İkola Kuyruk ve Yüzgeç Erimesi

UfukVuralÇevrim Dışı

İl: Istanbul
UfukVuralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2014 23:57
Arkadaşlar.

F0 6 + 1 İkola aldım fakat 2 defa erkek değiştirdim baskın ve dişilere vurdugu için balıklarımdan 1 tanesi sitresten dolayı yüzgeç ve kuyruk erimesi başladı şuan kıyıda köşede saklanıyor ne yapmalıyım nasıl bir tedavi uygulamalıyım ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bercesteÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
bercesteÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2014 03:15
Merhabalar.Akvaryumunuzun hacmi ne kadar acaba.

betta1234Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
betta1234Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2014 03:40
Kuyruk erimesi icin mikofish veya sera baktopur en iyi ilaclardan bunlardan birini kullanabilirsiniz.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2014 09:32
Sitrese bağlı yüzgeç erimeleri, bakteriyel olana göre daha kolaydır üstteki ilaçlardan birini edinin ama balığı mutlaka ayırmak lazım, kendi suyuyla ayırın 1/4 eksik dutun ayırdığınız akvaryuma 1 oran taze su ekleyin üzerine, sonra hava taşı koyun akvaryuma hava taşı ile havalandırırken suyunu üstteki ilaçlardan birini mikofish yahut Sera baktopur 800 L gibi suyu sarımtırak yapacak kadar damlatın 4. güne kadar o suda yüzsün su değişimi yapmayın. Ama balığın durumu iyi değil tehlikeli şekilde kendinden geçmiş yan yatmış, bu mesajı okuduğunuzda yaşıyor olurmu bilemiyorum.

UfukVuralÇevrim Dışı

UfukVuralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2014 15:21
Arkadaşlar 200L akvaryumum 30 l de karantina akvaryumum var balığım yeme geliyor bu fotoğraf 3-4 gün önce çekildi balığın yüzmesi ile ilgili bir sorunda yok sadece kuyruk ve yüzgeç erimesi var ve bazen dış motorun hortumunun arkasına saklanıyor.

UfukVuralÇevrim Dışı

UfukVuralÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2014 00:15
[QUOTE=mesutok]Sitrese bağlı yüzgeç erimeleri, bakteriyel olana göre daha kolaydır üstteki ilaçlardan birini edinin ama balığı mutlaka ayırmak lazım, kendi suyuyla ayırın 1/4 eksik dutun ayırdığınız akvaryuma 1 oran taze su ekleyin üzerine, sonra hava taşı koyun akvaryuma hava taşı ile havalandırırken suyunu üstteki ilaçlardan birini mikofish yahut Sera baktopur 800 L gibi suyu sarımtırak yapacak kadar damlatın 4. güne kadar o suda yüzsün su değişimi yapmayın. Ama balığın durumu iyi değil tehlikeli şekilde kendinden geçmiş yan yatmış, bu mesajı okuduğunuzda yaşıyor olurmu bilemiyorum.[/QUOTE]

Hocam balığı dediğiniz gibi 1 gün sonra karantina akvaryumu kurdum, ilacı aldım ,suyu az bir şekilde sarıya dönecek şekilde  tuz + su düzenleyici + vitamin + ilaç ve bol hava ile balığı 2 gün beklettim .Kuyruk uçlarında ki yaralar geçti.Hafif hafif çıkmaya ve düzelmeye başladı ,pullarında ki beyazlıklar yok oldu .1 gün daha bekletip akvaryuma almayı düşünüyorum ?
Cagdas OZDOGAN2014-08-23 11:18:53

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2014 08:48
Güzel haber sevindik çok şükür. Çıkmadık candan ümit kesilmezmiş, ilk resmini gördüğümde baya karamsardım resimde yan yatmıştı, büyük başarı yaptığınız. Genelde o ilaçlı suda 4.güne kadar yüzmesi gerekiyor tedavinin tam işlemesi için ilaç damlatılır ve 4. gün sabahına kadar beklenir. Siz iki gün diyorsunuz ama bu sürede de zaten iyileşme oluyor fakat biraz erken tedaviyi kesmeyi düşündüğünüz için, ve bazende tam tedavide uygulasanız bazen bazen kuyruktaki bakteriler tam ölmeye biliyor dikkatli olmakta fayda var ilerleyen günlerde gözünüz hep o eriyen kuyrukta olsun ve baktınız ufak bir erime hissediyorusunuz tedaviye devam edin. Geçmiş olsun durum bundan ibaret, bundan sonra hergün o balığın üzerinde olmalı gözünüz. Tebrikler.

mesutok2014-08-22 08:51:30