Cüce Vatoz Beyazlık

aykut-24Çevrim Dışı

İl: Erzincan
aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2015 20:13
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:     cuce vatozumda son zamanlarda agiz kisminda beyazlik olustu. vucudunun diger yerlerinde yok. Ayrica cama yapisma v.b yok. Kupten diari cikmiyor. Yem yiyor. 

Akvaryum Kapasitesi (litre): 200 lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: mavi prenses frenatuas

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
27 derece sabit
Filitrasyon:
Yandan sumpli
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Metilen mavisi 
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
haftalik fuzenli su degisimi. 1 ay once mp lerde kuma surtunme vardi tuz tedavisi uyguladim. Tuzdan supheleniyorum. 
aykut-242015-02-27 20:14:41

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 09:07
sümüksü beyaz bir tabakaysa resimde öyle gibi geliyor Şu aşağıdaki hastalıklar linkinde columnaris başlığı altındaki linklere tıklayın resimlerde sohbetlerle karşılaştırın gerekenler konularda yazıyor zaten. Su değimi filtre bakımı önemli mantar bazlı fungal hastalıklarda.

mesutok2015-02-28 09:08:08

aykut-24Çevrim Dışı

aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 10:01
Yardımınız için teşekkürler. sanırım siz kullandınız. 3 tankım var. canlı doğuran yavru ve ana tank.
vatoz ana tankta onu karantinaya alma imkanım  yok. yavru yada canlı tankında tedavi uygun olurmu. teramicini yeme ve suya katınca ana tanktaki diğer balıklara bir sorun çıkarmı, ayrıca bu illet bulaşıcımıdır. yaklaşık 1 haftadır böyle vatozum. 
ayrıca sumplı tank filtre sistemini kapatmam gereklimi.
Biolife yavruluk var suyunu az koyunca ana tankın içinde sorun çıkarmaz sanırım. böyle bir karantina yapabilirmiyim.
aykut-242015-02-28 10:03:39

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 11:37
Birkaç kez terramycin melhem tedavisi denedim 50 litrelik akvaryumumda değişik türte tetralar vardı 20 civarı minik balıklar çöpçülerde rastlamıştım ben sürdüm bütün balıkların yemine attım yediler suya eklemeyi pek uygun görmedim sonra yeme sürmek yeterli geliyordu. Zaten o linketki konularda yeme nasıl sürüldüğünü ayrıntılı yazmıştım. Dip yemine sürün özelilkle özetle yazayım bir vatozunuz var bir miktar dip yemine süreceksiniz.

Pirinç tanesi kadar terramycin deri melhemini ilaç tüpü sıkıp diş kürdanıyla yeteri kadar alıp avuç içine koyduk.
Yeteri kadar dip yemini avucumun içindeki kremin üstüne attım.
Diş kürdanıyla yemleri krem içinde karıştırdım iyice.Kerem yemlere bulaştı iyice.
Elime yapıştı yemler.
Elimi götürdüm akvaryum üstüne kürdanla bütün yemleri akvaryum suyuna ittim su yüzeyinde bazıları yüzdü kaldı karıştırdım yemleri birşeyle yüzeyde kalan yemlerde dibe çöktü dip yemleri dip balıkları yedi 3 gün böyle decem ettim hızla iyileşti balıklar.
Elimdede 1 sene önceden kalmış sera baktopur 800 L yüzgeç erimesi mantar ilacı vardı bir kaç tedavide bundanda 50 litre akvaryum suyuna 8 damla damlattım bir kereye mahsus bu kadar.
Bu arada sık sık su değişimi yaptım uygun ısıda miktarda, filtre bakımları yaptım. 
mesutok2015-02-28 11:43:44

aykut-24Çevrim Dışı

aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 12:11
Merhemi aldı, akşam deneyeceğim. dip yemine katıp veririm ama yavruluğa alıp orada yemlemeyi düşünüyorum vatoz küpten pek çıkmıyor ve diğer balıklar yemleri bitiriyorlar. tavsiyelerine uyup tedavi sürecine başlayacağım teşekkürler.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 12:20
Yavruluk çok iyi bir seçim değil stres yapabilir balık daha kötü olabilir neden yavruluk ışığa yakın yerdeyse vatozda ışığı sevmeyen balıktır ışığa iyice yaklaşmış olur stres olur, en iyisi aslında küpüyle başka bir akvrayuma ayırıp orada tedavi etmek olabilir hava taşı kullanırsınız, balıkta kendini güvende hisseder.
Birde hatırlamışken, terramycin melhemi balığın o beyaz yerlerinede günde birkez sürebilirsiniz balığı elinize alın sürün oraya korkmayın sonra salın akvaryuma buda faydalı yeterki melhem orayla irtibat etsin sürmüş olun bir şekilde fazla baskı uygulamaya gerek yok..
mesutok2015-02-28 12:26:09

aykut-24Çevrim Dışı

aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 14:23
Teşekkür ederim.

aykut-24Çevrim Dışı

aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2015 08:33
Mesut Bey Önermiş olduğunuz teramicin tedavisini uyguladım. vatozum düzeldi. Çok Teşekkür ederim. sağolun.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2015 08:46
Tebrik ederim, bu rahatsızlık son 8 ayda ülkemizde artmaya başladı iklim değişikliğiylemi ilgili hiç balık almamış olsamda 5 senedir, 5 günde bir dip çemimi yapsamda, sıhhi şartlar iyidir bende, benim tankımdaki balıklardada birkaç kez göründü alakasız yoğunlukta, özellikle dip balıklarında bende çöpçülerimde rastlamıştım böyle tedavi etmiştim. İklimlerdeki bazı olumsuzluklar, sularımı etkiliyor birşeyler oluyor zannedersem ülkede birçok şehide bu görülmeye başladı çünkü, sevindik umarım birdaha yaşamazsınız sağlıklı hobiler. mesutok2015-03-06 08:46:59

aykut-24Çevrim Dışı

aykut-24Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2015 12:57
İnşallah Tekrar etmez. Mp lerede ilaçlı yem verdim her ihtimale karşın. dediğiniz gibi sürekli su değişimi ve temizlik yapsakta hastalık nerden geleceği belli olmuyor.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2015 13:38
Bir iki kez bendede çöpçü balıklarında tekrarladı aynı tedaviyi uyguladım 4 aydır sorun yok balıklar iyi, su değişimini ihmal etme korkma, örneğin ben 50 litrelik akvaryumumda 5 günde bir akvaryum suyuyla aynı ısıda olmak şartıyla dinlenmiş klorsuz suyla yüzde 50 su değişimi yaparım bir sorun yok. Filtre bakımı su değişim önemli.