ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5143
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
9 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17823 [5.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
93 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
47
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Colisa Lalia (cüce Gurami) Hastalığı
Öncelikle bu et parçası başka bir balığın saldırıpta etini çekip solungacından dışarı çıkarma olayı değildir herhalde? Değlise sonrasında benim kendi kanaatim öncelikle ben suya kimyasal uygulamayı pek düşünmemişimdir,hele yosun, salyangoz öldürücü gibi ilaçlar hiç kullanmam, bunlar dediğiniz gibi su dengesini bozarak balıkları kötü etkilemiş olabilir, yosun benim düşündüğüm kadar yeşil yosunlar ışıkla ilgili bir oluşum, kahverengi köklerdeki taşları bitkileri saran yosunlar ise biraz daha organik artıkbirikmi iyi filtrasyon olmayan akvaryumlarda olabiliyor düşüncesindeyim, çünkü ışık kullanmadığım akvaryumlarda yeşil yosunlar oluşmazdı yıllarca, filtre zayıf olan akvaryumlarda ise organik artık birikmelerinde diplerde kahverengimsi yosunlar oluşurdu. Salyangozları bitiren doğal bir yöndem helena(katil salyangoz) 10 tane gibi alsanız bir süre sonra adi salyangozları bitirebilirdi, doğal yöntemlere gitmek lazım. Şu aşamada öncelikle bu aralar akvaryumdan bol su değişimi yapıp birde filtre bakımını gözden geçirin o eklediğiniz kimyasallerin etkisi azalsın. Balıktaki o tepe et, deri üstünden çıkmışsa onu aldırsanız iyi olur bir yerinden ayrılması organın dışarı çıkması değildir inşaallar, eğer pullar altından deri üzeride gelişmişse çıkmışsa bir urdur düşüncesindeyim. Bir veterinerden yardım alırsanız size yardımcı olur balığı uyutup o uru alırlar. Ama aşağıya eklediğim linki önce siz inceleyin sonra bir veterine, ekleyeceğim linki gösterin balığı bir kova su ile içine pilli hava motoru koyarak götürebilirsiniz. Ama önce veterine danışın konuşun, Eklediğim linki ona gösterin izlesin, onu bir dış oluşumsa neşterle kolaylıkla alabilirler. Umarım deri üstünde gelişen pullar arasından çıkan bir urdur halledilebilir en azından elinizden geleni yapmış olursunuz, ölürsede yapabilecek birşey yok, bu şeklide müdahalesiz çokta fazla yaşayamayabilir, o et çıkıntısına başka balıklar saldırıp parçalayabilir düşüncesindeyim. Karar verin önce pullar arasından deri dışında gelişen bir urmu böyleyse size bir veteriner yardımcı olabilir uzmanlık alanı olmasa bile halledebiliyorlar. Alltaki konuda fotograflar silinmiş olsa bile konuyu okuyun balığın orada nasıl uyutulduğu, nasıl urun alındığı, suyuna mikrop kapmaması için ne katıldığı gibi yazılar ve videolar var. İç organ dışarı çıkmamışsa sorun olmayabilir, dışta gelişen bir pul altında gelişen bir ursa bence çok daha kolay atlatılabilir ümidindeyim.

Kafasındaki büyüyen yağ tabakanın amaliyatla alınması. Linke tıkayınca açılacak sayfanın biraz altında uygulama şekli ve video var.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/japon_baliklarim__yeni_video_ve_fotolar_s21__k665823_sn17.asp[/URL][EDIT]mesutok,2018-10-17 11:22:26[/EDIT]
Silis Kum Hakkında
Gelişmede bir sıkıntı olmaz düşüncesnideyim, sökmenize falan bence gerek yok, ışık iyi beslenmeside güzel. Sağlıklı hobiler.
Melek Balığı Yüzgeci !
Hangisi? Dipte duran, bitkilerin arasındaki küçük yeşilimsi tetrazon balığı herhalde onun kuyruk ortasında sanki bir beyazlık gözüküyor, fotograftan yanılmışta olabilir siz daha iyi görürsünüz, alttaki resimdeki balığın kuyruğunun ucundaki gibi beyazlık varmı? varsa bu yüzgeç erimesi çürümesi başlangıcı olabilir sizdeki pek yogun gözükmesede. Öyleyse İmza kısmımda "Tedavi edilebilmiş balıklar ve tedavi yöntemleri" linki var oraya tıklayıp oradan "Yüzgeç erimesi çürümesi" başlığını inceleyebilirsiniz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/erime.jpg[/IMG]
Askı Fıltremın Bir Adet Askısı Yok Napabılırım
Bulamazsanız hava hortumu vantuzuna ip bağlayıp, ipide aletin bir yerine bağlayın belki cama vantuzla yapıştırıp tutturabilirsiniz, hatta vantuzu akvaryumun dış camına bile yapıştırabilirsiniz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/300520161217301.jpg[/IMG]
Askı Fıltremın Bir Adet Askısı Yok Napabılırım
Aldığınız yere söyleyin malzemesi eksik çıktı deyin, askıyı isteyin. Bulamazsanız hava hortumu vantuzuna ip bağlayıp, ipide aletin bir yerine bağlayın belki cama vantuzla yapıştırıp tutturabilirsiniz, hattavantuzu akvaryumun dış camına bile yapıştırabilirsiniz.[EDIT]mesutok,2018-10-15 17:54:42[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Da Icthyofix -aquaxı- Kullanımı
Deep fix bir marka o markasın birçok ürünü var , Aquaxi Contranea'ya baktım içinde contra ilacı var, contra üreten firmalar kısa süreli kullanımlarda bitkilere zarar vermez derler kullanma talimatlarında, ama içinde geçen Aquaxi tabiri bana su düzenleyici berraklaştırıcı özelliği gibi geldi, su düzenleyiciler bitkilere zararlı oluyor çünkü sera aqutan, sera toxivec gibi su düzenleyiciler sudaki ağırmetalleri ve elementleri birbirine bağlayıp çökertiyor, buda bitkilerin beslenmesini engelliyor, çürüyebiliyorlar, omurgasız canlılarada zararlı oluyor su düzenleyiciler. Bitkili akvrayumlarda su düzenleyici kullanmamakta fayda var, contra(metilen mavisi) ilacı ise mümkünse balık ayrı bir akvaryuma alınıp tedavi edilse iyi olur düşüncesindeyim.
Akvaryuma Yanlışlıkla Limon Tuzu Attım
Canlı yoksa yeni kurulmuş bir akvaryumsa boşaltın yeniden doldurun.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_kurulumunda_sudaki_ilk_safha_k774280.asp[/URL][EDIT]mesutok,2018-10-15 14:22:21[/EDIT]
Akvaryumda Oluşan Kahverengi Salyangozlar ?
O böceği yakalayın çıkartın akvaryumdan. Salyangoz büyük sorun değil. Adi salyangozlar çoğaltıkça önü alınmaz bir hal alabiliyor filtre süngerlerine kadar doluşabiliyorlar. Bir iki taneyse görünenleri çoğalmadan onlar akvaryumdan elle toplayabilirsiniz.[EDIT]mesutok,2018-10-15 13:50:51[/EDIT]
Balığımda Bir Çok Hastalığın Belirtisi Var?
Evet kuyruk uçları beyazlamışsa bu mantar yüzgeç erimesi, pullar o kadarda kabarık gözükmüyor, siz ona 2 günde bir yüzde 50'ye yakın su değişimi yapın sonra mikofish ile aşağıdaki tonu yakalayın tedavi edin. Yem yiyorsa flagly yarım tablet ezin çay bardağının içine dökün sonra bir yemek kaşığı kadar su atın tozun içine ve kaşıkla karıştırın. Kuru yemi bu ilaçlı suyun içine atın 10 dakika kuru yem ilaçlı suyu emsin şişsin atın yesin yem yerse bu ilaçlı yemde onu içten tedavi edebilir. Yapmanız gereken.
Sadece hava taşı, yahut süngersiz filtre kullanacaksınız.
1. gün yüzde 50 su değişimi, Mikofish ilacı ile fotograftaki açık sarı rengi yakaladık yakşık 13 -15 damlada yakalarısınız biraz yukarı farketmez.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG]
2. gün ilaçlama yapmayacaksınız. Akşam mikofish ilacının rengi açılmışsa 4-5 damla damlatın suyuna.
3. gün yüzde 50 su değişimi. Yine açık sarı tonu ilaçla yakalayın
4. gün ilaçlama yapmayacaksınız. akşamına mikofish ilacının rengi açılmışsa 4-5 damla damlatın tonu yakalayın.
5. gün yüzde 50 su değişimi kuyruk erimesi böylece geçecektir.
Bu arada hergün flagly ezip üstte dediğim gibi yemi yiyorsa yemine emdirin sabah akşam, yem yemiyorsa yenmeyen yemleri toplayın yemi çok az verin, yemiyorsa vermeyin. ilk 2 gün yem vermesenizde olur balık canlandıkça ilaçlı yemi yapıp verin yesin.
Not: balığın durumu iyi gözükmüyor ama bu iyileşmez anlamına gelmez. Siz elinizden geleni yapın, pullar kabarık ama çokta aşırı değil gibi geliyor bana inşaallah düzelir. Yüzgeç erimesi kuyruk geçtikçe sancısı stresi azalır kendini kurtarır düşüncesindeyim.

Yüzdügü suya "Biyoteknik Vitafish" gibi bir vitamin sıvısı damlatırsanız iyi olur balığın direncini arttırı vitafish alırsanız, Her 50 litre akvaryum suyu için 10 damla yeterli, tedavi boyunca hergün damlatabilirsiniz. Başka markada olur.[EDIT]mesutok,2018-10-15 13:46:42[/EDIT]
Balığımda Bir Çok Hastalığın Belirtisi Var?
Kuyruk uçlarında siyah erimeler kısalmalar varsa, mikofish ilacı kullanmanız gerekiyo, pulların kabarması genelde kirli sularda yaşayan balıklarda olur, yahut kutudaki kuru yemleriniz ıslanmısa yemlerin mantarlaşmasından bozulmasından balık etkilenmiş olabilir, yahut aşırı stres halinde drops olabilir. Kuyruk erimesi kısalması hızlı ilerliyora bir an önce mikofish tedavi yapmanız gerekiyor. Flagly 3 gündür kullanmışsınız fayda etmemiş herhalde, İmza kısmımdaki "tedavi edilebilmiş balıklar tedavi yöntemleri" linkini açıp oradan "yüzgeç erimesi çürümesi" başlığından mikofish tekniğini görebilirsini. Orada "dropy-bloat" başlığınıda inceleyebilirsiniz. Mikofish tedavisi yapacaksanız, bu dropsy'ede iyi gelir 2 günde bir yüzde 50 su değişimi yapın ve mikofish ekleyin açık sarı yapın suyu hava taşıyla akvaryumu havalandırmayada devam edin. Ayrıca yine o linkte "Sera bakto tabs" yemi var onuda inceleyin kuyur erimesi geçince yaşıyorsa, Birde bu iç hastalık yemiyle tedaviyi denersiniz tabi bunun için yem yiyor olması gerekiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.