120*50h Arka Fon Yapımının Aşamaları

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 20:26

Diğer arkadaşları her gün göre göre artık dayanamadım ve bende arka fon yapımına bugün start verdim.  Yaklaşık 3,5 - 4 saatlik uğraşımdan sonra ortaya çıkan fonu sizlerle paylaşmak istedim. Birazdan da Fugapool ile ilk katı atmaya başlayacağım. Ama ilk katı atmadan önce akvaryuma koyabilmem için arka fonu üçe bölmem gerekiyor. Birde gece mavisi ve siyah bakalım nasıl duracak.Embarrassed Yaptığım işleri resimlendirmeye çalıştım. İlerleyen günlerlerde her gelişmeyi sizlerle paylaşmak için resim koyacağım. Fon bittikten zonra fiş çıkar tak olayını kolaylaştırmak için butonlu kontrol sistemi yapmaya çalışacağım. Zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

120*50h*10~20 Arka Fon Yapımı

Kullanılan Malzemeler :
1. 4 Adet = 120*50h*4 Strafor
2. 1 Adet = Sista Antibakterial Silikon ve Tabancası
3. 1 Adet = Havya
4. 1 Adet = Bıçak
5. 2 Adet = Maket Bıçağı (ince ve kalın)
6. 3 Adet = Elektrik tesisat dirseği
7. 1 Adet = Elektrik tesisat borusu (40cm)
8. Fugapool 2900
9. Polisan su bazlı gece mavisi ve siyah
10. Fugapool ve boyaları sürebilmek için ince ve kalın fırça.

Yapım Aşamaları :
1. Öncelikle Straforları yapıştırıp 1 gün bekledim ve aşağıdaki gibi kestim. Sol arka kısımdaki boşluğu ısıtıcı ve kafa motoru için kullanacağım. Sağ arka kısımdaki boşluğu ise filtreler için kullanacağım. Boşlukları biraz geniş tutmamın nedeni ise ilerleyen zamanda eklemem gerek bir malzeme olduğunda saklama alanımın olması için.

2. Sağ kısımda kafa motorunun debisi yüksek olduğundan dolayı debiyi biraz düşürmek ve dipten vermek için birtane dirseğin tek ağzını kapattım ve havya ile küçük delikler açtım.

3. Dirsekleri yerinde görebilirsiniz.

4. Ve son hali, mümkün oldukça oval ve doğallığa yakın şekil vermeye çalıştım ama ne kadar olduğu ortada LOL Ama mağaraları unutmadım, en azından daha az stressiz bir ortam oluşturmaya çalıştım. Birazdan Fugapool'un ilk katını atmaya başlayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni resimleri bu kısımdan ekleyerek devam edeceğim.

5. Artık straforu 3'e bölme aşamasına geldim Embarrassed Bu sırada sol taraftaki iki delik kafa motorunun devirdaim yapması için gerekli olan su girişleri. Boruların giriş kısımlarına koymak için istediğim ölçüde sineklik bulamadım. Confused

6. Aşağıdaki resimde oval çizginin bulunduğu kısımlara anubias köklerini misina ile tutturmayı düşünüyorum.

7. Birinci kat Fugapool'u dün gece bitirdim. Ayrıca straforların bütünlüğünü korumasına yardımcı olmak için straforların üst kısımlarınada sıva şeklinde sürdüm.Bu akşam biraz zımpara ile 2. katı süreceğim. Yarın akşamda yine zımpara ile 3. kat ve Fugapool ile olan işim bitecek. Çarşamba günüde güzel bir zımparadan sonra boyama işlemine başlamayı düşünüyorum. Birde hava çıkışlarını unutmuşum bu akşam onlarıda yapacağım LOL Gece mavisi ve siyah renk karışımında üst kısımları araları ise direk siyah boyamayı düşünüyorum bakalım ne olacak. Mav renk hastasıyımda Tongue

8. Sağ kısımdaki kafa motorunun devirdaim yapacağı su girişlerine 5cm uzunluk 1,5cm çap'lık elektrik kanal hortumu keserek ucuna mavi plastik bir sineklik ile yerine monte ettim. Aynı şekilde filtre emiş kanallarınada mavi sineklik koyarak boya derz karışımı ile tutturdum umarım bir sıkıntı olmaz.

9. Evet arkadaşlar dün gece siyah ve mavi boyayı karıştırarak hoşuma giden bir renk elde ettim ve macun kıvamında sürdüm, şimdi 2 gün kurumasını bekleyeceğim. Kuruduktan sonra mağara ve kayalıkların birleşme kısımlarına siyah ile derinlik katmayı düşünüyorum. Ayrıca yeşil renk ilede hafif yosunlanma yapmaya çalışacağım, ama becerip beceremeyeceğimden şüpheliyim. Confused

10. Cuma günü straforuma siyah gölgelendirme yaptım. Dün silikon ile sabitledim ve suda duracak kısımları derz ile kapladım. Bugün akşama kadar kurumasunu bekliyorum. Aksam su koyarak salınım yapıp yapmadığını kontrole başlayacağım. İnşallah bir akslik çıkmaz. Resim pek iyi çıkmadı kusura bakmayın.

11. Akvaryum su doluyken resmini çektim ama fotoğraf makinam içerideyken çok kötü sonuçlar veriyor. =(

12. Balıklara biraz daha yakın çekim

13. Resimler biraz küçük ama daha büyük fotoğraflar daha iyi bir fotoğraf makinası bulduğumda ekleyeceğim. Birazdan ufak bir videoda eklemeye çalışacağım. Bu sırada resimdeki mercanların bütün kenarları zımparalanarak ovallik verilmiştir. Bu şekilde balık yaralanmalarına karşı önlem almış oldum.

NoT: Bahçesi olmayan kimse büyük boy arka fon ile uğraşmasını tavsiye etmem. Çok aşırı pislik çıkıyor. Embarrassed Şahsen ben uğraşırken kardan adam oldum.LOL
golcer2008-02-13 16:03:18

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

çikletÇevrim Dışı

İl: Bursa
çikletÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 20:33
Güzel bişey çıkacağa benziyor.resimlerin devamını bekliyoruz.
Yakın fotolarla birlikte daha uzaktanda fotolar olursa projenin tamamını algılamamız kolaylaşır.
Başarılar diliyorum.

atam2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2007 01:35
Özenli bir çalışma olacak gibi geldi bana. Umarım kafandakini malzemelere tam olarak yansıtabilirsin. Diğer resimlerini de bekliyorum. Bu arada benim de bu konuyla ilgili çalışmalarım sürüyor. Köpükleri şekillendirdim, 2 gündür de fugalıyorum. Ben ayrıca zemin içinde hazırladım, ortaya ne çıkacağını ben de merak ediyorum.:) Kolay gelsin...

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2007 09:15
Mehmet Bey ve "atam2000" yorumlarınız için teşekkür ederim. "atam2000" imza kısmına isminizi yazarsanız hitap etmekte zorluk çekmeyiz. Açıkçası herhangi bir şekil vs hiç düşünmeden bu işe başladım. Elime bıçak ve havyayı aldım sonuç olarak bu karşıma çıktı Sizin çalışmalarınızıda görmek isteriz, yayımlarsanız memnun olurum. Akşama 2. kat fugapool beni bekliyor. Tekrardan teşekkürler.

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 10:15
Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Birde bir kaç tane sorum olacak. Şimdiden teşekkür ederim.

1. 3 parça arka fonu akvaryuma koyduğum zaman silikon ile tekraryapıştırsammı, yapıştırmadan sabitlesemmi ?

2. straforun her kısmını alt ve cama gelecek bölümleride derz ile kaplayacakmıyım?

Arkadaşlar bu sırada biraz geçte olsa Akvaryum Silikonunu 6 YTL'ye buldum. Kavacık-Hasan Yavuz'un orada Tonoğlu Nalbur var. İstediğiniz boy sineklik ve Sistanın silikonunu bulabiliyorsunuz bilginize. Ben Carrefourdan boşu boşuna taşımışım. Dead
golcer2007-05-01 10:27:28

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 10:23
İmza konusundaki uyarın için teşekkürler, hemen düzelttim :) Ben de arka dekorun yanısıra alta da bu çalışmadan uygularım. Sonucu ben de merak ediyorum. Mümkün olduğunca her aşamada fotoğraflıyorum bitince de tamamının resimlerini göndereceğim. Fakat senin çalışman sanırım benimkini gölgede bırakacak gibi geliyor.. Clap

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 10:33

Cüneyt Bey yorumlarınız için teşekkür ederim. Sizin çalışmanız eminimki benim çalışmama göre çok daha güzel olacaktır. Bu benim ilk defa bir işle uğraşım umarım sonunda üzülmem.

Sonuçta emeğin geçtiği herşey güzeldir; heleki başka bir canlı için uğraşılıyorsa. Hepimiz burada emeğimizi balıklarımıza biraz daha doğal ortam sağlamak için harcıyoruz. Tabi kendi seyir zevkimizide atlamamak lazım . Ama yapım aşamalarınızıda bir yandan eklemenizden yanayım. En azından bizim atladığımız, yada gözden kaçırdığımız noktalarda sizden fikir alabiliriz. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir. Kolay gelsin.
golcer2007-05-01 10:34:54

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 11:03
Gençer Bey resimleri şimdiden koyma konusunda beni ikna ettiniz :) O zaman müsait olduğum ilk anda resimleri koymaya başlayacağım. Benim de bu ilk sroforlu fugalı dekor çalışmam. Kafama takılan ama yapmaktan da kendimi alamadığım bir konu var ki zemin... Ben sizlerden ayrı zemini de bu dekorla yapacağım ve zemin dekoru üzerindeki geniş oyuklara kum ve üzerine bitki çalışacağım. Bu konudaki oluşacak deneyimlerimi de sizinle paylaşmak isterim. Saygılar...

FerdiFDÇevrim Dışı

İl: Bolu
FerdiFDÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 13:01
Gençer bey size sorum olacak bu arka fonu bende yapcam yapmasına da straforları birbirlerine yapıstırıken neyle yapıstırcaz?

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 13:05
Ferdi Bey sistanın akvaryum silikonu ile yapıştırabilirsiniz. Dediğim gibi piyasada 6 YTL fazla para vermeyiniz. Ben solventsiz antibakerial silikon kullandım. Şimdiden kolay gelsin.

FerdiFDÇevrim Dışı

İl: Bolu
FerdiFDÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 13:10

Çok teşekkür ederim gençer bey ama tahminimce silikonu straforun icine tamamen süremeiz sorun olur mu?Bir de akvaryumun arka kısmına bu straforu yapıstırdığımızda kenarlarını silikonla mı derzle mi kapatcaz?Şimdiden teşekkür ederim...

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2007 13:57
Ferdi bey açıkçası cama gelen kısımları daha bende kaplamadın nasıl yapacağım konusunda bende çok fikir sahibi değilim yukarıdaki sorularımı cevaplayan arkadaş olursa çok memnun olurum.

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 13:24
Bugünde ilk kat boya kuruyor, akşama işten erken dönersem siyah boyayı vurmaya başlıcam, bakalım nasıl olacak. 400 Kişi bakmış ama yorum yapılmadığına göre kimse beğenmemiş golcer2007-05-02 15:11:50

mahirÇevrim Dışı

İl: Adana
mahirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 18:10
Merhaba gercekten cok harıka olmus ama nedense mavı akvaryuma yakısan dogal renktır bu mavı daha koyu ben ce acık renk yada acık kahve yani bej rengı hos dururdu gercekten guzel ara cızgı yerlerıne sıyah gecersen tam olarak bomba olur .Bende sızın le aynı buyuklukte akvaryuma sahibim bend eböyle bir fon yapıcam ama merak ettigim konu şu aldım hazırladım sekil verdim ama sıra yüzeyin sıvanmasına geldi sizin kullandıgınız malzemeyı bulamadım acaba normal bir serakol yada fayans yapıstırıcısı olurmu  daha sonra boya olarak ne boyası kullanmalıyım plastik boya  zararı olmazmı  boyadıktan vede akvaryuma yapıstırdıktan sonra kac gün suda bekletmeliyim.Saygılar.Mahir