biolojik filtrasyonun suyu yumuşatıyor...

GomodoEjderiÇevrim Dışı

İl: Bursa
GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2006 20:33
Arkada?lar geçen gün seranyn kataloglaryny istedim ve katalogta gördü?üm kadary ile ilk katmana süngeri koyduktan sonra geri kalan 6-7 litrelik hacmi siporax(seranyn biolojik filtrasyon ürünü) ile doldurmu?lar.Zaten amacymyzda amonya?y ayry?tyrmak, fakat akvaryumcular inatla biolojik filtrasyon malzemesi suyu yumu?atyr vesaire, çiklitte kullanylmaz diyorlar.Bizim amacymyz dy? filtre ile bio filtre yapmak de?ilmi zaten.Kafamy kary?tyrdy bu durum.Ona göre bo? spetlerimi substrat, seramik vs ile dolduraca?ym.
Te?ekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

erkonoidÇevrim Dışı

İl: Izmir
erkonoidÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2006 22:53
Siporax'yn bildi?im kadaryyla su de?erleri üzerine etkisi yok(en azyndan kendi yayynlarynda bunu iddia ediyorlar)

GomodoEjderiÇevrim Dışı

GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 00:54
çözünen bir madde olmadygyny bende biliyorum ama niye her akvaryumcu bunu söylüyor anlamyyorum.

nitrit ve nitratyn iyonlarymy bazik acaba?
amonyak la birlikte zehirleme syralamasy yaparsak suyu yumu?atyyorsada zehirlenmemeleri daha önemli de?il mi? Yani var gücümüzle biyolojik malzeme basmamyz uygun olmaz my?

dioptriÇevrim Dışı

İl: Diyarbakir
dioptriÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 12:14

Emre bey,

Tavsiyem kuyuya atylan o ta?y çykarmaya çaly?mayyn.

Yazdyklarynyzdan yola çykarak akvaryumcunuzun size tavsiye etti?i substrat da muhtemelen siporax e?de?eri.

Ady her ne olursa olsun (Eheim substrat, Seachem matrix, sera siporax) hiç biri suyu yumu?atmaz-sertle?tirmez.

GomodoEjderiÇevrim Dışı

GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 13:07
Kuyudan kastynyz nedir anlayamadym :)=

Sizin akvaryum filtrelerinizde kaç kg yada litre dolduracak biyolojik filtrasyon malzemesi var? Merak ettim.Dedi?im gibi seranyn filtre kesiti fotolarynda 2 sepet tamamen siporaxla dolu.

dioptriÇevrim Dışı

dioptriÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 16:15

Emre bey,

Kuyudan kastym akvaryumcunuzun ve akvaryumcularyn açty?y kuyudur. (genellemedir,istisnalar vardyr ancak kaideyi bozmaz)

[QUOTE=Hamso]

Sizin akvaryum filtrelerinizde kaç kg yada litre dolduracak biyolojik filtrasyon malzemesi var? Merak ettim.Dedi?im gibi seranyn filtre kesiti fotolarynda 2 sepet tamamen siporaxla dolu.

[/QUOTE]

Ne oldu?unu bo? verin, ne olmaly-ne kadar olmaly

Bu konu üzerinde yakla?yk 15 gündür ne bulursam okudum-kimi bulursam sordum. Ynanyrmysynyz sonunda kendimi bir yerlerde redoks potansiyeli okurken buldum.

Size önce Eheim'yn önerisini göstereyim. Sizin Sera dy? filtre içeri?i tarifiniz ile benzer sanyrym.

Sonra da kendi dy? filtremi göstereyim

Forumu bir gezin herkes Tetratec'ten alabildi?ince memnun. Ancak -elinde iki tane Tetratec Ex 700 olan birisi olarak- bu iki foto?rafy kar?yla?tyryp ta benim memnun olmam çok zor. Zaten okumaya ba?lamam da bu andan itibarendir.

Sonuç : 

Dy? filtreye alabildi?i kadar-tepeleme (bilmiyorum gözünüzde canlandyrabildim mi  ) biyolojik filtre malzemesi koymak

Kendi filtremde vardy?ym sonuç, a?a?ydan yukary:

1. sepet kalyyor

4. sepet kalyyor (aktif kömür çokan atyldy)

2. ve 3. sepetteki bioball'ler dy?ary atylyyor ve biyolojik malzeme ile dolduruluyor.

Bu noktada ne oldu?u belirsiz markalardan kaçyn derim. geriye iyi bilinen 3 seçenek kalyyor. substrat (ve substrat pro), matrix ve  siporax

Size do?rudan -daha az bilinen- 4. seçenek  biyolojik sünger* önerece?im. Nedenlerini uzun uzun syralayyp ba?ynyzy a?rytmayaca?ym. Sadece oldukça fazla miktarda paranyz cebinizde kalacak, di?erlerinden kesinlikle a?a?y kalmayacak, hatta kimi noktalarda üstün olacak diyebilirim.

* küçük küpler halinde do?rayyp sepetlere dolduruluyor. 

Not: Nihayet arady?ym biyolojik süngeri bugün yemek molasynda aldym 

GomodoEjderiÇevrim Dışı

GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 20:31
Daha yeni temizledim, haziranda sünger alyrym artyk, pürüzlü seramik sayymy arttyrdym ama bu sefer.1 kg civary koydum i?te.Te?ekkürler yorumlarynyz için. :)

erkonoidÇevrim Dışı

İl: Izmir
erkonoidÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2006 23:17

Sporax paketlerinde 200 litre akvaryum hacmi için 1 litre siporax öneriliyor.Benim akvaryumum 260 litre.& litre sepet hacmi olan Eheim 2229 dy? filtremde bir litre siporax 2, litre Eheim Substrat Pro,2 litre bioKern ve 1 litre bioball var.Bunlaryn haricinde sünger dahil hiçbir ?ey kullanmyyorum.Sadece dy? filtre su giri?inde ön filtre var.

Not:Mekanik filtrasyon için ayryca Atman EF-2 kullanyyorum.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 01:29
Emre Bey, akvaryumcu size ürününü satty sanyrym?Siporax ya da seramik farketmez onlar icin, hele birde Eminonunde ki akvaryumculary gorseniz, uydurduklary kylyflaryn, kimyasallar hakkynda bilgilerinin synyry yoktur... Ayny ?ekilde bazy konularda büyük firmalar da akvaryumculardan a?a?y kalmyyorlar , mesela seranyn elyaf pazarlama stratejisi kayda de?er

Seramik borucuklar yerine sert plastik borulary kullanabilirdiniz...
Bu linki bir okumanyzy tavsiye ederim...
http://www.akvaryumkulubu.org/makale.php?makale_id=46

Sedat Bey gibi bende baya süredir ara?tyryyor her buldu?umu okuyorum, yapty?ym bioball'lary cykartyp yerini mercan kyryklaryyla doldurmak oldu, onlarda biyolojik filitre malzemesi ama suyu sertle?tiriyorlar ve ph'a + etkileri var, akvaryumcunuza selamymy soyleyin

Sedat Bey 2.3. sepetteki bioballar demi?siniz, 3. sepette cift sünger yokmu sizde?Ex700 3 sepetli mi yoksa?
Saygylarymla...

GomodoEjderiÇevrim Dışı

GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 07:40
Yanly? anla?ylma olmasyn, zorla satyn aldym adamdan.Daha önce 2 taneside satmady yumu?atyr onlar koyulmaz yapty.

dioptriÇevrim Dışı

dioptriÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 11:15

[QUOTE=tearaway]
Sedat Bey 2.3. sepetteki bioballar demi?siniz, 3. sepette cift sünger yokmu sizde?Ex700 3 sepetli mi yoksa?
[/QUOTE]

Ulvi bey haklysynyz,

Benim tetratec'e ilk sinir olu?um bioball ile ba?lady?y için her bo?altaca?ym filtre sepetinde bioball görür oldum.

Do?rusu ?öyle olacakty:

''2.  sepetteki bioball'ler ve 3. sepetteki sünger dy?ary atylyyor ve biyolojik malzeme ile dolduruluyor''

Kendi planyma gelince:

1. sepet: kalyyor

2. sepet: küp ?eklinde kesilmi? biyolojik sünger

3. sepet: ikinci sepet ile ayny

4. sepet:altta sünger-üstte elyaf, aktif karbon yerine ortaya midye kyry?y(Malawi için) Midye kumu de?il, midye kabuklaryny küçültüp koymayy dü?ünüyorum)

Neden mercan kyry?y de?il: Çünkü aquapetcenter'da 1lt=3 ytl. Kyrykkale'de yok ama getirtiriz=15-20 ytl

Canly do?uranlar akvaryumu için ne yapaca?ym bilmiyorum. Henüz okuma a?amasyndayym. Sizin anlayaca?ynyz bu konuda pek bir cahilim.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 17:54
Ben acemili?imde aldy?ym, kullanmady?ym ve birde baly?ymyn arasyna syky?ty?y mercanlary kyrarak kullandym...(Avatarymdakiler)
Para vermemek konusunda hak veriyorum, fakat okuduklarymdan cykardy?ym sonuc sünger ile elyaf arasyna koyaca?ynyz midye kabuklary pekte etkili olmayacaktyr, bence en azyndan bir sepeti komple buna ayyrmalysynyz ben 1 sepet dolusu kullanmama ra?men ph 7.4'den 7.8 civaryna cykty+kaya olmasyna ra?men...
Saygylarymla...

hakomakoÇevrim Dışı

İl: Adana
hakomakoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2006 10:52

[QUOTE=Hamso]çözünen bir madde olmadygyny bende biliyorum ama niye her akvaryumcu bunu söylüyor anlamyyorum.

nitrit ve nitratyn iyonlarymy bazik acaba?
amonyak la birlikte zehirleme syralamasy yaparsak suyu yumu?atyyorsada zehirlenmemeleri daha önemli de?il mi? Yani var gücümüzle biyolojik malzeme basmamyz uygun olmaz my?
[/QUOTE]

suyun sertli?i suyun ph i ile ilgili de?ildir, suda çözünen kireç vs ile ilgilidir(demir, kalsiyum ,magnezyum iyonlary ile ilgili), nitrit nitrat amonyak vs suyun sertlik de?erini de?i?tirmez.

hakomako2006-4-3 12:29:8