ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5034
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
19 Saat 11 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17780 [5.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
144 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Cae, Çin Yosun Yiyici
[VID]https://youtu.be/pflmrtyor6Q[/VID]
8 yaşına girdi, testi boyunda yaklaşık. Testi 25 cm kadar birşeydi. Geçen hafta ciddi bir rahatsızlık geçirdi 8 senede ilkti bu. Sol solungacını deli gibi yerlere vuruyordu. Buhar camı açık olsa belkide akvaryumdan dışarı zıplardı solungaç paraziti olabilirdi, baya endişelendim ölürmü diye. Tedaviye geçtim akvaryum suyunu metilen mavisiyle açık mavi yaptım, aynı anda mikofish mantar sıvısından da 10-13 damla kadar damlattım, bir yemek kaşığıda kaya tuzunu erittim kattım 2. Günde sakinleşti. 3. Gün yüzde 60 Su değişimi yaptım bir parti daha aynı ilaçları ve tuzu eritip ekledim, çok şükür kurtuldu. Akvaryum 50 litre.[EDIT]mesutok,2018-06-13 22:47:24[/EDIT]
Sazansıgiller Karma Akvaryum
Yok Metehann hobiyi bırakmıdım bu 50 litrelik akvaryumla devam ediyorum. balıklarda 8 sene önce aldığım balıklar içinden 3-5 tanesi hala yaşıyor onlarla devam ediyorum. Artık balık almıyorum, belkide bırakırım ilerle hobiyi bilemiyorum. Arada bir foruma bakıyorum yardım isteyenlere elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışıyorum.
Balıklarımda Karın Çökmesimi Var
Yeni satın almışsanız bir hafta kadar önce, önce normal beslemeyle devam edin, balıklarda bir sıkıntı yoksa, hatta etlenmeye başlarlarsa, hastalık yoktur , dışkıda önemli, dışkı koyu renkte çıkıyormu sağlıklı şekilde buna bakın, iç hastalıklarda dışkı genelde beyaz çıkabilir, yahut jöle gibi saydam çıkabilir. Belkide satın aldığınız yerde iyi beslenmemiştir balıklar açlıktan çılız kalmışta olabilir.
Japon Balığı Ve Üretimi
Oksijen her canlı için lazım suya oksijen kazandıranda filtreler var ama iç filtre yavrularda kullanılmaz çeker emer öldürür yeni doğan balıkları onun yerine pipo filtre kullanılır, yahut belli boya gelene kadar hava taşı kullanılır hava mtooruna bağlanarak kullanılır hava taşı. Daha ayrıntıları şağıda eklenmiş linkte bulabilirsin. Bunların haricinde arkadaşından yardım alabilirsin.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/japon_orandalarim_yumurtladi_k306803.asp[/URL][EDIT]mesutok,2018-06-07 14:29:22[/EDIT]
Midas İç Hastalık Şüpesi
Balık için başta su temizliği önemli su değişiminden korkma ve filtre bakımından korkma bol bol yap ve dediğim gibi yaz geldi suya iyi oksijen ver, şimdi bilemiyorum balığın dışında birşeyler çıktı diyorsun onlar hala devam etmiyorsa acı ondan değildir ama o yaralar onu etkiliyorsa ondanda sancı çekebilir. Yara yerlere terramycın melhem sürebilirsin çok faydalı krem, ben dış yapısı mantarlaşan balıkların yeminede yarım pirinç tanesinden daha küçük sürüp yedirerek mantarı tedavi ederim tabiki dış yapısındaki mantara yarayada ıslaklığını aldıktan sonra bezle, bölgenin üzerinede sürerdim günde en az bir kez. Bazı eczaneler sorun etmiyor veriyor, biraz bölgelerdeki eczaneleri gez, sen tuttuğun koparan bir gence benziyorsun alırsın bir şekilde, yada git sağlık ocağına yazdır, forumda doktor arkadaşlarda oluyor, aynı şehirde olsan belki onlar bile yazardı ama, Bir özel hastanede çalışan bir yakının varsa konumu mesleği önemli değil o kişi hastanede tanıdığı bir doktorlara rica ederse yine yazdırır. İç hastalık varsa Cipro ve flagly iyi gelir inşaallah şırıgayla yutturursun hazırladığın ilaç lapasını suyu az tut. Ölmesini beklemektense birşeyler yapmak iyidir, Başta bol su değişimi ve bol oksijen önemli dış yapıdaki hastalıklar genelde dış olumsuzluklardan olabilir bunun için önemli temiz suda yüzmesi ve bakımlı filtreler. Hadi bakalım beraber takip edelim inşaallah bu sıkıntıyı atladır, vitamini unutma akvrayum suyuna üstte yazdığım vitaminden kat ve şırıngayla vereceksin ilaçlarıya ona birkaç damla damlat enjekte ederken ilaçları vitaminde gitsin. Sen elinden geleni yap, takip edelim bakalım ne olacak. 60 litreye ufak diyorsun ayırma kötü olur, büyük akvaryumda tedavi et, zaten tek balıkmış başka balıklar içinde sıkıntı olmaz. dış filtre kullanmana gerek yok tedavi boyunca suyu iyi havalandır hava baloncuklarıyla hava taşıyla sorun olmaz dipten sifonla pislikleri çekersin, ben 8 senedir 50 litre bir akvaryumla hobiyi yapıyorum. ne dış filtre kullanıyorum nede iç filtre, zeminde 5 cm kum var haftada bir yüzde 60 su değişimi yapıyorum 8 senedir yaşayan balıklar var akvarumda yani filtreleri gözünde büyütme olmazsa olmaz değiller, olması iyi pislikleri temizleyip göze güzel gözükoyor, bende ise tortular dipte birikiyor ama ben görüntüye değil genelde balıkların sağlığına önem veriyorum. Bunu yazmamın sebebi su değişiminden korkma yani, sen biraz oksijen oranını arttır hava taşıyla.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/havatas.jpg[/IMG]
Şimdi bir fotografında farkettin, zaten sende uzun hava taşı var sanki fotoğrafta.

Kuyrukların ve yüzgecin herhangi yerlerindede umarım fotograftaki gibi yüzgeç erimesi çürümesi yoktur.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/erime.jpg[/IMG]

Tek gözü diğerine göre dahamı dışarda? Umarım eline alırken incitmemişsindir gözünü, bir rahatsızlık var göz yuvasından düşebiliyor umarım öyle birşey değildir. Sorunlu göz varsa etrafına bak bir yara varmı varsa göz çevresine kulak çöpüne bol terramycin göz melhemi sık göz etrafındaki halkaya yara yere ıslaklığını alıp sürebilirsin günde bir iki kez 5 gün kadar melhemi balığı incitmemen lazım yaparken. İlla bunlar vardır demiyorum sana analiz et diye yazıyor belkide bu dediklerimin bir çoğu belirtisi olmayabilir sen daha iyi görürsün yanındasın balığın.[EDIT]mesutok,2018-06-07 12:13:44[/EDIT]
Balıklarımda Karın Çökmesimi Var
Balıkların iştahı yerindeyse, belkide yetersiz yemlemeden cılız kalmış olabilirler, biraz yem oranını arttırın, ayrıca iç hastalıklar karın çökmesi dediğiniz, yetersiz su değişimi yetersiz filtre bakımındanda olur özelliklede yaz aylarında ısılar artında sudaki ve filtrelerdeki kirlilik çok hızlı bozulur suyu zehirler hale gelir ve ardından balıkları, su değişiminden korkmamak lazım birde öyle top hava taşı değilde zeminde yukarı hava verene bir hava taşı kullanmanızı tavsiye ederim, suya iyi oksijen kazandırır. Şimdilik bunları yapın takip edin bence.

Hava taşı:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/havatas.jpg[/IMG]
Hava taşı ortadan değilde, zeminden baloncukları üflemeye başlamalı, hava baloncukları ne kadar ince ve ne kadar uzun süre suyla temas eder sürtünürse, o kadar fazla suya çözünmüş oksijen kazandırırsınız ve bu balıklar için tek yaşam kaynağı sudaki kaliteli yeterli oksijen, faydalı bakteriler için bile gerekli ve bozlumaların hızını azatır. Temiz su ve oksijen balıklar için çok önemli sonrasında yemi çok kısmadan yeteri kadar beslemek ve birçok çeşit yem kullanmak iyidir, haşlanmış sebzeleride ihmal etmemeli denenmeli, haşlanmış ıspanak yaprağı, haşlanmış bezelye, haşlanmış patates, havuç, brokoli gibi denenmeli kabul ediyorsa bunlarda verilmeli. Bazı haftalar su değişiminden sonra suyuna 200-250 litre akvaryum üzeri ise bir ampul Bemiks B vitamini Ampulü olan ampul havluyla kırılıp sularına katılabilir, daha az ise akvaryum kapasitesi bir iğnesiz şırıngaya çekilerek uygun dozda damlatılıp akvaryuma kalanı buz dolabında saklanabilir ve vakti gelince yine kullanılabilir, kuru yemlerinede şırıngadan haftada 2 kez birkaç damla bu vitamin damlatılabilir gibi. Balıklar çok cılız olmamalı yemi ona göre ayarlamalı, biraz karınları semiz görünmeli gövde kafadan cılız kalmamalı boy kısmıyla gövde birleşmesi simetrik olmalı, Balık yem verdiğinzde biraz kilo almaya başlamışsa etlenmişse, demekki yetersiz yemliyordunuz demektir.
Yaza girdik, kıştan kalma filtreler mutlaka temizlenmeli, ve yazın daha bol su değişim yapmalı su değişiminden korkmaya gerek yok. Yeterki klorsuz olsun su, Çeşmeden kullanıyorsanız, klorun olmadığı suyun süt gibi değilde beyaz net aktığı günler kullanmanızda fayda var ve akvaryum ısısına yakın olmalı kullanılan su özellikle kışın yazın sorun yok çeşmeden akan su akvaryum ısısına yakın oluyor.
Eğer dışkıları beyaz, ve sümüksü, jöle gibi saydam gibi çıkıyorsa, iç hastalıktan şüpheleniyorsan daha ağır ilaçlardan önce tedavi edici yem olan Sera bakto tabs yemi ile destekleyebilirsin balıklarını.

İÇ HASTALIKLARDA ETKİLİ YEM.

İç hastalıklar, iç parazitler tedavisi için üretilmiş, içeriğindeki etken maddelerle direkt balığın sindirim sistemine etki eden, iki adet ilaçlı yem var: New Life Spectrum Hex Shields ve Sera Bakto tabs. Bu yemler, koruyucu değil, tedavi edicidir ve yalnızca hastalık durumunda verilir. New Life Spectrum Hex Shields ve Sera Bakto tabs yemlerini araştırmanızı ve birini kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde kullanmanızı öneririm.
Kaynak:Emre Zaim

Sera Bakto Tabs; 275 tablet 22 TL gibi.
Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanır. Dropsy, karınların şişkin olması, pulların kabarık ve gözlerin fırlak olması, sallantılı hareketler göstermeleri, renklerin koyulaşması, beyaz dışkılar, iştahın azalması, ve sonunda tamamen isteksiz bir durum almaları balıkların iç organlarının bakteriler nedeniyle enfekte olduğunun işaretidir. Bacto Tabs kullanarak hem hasta olanları tedavi eder, hem de henüz hasta olmamış olanları korumuş olursunuz.
Ürünün Kullanım Şekli;
Her gün, iki kez 1 tablet, 7 gün boyunca devam edilmelidir. Tedavi esnasında iyi bir havalandırma sağlayınız ve başka bir besin kullanmayınız. CO2 sistemini ve ultraviole lambayı kapatınız. 8. gün akvaryum suyunu % 50 oranında değiştiriniz, Tuzlu su akvaryumlarında omurgasızlar ile kullanmayınız.
Ürünün İçeriği;
Balık unu, bira mayası, buğday unu, midye, tubifex, kankurdu, spirulina, bitkisel içerik, morina balığı yağı.
Uyarılar;
* Çocukların ve ev hayvanlarının erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz.
* Sadece süs balıklarının kullanımı içindir.
* Tedavi sırasında diğer yardımcı ürünleri kullanmayınız.
* Kuru ve serin bir ortamda muhafaza ediniz.
[EDIT]mesutok,2018-06-07 11:07:08[/EDIT]
Kaplumbağam Kustu Ve Halsiz Çok Endişeleniyorum
Sudaki bozulmalar hızlı olur yazın, ben bir süre beslemiştim tüm suyunu hergün değiştirirdim. Yoksa hasta olurlar çünkü suyu çok kirleten canlılar ve arada güneş gören yerde bulunmalılar kabuklarının sağlığı için. Arada bir legen içinde ben güneşin çok dik vurmadığı saatlerde 10-15 dakika güneş banyosu yaptırırdım, taşına çıkar ayaklarını uzatır güneşletirdi kendini kuruturdu, yürüyüşte yaptırırdım zeminde yüksek yerlere koymayın kaçar düşer kendine zarar verebilir dar alanlara girebilir sıkı takip etmek lazım, Ayırı yem yedide ondanmı dışkı yaptı bilmiyorum, etcil canlılar bunlar arada balıkçılarda markette çiğ karides satarlar bir miktar alıp küçük kesip verebilirsiniz etinden çiğ, haşlanmış evdeki etlerden biraz verebilirsinzi, balık tavuk gibi denemek lazım. suya atmayında taşına koyun kuru yere koyun, Arada yüzdükleri suya haftada bir sularını değiştirdikten sonra 10 litre akvaryum suyu içine 1 damla metilen mavisi ilacı damlatabilirsini, bu balığı dış parazitlerden, gözünü beyaz mantarlaşmalardan korur. Kalsiyum açısından iyi beslemek lazım bu balıkları karides (gammarus) kurusu vermek gibi. Tabiki en önemlisi güneş enerjisi lazım kabukları için yarı karasala yarı su canlıları. Su değiştirmekten korkmayın suları temiz olsun, nefeserini tutup yüzdükleri için temiz su iyidir zararı olmaz. Kabız olmuşsa kakasını fazlaca yapıp rahatlamışta olabilir, onun için haşlanmış ıspanak yaprağı, haşlanmış bezelye verebilirsiniz kabızlığı önler, haşlanmış yemek kabağı, haşlanmış havuç, gibi birçok sebzeyi deneyin bunları yerse sağlıkları açısındanda çok iyi olur kabızlığıda önler, haşlanmış patates v.b. kuru alana koyup deneyin sevdiğini seçecektir. Arada kuru yemlerine vitamin sıvısıda damlatabilirsiniz bir iki damla Biyoteknik Vitafish gibi. Yahut eczanede Bemixs B vitamini ampülleri olur kafasını havluyla tutup kırın iğnesiz bir şırıngaya çekin kuru yemlerine haftada iki kez bir iki damla damlatın atın yesin bu balığın direncini arttırır yıpranan dokularınını onarmada etkili olur. Şırıngadaki vitamin sıvısınıda dolapta saklayıp vakti gelince kullanabilirsiniz.[EDIT]mesutok,2018-06-07 10:53:19[/EDIT]
Midas İç Hastalık Şüpesi
Balığın yüzgeç uçlarına baktım süt renginde yüzgeç erimeleri yok gibi. dış yapısı yani sağlıklı gibi fotoğraflarda sanki yine dış yapısında beyaz küf gibi mantar tabakalarda göremedim gibi, yani dış yapısı sağlam gibi. Sol gözünde sis bulutu gibi beyaz bir tabaka yoksa sorun yok mantar değildir. Şimdi şırıngayla sera bakto tabs vermişsin bunu balığa zarar vermeden yapabilmen güzel. Ama bunu sera bakto tabs yemi değilde şırıngayla şunu vermen daha isabetli olabilirdi yarım tablet cipro ve yarım tablet flagly hapını vurarak ez toz haline getir sonra bir çay bardağından az bir suya bunların tozunu dök içme suyu olsun akvaryumdan su alma. Sonra bunu karıştırırak kaşıkla erit şırıngayla uygun miktarda çek o miktarı sen daha iyi bilirsin bunu balığın ağzından enjekte et bu iç hastalıklara daha iyi gelecektir. Balığın durumu anlattığına göre daha kötüye gidiyor, eğer ben bu riski alırım yaparım sonuç inşaallah iyi olur birşey yapmazsam ölecek zaten diyorsan yap sorumluluğunu kabul edip. Büyük ihtimal iyi gelecektir düşüncesindeyim inşaallah sabah akşam bu ilaçları enjekte et ağızdan. Birde akvaryumdaki hava taşı biraz uzun olsun ve suya biraz daha fazla oksijen versen iyi olur düşüncesindeyim uzun hava taşı zeminden yukarıya doğru oksijen baloncukları üflesin. Böyle durumda balığın oksijen isteğide artar. Sanki senin hava taşın ufak gibi. Hani uzun hava taşları oluyor ya yaklaşık akvaryumun 1/3 ünü kaplayacak uzunlukta ve hava taşı tam zeminden üflemeye başlasın suyu ortalara koyma oksijen baloncukları ne kadar çok suyla uzun süre sürtünürse suya o kadar çok çözülmüş oksijen kazandırılır. Cipro antibiyotik ve Flagly eczanede satılıyor. Balığın direncini bilemiyorum ağızdan şırıngayla çeyrek tabletlemi başlasan yarım tabletlemi başlasan bunu tam kestiremiyorum İstersen ilk iki gün her iki ilaçtan cipro ve flagly çeyrek tablet kırarak ezip sıvılaştırıp ağızdan şırınga et 2. günden sonra baktın sorun yok, yarım tablete çıkart bakarsın 5 güne balık iyileşmeye başlayabilir. Yani ölmesini beklemektense birşeyler denemek lazım, ben hastalıklarda birçok şeyi balıkların ölmesini bile göze alıp deneyerek başarılı sonuçlar aldım. Bir doktor yokki götürelim anlamıyorlar balıktan. Kendimiz birşeyler kazanmaya çalıştık hobide. Ölürsede sen elinden geleni yapmış olursun, Sera bakto tabs yeminini yine incitmeden günde birkez şırınga et yada başka bir yemi ama yemi abartma yaşayacağı kadar biraz midesine yem gitsin yeter ve balık her ele alındığında dış mukozası incinebiliyor. Yüzdüğü suyada incinen mukozasına parazit gibi şeyler yerleşmesin diye biraz metilen mavisi damlatabilirsin aslında örneğin her 10 litre akvaryum suyu için 1 damla kaliteli suyu maviye boyayabilen bir metilen mavisi, Ne bileyim deepfix deepdezopur gibi, yahut Biyoteknik Ichthyo gibi, yahut Sera costapur gibi. 60 litrede akvaryuma sığıyorsa orada bol havalandırmayla tedavi etmen sanki daha iyi olur düşüncesindeyim küçük akvaryumu hava taşın daha iyi havalandırır oksijen kazandırır. Büyük akvaryumdada yaz geldi bir filtre bakımı yap başka balıklar yoksa gerekirse yarıya kadar su çekip suyu tazeleyebilirsin. Genelde iç hastalıklar başta kirlilikten olur yetersiz su değişimi, yetersiz filtre bakımı, ve sonra yetersiz beslenme, başta kirli su su değişiminden korkma yeterki klor fazla olmasın suda ve kışın çok soğuk su kullanma akvaryuma yakın su. Akvaryum suyuna 200-250 litre üzeri bir akvaryumsa bir ampul bemiks boşat haftada bir su değişiminden sonra yapki diğer su değişimine kadar balık faydalansın, çünkü balıklar deridende emilim yapar sudaki vitamini emmiş olur. Bu vitaminden yeminede 1 iki damla damlat ampulü bir havlu ile tut başını kır çıplak elle kırma elini kesebilirsin tecrübeli değilsen, havlu garantili elini kesmez Şırıngayla yem veriyorsun o sırınganın içine bir iki damlada vitamin damlat onuda enjekte et ilaçla bu vitamin balığın iç organlarını tedavi edici yönde yıpranmış dokuları onarıcı yönde iyi gelir, balığın direncini arttırır.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/bemiks_ampul_k820170.asp[/URL]
Bu cipro, flagly, bemiks vitamin ampül, ve şırıngayla lapalaştırılmış yemli tedaviye balık yaşadığı sürece 2 haftaya yakın yap tamamen canlanırsa balık inşaallah, ozaman bir süre daha devam eder bırakırsın.
Bemixs B vitamini ampülünü ince bir şırıngaya çekip kalanını dolapta saklayabilirsin. Lazım oldukça dolaptan çıkırıp şırıngadan damlatabilirsin. Eczanede şırıngalar ucuz satılıyor her ebatta. Kalın şırınganında iğnesiz ucuna 1-2 cm hava hortumunu sıkıca bağlayıp iple balığın yutağına daha kolay ulaşabilirsin enjekte edebilirsin, ağzından dışırı ilacı atmamış olur düşüncesindeyim.

Birde iç hastalıkta bir başka tedavi var çok kullanılan suya ilaçları uygulama. Dün özel mesajda flagly cipro hapının suya uygulama tekniğini içeren konunun linkini vermişmiydin bilmiyorum onuda link olarak ekleyeyim aşağıya incelersiniz, ama direk yutturabiliyorsan direk balığın içine ilaç tesir edeceğinden daha etkili olacağını düşünüyorum şimdilik sen şırıngaya enjekte etmeyi becerebiliyorsun bir haftada kada öyle devam et bakalım.:
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/dropsy_bloat_tedavisi_ve_clout_tablet_hakkinda_k784973.asp[/URL]
Balığı dışarı aldığında çamaşır legenleri olur ya onun dibine 1-2 cm yükseklikte su koy ve içine bir havlu at iyice ıslak bir havlu olur balığı bunun üzerine koyki yumuşak ve sulu bir zemin olsun mukozası zarar görmesin kuru ortamdan incinmesin debelendikçe.
Ana akvaryumda bol su değişimi ve filtre bakımı çok önemli bu aralar akvaryumda ve filtrelerde fazla organik artıklar birikmesin havalar ısındı bozulma çok hızlı olur. Akvaryumdaki o taşlar salınım yapmıyordur inşaallah tedavi boyunca onlarıda çıkartabilirsin. Bazen akvaryuma bir aksesuar koyuyor arkadaşlar bu suda zamanla eriyor salınım yapıyor suyu zehirliyor ve balıkta zehirleniyor.
Not: Şırıngalar iğnesiz kullanılır, iğne takılmaz, yeni hobici arkadaşlar okursa ilerde yanlış birşey yapmasın.[EDIT]mesutok,2018-06-07 09:56:30[/EDIT]
Çeşme Suyu Kullanımı
Balığın türüne görede değişir bu, özellikle çeşme suyundaki klor miktarı ve kışın soğuk olmaması lazım, yani kombiden ılıklaştırıp katmakta fayda var, barajlara klor katıldığı günler olur beyaz yapar suyu ve kendine özgü klor kokusu vardır, bu sudaki bakterileri öldürmek içindir bazen bilirsiniz, su ayran gibi akar işte o klordur, akvaryuma katınca bunu çeşmeden direkt faydalı bakterileri öldürecektir, ve borulardan basınçla gelen ağır metalerde vardır buda suda serbest gezecektir bir süre bunların riski olabilir. Kimi hassas türlerde çok olumsuzluklar yaratabilir, kullanılacaksada suyun berrak aktığı günlerde kullanmakta büyük fayda var klorun suda olmadığı günler. Kullanan insanlar var bir çoğuda rastladıklarımın bir sorun yaşamıyorum diyorlar. Ben kullanmıyorum 50 litre akvaryumum var bunda su değişimi hiç zor olmadığı için dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum. Büyük akvaryum kullanmış olsamda 500-1000 litre gibi çeşme suyunu kullanırken biraz tedirgin olurdum, ve mutlaka berrak aktığı gün su değişimi yapardım çeşmeden düşüncesindeyim.[EDIT]mesutok,2018-06-06 16:28:33[/EDIT]
Lepistesler Çöpçülere Zarar Verirmi
Evet kullanabilirsin Özellikle sera nitrivec daha faydalıdır, akvaryumdaki faydalı baktern çoğalmasını sağlayan, faydalı bakteri kültürüdür ve suyun daha çabuk berrak net bir görüntüsü oluyor. Sera aqutan ise su düzenleyici sudaki klor, ağır metaller gibi elementleri birbirine bağlayıp çökertiyor balıklar rahatsız olmuyor. Ben bunları 15 senedir kullanmam ilk hobi yıllarında kullanmıştım, fazlada kullanmaya gerek yok masrafa gerek yok. Çeşme suyunu 2 gün bir kapta dinlendir kullan sorun olmaz. Kullanım şekline gelince Su değişimlerinden sonra kullanırsın 50 litre akvaryum suyu için 15-20'şer damla damlatabilirsin, Sera nitrivec'i suyun kalitesi bozulduğunda örneğin suda sisli bunanık bir durum olduğunda o zamanlardada kullanabilirsin haftada bir kullanabilirsin ben daha fazla kullanmazdım haftada 2 kezde kullanabilirsin nitrivec'i. Herşey yolundaysa sorun yoksa, bunları hiç kullanmasanda olur, bu kutular bitene kadar faydalan daha almana gerek yok bence.[EDIT]mesutok,2018-06-06 16:20:50[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,608,948 Mesaj
  • 382,585 Konu
  • 91 Forum
  • 132,407 Forum Üyesi
  • 1,400 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,603 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.