Jack Dempsey Cichlid Köşesi

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
İl: Isparta
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2006 21:34

Merhaba Arkadaşlar,

Jack Dempsey cichlidler hakkında bilgi köşesi oluşturmak istiyorum.Bu bölümde bilgilerinizi,deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Genelde forumlar soru cevap şeklinde.İstedim ki bir tür bilgi bankası oluşturalım.Web sayfalarında kaybolmayalım.Tüm sitelerde aynı bilgilerle boğulmayalım.

Deneyimlerimizi,tecrübelerimizi,hatta diğer sitelerden çevirilerinizi,makalelerinizi bekliyorum.Böylece balıklarımız hakkında çok daha fazla bilgimiz olsun.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Sağlıklı Balıklarınızla Mutlu Günler Dilerim.

Saygılarımla.

Kerem AÇIKGÖZ

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

featherfinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
featherfinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 13:51

sert balıklardır bu nedenle ünlü bir boksörün adını almıştır.sanat eseri gibi bir balıktır ve büyük boyutlara ulaşıp çok sert ve agresifleşir

saygılar!...

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 20:48

Bu balıkların yavrularıyla erişkinleri çok farklı görünümde.Ben 2.5 aydır besliyorum.Çok harika bir tür.Ancak bu balıkların jack dempsey olduğunu 1 ay sonra öğrenebildim.  Çünkü web sitelerinde hep erişkin jack dempseyler var.

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/cichlasoma_octof asciatum.htm

Bu sayfada juvenil ve adult jack dempseylerin resimleri var.

www.jjphoto.dk adresinde de tüm cichlidlerin resimleri, tür isimleri, yaşadıkları coğrafya vb bilgileri mevcut.

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 20:52

Çiftleşme döneminde erkek dişisine arka yüzgeçiyle vuruyor.Zarar vermek amaçlı deil tabiki.Ayrıca erkeklerin renkleri daha canlı ve yüzgeçleri açık oluyor.Eğer böyle birşey görürseniz bilin ki dişisi yakında yumurtlayacaktır.Ancak ben ne yazık ki o yumurtaları göremedim.Çünkü dekorasyon için akvaryuma elimi soktum ve balıklar sanırım strese girdi ve yumurtlamadı.Ben yaptım siz yapmayın arkadaşlar.Akvaryuma çok müdehale edince balıklarda huzuru kalmıyor sanırım.

ParasetamoL2006-7-2 20:53:25

Altug AyhanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Elazig
Altug AyhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 21:00
akvaryum .com da aradım bulamadım hangi tür

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 21:17

OSCAR20Çevrim Dışı

İl: Denizli
OSCAR20Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2006 09:55

Gerçekten çok muhteşem bir balık duruşu ve hareketleriyle çok asaletli bir balık.Benim amerikan çiklit akvaryumum ondan soruluyor.Kimse yanına yaklaşamıyor.

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2006 14:52

Erkan Bey,

Balığınız gerçekten çok göz alıcı.Bu türün beni etkileyen en büyük özelliği de bu renkleri.

İlgiçtir ki bu balıklar çoğu zaman renklerini de değiştirebiliyor.Resimdeki rengi dışında açık renkte de olabiliyor.

Ancak bu renk değişimi neye göre oluyor bilmiyorum.

Siz yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

ParasetamoL2006-7-5 14:53:53

OSCAR20Çevrim Dışı

İl: Denizli
OSCAR20Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2006 17:41

Teşekkür ederim Kerem Bey.

Dediğiniz gibi benim balığımdada renkler arasıra değişiyor bazen rengi açılıyor bazen koyuluyor nedenini bende tam olarak bilemiyorum.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 23:44

Selam arkadaşlar akvaryumumu büyüttükten sonra arkadaşlarım hediye etmişti,tesadüf erkek ve dişiiydiler.çok araştırma yaptım ama istedigim bilgileri bana zaman verdi.geçen hafta nihayet dişi yumurtladı.sizinle paylaşmak istedim.jack dempseylerim erkek 18 dişi 15 cm civarlarında.karma akvaryumum var, ama inanın çok sakin bir tür, kendi aralarında kesinlikle kavga etmiyorlar.diger balıklarımada zarar verme kovalama gibi davranışları yok.erkek akvaryumun lideri. kayadan oydugum (saar taşlardan)3 yere sahipler.2.tanesinin tabanı açık camı buluyorlar,diger bir tanesinide tünel gibi yapmıştım.bir kaç gündür dişinin tüpü çıkıktı. yarı açık olan yere dişinin ve erkegin girip çıkmaları ve  hareketlerinden şüphelendim, takip edip yakından bakıncada yumurtladıgını gördüm ve dijital makinamı kaptım ve hem resim çektim hemde kameraya aldım.tek sıra halinde yumurtluyor ve yumurta tüpünü kayaya sürtüyor yumurtanın olmadıgı yere bırakıyor ve yumurta oraya yapışıyor.bir kaç saat sonra yüzlerce yumurta vardı.erkek yuvadan uzaklaşıp diger yuvada dinlenmeye başladı.dişi erkegi yanına gelince erkegi agzıyla yavaş yavaş saldırmadan erkegi yitiyordu.akvaryumu böldüm,erkegide ayırdım.24 saat sonra 10 15 yumurtanın beyaz bir renk aldıgını gözledim 48 saat sonrada 100 yumurta olmuştu, bunlar döllenmemiş yumurtaydı 72 saat sonunda yumurtalar hareketlenmeye başladı.erkegi tekrar yanına aldım dişi yine yuvaya yaklaştırmadı.yavrular yuvadan dışarı fırlıyor anneleri yetişemiyordu aksilikya hep fileye dogru gidiyorlardı, baktım olmuyor diger taraftakiler gelenleri topluycak, hortumla 40 litrelik 3. akvaryumuma yavruları sifonladım tam 2,5 saat sürdü son olarakta annelerini ve yuvayı aldım.bu gün 8. gün yavrular hala yerden havalanamadı, anneleri onları hep aynı yerde tutmaya çalışıyor. sizinle resimleride videoyuda paylaşmak isterdim ama videoyu atmayı bilmiyorum resim leride alt alta koyamıyorum.ne yapalım bende bu işlerin acemisiyim.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 23:52
img171/3892/dsc013370oc.jpg

daliÇevrim Dışı

İl: Manisa
daliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Temmuz 2006 21:42

Merhaba arkadaşlar, bende bu balığın özelliklerini bilmeden aldım. Akvaryumcuda görünce çok hoşuma gitti. Renk ve desenleri dikkat çekiciydi. Akvaryumcu sadece ikisinin kaldığını ve onların da eş tuttuğunu, yakında yumurta dökebileceğini söyledi. Boyları 4-5 cm civarındaydı. Ben de cüce çiklıt olabileceğini düşündüm. Aslında araştırıp alacaktım fakat elimden de kaçırma korkusu vardı. Başka akvaryumcularda yoktu. Hemen alıp yeni kurduğum akvaryumuma koydum. Tek çeşit olarak ikisi vardı. 3-4 gün keyiflerine diyecek yoktu. daha sonra ağız ağıza çatışmalar başladı. Ben yine eş tuttular ya kur yaptıklarını sanıyordum ama çatışma, cüssesi çok az bir farkla büyük olanın galibiyetiyle sona erdi. Küçük olan dekorların altına arasına yada arkalarına saklanmaya başladı. hala sürüyo. Ara sıra barış ilan ediyor yan yana geliyorlar fakat erkeğin kuyruğunu diğerinin kuyruğuna hafif hafif vurmasıyla sona eriyor. Dişi hemen oradan uzaklaşıyor. biraz kovalamaca sürüp vaz geçiyor. Erkek kovuğa gidiyor dişi de dekorların altına. Ne yapacağımı bilmiyorum. Nasıl tekrar barıştırabilirim? Lütfen yardım edin. Pek fazla bir bilgi toplayamadım. (kırık bir testi var içine kırık yerinden içeriyi aydınlatacak kadar ışık giriyor. Bu problem olabilir mi? Bir de bu tür için ışık şiddeti önemlimi? yani loş ışık gibi bir özellik ister mi?)

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Temmuz 2006 00:37

Merhaba Arkadaşlar;

Özcelikle Şuayip Beye değerli paylaşımlarında dolayı teşekkür ederim.Bende de 2 tane jack dempsey var ancak hala yavru alamadım.İşin kötü yanı cinsiyet ayrımını da tam bilmiyorum.Bilen arkadaşlar bir msg atarsa çok memnun olurum.

Demir Bey, benim akvaryumdaki jack dempseylerde de sizinkilere benzer bir kavga-huzursuzluk var.Sebebini çözebilmiş değilim.Yabancı sitelerden bu tür hakkında kaynak araştırıyorum ancak şuana kadar bir bilgi bulamadım.Ancak yem yedikleri sürece ve birbirlerine zarar vermedikleri sürece endişelenmeye gerek yok.

Saygılarımla.

AykutKaragözÇevrim Dışı

İl: Istanbul
AykutKaragözÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2006 00:06

Merhaba Arkadaşlar;

İnternetten bulduğum resimler; 

Buda benim balığım