Strafor Arka Fon Çalışmam (Resimli)

memoxÇevrim Dışı

İl: Izmir
memoxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2006 03:39
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 6 haftalık bir çalışma sonucunda nacizane strafor fonumu tamamladım ve sizlerle paylaşmanın heycanını yaşıyorum.Sizden gelebilecek her türlü eleştiriye açık olduğumuda belirtmek isterim.Bu arada forumda bizimle çalışmasını paylaşan Sayın Tolga Çalışkan ın ilham kaynağım olduğunuda açıkça belirtir ve kendisine  paylaşımı için teşekkür ederim.

Kullanılan malzemeler:
1-) 5 adet 100*50 ve 5cm eninde beyaz strafor
2-) 3 kg Fugapool  2300 Gri izalasyon harcı
3-) 4 kutu Filli boya siyah derz dolgu renklendiricisi
4-) 2 kutu Sista akvaryum slikonu

Kullanılan aletler:
1-)
Maket bıçağı
2-) Bıçak
3-) Boya fırçası

Projenin yapım aşamaları:
Öncelikle straforları akvaryumun ölçülerine uygun olarak ayarladıktan sonra istediğiniz kalınlığı yakalayana kadar slikon yardımıyla birbirine yapıştırıyoruz.Lütfen bu yapıştıma esnasında slikonu bol kullanın,çünkü oyma işlemi sırasında straforda kopma ve yerinden oynama sorunları yaşayabiliyorsunuz.Resimlerde görüleceği gibi strafor fonumun sol bölümünü 10 cm daha kalın tuttumki  akvaryumun altında bir kayalık ve mağara oluştumak için.

Yapıştırma işini bitirip 1 gün kuruma süresi verdikten sonra artık hayallerinizle başbaşasınız.Benim tavsiyem kayaları paralel ve düz hatlarda oluşturmanız.Çünkü daha doğal görünüyor.Oyma işemi sırasında üstte oluşturacağınız kayaları daha uzun tutarsanız ışığın bir kısmını keseceği için doğal bir gölgenlendirme oluşturabiliyorsunuz.

Dış fitrenizin giriş ve çıkış boruları içinde fonunuzun arkasını uygun ölçülerde  oyduktan sonra artık sıra renklendirme işine geliyor.İzalasyon harcını çok sıvı olamayacak şekilde  hazırladıktan sonra ilk katı hiç renklendirmeden fırça yardımıyla fonumuza uyguluyoruz. 1 günlük kuruma süresinden sonra renklendiricimiz yardımıyla derzimizde tam bir siyahlık yakalayarak ikinci katı uyguluyoruz.Daha sonra derzin rengini her katta biraz daha açarak 3 kat uyguluyoruz.4-5 günlük kuruma süresinden sonra artık montaja başlayabiliriz.

Montaj sırasında bol slikon kullanarak alt ve arka cama fonumuzu arkasına su gecirmeyecek şekilde yapıştırıyoruz.1 günlük kuruma süresinden sonra artık suyumuzu dolduruyoruz.Ben 1 hafta boyunca ilk 3 gün %50 su değişimi yaparak boş olarak çalıştırdım.Suda biraz bulanıklık oluşmadı değil ancak su değişimleri bulanıklığı minumuma indirdi.Kaya tuzunu ve metileni de dezenfaktasyon amacıyla uygulamayı ihmal etmeyin derim.

Yeni haliyle yaklaşık 3 gündür balıklarım bir sorun olmadan yeni yuvalarına alışmaya çalışıyorlar.

Herzaman daha yaratıcı çalışmalar görmek dileğiyle...

Mutlu günler.

Kullandığım malzemelerin bir kısmı ;

Mağara ve kayalık yapımı için sol bölümü kalın tutularak yapıştırılan strafor;

Ve hayallerinizin başladığı an , kesim ve oyma işlemleri ;

Etrafı çok kirletmem nedeniyle, balkonda devam eden çalışmam ;
Ortada bulunana iki oyuk ilk başta taşların arasında çıkan ve içi boş kurumuş ağaç kökü olarak tasarlanmıştı ancak renk uyumunda problem yaşayacağımı düşündüğümden daha sonra kayaya çevirdim onları.

Boyama işlemi ilk kat renklendirici kullanmadan sadece derz , daha sonra ikinci kat tamamen siyah derz ,diğer 3 kat ise renk her katta açılarak uygulandı ;

4-5 gün kurumaya bırakılan fonun akvaryuma montaj aşaması , bol slikon kullanılarak suyun kaldırma kuvveti engellendi;

Ve sonuç:

Üstteki kayaların ileri doğru uzun yapılması nedeniyle akvaryumda oluşan doğal gölgelendirme ;

Bu arada balık sayım fazla biliyorum,ancak ithal yavru yunuslarım biraz daha büyüyünce diğerleri çıkarılıp,sadece yunus akvaryumu olacak.

Mutlu günler.memox2006-12-16 3:42:45

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

strangerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
strangerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2006 08:51
Mükemmel olmuş.Eleştiri olarak denebilecek tek şey balıklara az yer kalmış.Stropor çok kalın  olmuş.

EnatiopuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
EnatiopuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2006 10:16

Elineze emeğinize sağlık arkadaşım. Çok güzel olmuş Metin beye katılıyorum yanlız balık sayısını sabit tutarsan onlardan bundan fazla etkilenmiyecektir.

Saygılar.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2006 12:02
Suyun içinde şahane görünüyor. Görünen boru vs. olmaması da ayrıca bir güzellik. Tek sorun fazlaca geniş olup alanı daraltması. Ama herşeye rağmen çok güzel görünüyor. Elinize sağlık, tebrikler

musicianÇevrim Dışı

[B]1216,1[/B]
musicianÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2006 01:05
Alan daralmasına rağmen, emeğinizin karşılığını aldı iseniz bu yeter... Tebrikler...

ryanÇevrim Dışı

ryanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2006 01:58

çok başarılı olmuş yaw ellerine sağlık

mustafa.avciÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
mustafa.avciÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2006 02:02

Çok güzel olmuş.Ama biraz yer tutmuş.Ama emeginize deymiş galiba.(bence deymiş.)

gkoygunÇevrim Dışı

gkoygunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2006 01:03

Keşke tüm oyma işlemleri bittikten sonra arka kısımdan kalan fazlalıkları alarak biraz daha inceltseydiniz. O kadar emek sonrasında fazla gözde büyüyecek bir iş değil sanrım. Ancak çok güzel olmuş ve akvaryuma farklı aksesuarlar olmadan tek başına yetmiş.

Lütfen Türkçe karakterler kullanınız.
encort2006-12-19 19:13:38

rednouseÇevrim Dışı

İl: Bursa
rednouseÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2006 09:47

Kullanılan malzemenin, straforun suya ya da balıklara bir zararı var mı? Acaba bir de tanganyika türlerine kullanılabilir mi? (leptosoma nigripinis calvus lelupi ) Şimdiden teşekkürler.

Mesajın tamamını büyük harf ile yazmayınız. İmla kurallarına dikkat eidniz ve noktalama işaretleri kullanınız.

encort2006-12-19 19:12:2

natteriÇevrim Dışı

natteriÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 16:16
kardesım elıne saglık cok guzel olmus ama balıkları bıraz daha cogaltırsan cok daha guzel olacak

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 16:38
Çok güzel olmuş da herkesin dediği gibi alanı biraz daraltmış.

memoxÇevrim Dışı

memoxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 17:01
İlginize çok teşekkürler arkadaşlar.Alan daraltması konusunda haklısınız kesinlikle, balıklarımın yüzecekleri yer kalmadı.O yüzden bende ikinci fon çalışmama bu hafta itibariyle başlıyorum,bu sefer sadece 2 strafor kalınlığından oluşacak ve kesip,oydukça dahada incelecek.Bu sefer daha az yer kaplayan ve daha doğal bir fon oluşturacağıma inanıyorum.Yine yoğun bir çalışma beni bekliyor.

Mutlu kalın.  

@armagedon@Çevrim Dışı

@armagedon@Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Aralık 2006 19:39
gercekten cok güzel bir calısma bu gibi arka fonlara 100ytl ve daha fazlasını istiyorlar ellerinee sağlık

musicianÇevrim Dışı

[B]1216,1[/B]
musicianÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ocak 2007 00:44

Sevgili Mehmet KARAAĞAÇ,

Arka fon çalışmalarında bulunan değerli üyelerimizin itina ve sabırla sonuçlandırdığı arka fonlarını, diğer üyelerimizin toplu bir şekilde görebilmesi, takip edebilmesi, forum sayfanıza ve size daha çabuk ulaşabilmeleri adına, tasarlamış olduğum sayfaya çalışmanızdan bir fotoğraf ekledim. Lütfen ziyaret ediniz.

http://musician.akvaryum.com/yazi.asp?id=344

Yeni çalışmalarınızla ilgili olarak özel mesajla irtibata geçebilirsiniz...

Sayfayı inceledikten sonra, çalışmanızın bu sayfada yer almasını istemiyor iseniz yada sayfa ile ilgili düşünceleriniz hakkında lütfen bilgilendiriniz...

Saygılarımla.

musician2007-3-15 2:28:42