiniz. Böylece 0 ms'e inen su ile akvaryum suyunun iletkenliğini düşürmek için uygun oranda karıştırıp uygun suyu elde edersiniz. Ya da zaten düşük iletkenli akvaryumunuzun suyunu değiştirmek istiyorsanız, boş su tankında iletkenlik 0'a inince reçineyi çıkartıp iletkenlik akvaryum suyunun iletkenliğine gelene kadar tanka biraz da musluk suyu ekleyip su değişimi yapabilirsiniz.

Kullanılan resinler ne olacak?
Ya atıp tekrar alacağız ya da reşarj edeceğiz.
Reşarjı tecrübe etmedim, nasıl yapıldığı fotoğraflarla burada anlatılıyor, denenebilir.
[URL]http://reefkeeping.com/issues/2008-09/nftt/index.php[/URL]

Peki 1 litre reçine ile ne kadar su elde edebiliriz?
Bilmiyorum. 10 ml'den az bir su ile 1 litreyi saflaştırdım daha da saflaştırabilirim ama nereye kadar bilmiyorum denersem yazarım ya da birisi uğraşıp denerse paylaşırım. Diyelim ki 10 ml 1 litreyi saflaştırsın.

Kullandığımın ilgili datasını bulamadım ama muadili olan ResinTech MBD-10'un 1 litrelik ürün, eğer doğru anladıysam 250 microsiemens'lik suyu 220 litre kadar arıtmaya yetiyormuş. Suyumuz 250'nin üzerinde ama biz de tam 0 microsiemens istiyoruz o yüzden 1 litre ile yaklaşık 220 litre musluk suyunu yumuşak su yapabiliriz.
[URL]https://resintech.com/rks_images//upload/TDS-Capacity%20Estimations.pdf[/URL]
1 litrelik ürünü kargo dahil 40 tl'ye aldım şimdi baktım 60 lira olmuş. http://www.ncssuaritma.com.tr/index.php?route=product/product&product_id=211 burada 34 tl'ye var, almadan iyice araştırın. Suyu saflaştırmanın litresi yaklaşık 20 kuruşa geliyor, eczaneden saf su almaktan çok daha mantıklı, büyük akvaryumunuz varsa osmoz'dan şaşmamak lazım ancak ufak akvaryumlar için veya 300 400 liralık osmos yatırımına ve kurulumuna geçmeden su yumuşatma aradığım şey mi diye test etmek için mix med reçineler iyi bir çözüm olabilir.


[EDIT]bjkalley,2018-04-04 21:30:01[/EDIT]
Refraktometre/tuzluluk Ölçer Tavsiyesi İstiyoru
Ortada bir link yok, o yuzden bu olur diyemiyorum, pek cok tip refraktometre var. Siz 0 - 10 % Brix arasi okuyan ve 0.1% veya daha iyi (0.1 yuzdeden dusuk) cozunurluklu bir urun almalisiniz.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,607,519 Mesaj
  • 382,408 Konu
  • 91 Forum
  • 132,320 Forum Üyesi
  • 1,400 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,393 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.