Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum.com Forum : Makaleler ve Tercümeler
Jumbo Boy Damızlık Lepistes Üretimi
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt YazSayfa  12>
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama
umutgunay
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Ocak 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umutgunay Alıntıbullet Konu: Jumbo Boy Damızlık Lepistes Üretimi
    Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:12 IP
Hepimiz ara sıra akvaryumculara gelen dev Lepistesleri görünce kendimizi kaybedip almışızdır. Öyle iri ve güzel balıklar olurlar, uzun kuyrukları, canlı renkleri, dişilerin yavru dolu kocaman karınları çok cezbedici gözükmektedir. Biraz da pahalıdır bu balıklar ama herkes şansını dener, dev Lepistesleri alır... Sonuç; 1 ay bile yaşamazlar... Malesef onların su şartları ve bakteri kültürü bizim ülkemizdekilerden farklıdır ve genelde çok çabuk hasta olup bir kaç gün içinde ölürler. Ben de dahil bir çok kişi bunu bilir ama yine de alır, amaç; karnındaki kaliteli yavruları alabilmek...
Ben diyorum ki, bu balıkları dışarıdan almak hem mâliyetli, hem de balıklara yazık oluyor. Biz neden üretmeyelim ki... Biraz araştırmayla tecrübemi harmanlayıp damızlık iri Lepistes üretimini anlatmak istedim.

İri Lepistes üretmek için öncelikle elinizdeki en kaliteli balıkları seçmek gerekli. Yani en uzun kuyruklu, en canlı renkli... Sebebi yok, sadece iri Lepisteslerde görsellik daha belirgin olduğu için en güzelini seçin diyorum. Yoksa herhangi bir Lepistesten de iri balıklar elde edilir.
Balıkları seçtiniz ve üretime aldınız. Elde ettiğiniz yavruları hacmi en az 20 litrelik dekorsuz, kumsuz, boş bir akvaryuma almalısınız. Su şartları Alkali olmalı (ki zaten Türkiyenin musluk suları da bu değerlerde). Suya ekstra olarak akvaryumdan bir miktar su konulmalı ki yavru balıklar bakteriler ile tanışsın.

Bundan sonra bakım şöyle gitmeli:
Yavrular kaliteli yemlerle sık sık azar azar beslenmeliler. Yem programını birazdan aşağıda anlatacağım. Akvaryum asla kirlenmemeli, su sararmamalı. Berrak bir su olmalı. Kum ve çakıl gibi malzeme kullanmıyoruz, çünkü; çok kolay bir şekilde dip çekimi yapabilmemiz gerekiyor. Biriken toz tortu 2 günde bir çekilmeli. Filtrasyon olarak hacme göre biraz kuvvetli sayılabilecek bir Şelale Filtre öneririm. Şelale filtrenin su çektiği borunun ızgarasına bir iç filtre süngeri geçirirseniz yavruları çekme riski ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca temizliğe de ekstra katkı sağlar. Akvaryumda akıntının az olduğu kör noktalar oluşturabilmek için Tilki Kuyruğu ve Elodea gibi yüzen dallar ekleyebilirsiniz. Akvaryumda yavruları çok yormayacak şekilde biraz akıntı olması yavruları daha güçlü yapacaktır. Akvaryumun havalandırmasını ihmâl etmemek gerekir. Bol hava verilmeli, asla balıklar oksijen açlığı çekmemeli.

Yemleme Programı:
Yavruların metabolizması çok hızlıdır, yediklerini çok hızlı şekilde öğütür ve enerjiye dönüştürür. Bu yüzden ne kadar sık yemleme yaparsanız balıklarınızda o kadar etki görürsünüz. Minimum 4 kez eşit aralıklarla beslenmeli diyoruz ama bu sayıyı 10'a kadar çıkarmak mümkün. Önemli olan balıkların yiyebileceğinden fazla yem atmamak. Attığınız yemi bir kaç dakikada tüketebilmeliler.
Bunun dışında, balıkların gelişebilmesi için önemli olan besinler Protein'lerdir. Bu yüzden Protein ağırlıklı menüleri olmalıdır. 2-3 çeşit Protein yemi kullanmak çok faydalı olacaktır. Ben örnek olarak aşağıdaki protein yemlerini kullanıyorum:
- JBL NovoBits (kaz ciğeri granül yemi)
- Kurutulmuş Kan Kurdu
- Rotifish Tubifex Kurdu Kurusu
- Tropical - Regulator (%44,8 protein içeren kaliteli ve lezzetli bir pul yem)
- Öğütülmüş Toz artemia ve Kabuksuz Artemia


Protein büyümek için temel besin olmasına rağmen sindirmesi zor bir maddedir. Bu yüzden yavruların sindirim sistemi bozulmaya başlar, kabızlıklar görülür... Bunu engellemek için 3-4 günde bir tam gün boyunca bitkisel beslenme yapılmalıdır. Kullandığım bitkisl yemler:
- Sera Flora (Pul Yem)
- JBL Novo Fect (Tablet)
- Tropical Spirulina Granül (Toz hâline getirerek veriyorum)

Bu şekilde bakım ve beslenme yaparak 10 - 12 gün geçer. Bundan sonra Cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Anüs bölgesinde siyahlık olanlar dişi, diğerleri erkektir. Balıklar cinsiyetlerine göre 2 ayrı akvaryumda toplanır ve minimum 50 litrelik akvaryumlara alınır. Buradaki amaç; genç erkek Lepisteslerin genç dişileri döllemesini engellemek. Erken yaşta gebe kalan dişiler çok iri boylara ulaşamaz ya da bu çok daha uzun bir zaman alacaktır. Hamile bir balık, büyümesi için gereken enerjiyi yavruları için kullanacağı için zor duruma düşer... Filtrasyon-temizlik ve beslenme aynı mantıkta devam eder. Bütün bakım bundan ibarettir. Önemli olan bir şey de sabır. Üretici arkadaşlar haklı olarak çok hızlı paraya dönüşmesini istiyorlar, bu yüzden 2-3 aylık Lepistesleri piyasaya sürüyorlar, çok da para kazandırmıyor. Yerli genç Lepisteslerin akvaryumculara geliş fiyatı tane hesabına göre 60-70 kuruşla 1 TL arasında değişiyor. Eğer Lepistesleri yukarıdaki programa göre 6-8 ay beslerseniz zaten kocaman yerli ve gösterişli Lepistesleriniz olacak. Bu balıklar çok daha fazla yavru veren dayanıklı balıklar olacaklar. Doğal olarak daha pahalı olacak ve ithâl Lepistes ile aynı kaliteye-boyuta sahip dayanıklı yerli üretim Lepistesleri bilgili her hobici almak isteyecektir. Ben zamanında 1 tane Jumbo İthâl Lepistes için 10 TL verdiğimi biliyorum. O balıkları üretmek o kadar da zor değil.

Pazarlama aşaması:
Balıklar istenilen boya geldiğinde (önerim 5 cm'i geçen dişilerin olması) dişiler ile erkekler bir araya getirilirler. Bir arada 2 hafta beklettiğinizde dişilerin karnı şişecek ve zaten iri olan balıklar, daha da iri daha da gösterişli olmaya başlayacaklar. Doğumuna 1-2 hafta kala satış zamanı gelmiş demektir. Artık hobicinin başını döndürmeye hazırlar...


Canlı Doğuranlar Grubu Hobicisi    
Umut Günay ÖZTOPRAK       Düzenleyen umutgunay - 06 Nisan 2013 10:21
Umut Günay ÖZTOPRAK - En güzeli oldukları için; Canlı Doğuranlar... (Poeciliidae)
 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 23/05/2015 11:46:09
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön
Umut Başar
Forum Özel Üyesi
Simge
Twitter Facebook Akvaryumum Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 23 Aralık 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Umut Başar Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:21 IP
Yine güzel bir konuya parmak basmışsın adaşım :) Denenebilir ama bizim Türk milletinin sabır olgusu pek bulunmadığı için biraz zor bu şekilde üretim yapmak :) Hepimiz yaşıyoruz çünkü biran önce hamile kalsın, biran önce doğursun, doğurması için ısıyı arttırıp aslında balığı mahf ettiğimi de biliyorum ama olsun doğursun yeterki, doğduktan sonra neden büyümüyorlar bunlar, 2 gün geçti hala büyümediler, 1 ay sonra neden renklenmediler hala oofffff  renklensinler artık...  vs vs...  :)))
Ama yine bilimsel bir konu ile huzurumuza çıktın.. Tebrik ederim. Senin gibi hobiciler elbette var ama sayılarının gün geçtikçe artmasını temenni ediyorum...  

Teşekkür Edenler: umutgunay,
Tebrik Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: umutgunay, myururdurmaz, VEREL, aravitas, İBOW@R,

Atalar / Kartal - İstanbul
 
Yukarı Dön
umutgunay
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Ocak 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umutgunay Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:25 IP
:) Aynen adaş. Çok sabırsızız... Daha yeni renklenmeye başlamış, kuyrukları büyümemiş 1 - 1,5aylık Lepistesleri akvaryumcularda görmeye başladım. Buna üzülüyorum. Ucuz balık önemsenmiyor. Balığın değeri, fiyatıyla biçiliyor. 15 tanesi için 20 TL para verdiğin Lepistes ile 2 tanesi için 20 TL para verdiğin Lepistese aynı özen gösterilmiyor. Balıklara yazık ediyorlar. Bari kalite artsın, özen artsın, hobi bir adım daha gelişsin de biraz daha iyi balıkları görüp alalım istiyorum. Herkes aldığı balığa özen göstersin istiyorum...

Tebrik Edenler: İBOW@R,
+1 Diyenler: aravitas, İBOW@R,
Umut Günay ÖZTOPRAK - En güzeli oldukları için; Canlı Doğuranlar... (Poeciliidae)
 
Yukarı Dön
Umut Başar
Forum Özel Üyesi
Simge
Twitter Facebook Akvaryumum Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 23 Aralık 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Umut Başar Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:28 IP
İnsanız.. En acımasız, en vahşi, en sadist canlılarız dünya üzerindeki.. Yeri geliyor balıklarımı evlatlarım kadar çok sevmeme rağmen ben bile sadistlik yapabiliyorum.. Çok acı...
Ama konunu tuttum... Bunu zaman içerisinde deneyeceğim...

Teşekkür Edenler: umutgunay,
Tebrik Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: umutgunay, İBOW@R,

Atalar / Kartal - İstanbul
 
Yukarı Dön
birhan
Forum Özel Üyesi
Simge
Canlı Yorumları Grubu Üyesi
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 13 Haziran 2006
Konum: Edirne
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı birhan Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:30 IP
Tebrikler! Teoride çok faydalı bir çalışmaya imza atmışsınız. Bakalım kaç kişi deneyecek bunu.

Teşekkür Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: umutgunay,
Birhan DİDİN
 
Yukarı Dön
mesutgebze
Forum Üyesi

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 12 Aralık 2011
Konum: Kocaeli
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı mesutgebze Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 10:59 IP
Yazılanları dikkatlice okudum.Umut arkadaşıma sormak isterim.Hiç Jumbo boya ulaştırdığın lepistesin oldumu?Olduysa sonuç ve gözlemlerinide paylaşırmısın?Bu paylaşımın ardından benimde bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken paylaşımlarım olacak.

Teşekkür Edenler: Umut Başar, umutgunay,
Tebrik Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: Umut Başar, umutgunay, ömer atakav,
mesut gebze
 
Yukarı Dön
umutgunay
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Ocak 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umutgunay Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 11:12 IP
Tabî ki Mesut abi, bir dönem denemek için bir kaç dişi Lepistesi erkeklerden ayrı büyütmüştüm. 6-7 cm'lik devler oldu. Hatta bir tanesi yeni akvaryuma geçince, yani bir kaç ay önce öldü ve 3 yaşındaydı. Her ay en az 50 adet yavru veriyordu. Zaten şu anda erkekler ve dişileri bir arada beslmememe rağmen sırf bakım ve yem programı sayesinde elimde kendi akvaryumuda doğup büyümüş nesillerin yavruları var, akvaryumcudan gelmeyen Lepistesler ama boyları Jumbo Lepistes boyunda. Bir de geç gebelik sağlanıyorsa çok daha iri oluyor. Erkek Lepistesler için çok fark yok da dişiler için bu yöntem çok fark ediyor. Zaten 2 seneye kadar sürekli yavaş da olsa büyüyen bir tür Lepistes... Balıklarımın fotoğraflarını da ilk fırsatta paylaşayım ki anlattıklarımız pekişsin...
Umut Günay ÖZTOPRAK - En güzeli oldukları için; Canlı Doğuranlar... (Poeciliidae)
 
Yukarı Dön
ömer atakav
Forum Üyesi
Simge
Facebook Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 27 Haziran 2006
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı ömer atakav Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 12:10 IP
Faydalı bir paylaşım olmuş..

Düzenleyen ömer atakav - 06 Nisan 2013 12:12

Teşekkür Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: mesutgebze,
ÖMER ATAKAV
ALBİNO FULL RED&SWALLOW LEPİSTES
TROPHEUS MASWA
L144 BLUE EYE LONGFİN
SÜPER RED LONGFİN


 
Yukarı Dön
mesutgebze
Forum Üyesi

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 12 Aralık 2011
Konum: Kocaeli
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı mesutgebze Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 12:33 IP
Cevap için saol Umut kardeşim.
Böyle bir denemede ben yaptım.Sadece 1 tane moskow blue dişisi ayırıp 4 ay boyunca tek olarak besledim ve sonuç olarak 5,5 - 6 cm civarına ulaştı.Evet yanlış yazmadım 4 aylık balık 5,5-6cm.Benim için yeterli büyüklüğe eriştiği için eşe saldım.Bekle bekle bekleeee...Ne döl aldı nede yavru yaptı.
Yaptığım araştırmlarda aşırı hızlı büyütlen ve aşırı yağlanan balıkalarda birde fazla süre erkeksiz kalan dişilerin döl almama ihtimalini öğrendim.
Bunun gibi girişimlerde bulunacak arkadaşların sabırlı davranarak ve yemlemeyi bitkisel protoinlerle yapmalarını tavsiye ederim.4 ayda büyüyeceğine 6-7 ayda büyüsün ama sağlıklı olsun.
Umut kardeşime sorduğum soruda üzerinde çalıştığı dişiden yavru aldığını duyunca bu hızlı büyütme olayını kafamda iyice onaylamış oldum.

Teşekkür Edenler: umutgunay,
Tebrik Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: umutgunay,
mesut gebze
 
Yukarı Dön
umutgunay
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Ocak 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umutgunay Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 12:40 IP
Döl almama olayını bilmiyorum abi, hiç yaşamadım ama jumbo boya ulaşan Lepisteslerim çok miktarda yavru veriyor. Bir de ek yapmak lâzım, balık büyüdükten sonra proteini biraz azaltıp bitkisel yemlemeyi arttırmakta fayda var. Yani %60 protein, %40 bitkisel beslenmesi gerekir diye düşünüyorum. Balık iri boya geldikten sonra fazla protein yemi vermek doğal olarak metabolizması yavaşlayan balığın yağlanmasına sebep olur. Yağlanan balıklarda yavru verimi otomatikman düşüyor zaten. Sorun bundan ibaret olabilir... Saygılar...
Umut Günay ÖZTOPRAK - En güzeli oldukları için; Canlı Doğuranlar... (Poeciliidae)
 
Yukarı Dön
BeZGiN
Yönetici
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 10 Kasım 2011
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı BeZGiN Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2013 15:42 IP
İzninizle konuyu Makaleler ve Tercümeler Forumuna taşıyorum.

Saygılar.

Teşekkür Edenler: umutgunay,
+1 Diyenler: umutgunay, mesutgebze, Umut Başar,
Hakan CİCİ

Forum Kuralları
 
Yukarı Dön
zkncl
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 01 Nisan 2007
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı zkncl Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2013 17:01 IP
 Umut,akvaryumculardan temin edilen büyük ihtişamlı  lepisteslerin erkek yavruları, kaliteli bakım ile ne yazık ki babaları gibi büyük ve gösterişli olmuyor.Bu konu ile ilgili gözlem ya da yorumunu paylaşırsan sevinirim kardeşim.
 
 Ayrıca paylaşımının oldukça faydalı ve anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum.
 Saygılar, 
   

Teşekkür Edenler: umutgunay,
Zeki Çınarlı
 
Yukarı Dön
ömer atakav
Forum Üyesi
Simge
Facebook Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 27 Haziran 2006
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı ömer atakav Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2013 18:07 IP


Orjinalini yazan: zkncl
 Umut,akvaryumculardan temin edilen büyük ihtişamlı  lepisteslerin erkek yavruları, kaliteli bakım ile ne yazık ki babaları gibi büyük ve gösterişli olmuyor.Bu konu ile ilgili gözlem ya da yorumunu paylaşırsan sevinirim kardeşim.
 
 Ayrıca paylaşımının oldukça faydalı ve anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum.
 Saygılar, 
   Yukarıdaki erkeğim yurt dışından gelen babasıda aynıydı zıpkın gibi maşallah bakımla alakalı dediğiniz olay.


Düzenleyen ömer atakav - 07 Nisan 2013 18:16

Teşekkür Edenler: umutgunay, zkncl,
Tebrik Edenler: umutgunay, zkncl,
+1 Diyenler: Umut Başar,
ÖMER ATAKAV
ALBİNO FULL RED&SWALLOW LEPİSTES
TROPHEUS MASWA
L144 BLUE EYE LONGFİN
SÜPER RED LONGFİN


 
Yukarı Dön
umutgunay
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Ocak 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umutgunay Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2013 18:20 IP
Zeki Bey, ithallerden aldığım yavrular aynen ithâl Lepistesler gibi bire bir aynıydı. Uzun zamandır ithal Lepistes almıyorum. Şu an akvaryumumdaki tüm balıklar yerli üretim ve half black pastel dışındaki hepsi nesillerdir kendi akvaryumumda olan torun torba balıklardır :) Tabi genetik önemli mutlaka. Yani bir balığın genetiğinde kocaman yüzgeçler yoksa ne yaparsanız yapın o balık uzun yizgeçli olmaz. Ama Uzun yüzgeçli ve iri bir genetik yapısı olan balıklar, kalitesiz balıklarla çaprazlanmadığı sürece hep aynı kalitede yavru verecektir. Az önce filtre temizliği falan yaptım, biraz toz kaldırdım, sisli oldu akvaryum ama bir kaç tane Lepistes fotoğrafı çektim. Özellikle dişi balıklarım oldukça iri balıklardır ve bunlarda erken gebeliği önleyici herhangi bir şey yapmadım. Sadece temiz ortamda kaliteli besleme yaparak bu boya geldiler. Paylaşayım:


Dediğim gibi bunlar yerli Lepistesler. Büyük kuyruklular değil, bildiğiniz karma ucuz Lepisteslerden gelme balıklar. Ama ithallerden aldığım yavrular da hep çok kaliteli oluyordu. Hatta şu an aklıma yattı, ilk gördüğümde sağlam bir iki dişi alıp ithallerinyavrularını büyüteyim, salınsınlar biraz :)
Saygılar...


Teşekkür Edenler: zkncl,
Tebrik Edenler: Umut Başar, Sibleli, bahadiraydinli,
+1 Diyenler: Umut Başar,
Umut Günay ÖZTOPRAK - En güzeli oldukları için; Canlı Doğuranlar... (Poeciliidae)
 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  12>