Cevaplarda geçen arkadaşım lafı

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2006 23:25

Merhaba

Geçen zamanlarda ve son zamanlarda verilen cevapların çoğunda arkadaşım,kardeş,dostum gibi lafların geçtiği dikkatimi çekti.

O diyen kişilere soruyorum;
Bu forumda sizden büyüklerde var küçüklerde ve yaşıtlarınızda var sizden büyük birine dostum,kardeş,arkadasım gibi kelimeler kullanmak doğru olurmu sizce?
Amacım konu açıpta polemik yaratmak değil,sizlerinde bu konuda yorumlarınızı almak.
Saygılar

FATİH2006-7-17 23:26:26

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hbicerÇevrim Dışı

İl: Bursa
hbicerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2006 23:46

Fatih bey o türlü yazılar imzasını yazmayan arkadaşlara yapılıyor.Onun önüne geçmek çok zor o zaman herkez imzasına yaşınıda yazsın ki kim büyük kim ufak buda biraz zor olur heralde.Arkadaşımda veya dostumda ben bir lağubalilik görmüyorum çünkü burda hepimiz arkadaşız.Sağlıklı balıklar.

Saygılar...

hakanbicer2006-7-18 0:21:42

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2006 23:53
[QUOTE=hakanbicer]

Fatih bey o türlü yazılar imzasını yazmayan arkadaşlara yapılıyor.Onun önüne geçmek çok zor o zaman herkez imzasına yaşınıda yazsın ki kim büyük kim ufak buda biraz zor olur heralde.Arkadaşımda veya dostumda ben bir lağubalilik görmüyorum çünkü burda hepimiz kardeşiz veya arkadaşız sakın bana kızmayın.Sağlıklı balıklar.

Saygılar...

[/QUOTE]

1.Profillerimizde yazması gerekiyor zaten doğum tarihimiz.
2.İmza kısmına yazanada deniliyor örneğin bana denilmişti.Tabi benim kızdığım yok bu şeye fakat bir büyük kişiye denilse hoş olurmu?14 yaşında birinin 30 veya daha büyük birne arkadasım demesi?

FATİH2006-7-18 0:54:23

aydınÇevrim Dışı

İl: Hatay
aydınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 00:03

Bence bir kişiyle dost ya da arkadaş olmak için aynı yaşta olmak gerekmez. Gayet tabidir ki doğru anlamlarında kullanıldığı süreçte. Türkçenin çok esnek bir dil olduğuda hepimizin malumudur.

Mutluluklar dilerim.

İmla kurallarına dikkat!

egemix2006-7-18 13:37:35

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 00:19
[QUOTE=FATİH]

Merhaba

Geçen zamanlarda ve son zamanlarda verilen cevapların çoğunda arkadaşım,kardeş,dostum gibi lafların geçtiği dikkatimi çekti.

O diyen kişilere soruyorum;
Bu forumda sizden büyüklerde var küçüklerde ve yaşıtlarınızda var sizden büyük birine dostum,kardeş,arkadasım gibi kelimeler kullanmak doğru olurmu sizce?
Amacım konu açıpta polemik yaratmak değil,sizlerinde bu konuda yorumlarınızı almak.
Saygılar

[/QUOTE]
Katılıyorum, karşınızdakiyle bir samimiyetiniz olmadan lütfen bu şekilde hitaplar kullanmayınız. Karşıdaki bunu istemiyor olabilir. Mesela biri bana arkadaşım derse çok normal gelir ama kardeş diyenlere çok sinir oluyorum.

Saygılar,

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 00:52
[QUOTE=aydın]

bence bir kişiyle dost ya da arkadaş olmak için aynı yaşta olmak gerekmez. gayet tabiidir ki doğru anlamlarında kullanıldığı sürece. türkçenin çok esnek bir dil olduğu da hepimizin malumudur.

mutluluklar dilerim.

[/QUOTE]
Yaş önemli bir şeydir.
Örnek olarak;
Ben 17 yaşındayım bu sitede bizden kat kat büyüklerimiz var desemki ''Arkadasım senin balığın yanık kalmış desem''ve bu dediğim kişide 45 yaş vs.civarında olsa uygun olurmu?ve bu kişi arkadasım denilmesinden hoşlanmıyorsa hiç olmaz.
Tabi fikrinize saygı duyuyorum illaki bana katılacaksınız diye bir şey yok.
Not:Hakan beyin attığı ö.m üzerine doğum tarihini sizldim,özür dilerim kendisinden.
Saygılar

aydınÇevrim Dışı

İl: Hatay
aydınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 01:07
[QUOTE=FATİH][QUOTE=aydın]

bence bir kişiyle dost ya da arkadaş olmak için aynı yaşta olmak gerekmez. gayet tabiidir ki doğru anlamlarında kullanıldığı sürece. türkçenin çok esnek bir dil olduğu da hepimizin malumudur.

mutluluklar dilerim.

[/QUOTE]
Yaş önemli bir şeydir.
Örnek olarak;
Ben 17 yaşındayım bu sitede bizden kat kat büyüklerimiz var desemki ''Arkadasım senin balığın yanık kalmış desem''ve bu dediğim kişide 45 yaş vs.civarında olsa uygun olurmu?ve bu kişi arkadasım denilmesinden hoşlanmıyorsa hiç olmaz.
Not:Hakan beyin attığı ö.m üzerine doğum tarihini sizldim,özür dilerim kendisinden.
Saygılar
[/QUOTE]

Doğru bir şekilde ve yerinde kullanılmasını kast etmiştim. Niyet önemli.

Saygılar, sevgiler.

İmlaya dikkat!

egemix2006-7-18 13:38:39

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 02:30
[QUOTE=aydın][QUOTE=FATİH][QUOTE=aydın]

mutluluklar dilerim.

[/QUOTE]
Yaş önemli bir şeydir.
Örnek olarak;
Saygılar
[/QUOTE]

doğru bir şekilde ve yerinde kullanılmasını kast etmiştim. niyet önemli.

saygılar, sevgiler

[/QUOTE]

Doğru bir şelikde arkadasım denilmesi yada ismiyle hitap edilmesi tanıdığı biri olması gerekir.
Dostum,arakdasım,kardeş yazanların niyetlerinin yazarken kötü olduğunu sanmıyorum.
Saygılar

eeremreÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
eeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 10:17

Niyet kötü olmayabilir. Samimiyetden yapılıyor olabilir. Yine de tanımadığınız insanlara bu tarz hitapları, ben kendi payıma hiç doğru bulmuyorum. Ben kimseye o şekilde hitap etmeme rağmen, bu tarz cevaplar ve özel mesajlarla karşılaştım. Bundan da rahatsızlık duyuyorum. Bu tarz hitaplar yüzünden çok değerli akvartistlerin ve üstatların forumlarda yazmayı bıraktığı konusunda eminim birçok kişi benimle aynı fikirdedir. Sonuç olarak bana göre burada niyet önemli değil. Hangi niyet ve maksatla olursa olsun, kendi payıma bu tarz hitapları hoş karşılamıyorum.

Dinleyen AdamÇevrim Dışı

İl: Ankara
Dinleyen AdamÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 10:30

Değerli arkadaşlar; bizim kültürümüze baktığınızda birine dostum, kardeşim, üstat, arkadaşım demek aynı zamanda iltifat ve içten gelen bir sevginin işaretidir. Yani ben birine üstat derken yaşı ne olursa olsun saygıdan ve hürmetten derim. Bu onur vericidir.  Bakınız japonlara yaş sınır gözetmeksizin herkesin önünde eğilirler. Bizim örf, adet, gelenek ve dinimize baktığımızda bu tür sözler güzel ve hoş sözlerdir. Karşındaki sana abi diyorsa bu sana sığınarak, bana bir abi gibi yardım edermisin demek istiyordur elbet. Yoksa başka bir anlamı yoktur. Niyetmizi ve kalbimizi samimiyetten uzak tutmayalım. Lütfen yani. Biz hepimiz önce din kardeşi sonra aynı neslin insanlarıyız. Hepimiz kardeşiz. Ben dünyadaki bütün kardeşlerimi seviyorum.

Eğer sevmiyorsak nazikce bi uyarı yeterde artar bile.

Sayın Fatih, seninde toplumun temel değerleri hakkında eleştiri yaparken daha ılımlı ve sevecen olmaya davet ediyorum.

Saygılar.

echelon2006-7-18 10:32:52

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 12:38
[QUOTE=echelon]

Sayın Fatih, seninde toplumun temel değerleri hakkında eleştiri yaparken daha ılımlı ve sevecen olmaya davet ediyorum.

Saygılar.

[/QUOTE]

Ben buraya kötü bir sözmü söyledimki daha ılımlı olun diyorsunuz?
Yada kızgınmışım gibi bir şeymi yazdımki?
Anlamıyorum.Sadece dedim cevaplarda geçen arkadasım,dostum,kardes hitaplarının aramızda yaşı büyük akvaristlerinde olduğunu bildiğimiz halde denilmesini uygun buluyormusunuz demek?Kötü bir şeyse benim diyecek bir şeyin yok daha.
Saygılar

pisicikimÇevrim Dışı

İl: Izmir
pisicikimÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 13:28

[QUOTE=FATİH]Bu forumda sizden büyüklerde var küçüklerde ve yaşıtlarınızda var sizden büyük birine dostum,kardeş,arkadasım gibi kelimeler kullanmak doğru olurmu sizce?
Saygılar[/QUOTE]

Öncelikle merhaba,

Yazıyla iletişimin dezavantajıdır MİMİK'lerimizi tam ifade edememek.Eğer ki bu 3 kelimenin başına ve sonuna doğru sözcükleri yerleştirebiliyorsanız,bu güzel kelimelerden kişinin rahatsız olacağını düşünmüyorum.

"Sevgili akvarist KARDEŞİM,,,DOSTUM paylaşım(ınız) çok hoş,,,ARKADAŞ balıkların(ızın) resimleri müthiş görünüyor,,,ÜSTAD karikatürlerin(iz) harika (anasayfada ki karikatürleri kastediyorum)"

Yani niyetinizi alenen ve samimi bir şekilde yazınızda belirtebiliyorsanız bence fazla bi rahatsızlık oluşturacağını düşünmüyorum.

Refet Beyfendiyi şahsen hiç tanımam ama yazılarından ve yönetimsel uygulamalarından ötürü şöyle düşünüyorum kendisi için; Forum kurallarına uyan,imla ve Türkçe'ye dikkat eden,forum arkadaşlarına saygılı olan her üyeyi bence kardeşi,dostu,arkadaşı gibi sevdiğine eminim,haaa bunu belirtir-belirtmez o kendi tercihi  

Bir başka hususta dostluğun,arkadaşlığın,kardeşliğin yaşı,cinsiyeti ve canlı ayrımı olduğuna katılmıyorum.Bazen en iyi dostunuz 80 yaşındaki biri bazende,12 yaşındaki biridir.Bazen tek dostunuz bir kedi,bir kuş,bir köpek...Bazen biri bile değildir!!! bir kitaptır,bir oltadır,sallanan bir sandalye ya da hamaktır en iyi arkadaşınız...(upsss abarttım galiba )

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 13:38
Merhaba Hakan Bey,
Dediğiniz gibi bu sitedeki pek çok kişi benim arkadaşım, abim, kardeşim. Ancak benim rahatsız olduğum laf tek başına kardeş lafı. Kardeşşş bu lelupeler(!) 5 liradan olmaz mı? gibi bir hitap sinirimi bozarken, Sevgili Kardeşim, akvaryumunda ne tür ışık kullanıyorsun? lafı beni çok memnun eder aradaki bu farka dikkat etmek lazım.

Saygılar, bjkalley2006-7-18 13:39:1

butterflyeffectÇevrim Dışı

İl: Izmir
butterflyeffectÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2006 13:41

Birinin bana arkadaşım yada kardeşim demesi benim için bir sorun yaratmaz.

Bilgilerinize arz ederim ARKADAŞLAR.