Yosunlaşmayı arttırmak için bitki besini?

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2007 22:00

Merhabalar;  

Birşey sormak istiyorum. Akvaryumdaki yosunlaşmayı arttırmak için süs bitkileri için üretilen bitki besinlerinden kullansak (Akvaryumun içine döksek nasıl olur?  Bu arada akvaryumun içinde balık yok, geçen hafta çıkartıldı balıklar.

İçeriğini yazıyorum;

MİKRO ELEMENTLER;, Azot (N) %18, Fosfor (P2O5) %18, Potasyum (K2O) %18, Magnezyum (MgO) %2

MAKRO ELEMENTLER; Demir %0.100, Çinko %0.015, Mangan %0.050, Bakır %0.011, Bor %0.020, Molibden %0.007 

Echoe2007-1-31 22:5:34

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kadir92Çevrim Dışı

İl: Izmir
kadir92Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2007 22:08

Bence denemeyin.Çünkü, su içinde çözünen maddeler ile Toprak içinde çözünenler farklı tepki verebiliyor.En azından bende öyle oldu.

Saygılar.

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2007 22:24
Ne oldu sizde?

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 04:39

Denedim. 1 hafta oldu. Şu anda kayaların üzeri full yosun kaplı. Tropheuslarım gelmeden şu yosunlanmayı bir hızlandırayım demiştim.

Balıklı akvaryumda denemeyiniz. Ama taş yosunlandırmak istiyorsanız balıksız, ayrı bir yerde yapmanızı mutlaka tavsiye ederim. 

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 16:01
   Kara bitkileri için olan gübreler cidden çok ama çok güçlüdür. Evet, yosunlanmaya yardımcı olur fakat çok dikkatli kullanılmadığı taktirde hem balıklara hem de bitkilere büyük zarar verebilir. Ben gübre ile deneme yaparken az bitki öldürmedim. Bu sebeple herkesin rahatça kullanabileceği ürünler değildir.(Hatta deneyim sahibi değilseniz kara bitkileri için olan gübreleri asla kullanmamanızı tavsiye ederim.)

Mustafa Bey; gerçi siz de açıklamışsınız ama ileride konuyu okuyacak kişiler için şimdiden bir uyarı olsun istedim.

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 16:16

Kesinlikle haklısınız Onur Bey;

Ben biyolojik ortamı oluşmuş akvaryumumu boşaltmıştım ve 2-3 hafta boş kalacaktı ve sonrasında tropheuslar gelecekti. Bu olayı denedim fakat sürekli su ölçümleri yaparak. Hatta bu besinden olabilir mi bilmiyorum, nitrat çok yüksekti ürünü kullandıktan sonra.

Tekrarlıyorum, içinde balık olan akvaryumlarda kesinlikle denemeyin. Fakat tropheus besleyen arkadaşlardan dışarıda bir kapta ya da boş bir akvaryumda taş yosunlandırmak isteyenlere tevsiye ederim. Ama taşları ana akvaryuma koymadan da yıkayın derim gene de.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 16:21
Kullandığınız NPK gübresidir. İçinde çok yoğun miktarda azot, potasyum ve fosfor barındırır. Yosunlar için bulunmaz nimettir. Bir de demir takviyesi yaparsanız yosunlarla baş etmeniz zordur. Kullanımında dikkatli olunmazsa balıkları geçtim, bitkileri dahi kolayca öldürebilir. Yalnız dikkatli kullanıldığında ve gübre içindeki maddelere göre özel olarak seçildiğinde normal akvaryumda da kullanılabilir.
encort2007-2-9 2:59:11