ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4588
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
10 Saat 48 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17583 [5.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
337 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Balığım Zayıflıyor
Genç yetersiz beslenen dişi lepisteslerderde bu tür durumlar olabiliyor, örneğin kaburga kemiğinin eğilmesi gibi, balık gücünü hamile kaldığı balıklara veriyor dengeli beslenemiyor, mineral vitamin eksikliği oluyor, doğumdan sonra kaburga eğilebiliyor yahut dişi balık cılız kalmış olabiliyor, birde hamilelikte erkekler bunu kovalarsa onlardan kaçma saklanma çabası stresi balığı zayıflatabilir, akvayumuna rafya ipinden yapılmış bol saklanma alanları yapılabilir, lepisteslerinize canlı artemia verin sık sık etcil besleyin bu onları iyi besler, sularına su değişimlerinden sonra haftada iki kez, balık vitamini sıvısı alıp vitafish gibi 10 litre akvrayum suyu için 4-5 damla damlatabilirisiniz. Kuru yemlerinede vitamin sıvısı damlatabilirsiniz birkaç damla iyi olur.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/rafya.jpg[/IMG]

Özellikle yaz aylarında bol bol su değişimi ve filtre bakımı yapın, suda organik artıklar fazla beklemesin malzemelerde, sıcakla birlikte bozulma hızlı olur çünkü, anüs kısmı yavruyla dolan açılan ve birazda yıpranan bölge sudan mantar kapıp ölümcül hale gelecek kızarıklıklar oluşturabilir.
Discuslarda Beyaz Benekten Nasil Kurtulabilirim
Eklediğim linkten "Columnaris" ve "Beyaz benek paraziti" başlıklarına bakın önce mantar bazlı birşeymi "beyaz benek parazitimi" onu belirleyin "yüzgeç erimesi çürümesi" başlığınada bir bakın. Orada linkler var tedavi linkleri daha önceden uygulanmış ilaç kullanma teknikleri bir örnek tedavi linkini taklit edeblirisiniz.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL]
Discusumun Gözüne Perde İnmiş Gözü Yok Gibi
Göz fungusu olmuş gibi, yani mantarlaşma olmuş, bir şekilde incinmiştir oradan sudaki mantar gözü kaplamıştır düşüncesindeyim. Yapabileceğiniz bir tedavi tavsiye etmek gerekirse. O balığı ayırıp başka akvrayuma suyunu hava taşıyla havalandırırken, suyunu metilen mavisiyle açık mavi yapıp,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/metilen%20tonu.jpg[/IMG]

ayrıca varsa bir mantar damlası mikofish gibi (suyu sarıya boyayan ilaç) her 10 litre akvaryum suyu içinde aynı anda 2 damla mikofish damlatılır. 3 gün yüzer balık bu suda, 4. gün su değişimi sonra yine ilaçlarla tonlar korunur yine yüzer balık 3 gün böyle böyle geçer düşüncesindeyim inşaallah. Aşağıda eklediğim linkte "Göz fungusu" başlığını bulup inceleyebilirsiniz tedavi teknikleride mevcut. İnşaallah düzelir gibime geliyor, düzelmezsede iki gözü olmadan yıllarca yaşayan balıkları biliyorum. Beyazlık giderse o incinen yerdeki mantar geçerse sanki düzelir gibime geliyor resimde yara çok derin gibi gelmedi sanki. Birde eczanede terramycın göz melhemi vardır. gözünün içine degilde çevresine o bölgenin ıslaklığını bir pamuk yahut kağıt mendille alıp, metilen mavisi tedavisiyle aynı anda, terramycın göz melhemini parmakla gözünün etrafına sürerseniz bununda faydası oluyor. Gözüne değil ama buna dikkat edin. İnsanlar nasıl göz kapağı altına sürme çeker çevresine onun gibi düşünün, günde bir kez sürün.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL]
[EDIT]mesutok,2017-08-17 09:55:00[/EDIT]
Astronotumun Ağzında Yaralanma
Mantar yapmış yaralan yerden eczaneden terramycın deri melhemi alın. Balığı kepçeyle yakalayın dışarı alın, o beyaz yerin ıslaklığını pamuk yahut kağıt mendille alın kremi sürmek kolay olsun diye, terramycin deri melhemini bu beyazlığı kapatacak şekilde sürün akvaryuma salın bunu sabah akşam 5 gün kadar yapın, mantar bölge patlayacak iyileşecektir inşaallah.
Japon Balığım Galiba Hasta
Dış yapısında belliki bir şekilde yıpranma var, buradan bakteri saldırısı olabilir. Mikofish ilacı vardır petshopta 10-15 TL gibi. ondan alın suyunu açık sarı yapacak kadar bulunduğu yere damlatın alttaki resimdeki gibi olsun. O suda 3 gün yüzsünler, 4. gün yüzde 50 su değişimi sonra yine açık sarı yapın 3 gün daha yüzsün yaşarsa inşaalla hdüzelir böyle böyle kendini toplayana yaralar gözle görünmez olana kadar devam edin. Yemlemeyide çok fazla yapmayın örneğin dipte yenmeyen birikmiş yemler olmasın, bazen kabız olduğundada balıklar ters dönebilir ama sizde anladığım kadar yaralanmalar mevcut, ilk gün 24 saat balıklara yem vermemeniz iyi olur kabızsa kabızlığının hafiflemesinde faydalı olur. Bir hafta bunlara dikkat edin bakalım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/urunler_0113885921021401.jpg[/IMG]
Hastalanan Yavru
Şişme bir iç hastalıktan olur ölümcül saldırıdan olabilir ona karşı yüksek bir stres, dropsy denen iç parazitlerin sebep olduğu sıkıntıdan da oluşabilir, diğer balıklara birşey olacağını sanmıyorum. İmza kısmımda bir link var "Tedavi edilebilmiş balıklar ve tedavi yöntemleri" diye oradan tıklayıp hastalıkların resimlerine bakabilirsin tedavi şekillerini inceleyebilirsin. İmza kısmımdan "Columnaris" "Mantar" başlıklarınıda incelemeni tavsiye ederim. Umarım birdaha karşılaşmazsın böyle sorunlarla, ama ne kadar bilgili olursak olalım bizimde birden bire bir iki gün içinde balığımız bir sebepten ölebiliyor. Su değişimi ve filtre bakımını ihmal etme, bunları ihmal edince, suda mantarlaşmalar olur özelilkle yazın sıcak havalarda ve balıkların dış yapısı beyaz mantar bölgeleri oluşur. kuyruk uçları erir balık ölebilir.[EDIT]mesutok,2017-08-16 13:54:16[/EDIT]
Elveda... Ben Kusbaligi.
Merhaba, malesef bunu birçok insan yapıyor önce alıyoruz sonra araştırıyoruz, aslında önce alınacak canlı yahut malzeme her neyse o konuda araştırmak sonra temin etmekte fayda oluyor. Benzer olumsuzlukları bir çoğumuz yaşadık, sizde zaten çıkarmanız gereken dersi çıkarmışsınız kendinize, umarım daha böyle olumsuzluklar yaşamazsınız.
Hastalanan Yavru
Solungaç paraziti olabilir, başka bir akvaryuma ayırın hava taşı çalıştırın sadece suyunu metilen mavisi ilacıyla açık mavi yapın bu suda yüzsün 3-5 gün 3. gün su değişimi yapın ve tekrar ilaçlayın. Beyinle alakalı bir hastalıkta vardır sürekli döner bunun tedavisi biraz imkansız gibi ama bu çok nadirdir olması. Solungaç parazitleri balıktaki bir parazitte bu dönmeleri yaptırabilir. Başka ne yapılabilir 1 litre kadar suyu 1 yemek kaşığı tuz atılıp karıştılılıp sıvılaştırılıp balık bu tuzlu suya sokulup 5-7 saniye kadar tutulabilir. Solungaç paraziti varsa kendini bırakabilir tuzun etkisiyle. Fazla bekletmeyi uzatmamak lazım ben bir balığımı öldürmüştüm böyle. BAşka ne yapılabilir eczaneden birtane permasol tablet alınır zehirdir bu çok zehirlidir 10-15 litre suya atılır karıştırılır eritilir suyu mor yapar. Balık bu suda 30 saniye kadar tutulur. Permasol işlemi bitince su hemen lavayoya dökülmeli insanlara temas ettirilmemeli çok zehirleyicidir.

Metilen mavisi tonu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/metilen%20tonu.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2017-08-16 09:25:00[/EDIT]
Eve Geldiğimde Kılçığı Kalmış Dişi Lepistes
Farketmediğiniz bir yaralanmadan, yahut bir mantar gibi hastalıktan yahut başak sebeplerden ölmüş olabilir. O kadar kısa sürede yenilmesi çok normal. Salyangoz, Vatozda dahil beslediğiniz türlerin hepsi didikleyip yemiştir severek yerler et sonuçta. Kaygılanmanıza gerek yok olur böyle şeyler arada. Balıklarınızı inceleyin üzerlerinde beyaz mantar tabakalar varmı kuyruk uçlarında erimeler varmı, yoksa sıkıntı etmeyin. Vakti gelmişse bir filtre bakımı yapmakta fayda var, yazın mantarlaşma organik artıkların katkısıyla dahada yükselir, sular çabuk bozulur. Bir su değişi yapın. İnşaallah başka kayıp olmaz.
Beta Balığının Yem Yememesinin Sebebi
Nasıl bir yerde yaşıyor balığınız, 3-5 litrelik bir fanusta yaşıyorsa suyu kirlenmiş olablir. 3-4 günde bir yüzde 50 su değişimi yapabilirsiniz. Kuyruk uçlarında bir erime varmı?, Gödesinin biryerlerinde kuyrukta üzerlerinde beyaz tuz tanesi gibi beyaz benek paraziti noktaları varmı, imza kısmımda altta "Tedavi edilebilmiş balıklar ve tedavi yöntemeri" konusu var ona tıklayın açılsın orada "Yüzgeç erimesi çürümesi" "Columnaris" , "Beyaz benek paraziti" başlıklarını inceleyin. Yemi çokmu abartıyorsunuz. Yahut yeminimi begenmiyor bilinmez. betta yemi almışsanız bir şekilde yer, Bettalar etcil balıklar evde salam gibi bir et varsa yahut pismiş tavku eti gibi çok minik bir parça koparıp atın bakalım ona iştahlamı saldıracak. Bir hastalık yoksa eğer, öncelikle suyu kirlenmiş düşüncesiyle su değişimi iyi gelibilir. Kuyruk uçları eriyen yahut beyaz benek gibi parazti olan balıklar hastalınca yemden kesilebilir. Kirli sularda balıkları beyaz mantarlar yapabilir üzerlerinde buda balığı yemden kesebilir.[EDIT]mesutok,2017-08-15 09:56:43[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,486,516 Mesaj
  • 365,834 Konu
  • 91 Forum
  • 124,670 Forum Üyesi
  • 1,345 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,713 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.