FACİA

UGURÇevrim Dışı

İl: Istanbul
UGURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 21:59

22 tane birbirinden güzel dıskus balığım vardı.Çeşitli boylarda.Sabah evden çıkmadan balıklarıma dana yüreğinden yapılmış olan(İçinde sarmısak ve 1 tane haşlanmış havuç var)yemlerini atarken hava hortumunun çıkmış olduğunu fark ettim ve tekrar yerine takıp evden çıktım.

Akşam eve geldim malum hava karanlık ve akvaryumun ışıklarını açtım ve hazin son.
22 diskusumun 14 tanesi ölmüştü.Diğerleri simsiyah olmuş 1 taneside can cekişmekte idi.O andaki halet-i ruhiye mi tahmin edebilirsiniz.İlk dikkat ettiğim şey hava hortumu oldu..Yine yerinden çıkmıştı.Hemen suyun %80 inin değiştirdim.Durumu buna yorumladım ama sonra düşününce bununda çok mümkün olmadığına karar verdim çünkü  500 lt lik akvaryumda henüz tam büyümemiş 22 balığın(8-13 cm arası) 8 saatte oksijensizlikten ölmesi çok mümkün değil.Ama aklımada başkabirşeyde gelmiyor.Su şartları   bozuldu desem su değişimini cumartesi yaptım.Ancak dipte kalan dana yüreği suyu bozdu diye düşünmekteyim.Şimdi 1 balığım daha can çekişiyor(Dipte nefes alıp veriyor ama yüzmüyor.Kepçe ile yüzdürüp nefes almasını sağlamaya çalışıyorum) kurtarmaya çalışıyorum ama bilmiyorum diğer 7 tanesi toparladı yüzüyorlar.
Bugün hiç yem vermiyeceğim yarında bactabur direkt kullanıp tüm balıkları banyo yaptıracağım.
Şimdilik bukadar.Ama bunun sebebini anlamakta zorluk çekiyorum
Saygılar 
UGUR2009-11-02 22:07:09

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ReaLiSTÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ReaLiSTÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:05

Geçmiş olsun, bende bayramdan sonra 100 kadar malawi cichlidlerimi benzer nedenlerle kaybetmiştim, zor bir durum anlıyorum sizi

tnemücrEÇevrim Dışı

Özel Üye
tnemücrEÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:11
Uğur bey, geçmiş olsun, oksijen benimde kafama yatmadı ben geceleri 6 saat oksijen vermiyorum. Mamada olmayabilir gözden kaçan başka bir şey olabilirmi.

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:16
Çok geçmiş olsun , benzer durumu birçok akvarist yaşamıştır diye tahmin ediyorum.O anda insan diyecek birşey bulamıyor.Size çok iyi anlıyorum.

Saygılar

UGURÇevrim Dışı

UGURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:16
Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim ama ne olabileceği hakkında en ufak fikrim yok.Sadece şu geliyor aklıma sabahları 1 çorba kaşığı dana yüreği veriyorum(rondoda parçalanmış ve dondurulmuş) 3 aydır bu şekilde.Dünde aynı miktarda yemi verdim ama yemediler çok fazla ve dipte kaldı.Sabahta aynı miktarda yemi attım ve çıktım ama yedilermi yemedilermi bilmiyorum ve bunu çok önemsemedim yemeseler bile Nasılsa bu akşam normal periyotta su değişim günü olduğu için ve akşama su değişimi yapacağımdan bakmadım. UGUR2009-11-02 22:18:35

ReaLiSTÇevrim Dışı

Özel Üye
ReaLiSTÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:19
Benim balıklarımda tahminimce otomatik yemleme makinasının fazla yem dökmesi sonucu yüksek nitrattan öldüler. Sizinkilerde bu sebepten ölmüş olabilir

UGURÇevrim Dışı

UGURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 22:20
Bu olabilir ama öğrenmek istediğim şu;
1 çorba kaşığı dana yüreği bu ebattaki bir akvaryumda 1 günde nasıl oluyorda bu kadar öldürücü olabilir

alpmaxÇevrim Dışı

İl: Nevsehir
alpmaxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 23:16
Dana yüreği, ciğer ve dalak gibi organlar suda çok hızlı çrürür ve bakteri oluşturur. Bence bozulma olmuş ve kokuşma (bakteri çoğalması) oksijeni bitirmiş.

jacobsen__Çevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,1,33377[/C] [C]4,2,33377[/C] [B]2813,3[/B]
jacobsen__Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 23:21
Yemi çok uzun zaman buzlukta tuttuysanız buda balıkların ölmesinde bir neden olabilir. Daha önce bu yemi kullanıp sorun yaşamadığınıza göre havadan başka bir sebep akla zor geliyor.

GRAFTTÇevrim Dışı

GRAFTTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 23:29
160 lt tankımda 6 adet discus beslerken, hiç bir zaman dipteki yemleri uzun süre suda tutmazdım. Sanırm balıklarınızın ölmesinin büyük olasılığı dana yüreği + sarmısak.

Dana yüreğinden mamayı sade olarak balıklarıma verirdim. Sabahları işe giderken çok az mamadan verir öğlenleride evdekiler az birşey yemlerlerdi. Akşamları ise 2 defa yemle yapıp dipte arta kalan yem ve dışkıları hemen alırdım. Suyun berraklığına göre su değişimi yapardım.

Büyük olasılıkla suyun değerleri bozulmuştur, bunun en büyük etkenide mamadaki sarmısak karışımı olabilir...

Geçmiş olsun. Dişi discusum tanktan atladığı günü hiç unutamıyorum...

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 23:53
[QUOTE=UGUR]

22 tane birbirinden güzel dıskus balığım vardı.Çeşitli boylarda.Sabah evden çıkmadan balıklarıma dana yüreğinden yapılmış olan(İçinde sarmısak ve 1 tane haşlanmış havuç var)yemlerini atarken hava hortumunun çıkmış olduğunu fark ettim ve tekrar yerine takıp evden çıktım.

Akşam eve geldim malum hava karanlık ve akvaryumun ışıklarını açtım ve hazin son.
22 diskusumun 14 tanesi ölmüştü.Diğerleri simsiyah olmuş 1 taneside can cekişmekte idi.O andaki halet-i ruhiye mi tahmin edebilirsiniz.İlk dikkat ettiğim şey hava hortumu oldu..Yine yerinden çıkmıştı.Hemen suyun %80 inin değiştirdim.Durumu buna yorumladım ama sonra düşününce bununda çok mümkün olmadığına karar verdim çünkü  500 lt lik akvaryumda henüz tam büyümemiş 22 balığın(8-13 cm arası) 8 saatte oksijensizlikten ölmesi çok mümkün değil.Ama aklımada başkabirşeyde gelmiyor.Su şartları   bozuldu desem su değişimini cumartesi yaptım.Ancak dipte kalan dana yüreği suyu bozdu diye düşünmekteyim.Şimdi 1 balığım daha can çekişiyor(Dipte nefes alıp veriyor ama yüzmüyor.Kepçe ile yüzdürüp nefes almasını sağlamaya çalışıyorum) kurtarmaya çalışıyorum ama bilmiyorum diğer 7 tanesi toparladı yüzüyorlar.
Bugün hiç yem vermiyeceğim yarında bactabur direkt kullanıp tüm balıkları banyo yaptıracağım.
Saygılar 
[/QUOTE]

Merhabalar.
En başta daha yüreği diskusa verilmemeli. Ayrıca kırmızı etli canlıların iç organları kaslara göre daha çabuk çürüme/bozulma eğilimindeler. Muhtemelen akvaryumunuzda cama camdır?
Eğer cama cam ise, birincil filtrasyon sisteminiz olmadığından herhangi bir bakteri kültürünede sahip değilsiniz. Hali ile ilk aksamada başınıza böyle bir hal gelmesi normal.
Eğer kum kullanıyorsanız (ki hiç ihtimal vermiyorum. Kumlu oturmuş akvaryumlarda bu denli faciaları görmek gerçekten zor) kumunuzun kalınlığı ya 5cmden az yada sürekli dip çekip dipte nitrifikasyon/denitrifikasyon bakterilerinin oluşmasına müsade etmiyorsunuz.
Har halükarde çok çok geçmiş olsun. Bu canlıların harcı kırmızı et değil. Hızlı büyüsünler diye ömürlerinden çalıyoruz. Tetra diskus / nls ve arada bir havuç, karnıbahar, ıspanak gibi sebzeleri haşlayıp bir miktar sarımsakla birazda haşlanmış ve temizlenmiş karidesi karıştırıp mikserden bir temiz çekerek verirseniz çok çok daha iyi verim alır ve canlının da ömründen yememiş olursunuz.
Sevgi ve saygılarımla.
rastlantısal2009-11-03 00:00:02

nikon_Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,8214[/C] [B]4768,2[/B] [C]4,3,8214[/C]
nikon_Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2009 23:59
[QUOTE=alpmax]Dana yüreği, ciğer ve dalak gibi organlar suda çok hızlı çrürür ve bakteri oluşturur. Bence bozulma olmuş ve kokuşma (bakteri çoğalması) oksijeni bitirmiş. [/QUOTE]

Alpaslan Bey'in de belirttiği gibi, bu tür protein yoğunluklu yemler yüksek su ısısı ile birlikte hızla bakteri üretmeye başlarlar. Çok hızlı üreyen bakteriler sudaki oksijeni süratle tüketerek, havasız kalan tankta balıkların oksijensizlikten ölmelerine yol açmış. Balıkların bu kadar ani ölmelerinin ve kalanların hızlı soluk almalarının nedeni budur.

Bu tür üzücü olaylarla karşılaşmamak için, bu tür yemleri siz evdeyken kullanmanız ve yatmadan önce de kalanı dip çekimi ile tanktan uzaklaştırmanız, balıkların sağlıklarının tehlikeye girmemeleri için çok önemli.

Dilerim bir daha böyle bir şeyle karşılaşmazsınız.  

anger.03Çevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Aydin
anger.03Çevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2009 00:04
Çok üzüldüm geçmiş olsun kalan sağlara umarım bir zarar gelmez...

UGURÇevrim Dışı

UGURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2009 13:09
[QUOTE=rastlantısal] [QUOTE=UGUR]

Saygılar 
[/QUOTE]

Merhabalar.
En başta daha yüreği diskusa verilmemeli. Ayrıca kırmızı etli canlıların iç organları kaslara göre daha çabuk çürüme/bozulma eğilimindeler. Muhtemelen akvaryumunuzda cama camdır?
Eğer cama cam ise, birincil filtrasyon sisteminiz olmadığından herhangi bir bakteri kültürünede sahip değilsiniz. Hali ile ilk aksamada başınıza böyle bir hal gelmesi normal.
Eğer kum kullanıyorsanız (ki hiç ihtimal vermiyorum. Kumlu oturmuş akvaryumlarda bu denli faciaları görmek gerçekten zor) kumunuzun kalınlığı ya 5cmden az yada sürekli dip çekip dipte nitrifikasyon/denitrifikasyon bakterilerinin oluşmasına müsade etmiyorsunuz.
Har halükarde çok çok geçmiş olsun. Bu canlıların harcı kırmızı et değil. Hızlı büyüsünler diye ömürlerinden çalıyoruz. Tetra diskus / nls ve arada bir havuç, karnıbahar, ıspanak gibi sebzeleri haşlayıp bir miktar sarımsakla birazda haşlanmış ve temizlenmiş karidesi karıştırıp mikserden bir temiz çekerek verirseniz çok çok daha iyi verim alır ve canlının da ömründen yememiş olursunuz.
Sevgi ve saygılarımla.
[/QUOTE]

Tüm cevaplar için teşekküğr ediyorum ama sanırım tam akvaryumumu anlatamadım.Akvaryumda 50 kilo kuvartz kum var 5-6 cm arasında.Filtre EHEİM 2260 .Dip çekimi sürekli değil ama 2 günde bir min 200 litre dip çekimi yapılmakta idi.Yem ise 400 gr dana yüreği içinde 1 haşlanmış havuç ve 7 baş sarmısak suyu olacak şekilde hazırlanmakta idi.Yaklaşık 3 aydır akvaryum bu şekilde kullanılmakta idi.Ve ilk kurulumunda bakteri kültürü eklenmiş ve 4 gün boş çalıştırılmıştı.