Bu Bitkiyi Sakın Almayın

BirDeistÇevrim Dışı

İl: Istanbul
BirDeistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 01:45
Arkadaşlar geçen gün Üsküdar/Çengelköy'deki Büyük Beyaz denen akvaryumcu resimde gördüğünüz kırmızı bitkiyi bana akvaryum bitkisi diye sattı. Bende çiçeği böyle rengarenk görünce ne güzel deyip 3 kök aldım ve akvaryuma diktim. Sabah bir kalktım, elma salyangozlarım ve karideslerim ölmüş. Sonra denemediğim şey kalmadı olayı çözemedim çünkü sorunun bu bitki olduğu hiç aklıma gelmedi. Su çekip yeniden ekleyeyim suya bir şey olmuştur dedim, attığım elma salyangozları 3 dakika içinde bildiğiniz felç olup sonrasında ölüyor ve sümüğümsü salgı yapmaya başlıyorlardı. Bitkinin tıpkı menekşe gibi saplarında ince tüyleri var. Neyse bugün bu bitkiden şüphelendim ve akvaryumdan çıkartıp tekrar %50 su çekimi yapıp yenisi ekledim fakat bitkileri koymadım çünkü test yapmak istiyordum.

Önce 1 elma salyangozu attım, yine önce sifonunu çıkarıp 3 dakika sonra felç olarak ölecek mi diye. Fakat bir baktım gayet neşesi yerinde fıldır fıldır geziyor. Azar azar diğerlerini de ekledim ve ortada hiç sorun kalmadığını gördüm.

Peki bu başlığı neden açtım, çünkü bu resimde gördüğünüz bitki akvaryum değil normal dışarı bitkisidir. Lütfen akvaryumcularda gördüğünüzde benim gibi almayın, günlerdir yaşadığım stres ve üzüntü beni bitirdi resmen. Para kazanmak için böyle şeyler yaptıklarına inanamıyorum. 15tl lik bitki için 30dan fazla canlım öldü. Bu bitki akvaryum bitkisi olmadığından suyu zehirliyor ve canlıları öldürüyor. Buyurun buda bitkinin resmi:

Zehirlenen su yüzünden salyangozların alayı attığım ilk anda hemen aşağıdaki şekilde sifonlarını çıkarıp 3 dakika sonra ölüyorlardı.

Başkalarının da canı yanmasın diye bu hobiye gönül vermiş olan arkadaşları uyarmak istedim, umarım faydası olur; sağlıklı hobiler dilerim.
BirDeist2014-07-07 01:47:34

Beğenenler: [T]186943,Panda[/T]
Teşekkür Edenler: [T]186943,Panda[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Konyali23Çevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:05
Büyük gecmis olsun, normal sartlarda akvaryumcu gerekli tazminati ödemesi lazim. Tüketici hattini arayip sikayet edebilirsiniz.

yılmazbaşÇevrim Dışı

İl: Izmir
yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:12
Peki balıklarınıza bir şey oldu mu?

BirDeistÇevrim Dışı

BirDeistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:33
[QUOTE=yılmazbaş]Peki balıklarınıza bir şey oldu mu?[/QUOTE]

Omurgasızlara oldu sadece, fakat kuhlilerim de dayanamayıp öldüler. Bu bitkiyi çıkartınca canlı doğuranlarımın hareketlerinde de ciddi değişiklikler oldu ama, bitkilerin arasında halsizce yatıyorlardı, şimdi zımba gibiler. Sanırım bitkiyi daha uzun süre tutsaydım balıklarında sonu olacaktı...

M.HalitÇevrim Dışı

Özel Üye
M.HalitÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:36
Akvaryum için alacagınız bitkileri yada akvaryum için ne çeşit bitkiler oldugunu önceden bu link den bakılmasını öneririm tüm arkadaslar. Bu tip ön arastırma ile hem maddi hem manevi zararlarınızı en aza indirgersiniz. http://www.akvaryum.com/Bitkiler/
Geçmiş olsun tekrardan.

Omer_MGÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
Omer_MGÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:46
Fittonia bitkisi bu. Geçmiş olsun.

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Ankara
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:54
Abdullah Bey merhaba,

Bu bitkiden geçmişimde kullandım ve bazı yakınlarımda aldılar.
Sorunsuz yaşadılar tankta.
Acaba yanlış mı hatırlıyorum yoksa bu bitki benim aldığım bitki değil miydi?
Çok dayanıklı olmayan  bir bitki diye hatırlıyorum.
Hatta tankta diskus gibi balıklar da vardı.

yılmazbaşÇevrim Dışı

İl: Izmir
yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 02:56
Tüm canlılar için geçmiş olsun balıkları çok etkilemediğine göre bu bitki adi salyangoz, hatta planarya gibi canlılara karşı kullanılabilir aslında. Tabii omurgasız olmayan akvaryumlarda.

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 03:06
Evet hatırladım bu bitki normal dış ortam bitkisi olarak balkonda yazın baktığım bir bitkiydi.
Aynı zamanda tankta da kullandım ama hiç aklıma gelmemişti o zamanlar.
Bu davranışı yapan akvaryumcunun sizi bu konuda uyarması gerekirdi.

BirDeistÇevrim Dışı

BirDeistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2014 09:45
Arkadaşlar bu bitki omurgasızları direk katlediyor, hani yazarak anlatılamaz abartıyorsun dersiniz, ben böyle bir ölüm şekli görmedim karides ve salyangozlarda. Suya atılan elma salyangozlarının 3 dakika içinde kıvranarak öldüklerini ve öncesinde felç olup ayağa bile kalkamaz olduklarını üzülerek gördüm. Karidesler ise çok normal yüzerek bir yere gidiyor iken yada bir dalın üzerindeyken kafasına yıldırım düşmüşçesine aniden ölüp yere düştüler. 50den fazla ramshorn salyangozu tamamen öldü. Uzun süredir sorunu bulmak için uğraşıyordum o arada bu olaylar hep devam etti, bakın dün bitkiyi çıkartınca sorunlar ortadan kalktı.

Balıklar omurgasızlara göre daha dayanıklı olduklarından onlara bir şey olmadı (kuhlilerim hariç), fakat eminim suda daha uzun kalsa zehir artacağı için onları da öldürecekti. Neden derseniz tüm canlı doğuranlarım yerde hastaymışçasına yatar olmuştu; bitkiyi çıkarınca buda geçti.
BirDeist2014-07-07 09:46:27

Va_silÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Va_silÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 10:22
Suyun test sonuclarini yazabilirmisziniz.

Bence bikinin olumlerle hic bir ilgisi yoktur.

Salyangozlar her akvaryumda ,radar gibidir.Cok hassas olduklarindan,akvaryumda az NH3/NH4 veya NO 2 olursa hemen akvaryumdan disari cikmaya calisirlar.Cok olursa ,hemen olyrler.Aynilari karideslerede yapar.Ama karidesler 24,25 dereceden de fazla yasamazlar.

Yeni akvaryuma karides koymak ,buyuk hata dir.cunku dibi daha iyi baktirilerden olusmamistir.

En zor bitkiler kirmizi bitkiler dir.Cok isik ve cok ilaclara ihticlari vardir.

BirDeistÇevrim Dışı

BirDeistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 10:30
[QUOTE=Va_sil]Suyun test sonuclarini yazabilirmisziniz.

Bence bikinin olumlerle hic bir ilgisi yoktur.

Salyangozlar her akvaryumda ,radar gibidir.Cok hassas olduklarindan,akvaryumda az NH3/NH4 veya NO 2 olursa hemen akvaryumdan disari cikmaya calisirlar.Cok olursa ,hemen olyrler.Aynilari karideslerede yapar.Ama karidesler 24,25 dereceden de fazla yasamazlar.

Yeni akvaryuma karides koymak ,buyuk hata dir.cunku dibi daha iyi baktirilerden olusmamistir.

En zor bitkiler kirmizi bitkiler dir.Cok isik ve cok ilaclara ihticlari vardir.
[/QUOTE]

Yukarıda yazılanları okursanız sorunun tam olarak bitkiden kaynaklandığını görürsünüz, ki ben denedim ve gördüm. Yeni akvaryumu kurarken eski bakterili suyumu ona eklemiştim zaten, ayrıca bakteri tutması için koyduğum tüm porselen ve taşları da. Ben bu aptal bitkiyi alıp koymadan önce 1 hafta boyunca salyangozlar da kuhliler ve karidesler de gayet huzurlu ve sağlıklıydılar. Bu bitkiyi diktiğim gün yatıp sabah kalktığımda birden bir sürü ölüyle karşılaştım. Su değerlerimde bir anormallik olsa 1 hafta boyunca ölen ölür bu bitkiyi dikmemi beklemezdi. Ayrıca araştırdım ve bu bitki cidden akvaryum bitkisi değil, menekşe gibi tüylü sapları olan bir bitki ve tüy kara bitkilerinin savunma silahıdır. Suyu zehirleyerek narin olan canlıları öldürüyor. Yoksa bakteri vb. olayları biliyorum hobide yeni değilim.

Bitkiyi çıkartıp %50 su değişimi yaptığımda her şey normale döndü, fakat bu bitkiyi koyduğum an yine ölümler başlıyor.

kralexxxÇevrim Dışı

kralexxxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 12:07
Çok geçmiş olsun, bilgilendirme içinde teşekkürler.

NeferÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]11797,1[/B]
NeferÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2014 18:27

Bu kadar güzel olması da korkutucu zaten. Acı bir tecrübe olmuş gerçekten.

Anubias yaprakları da böyle olsaydı ya. Nefer2014-08-14 18:27:57