Gammarus Hakkında Sorular

tireÇevrim Dışı

tireÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2007 02:05

Arkadaşlar ormanlık alandaki bir çeşmenin kenarından gammarus topladım ve ufacık bir akvaryuma koydum.Ayrıca kaz ayağı olarak bildiğim bitkilerdende yanına koydum.Çünkü yaşadığı alanda bu bitkilerden vardı.Ayrıca bitkilerin üzerindeki küçük salyangozlarıda aldım.Şimdi sormak istediklerim.

1-Gammarusları topladığım yer çeşmenin aktığı suyun toplandığı küçük bir birikinti.Yani su sürekli akıyor.Suya kesinlikle pis atık karışmıyor.Sadece ara sıra(yaz dönemi)gelen piknikçiler kullanıyor.Kap,kacak ve el yıkamak için ve içmek için kullanılıyor.Aldığım zaman ise hiç kimse yoktu.Zaten suda bir günde binlerce kez yenilenir,tonlarca akar.Yani uzun süre gammarusların bulunduğu yerden su geçmiş ve yenilenmiş.Bu gammaruslar herhangi bir hastalık v.b. taşıma ihtimali var mı ?Aynı şekilde salyangozlarda taşıyıcı,ara konak falan değillerdir herhalde ?

2-Bu hayvanlar tatlı su karidesi mi ?

3-Erkek-Dişi tam nasıl ayrılır ?

4-Bu ortamda ürer mi ?

5-Betta balığı için yem olarak canlı veya kurutulmuş olarak kullanılabilir mi ?

6-Resimdeki salyangozlar aralı olanlardan mı ?Yani istenmeyen cinslerden mi ?

7-Kaz ayağı tam sucul bir bitki mi ?Tümü su altında yaşar mı ?

Resimler.

Aydınlatma için geçici bir süre 11 Watt U flouresan bağladım.O ışıkta bitki çok güzel fotosentez yapıyor.

Salyangozlar

Bitki

Yorumlarınızı bekliyorum.Çok Teşekkürler.

Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2007 03:00

Tebrik ederim. Güzel canlılar yakalamışsınız.

1-Gammaruslar hastalık taşıyabilir ancak bu küçük bir risktir, ben olsam dikkate almam. Salyangozların ise büyük bir risktir. Salyangoz iyi bir konaktır.
2-Aldığınız yer tatlı su ise evet. Gammarus'un 250'ye yakın türü var tatlı, tuzlu acı su dayaşayanları mevcut.
3-Bilmiyorum. Ama diğer karidesler gibi ise dişilerin karnı bir süre sonra yumurta dolmaya başlar.
4-Sanmıyorum. Daha az derin, bitkilerin kamışların arasınasaklanacakları ortam isterler. Zaten yavrusunu büyütmek de mesele, yurt dışında bazı hobiciler su piresi kadar olan yavrularını yem olarak kullanıyorlar.
5-Evet
6 ve 7'yi bilmiyorum.

Saygılar,

Beğenenler: [T]220193,kandirmazerdem[/T]

tireÇevrim Dışı

tireÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2007 03:36

Refet Bey teşekkürler.

Dediği gibi aldığım yerde lağım yok,evsel atık yok,hatta yakınlarda ev bile yok..Su temiz.Gammarus ve salyangozlar aynı ortamdan alındı.Arasıra akvaryuma elimi sokmam gerekiyor.Tabi sonrasında bol sabunlu suyla yıkıyorum.Onun için sormuştum.Bir tehlikesi var mı diye.Salyangoza konak olan insan için zararlılar var mı ?

(Bu konuda biraz paranoyakça davranıyorum farkındayım.Ama yapım gereği her konuda biraz ince eler sık dokurum.Mağzur görün.)

Şunu da belirteyim.Akvaryuma alalı 2 ayı geçti ve neredeyse hiç bakım yok.Sadece ara sıra yem atıyorum.Yaşadıkları sıcaklık ise 0 dereceye yakın.İnanır mısınız hala canavar gibiler.Bir de çoğu birleşik geziyor.Nedense çiftleşiyorlar mı nedir ?

Birde çok ilginç ve güzel bir şeklide ilk buldukları yem tanesini kapıp uzaklaşıyorlar ve o yemle dolaşıyorlar.Ayrıca akvaryuma ne sokarsanız hemen yapışıyorlar.

Saygılar.

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 02:16

Evet salyangozlarda konaklayan insan için çok zararlı canlıların olduğunu biyoloji okuyan bir arkadaşımdan öğrendim.

Üst üste durmaları çiftleşmedir, günlerce öyle dururlarmış

0 dereceden 26 dereceye kadar sorunsuz yaşıyorlar, su buzlansa bile altında rahatça barınıyorlar.

Saygılar,

atilla tarhanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
atilla tarhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 13:33

Sayın Tire (İlyas TİRE),

Çok yararlı bir yem elde etmişsiniz. Sorularınızdan anladığım kadarıyla  araştırma da yapmışsınız.  Ben de -Gammarus- yetiştiren biri olarak yaşadıklarımı ve bildiklerimi aktarmak isterim.

Öncelikle salyangozları çıkarmanızı öneririm.(Daha önce salyangozlarla ilgili bir konuda nedenlerini açıklamıştım.)

- Dere Bitleri- içinde sayılırlar. (dı)   Hangi ilden olduğunuzu göremedim ama birçok göl ve gölette, özellikle buralardaki kanallardan akan sularda bol miktarda bulunuyor. Tür adını bilmediğim, saçak şeklindeki yosunlar arasında yoğun şekilde yaşiyor ve ana besin kaynağı olarak bu yosunları tüketiyorlar. Gece, ışık yardımı ile yüzlerce toplanıyor. 300 litrelik fiber depoda bulunduruyorum.( Bahçede, soğukta bulundukları için üremeleri durdu.) Erkek- dişi ayrımını büyük-küçüklüklerine göre yapabilirsiniz. (Özellikle çiftleşirken.)   Canlı, kurutulmuş, dondurulmuş olarak balıklarınıza verebilirsiniz. (Dondurulmuşlarını robotta çekip verirseniz küçük balıklarınız da yararlanmış olur.) Detaylı yazmamın amacı, bu değerli besini diğer arkadaşlara tanıtmaktır. Sizin yeterli araştırma yaptığınıza inanıyorum.

RobiNSoN'dan  sevgiler ve selamlar.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 15:11

Sayın İlyas Bey

Kusura bakmayın ikinci mesajınızda elinizi akvaryumdan çıkardıktan sonra "bol sabunlu suyla yıkıyorum" demişsiniz, bence akvaryuma sokmadan önce elinizi dezenfekte etmek gerekir. Biz insanlar hastalandığımız zaman hastahane ve doktor konusunda sıkıntımız yok ama özenle beslediğimiz ufacık yaratıklar hastalanınca ne yapalım diye birbirimize soruyoruz. Nacizane kendi  görüşüm tekrar kusura bakmayın.

Sağlıklı akvaryumlar.

atilla tarhanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
atilla tarhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2007 00:03

Sayın İlyas TİRE ve sayın arkadaşlar...

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi verebilmek için bugün -Gammarus- topladığım Çakılköy Göleti'ne gittim.(Bu kez gündüz.)  Gammaruslar çokaz olmasına karşın üremeye devam ediyorlar. Yazın çok yoğun olan, içinde barındıkları yosunlar ise hemen-hemen yok denecek kadar azdı. Gammartusların az olmasını, yosunların olmamasına bağlıyorum.(Tahminimce.)  Bolca (Sanıyorum)-Unio- cinsi midye toplayıp döndüm.( Bu cins midyeler filtre görevi görürler.) Daha önce damızlık akvaryumuna koymuştum, şimdi tümüne koydum.

RobiNSoN'dan sağlıklı balıklar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2007 14:01

Çok yararlı bir canlı yem ve tüm balıklar tek bir  ağızda tüketiyorlar, şaşırırsınız. İnanılmaz bir şekilde yapışıp ürüyorlar. Gerçi ürediklerini hiç görmedim. Gittiğiniz yerde gölette, eğer bilmiyorsanız burada olmaz der gidersiniz. Yosunların altında minik minik geziyorlar. Elimizden geldiğince tanıtıp göstermek istiyoruz.

Akvaryumcularda kurutulmuş karides olarak görebilirsiniz.