ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4849
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
14 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17694 [5.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
102 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Yunuslardaki Kan Kırmızısı Yaralar
Dönem dönem bende kullandım tuz, türe göre balıkların tuzluluk oranı var acısu balıkları var örneğin denizle göllerin birleştiği geçişyerlerinde yaşayan, tabiatta sularda bir tuzluluk var tatlı su olsa bile yağmurların kayaların, şunların bunların etkisiyle bu çok fazla olmasada tuzluluk oranı var azda olsa. Ben mesela bir ara haftada bir su değişiminden sonra CAE, rasbora, Danio rerio, çöpçü balığı, etekli tetra bunlar minik balıklar su değişiminden sonra 50 litre akvaryum suyu için 3 çay kaşığı kadar bir miktar içme suyu içnide karıştırıp çay şekeri gibi sıvılaştırıp, akvaryuma dökerim mineral ihtiyacını karşılamak için, gerçek kaya tuzu aldım hala var evde, rafine edilmemiş kaya tuzu. Sokak kermeslerinden alırdım aşağıdaki fotografıda ben kendim çektim. Kilosu 5 TL gerçek kaya tuzu ucuzda oluyor kermeslerde ve doğal işlenmemiş oluyor rafine edilmemiş. Rafine edilmiş tuzlarda örneğin marketlerdeki poşetlerdeki deniz tuzu diye geçer, üzerinde rafine edilmiş yazar bu tuzlarda rafine yazar yani içinde 7 element kalıyor rafine edilince, oysa rafine edilmemiş işlenmemiş kaya tuzunda himalaya tuzunda 84 civarı yani bir canlıda olması gereken tüm elementleri içeriyor 4 element harici. Balıklar deridende emilim yaptıklarından sudaki minerallerde vücuduna girmiş olabiliyor.
Rafine dilmemiş, işlenmemiş sadece kırılmış yada hala kaya halinde olan kaya tuzu resmi:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/kaya_tuzu.jpg[/IMG]
Akvaryumcularda tuz tabletleri zatıyorlar poşeti 2 TL gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/tuz.jpg[/IMG]
35-50 litre su için bir tablet su değişiminden sonra kullanılabiliyor, bunların mineral degeri nedir bilmiyorum hiç kullanmadım. Ben gerçek kaya tuzu kullandım. Rammar gibi büyük marketlerde gerçek rafine edilmemiş kaya tuzu oluyor ama pahalı iraz ama en iyisi, aktarlarda belki vardır bilmiyorum, en iyisi doğalı en ucuzu sokak kermeslerde satılan gerçek kaya tuzu Çankırı kaya tuzu diyede geçer dünyada birinci çankırı kaya tuzu.
Tuzla ilgili açtığım bir konu:
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/kaya_tuzu_-_himalaya_tuzu_k766840.asp[/URL]
Karma karışık birşeyler yazdım ne yazdığımı tam hatırlamıyorum anlayan anlamıştır :). Neyse nerde kalmıştık, yani abartmadan su değişimerinden sonra tuz kullanabilirsin bu gerçek doğal kaya tuzu olursa iyi olur. Mineral açısından suyun zenginleşir. Ben hobiyi hep kendim birşeyler denedim hiçbir zaman rutine sadık kalmadım, ve bu hobide çok yeni şeyler keşfettin, hobiye kazandırdım, olurların aslında olmaz olduğunu, olmaz denilenlerin olur olduğunu deneme yanılmalarla geliştirdim. Öncelikle bir balığı uzun yıllar yaşatabiliyorsan sen artık balıkların şifresini çözmüşsün demektir. Onları korkutmamalısın hızlı hareket etmemelisin, ışığa fazla maruz bırakmamalısın, sürekli aksesuarların yerlerini değiştirmemelisin, akvaryuma dışardan yeni balıklar katmamalısın sürekli, dişi sayısını erkeklerden fazla tutmalısın., sabah akşam iyi beslemelisin 3-5 çeşit yemi karıştırarak. Haşlanmış sebzeler denemelisin kabuğu soyulmuş haşlanmış bezelye gibi. Haşlanmış ıspanak gibi. Zemindeki kayaları, kumu karıştırmamalısın fazla. Dış filtrelerindeki malzemleri sünger elyafları eskimeden kaltırıp atmamalısın onlara faydalı bakteriler yerleşiyor, atarkende bir miktarını kesip yeni elyafın içine koyabilisin bile, filtre malzemelerini akvaryumdan aldığın suya sokarak temizlemelisin, Yazın bol su değişimi yapmalısın 3-5 günde bir sıcak havada mantarlaşma bozulma hızlı artar. Kışın akvaryuma eşit ısıda su eklemesin, ısıtıcını akvaryumun akıntının en kuvvetli olduğu yere monte etmelisin iyi çalışması için, Mümkünse çeşme suyunu kullanmadan önce 2 gün en az bir kapta bekletmelisin gibi daha birçok sebep sayılabilir. Akvaryum suyuna su değişiminden sonra biyoteknik vitafish gibi vitamin sıvısından 50 litre için 5-10 damla damlatabilirsin. Yemlerine haftada bir bir kaç damla damlatabilirsin bu üremeyide tetikliyor ben hiç üreyen balık sevmem onun için zor yavru yapan türleri tercih ederim yavrula uğraşmak masraflı ve zor mekan yer lazım evde zor, daha yüzlerce balıkları mutlu edecek sebepler var, biraz coştum karmaşık birşeyler yazdım umarım çok karmaşık olmamıştır :) sağlıklı hobiler. 8 aydır akvaryumda tuz kullanmıyorum herhalde. Her hafta uygun dozda kullandığımdada bir zararını görmemiştim. Bitkili akvaryumlarda ve omurgasız canlı akvaryumlarında karides, salyangoz gibi ve dip balıklarının olduğu akvrayumlarda abartmamakta tuzu fayda var. Bitkilerde aşırısı öldürücü etki yapabiliyor.
[EDIT]mesutok,2018-02-17 11:47:05[/EDIT]
Yunuslardaki Kan Kırmızısı Yaralar
Çünkü mikofish üreten firma kulanımı iyi sunmamış, hatta kullanım talimatında filtreler kapalı tedavi edin yazardı bir ara, ve çok yüksek tutuyorlar dozu geresiz yüksekti. Ben mantar ilaçları 15 yıldır gerektiğinde üstteki resimdeki gibi, suyun beyazlığını bozsun açık sarıya çevirsin yeterli oluyor ve hava taşıyla tedavi ederim. Birde ana akvaryuma değilde yaralı balığı ayırıp tedavi etmek en uygunudur. Bence sende büyük bir sıkıntı yok şimdilik. Sen su değişimiyle devam et, kendinde rahat ol fazla stres ediyorsun, yeni kurulduğundan oluyor bu stresler balıklarda bence, yaraolurda çok büyüse ozaman mikofish yahut terramycin melhem olayını denersin, inşaallah gerek kalmadan düzelecektir düşüncesindeyim.
Elma Salyangozu Dışarıya Çıkmıyor
Güzel yaşıyormuş, demekki kendini korumaya almış. Gece tüm ışıkları kapatınca akvaryum kapağındaki ışıkta dahil az bir dip yemini salyangozun bulunduğu mevkinin üstüne atarsın o karanlıkta onun kokusunu alır çıkar yer.
Yunuslardaki Kan Kırmızısı Yaralar
Büyük bir sorun gözükmüyor. Her ne olursa olsun yeni kurulmuş akvayumda ilk 3 hafta bazı stresler oluşabiliyor, malzemeler yeni oluyor, su yeni oluyor, ortam yeni oluyor, her balık kendine yeri bir mekan kapmaya çalışıyor, yani düzenleri bozuluyor. Sen 4-5 günde bir abartmadan, çokta az olmamak şartıyla su değişimiyle devam et, nitrivec arada bir kullanabilirsin 4-5 günde bir her 50 litre için 15-20 damla gibi, şartta değil tabiki. Belki ağız kavgası etmişlerse birinin ağzını başka balık ısırmış olabilir ondan kızarmış olabilir, kafadaki yaralarda sürtünmeye bağlı olabilir ilk kurulumda nitrit yüksek olabiliyor, su değişimi bunu inceltir. Bariz çenede, kafada gözle görünün bir yara vara. o balıkları kepçeyle yakala, eczanede terramycin deri melhemi satarlar 3 TL. kepçedeyken balığın çenesindeki yahut kafasındaki kanlı yara yerin ıslaklığını pamukla al, sonra parmağına terramycin deri melheminden yara yeri ince tabaka halinde kapsayacak şekilde sür sal akvaryuma, sabah akşam bunu yapabilirin 5 gün veya daha fazla geçer genelde Yahut mikofish mantar ilacı varsa pamukla o yara bölgelere sabah akşam sürebilirsin pamuğa damlat sür oralara. Tabi balığı yakalamak demek biraz mukozaya zararda vermek demek sümüksü yapı kepçeye çırpındıkça bulaşacaktır balıkları bu sümüksü mukoza tabaka dış hastalıklara karşı korur. Yana şunu yap su değişimiyle devam et ve yarayı gözlemle geçerse sorun yok zamanla, baktın geçmiyor hatta büyüyor, dediklerimi yapabilirsin. Hata kanlı yarası olan balıkları başka bir akvaryuma ayırıp, hava taşı çalıştırıp sularını mikofishli suyla açık sarı yaparsın 3 gün bu suda yüzerler yara falan kalmaz.Gerekirse mikofishli tedaviyi 2 parti halinde geçene kadar devam edersin.
Mikofishli su tonu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG]
Elma Salyangozu Dışarıya Çıkmıyor
Kabuğuna çekilmesi ölmesi anlamına gelmiyor. Kabuğundan dışarıya çıktığında ona saldıran bir tür varsa saklanır gece karanlıkta çıkabilir. Ölmesini şöyle anlarsın eline al, bir diş kürdanı yada iğne ile kapağının altındaki beyaz etini hafif ittir kas katı sert tepki vermiyorsa ölmüştür. Ama eti yumuşak ve dokunduğun yerden etini oynatıyorsa o canlıdır. Birde beslenmesi için dibe yem düşmeliki onu yiyerek beslenmeli, diğer balıklar yemi atar atmaz tüm yemleri kapıyorsa ona yiyecek yem kalmazsa beslenemez ölür bile, onun için akvaryumcularda dip yemi vardır poşeti 2-3 TL. ondan alırsın gece ışıkları kapatınca, akvaryum kapağındaki ışığıda kapatınca bir miktar karanlıkta atarsın o bulur yer. Salatalığı uzunlamasına kes çatal batır at akvaryuma dibe onun içini emer beslenir, haşlanmış bezelyenin kabuğunu soy yumuşak şekilde at onu severek yerler.
Dip yemi: akvaryum suyuna atar atmaz, hızla dibe çöken yem çeşitleridir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/dip.jpg[/IMG]

Salatalık:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/hiyar.jpg[/IMG]

Birde bilmiyorum ama akvaryumcudan alırkan akvaryumda gezen, yahut yukarıya doğru camda yapışmış olanı tercih et, belki akvarumcu sana ölü olanları verebilir.[EDIT]mesutok,2018-02-16 18:12:34[/EDIT]
Hasta Agassizi Fire Red - Video Linki Eklendi
Parazitsel birşey olabilir. Metilen mavisi ile suyu açık mavi yapın 3 gün bu ilaçlı suda yaşasın. Ayırma imkanı varsa onu ayırın sadece hava taşı ve ısıtıcı çalıştırın. İyi bir metilen mavisi ile suyu açık mavi yapın 2. 3. gün birkaç damla ile bu tonu koruyabilirsiniz.

Ton:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/metilen%20tonu.jpg[/IMG]
Betta'da goz mantari/enfeksiyonu
Terramycin göz melhemi var onu alıp kullanabilirsin, ayrıca mikofishli suda bekletmekte iyi gelir hatta gerekli, mikofishle birlikte suya, her 10 litre akvaryum suyu için 2 damlata metilen mavisi damlatırsan iksir süper olur bu suda 4. gün su değişi yapmadan balık yüzsün, süngersiz flitre kullan, uygun olan tedavi boyunca sadece hava taşı kullanmak ve ısıtı. aşağıya eklediğim linkte "göz funsusu, mantar aynı anda" başlığını bul altında örnek tedavi linkleri mevcut. Söylediğin gözünde beyaz saydam tabaka gözün mantar kaptığını yani (fungu) olduğunu işaret ediyor. Konuda fotografta var göz fungusu(mantar)lı göz.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL][EDIT]mesutok,2018-02-16 09:20:59[/EDIT]
Tüberküloz Verem
Verem (tiberküloz) değil balıkların bence, sen böyle su değişimine devam et sık sık yeniden yara oluşmuşsa oraya başka bir balık saldırıda bulunmuş olabilir. Yahut bakteriler yarayı yeniden derinleştirmiş olabilir. Balığı eline alırsın orasının ıslaklığını pamukla alırsın, sonra parmağınla oraya sabah akşam eczanede satılan terramycın deri melhemi 3TL. ondan sürebilirsin. Yahut o balığı başka akvayuma ayırırsın, hava taşı çalıştırırsın sadece ve akvrayum suyunu Biyoteknik Mikofish ilacıyla açık sarı yaparsın o suda 3 gün su değişimi yapmadan yüzer. Böyle böyle geçene kadar ilaçlarsın geçer kanlı yaralarda bu tedavileri uygula korkma. Yahut yine balığı eline alırsın pamukla yara bölgenin önce ıslaklığını alırsın, sonra pamuğa bol mikofish damlatırsın o yara bölgeye süresin sabah akşam buda fadalı gelir kanlı yaralarda dış mantarlarda. Su değişimini bol yap korkma 3 güne bir bile yapabilirsin. Filtrelerinizi haftada bir gözden geçir bu aralar. Ve izle balıkların birbirlerine saldırıları varmı öldürcü ısırıcı saldırılar oluyormu. Bir balık bir balığı sürekli takip edip onun yara yerlerini kuyruğunu ısırıp koparmaya çalışıyormu.[EDIT]mesutok,2018-02-16 09:22:23[/EDIT]
Hasta Agassizi Fire Red - Video Linki Eklendi
Videoyu izleyemedim, tarifinize göre 3 sebep olabilir. Birincisi onu kendi süründen baskın bir erkek kovalıyor olabilir. ağzıyla arada garip hareket yapıyor dediğiniz. esneme hareketiyse bunu su değişimi günü yapıyorsa bu sorun değil solungacından geçen temiz suyun etkisiyledir bu normal. ama sık sık yapıyorsa esniyor gibi ağzını açıp uzun uzun kapatmıyorsa, solungaç paraziti olabilir, 3. sebep kuyruk yüzgeç uçlarına bakın kanlı erimeler varmı yüzgeç erimesi çürümesi hastalığı varmı, yahut üzernide beyaz tuz tanesi gibi noktacıklar yani beyaz benek paraziti varmı?, gövdede mantar varmı beyaz küf gibi bir tabaka. Bunlar dan biri varsa ekleyeceğim linkten şu başlıkları bulun inceleyin hatta orada fotograflar var karşılaştırın, örnek tedavilerde link olarak ekli orada. "Columnaris,mantar", "Yüzgeç erimesi çürümesi", "Beyaz benek pazarizi" Önlem olarak elinizde suyu maviye boyayan "metilen mavisi ilacı varsa" ondan her 10 litre akvaryum suyu için 2 damla damlatabilirsiniz, olası parazitleri öldürmede balığı rahatlatmada yardımcı olur.
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL]
İlgi Çekici Birşeyler.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=tugwW7BXd9Y[/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=8LAZjnn2pXc[/VID]
[EDIT]mesutok,2018-02-15 10:49:00[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,560,061 Mesaj
  • 375,933 Konu
  • 91 Forum
  • 129,373 Forum Üyesi
  • 1,394 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,194 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.