ARKA& ZEMİN FONU ve LEDLİ IŞIK. YENİ FOTOLAR

atam2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 12:31

Arka fon çalışmalarının yoğun olduğu forumumuzun bu bölümünde belki belki deli cesaretidir tam adını koyamadım ama ben ayrıca bir de zemin fonu düşündüm. 150x50x60 olan tankımın içine arka fon ve zemin fonu uygulamaya karar verdim bilmem siz ne dersiniz? Aslında düşüncem sessiz sedasız bu fonuları yapıp beğenmezsem de kaldırmaktı ama forumdan bir arakadaşımızın beni ikna etmesi üzerine başlangıçtan itibaren fotoğrafladığım çalışmamı sizinle paylaşma cesareti de göstermiş oldum. Kullandığım malzemeler, arka fon konusunda klasikleşmiş malzemelerdir. 10cm kalınlığında 100x50cm.lik 4 adet strofor, 20 kg.kalekim 2900 fuga, stroforları kesmek için bıçak, yapıştırmada kullanmak üzere sista akvaryum silikonu ve su bazlı 2 renk boya. (koyu kahve ve siyah). Açıklama olarak başka da birşey gelmiyor aklıma..Unutmadan, fotoğraflardan da  göreceğiniz üzere akvaryum sump sistem olduğu için sump borusu üzerine de yine storfordan giydirme yaptım. Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum. Saygılar.... (ilk fotoğraf halidir, dekor işi bitince son halini de koyacağım)

(Son olarak bir bu işi ilk yapacaklara bir uyarı; fugayı storfora ilk olarak uygularken fugaya boya katmanıza gerek yok, ben öyle yaptım ve son 3 resimdeki görüntü stroforu ilk fugaladığım halidir. Zaten üzerine derinlik ve dekor anlamında boya yapacağınızda dolayı ilk harcımızı hazırlarken içine boya katmak gereksiz boya tüketiminden başka da bir işe yaramıyor. Bundan sonraki aşamaları da bittiğinde koyacağım ve göreceksiniz ilk haliyle son hali arasında ciddi renk ve ton farkları olacak) Stroforu ev içinde şekillendirecekseniz banyo uygun olacaktır, odalarda yapılmaması şiddetle tavsiye olunur.

Arkadaşlar, bu kumda bitki yetiştirilir mi onu öğrenmek istiyorum. Ya discus ya tanganyika besleyeceğim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu akvaryumun komple görünümü...

Bu sola yakın çekim..

Bu da sağa yakın çekim.

Çalışmalarım devam ediyor.....
atam20002007-08-09 19:09:18

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 19:16

Şu ana kadar 102 kişi okuyup 1 kişinin bile bir tek yorum yada eleştiri yapmamasını hayretle karşılıyorum. Acaba resimler mi tam anlaşılır değil yada resimdeki şekiller mi?? İleriki safhalarını da burada resimlemeye devam edeceğim.. Herkese saygı ve sevgilerimle...

tezcan35Çevrim Dışı

İl: Izmir
tezcan35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 19:54

Evet arkadaşım bence çalışmaların çok güzel olmuş tabiki renk seçimini ben olsam farklı yapardım ama bu senin zevkin genede uğraşman bile iyi cesaret sen başkalarının yorumlarını oku ama enönemlisi kendin beğenmen tabiki güzel fikirleri değerlendirmek istiyor insan ama banada bir konu ile ilgili 200'e yakın insan duyarsız kalmıştı.iyi çalışmalar,sağlıklı balıklar. Thumbs%20Up

kuntakinteÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kuntakinteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 20:47
Güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. Alt fona tahminimce girintilerin arasına kum koyacaksınız. Zeminin fazla girintili çıkıntılı olmasından dolayı girintilerde pisliklerin takılacağını veya birikeceğini düşünüyorum. Daha sık dip çekimi yaparak bu sorunu aşabileceğinizi düşünüyorum. Sump sisteminizide gayet güzel komufle etmişsiniz
   Bitmiş halinin resimlerini bekliyoruz .

Saygılar

onurbesnoktaÇevrim Dışı

İl: Usak
onurbesnoktaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 21:41
ClapClapClap

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2007 22:57
Kenan Bey, Erol Bey ve Onur Bey; cevaplarınız için teşekkür ederim.  Erol bey aynen dediğiniz gibi; derin çukur olan bölgeleri kumla dolduracağım. Şu an tank boş ve aklım tanganyika türleri ve diskus arasında gidip geliyor. Şayet diskusa karar vermem durumunda oyuk olan yerleri ve özellikle arka fonda riccia için iki kat yer hazırladım :) Yok discus olmazsa da zaten kayalık şeklinde tanganyika akvaryumu olacak. Bir an evvel tamamlayıp, resimleri de göndereceğim inşallah. Teşekkürler...

zorluercanÇevrim Dışı

zorluercanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 08:16
İlk başta.ClapClapClapClapClap Bir girişimin yapılmış olması bile takdir edilmeli.sizinle aynı dönemde bende arka fon yapmaya başladım.kolay gelsin derken sonuçları bekliyoruz.saygılar..........

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 08:37
Teşekkürler Ercan bey, size de kolay gelsin; zira basit gibi görünen ama bir başladı mı emek isteyen özen isteyen kısmının insanı tatlı bir uğraş içine soktuğu da bir gerçek. Sizin dekor ne aşamada bilmiyorum ama fotoğrafladıysanız paylaşmak isterim. Saygılar...

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 08:43
Sevgili Cüneyt eline emeğine sağlık gayet hoş olmuş. Ama alt kısmı komple strafor ile kapatman  hem Lt hacmini düşürmüş hemde dip temizliğinde seni biraz uğraştırır gibibe geliyor ama şekil olarak gayet hoş. Bende kalan ufak straforlardan taban için kaya şekli yapmaya çalışacağım bakalım olacakmı =) Diğer resimleri sabırsızlıkla bekliyorum. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 08:51
Gençer merhaba. Senin gazınla resimleri koydum biliyorsun :) Litre hacminin düşmesi konusunda haklı olabilirsin ama, kum yerine bu zemini düşünürsen çok büyük farklar olmayacaktır diye düşünüyorum. Zemindeki bazı bölgeleri oldukça derin yaptım ki, buraların üzerine yine kum koyacağım. Aslında kafamdaki şekli becerebilirsem bana göre oldukça keyifli bir tank olacak. Riccia gibi tutunmak için zemin arayan bitkileri zemine tutturmak için aslında avantajlı bile olur diye düşünüyorum. Bu riccia ve aynı tarz bitkilerden hem arka fona hem de zemine bölgesel yerleştirip, bunu da SU İÇİNDEN led ile aydınlatmayı düşünüyorum. Senin çalışmalarından son resimleri görmek isterim. Sağlıcakla kal.

golcerÇevrim Dışı

Özel Üye
golcerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 09:16

Tekrar merhaba iyiki gaza gelmişsin gayet güzel bir çalışma daha görmüş olduk =) Tabanı kumla kaplamayacaksan ve tangayika besleyeceksen suyun PH değerini yükseltmekte zordul çekebilirsin galiba. Ph değerini yüksek tutmak için ne gibi bir şey düşündün ?

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 09:29
Tanganyika ve discus arasında kaldığımı söylemiştim. Discusa daha yakınım aslında. Hem bitkiyi hem de discusu sevdiğim için sanırım discus olacak. Ama farkındayım ki, bu balıkların tanka girmesinden evvelinde herşeyiyle oturmuş bir tank gerekiyor. Bu yüzden de kat ettiğimiz yol yavaş yavaş oluyor. Düşün ki, şu anda daha dekor yapıyoruz ve bazı arkadaşlara göre bu dekorun en az 1 ay suda bekletilmesi gerekiyor. Ben biraz daha acele edip 15-20 gün arası tutsam bu süreyi, bitki siparişi vermem, bitkilerin gelmesi, tanka yerleştirmem derken yine nereden baksak 1 ayı bulacak. Sonra da tabi discusların temini gündeme gelecek vs.vs.... :) (ha bir de su içinden aydınlatma projemi de bu tankta gerçekleştireceğim inşallah) Buna kısaca zorlu maraton dersek sanırım yanlış olmaz. Amaaaa tanganyika için de düşüncem, zeminde dekor da olsa ortaya yine gerçek kayalar ve kum koyarım tabiki...

Msn: atam2000@hotmail.com
atam20002007-05-03 09:32:07

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 10:15
Güzel çalışma zaten düşünmek yeter.Yan camlarada yapsak tam doğal ortam olacak.İnşallh daha iyisini yaparsınız.İyinin iyisi var..--Saygılar--

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2007 10:19
Teşekkür ederim Uğur bey. Yan camlara da yapmak bir alternatif ama o zaman seyir alanı azalır düşüncesiyle ben uygulamadım. Saygılar.