Yeni kurulan akvaryumdaki sürtünme

savranbaşıÇevrim Dışı

[B]9333,1[/B] [B]11723,3[/B]
İl: Istanbul
savranbaşıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2006 03:50

Selam arkadaslar...

İki gün önce kurduğum akvaryuma balıkları bu aksam tasıdım ve balıklar aradan 5-6 saat gectikten sonra kendilerini kuma sürtmeye başladılar. Akvaryumu yeni kurduğum için bunun nedeninin nitrat olabilecegini pek düsünmüyorum acaba nedeni parazitmi?

Saygılar...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

savranbaşıÇevrim Dışı

savranbaşıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2006 15:37
arkadaslar sanırım bu parazit ve balıkların renginde kararma var tavsiye edebileceginiz en etkili ilac hangisi acaba?

bgunduzÇevrim Dışı

bgunduzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2006 16:13

Telaslanmayin yer degisiminde yasadigi stresten olabilir bu yasananlar ben biraz daha sabredin derim.

NOT: LAPTOPUMUN KLAVYESINDEKI ARIZA KAYNAKLI BAZI HARFLER BASMAMAKTADIR IMLA KURALLARINA ISTEMESEMDE UYAMADIGIM ICIN MOD ARKLARIN BENI BU ARALAR ANLAYISLA KARSILICAGINI UMUYORUM SAYGILAR...

SAGLI VE MUTLU BALIKLAR DILERIM...

PETSMART2006-10-17 16:13:29

innocentÇevrim Dışı

innocentÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2006 16:25

Yeni kurduğunuz akvaryumunuzu öncelikle çok iyi dezenfekte etmeliydiniz.İçine kullandığınız dekor malzemeleri çok iyi yıkanmalı kumda dahil.Şimdi %30 oranlarda hemen 1 hafta süreli su değişimi yapın.Kullandığınız su ağzı açık olarak en az 2 gün dinlenmiş olmalı.Her su değişimlerinde metilen mavisi ilave ederek akvaryumu dezenfekte edin.Buna ek olarak kaya tuzu(turşu tuzu)ekleyiniz akvaryuma.Ayrıca ben sarımsak suyu emdirilmiş yem veriyorum inanın çok işe yarıyor.Sürtünme geçtikten sonra düzenli her hafta %20 dip çekimi yapın.

GEÇMİŞ OLSUN

savranbaşıÇevrim Dışı

savranbaşıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2006 00:38
arkadaslar maalesef 3-4 balığımı kaybettim ve kaybetmeye devam ediyorum. çok kötü

NiCoLaSÇevrim Dışı

İl: Ankara
NiCoLaSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2006 00:48
kaya tuzu  20 lt de eritip ilave edi ve &20 su değişimi yapın.Bana bu önerilmişti ve şuan bi sorun yok.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2006 07:42
Sayın Cevher SAVRANBAŞI malesef sizin durumla bir çok arkadaşım karşılaşıyor..Özellikle yeni kurulan akvaryumlarda bu tür üzücü durumlar malesef yaşanmakta..Bunun sebebi ise suyunuzun oturmamasından kaynaklanıyor..Tavsiyem herhangi bi ilaç takviyesi yapmamanız ve düzenli su değişimleri yapmanız..! Suyunuz zamanla oturacaktır fakat bu süre içerisinde balık ölümleride yaşayacaksınızdır..Bu kaçınılmaz bir son malesef..! Balıklarınızı kurduğunuz akvaryuma koymakta çok acele etmişsiniz..!

Bu arada sarımsak suyu emdirilmiş yemler genelde iç parazit durumunda kullanılır..!

Sizin şuan yapabileceğiniz forumda su oturması konusunu araştırıp incelemek..Emin olun bir çok yorum ve makale bulacaksınız bu konuda..! Eğer herhangi bi parazitten şüpheleniyorsanız bu durumdada yine arama butonunu kullanarak parazit belirtileri hakkındada geniş açıklamalar bulabilirsiniz..Ama bence balıklarınızın ölme nedenlerinin başında oturmamış su gelmektedir..! Saygılar..!

savranbaşıÇevrim Dışı

savranbaşıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2006 19:03
arkadaslar tavsiyeleriniz için çok teşekkürler