Su Yüzeyinden Çekme Yapan Overflow

BurakYILMAZÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 14:18
Merhaba arkadaşlar. Sitemizde overflow üzerine yapılan çalışmalardan dolayı ve Göksenin Bey'in (CASTROLE) ihtiyacı üzerine tuzlu su akvaryumlarında sorunsuz çalışabilecek su yüzeyinden çekimli bir overflow şeması çizdim. Şekilde önemli yerlerden, boruların nasıl, hangi yükseklikte monte edlieceklerinden bahsettim. Umarım faydalı olur. Her türlü sorunuzu ve eleştirilerinizi bekliyorum.

NOT: Sifonlama Bölgesindeki borular tangit ile düzgün bir şekilde yapıştırıldığında gerekli hava yalıtımı yapıldığında sistem hiç bir şekilde hava yapmaz, ELEKTRİK KESİNTİLERİNDEN ETKİLENMEZ, Gönül Rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

SuBuAsK2007-1-7 17:3:2

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

PlatanouseÇevrim Dışı

İl: Antalya
PlatanouseÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 14:24
Burak Bey, çalışmanızı tebrik ederim.
Özellikle overflow konusunda bize sunduğunuz sistemleri büyük beğeni ile takip ediyorum.

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 14:31
[QUOTE=Platanouse] Burak Bey, çalışmanızı tebrik ederim.Özellikle overflow konusunda bize sunduğunuz sistemleri büyük beğeni ile takip ediyorum.
[/QUOTE]

yorumunuz için çok teşekkür ediyorum SuBuAsK2007-09-07 01:16:25

castroleÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
castroleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 16:45
Burak bey özellikle benim işime çok yarayacak olan bu çalışmayı yaptıgınız için sizle gurur duyuyoruz.Çok sağolun forumda çok değerli bir yere sahipsiniz.
Saygılar

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 16:49
[QUOTE=castrole]Burak bey özellikle benim işime çok yarayacak olan bu çalışmayı yaptıgınız için sizle gurur duyuyoruz.Çok sağolun forumda çok değerli bir yere sahipsiniz.Saygılar
[/QUOTE]

Teşekkür ederim herşey sizin sayenizde..  SuBuAsK2007-09-07 01:16:43

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 17:21
Bende iyice düşünmeye başladım bu sump olayını..Ne yapsak denesemmi ki bir sump ? İşe yararmı diye cok merak ediyorum o yüzden pek deneyesim gelmiyor..Sizede teşekkürler Burak bey
mcorleone262007-1-7 17:23:25

hüsoÇevrim Dışı

İl: Ankara
hüsoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 17:38
Fazla Okuyamadım ama bir yorum yapayım elektrik kesildiği anda iki taraftan hava alacağı için tekrar çalışmaz ayrıca sistemde hava alan bir yer olduğu zaman hiç su çekmez deneyin görün bence sağlıklı bir iş değil ama düşünmek güzel sağlıklı balıklar

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 17:40
[QUOTE=mcorleone26] Bende iyice düşünmeye başladım bu sump olayını..Ne yapsak denesemmi ki bir sump ? İşe yararmı diye cok merak ediyorum o yüzden pek deneyesim gelmiyor..Sizede teşekkürler Burak bey
[/QUOTE]

Sump sistemini şiddetle tavsiye ederim bir çok yararı var. En büyük yararlarından biri su sürekli siküle halinde, akvaryumdaki su hacmi artıyor, su değişimi daha kolay oluyor, su değişim süreci daha da uzuyor, istediğiniz şekilde filtreleme yapabiliyorsunuz.. Bunlar en bilinenleri.. SuBuAsK2007-1-7 20:5:0

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 20:02
[QUOTE=hüso] Fazla Okuyamadım ama bir yorum yapayım elektrik kesildiği anda iki taraftan hava alacağı için tekrar çalışmaz ayrıca sistemde hava alan bir yer olduğu zaman hiç su çekmez deneyin görün bence sağlıklı bir iş değil ama düşünmek güzel sağlıklı balıklar[/QUOTE]

Hüseyin Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat üzülerek söylüyorum ki keşke okuyup ta eleştirseydiniz daha çok memnun olurdum.. Çünkü bir konu üzerine yorum yapabilmek için o konuyu iyi bir şekilde anlayabilmek gerektiğine inanıyorumSmile

Bu topikleri açtığım ilk günden beri üzerinde sıkı sıkı duruyorum:

1-)Sistemde pvc boruları "TANGİT" denen yapıştırıcı ile sağlam bir şekilde yaparsanız ne bir hava alma olayı ne de bir sistemde bozulma olayı olur.

2-)Böyle bir sistemin eklem yerleri düzgün yapıştırıldıktan sonra elektrik kesilmesinden etkilenmesi imkansız.. ki zaten düzgün yapıştırılmazsa oluşan hava kaçağından dolayı elektrik kesilmesine de gerek yok..

3-)Sistemin sorun yaratacağını düşünen arkadaşlar gidip elektrikçilerde bulunan elektrik hatlarını korumaya yarayan ufak çaplı borulardan alıp sistemin ufak bir tipini yapıp deneyebilir, yanıldıklarını onlar da görecektirler...

NOT:
OVERFLOW HAKKINDA DAHA ÇOK BİLGİ İÇİN BU LİNKTE 2. SIRADAKİ YAZIMI OKUYUNUZ

Üslupta bir hatam varsa özür dilerim..

SAYGILAR SuBuAsK2007-09-07 01:17:22

orandamÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
orandamÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 22:04
Burak kardeş bu çalışman da çok güzel olmuş.ama altını çizmek gerekir tuzlu su akvaryumları için idealdir.Bu sistem bize gitmez.Bize senin diğer overflow çiziminde olduğu gibi akvaryumun bütün derinliklerinden su çeken sister daha iyi olur.yani akvaryumun içindeki boru dibe doğru gitmelidir.ama bu da çok güzel

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2007 22:37
[QUOTE=orandam] Burak kardeş bu çalışman da çok güzel olmuş.ama altını çizmek gerekir tuzlu su akvaryumları için idealdir.Bu sistem bize gitmez.Bize senin diğer overflow çiziminde olduğu gibi akvaryumun bütün derinliklerinden su çeken sister daha iyi olur.yani akvaryumun içindeki boru dibe doğru gitmelidir.ama bu da çok güzel [/QUOTE]

yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu sistemi zaten tuzlu su akvaryumu olan Göksenin Bey'in isteği üzerine çizdim. Yani tam üzerine bastınız

hüsoÇevrim Dışı

İl: Ankara
hüsoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2007 08:26

Fazla incelemedik;  evet hata ettik,  söylediğiniz yerleri de okuyamadım ama  şekil üzerinden düşündüm,   sistem çalışır  ÖZÜR   

hüso2007-1-8 8:28:22

BurakYILMAZÇevrim Dışı

BurakYILMAZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2007 21:02
[QUOTE=hüso]

Fazla incelemedik;  evet hata ettik,  söylediğiniz yerleri de okuyamadım ama  şekil üzerinden düşündüm,   sistem çalışır  ÖZÜR    

[/QUOTE]

Canınız sağolsun Hüseyin Bey. Ama günün birinde böyle bir sistem kurmayı düşünürseniz o yazıları okumanızı tavsiye ederim. Sağlıklı balıklar...

hortlekÇevrim Dışı

İl: Istanbul
hortlekÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2007 23:16

GErcekten cok guzelbılgıler elımde profosyonel bır dıs fıltre olmasa ınanın kendıme bu sekılde sump yapardım.Ve kasrısına gecıp oh bee bunuda hallettım dıyehavalara gırerdım...

Elinize saglık   ...