ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4424
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
18 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17450 [5.82 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
269 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
45
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Akvaryum Ve Kuş
Sorun olmaz imkan varsa kafesi akvaryumdan uzak bir yere koyun dökülmez. Aşağıdaki konuda muhabbet kuşu bilgileri eklemiştim incelersiniz.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/muhabbet_kusum_hic_otmuyoryerinden_oynamiyor_k414935_sn3.asp[/URL]
Akvaryum Ve Kuş
Evde sürekli olan insanlar varsa, zaten insanlar nereye giderse kuşta alışkın olunca oraya gidiyor. Yalnız bazen göz ardı edilince kimse görmeden akvaryum kenarına konup suya eğilebiliyorlar yıkanmak amaçlı işte tehlike burada başlıyor. Onun için ben gündüzleri akvrayumun camını kapatırım kuş yine sürekli evde uçar, akvaryumun üzeri camla kapalı olduğu için içeri düşme imkanı yoktu.Gördüğüm iki camı uzunlamasına koyuyorum akvaryumun üstüne ortada 1-2 cm boşluk bırakmak yeterli, tane akvaryumda hava motoru çalışıyor.
Akvaryum Ve Kuş
Senelerce bir arada besledim akvrayum ve kuş, akvaryumun üstüne 4 mm kalınlıkta camlar kestirdim üstte sadece kuşun giremeyeceği kadar 1-2 cm aralık bıraktım çünkü uçarken açık suya bazen dengesini kaybedip düşebiliyor kuş ,yahut kenarına konup yıkanmak isteyebiliyor birşekilde suya düşecektir, sudan çıkamazsa boğulma riski olabilir.

Alttaki fotoda camlar belli oluyor akvaryum üstünde biri arkada sürekli sabit kapalı duruyor, ötekini yem atarkan açıyorum yahut ben evdeyken açık bırakıyorum, zaten kuş hiç etrafımdan üzerimden ayrılmazdı, evde olmayınca mutlaka camlar kapalı olur akvaryumda, normal akvaryum kapağını hiç kullanmıyorum bu camlarla kapalı akvaryumun üstü.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/Fotograf0471.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2017-06-23 15:12:20[/EDIT]
Sarı Prenses Yan Duruyor
Ona saldırı vardı diyorsunuz, belkide o saldıran balık onu bu hale sokmuş olabilir. Birde yeni kurulumşu akvaryumlarda hemen suyu doldurup su eklemek aslında çok uygun sağlıklı birşey değil size bir link ekleyeyim orada yeni kurulumla ilgili bilgiler var.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_kurulumunda_sudaki_ilk_safha_k774280.asp[/URL]
Akvaryuma birde kayalar koymanız lazım boş akvaryumda, balıklar birbirini saldırılarda daha kolay yaralarlar ama kayalar olunca kovalanan kaçar saklanır, saldıran balık direkt hızlıca saldıramaz kayalar engel olur. Alttaki resimdeki gibi kayalardan saklanma yerleri yuvalarda yapılabilir. Ve yapılmalıda her balık bir oyuğa girip saklanmayı gizlenmeyi sever. Kimileri PVC boruları kesip balığının iriliğine göre alıp akvaryuma borudan balığın boyuna göre mağara gibi yerler yaparlar. Direkt akvaryuma suyu ekleyip balıkları hemen ekleyince nüfusta fazlaysa amonyak yükselimi ilk günler çok hızlı olur çünkü henüz faydalı bakteriler oluşmamıştırki amonyağı etkisiz hale getirsin onun için ilk 3 hafta balıklarda zehirlenmeler bile olabilir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/sariperns.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/wB1eD.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2017-06-22 09:01:17[/EDIT]
Bu Ne Hastaligidir Parkinsoni Gökkuşağı
Türü bilmediğim için bir ara aklıma gelmedide değil 2 tane sırt yüzgeci yoktur ya diye düşündümde :) Sonra yırtıktır herhalde kararı vermiştim. Teşekkürler bilgilendirme için.
Yavru Platilerdeki Beyaz Lekeler
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/betta%20beyaz%20benek.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/beyaz%20benek.jpg[/IMG]

Fotograftaki noktacıklardansa bu "Beyaz benek paraziti" metilen mavisi iyi seçim tedavide. Hemen öyle 3 günde geçmiyor. Su değişimi yapıp devam edin ilaçlamaya akvaryumu böyle böyle geçecektir. Yeni balık alıp akvrayumuna eklemişsen, yeni balık akvaryumuna beyaz benek parazitlerini taşımıştır. 2 hafta içinde akvaryumunda gözükür, 2 hafta önce yeni balık almış olabilirsin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/1_columnaris1.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/COLUMNARIS2.jpg[/IMG]
Üstteki balıklardaki geniş beyazlıklar ise mantardır. Herhalde senin balıklarda bu yok.
Şişen Vatoz
Kabız, yahut dropsy hastalığı olmuşta olabilir.

Bu şişen bir vatoz linki:
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/cuce_vatozun_karni_k865500.asp[/URL]

Birde dropsy olmuşta olabilir aşağıda eklediğim linkte "Drops-bloat (iç hastalıklar) başlığını bulun altında tedavi linkleri var, üstte eklediğim linkte bu başlık altında bulunuyor sonlara doğru.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL]
Zebra Cikled Balığım Stres Ve Korkudan Değişti
Saldırılardan ve o saklandığı yerde eşyalara sürtünmeden dış yapısı mantar kapmış ayırmanız şart olmuş ve tedavi etmeniz şart olmuş bence mikofish ilacıyla o beyazlıkları bu ilaç geçirir. Sonrada o balığı yeniden akvaryuma gerek varmı bilmiyorum elden çıkartılabilir zaten akvaryumda eş tutmuş balıklar var oda dışlanmış bir birey olarak yine o hallere düşmez belki, bazen o rolleri kapar başka balık dışların böyle problemler döner gider birçok akvaryumda

Balık yarım oran kendi suyu, yarım oran taze suyla, başka akvaryuma ayrılır. Orada sadece hava taşı çalıştırılır, mikofish kutusu sallanır, sonra suya damlatılmaya başlanır. Açık sarı olunca durulur Resimdeki gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG]
Bu suda balık 3 gün su değişimi yapmadan yüzecek. Bu arada 3. günde iyileşme olmaya başlamışsa, tam olmamışsa, 1/4 su değişimi yapıyır dördüncü gün ve su yine açık sarı ton yakalanır ilaçla, bir 3. gün daha yüzer. Geçene kadar böyle devam su değişimi ve ilaçlama yaparak.
Bu Ne Hastaligidir Parkinsoni Gökkuşağı
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/200620171103141.jpg[/IMG]
Kırmızı halka içindeki bölgede, yüzgeç kaybı yırtığı var sanki eksiklik var yani değilmi? Belki oraya bir balık saldırdı yırtıldı, yahut biryere takılda yada oradan sudan bakteriyel bir rahatsızlık kaptı erime başladı.

Balığın yüzgeç uçlarında aşağıdaki resimdeki kuyruk uçlarındaki gibi tırtıklar varsa, bazen bu beyaz şekilde ilerler bazen koyu gri siyah gibi yüzgeç uçları erimeleri olabilir bunu mikofish ilacı ile tedavi etmeniz gerekir tedavi etmezseniz zaten yüzgecin dahada eridiğini görebilirsiniz ilerleyen günlerde, yüzgeç erimesiyse balık. Eğerki dediğim gibi yüzgeç uçları deforme oluyorsa buna en büyük sebep genelde bakımsız filtreler, suyun nitrata doyması, havalarda ısınıyor suyun bozulması gibi sebepler önce bağışıklığı en düşük olan balığı yakalıyor maalesef, illa böyledir demiyorum analizi, tanıyı size bırakıyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/erime.jpg[/IMG]

Yüzgeçlerin deforme olduğu kanısına varmışssanız mikofish'i şöyle uygulayabilirsiniz.
Balık yarım oran kendi suyu, yarım oran taze suyla, başka akvaryuma ayrılır. Orada sadece hava taşı çalıştırılır, mikofish kutusu sallanır, sonra suya damlatılmaya başlanır. Açık sarı olunca durulur Resimdeki gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG]
Bu suda balık 3 gün su değişi yapmadan yüzecek. Bu arada 3. günde iyileşme olmaya başlamışsa, tam olmamışsa, 1/4 su değişimi yapıyır dördüncü gün ve su yine açık sarı ton yakalanır ilaçla, bir 3. gün daha yüzer. Böyle böyle geçer balık zaten kendine gelin yemeye, içmeye başlar yediğini görüsünüz ama içtiğini göremezsiniz ([:)]), gezmeye başlar keyfi yerine gelir yani. Yani ilaç balığın yüzdüğü sudaki bakterileri öldürecek, o sırada balığın yüzgecindeki yerlemşim bakterilerde ölünce balık bu sırada mukozasını dışındaki sümüksü yapıyı onaracak ve dışardan gelen bakteriler balığa yerleşemeyecek, mantar, virüs, mikrop gibi şeyler, ilerleyen haftalardada yüzgeç inşaallah tekrar düzelecektir düşüncesindeyim.

Benim ayıracak yerim yok çok zor durumdayımda derseniz, ozaman eczaneden en azından, terramycın deri melhemi alırsınız 10 TL. balığı kepçeyle yakalayıp sırtındaki o yırtıklati yerin ıslaklığını kağıt havluyla yahut pamukla alıp, her iki taraftan yırtık yere eriyen yerlere terramycin deri melhemini sürüp sabah akşam, balığı akvaryumuna tekrar salabilirsiniz, ama bu balığı oldukça yora bilir ama hiç yoktan iyidir, en iyisi mikofish ile tedavi etmektir, mikofish ise petshoplarda 15 TL.[EDIT]mesutok,2017-06-20 11:09:34[/EDIT]
Yaralı Teleskop Balığım Hakkında
O balığa saldırıyorlarsa yara yerine onu ayırmak gerekiyor yarası kapana kadar. Evde terramycın deri melhemi varsa balığı eline alıp, yara yerin ıslaklığını bir pamuk yahut, kağıt havlu gibi emici birşeyle alıp oraya günde bir parmağınla terramycın deri melhemi sürüp akvaryumuna salabilirsin. Eczanede bu melhem 10 TL. İnternette aratıp ilaçları inceleyiblirsin prespektüslerini.
Diğer etkili yöntem ise mikofish ilacı kullanmak akvrayumcularda satılıyor 15 TL. Suyunu ilaçla damlatarak açık sarı yaparsın sadece hava taşı kullanırsın tedavi boyunca, yahut süngersiz bir iç filtre. 3 gün bu ilaçlı suda yüzer balık sonra 1/4 su değişimi, sonra yine açık sarı yaparsın yine 3 gün yüzer böyle böyle geçer.
Mikofish'le suya verilecek açık sarı ton:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG]

İmza kısmımda "Tedavi edilebilmiş balıklar ve Tedavi yöntemleri" diye link var ona tıklayıp, Mikofish kullanımı için. "Columnaris", "Yüzgeç erimesi çürümesi" "Mantar". "Yaralanma" gibi başlıkları inceleyebilirsin. Orada örnek tedavi linkleri mevcut.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,467,648 Mesaj
  • 363,416 Konu
  • 91 Forum
  • 123,633 Forum Üyesi
  • 1,346 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,552 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.