Kolay Ve Hızlı Lepistes Üretimi


nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 02:03
    Son 5 yıldır lepistes üretimi yapmaktayım.Elimden binlerce lepistes geçti ve birçok olaya şahit oldum her şeyi deneyerek öğrendim.İlk aldığım lepistesimin torunları hala akvaryumumda,3 yıldır lepistes almıyorum aynı ırk devam edip gidiyor.Artık saf bir ırk olma aşamasındalarTebessüm.Forumu okudukça yapılan birçok hata gördüm ve tecrübelerimi yaymaya karar verdim.Konuyla ilgili bilgiye sahip olunmadan yazılan yazılar yeni hobicilerin yanlış yapmalarına neden oluyorHöyt.Bunları giderirsem ne mutlu banaTebessüm.Sadece 1 tane dişi lepistes ile başlayarak kısa sürede yüzlerce saf anaç lepistesiniz olması mümkün.Hiçbir canlı bitkiye,taban malzemesine ihtiyacınız yok.Fakat yavrularınızı nasıl büyüteceğinize sıra gelince artemia olmazsa olmazdır.Ben uğraşamam veya benim maddi durumum yeterli değil diyen arkadaşlarımın yavrularını büyütmesi çok zor olucaktır.Lepistes üretimi hakkındaki rehberimi bölüm bölüm yazacağım.
                                             BÖLÜM-1  AKVARYUM KURULUMU
      Gerekenler;
1-En az 30lt akvaryum.
2-Pipo filtre
3-2 hava çıkışlı hava motoru
4-Bikaç tane yapay bitki
5- Isıtıcı
6-Kaliteli marka bir pul yem
7-Artemia ve artemia çıkarmak için gerekli mazlemeler
8-Dıy yavruluk için gerekli malzemeler
 
 
     Akvaryumunuza normal musluk suyunu doldurun.Yapay bitkileri koyun.Isıtıcıyı 26 dereceye ayarlayıp ölçülerine göre metilen mavisi damlatınız.2 gün suyu bu halde bekletin.2 gün sonunda hava motorunu pipo filtreye bağlayarak çalıştırmaya başlayınız.Akvaryumunuz bu halde 1 gün daha durduktan sonra artık dişi lepistesinizi alabilirsiniz.Anaç balıklar için pul yem de almalısınız.Lepistesinizi alırken hamile almanız şart.Balığınızı ortalama boylarda,sağlıklı,güzel renkli erkeklerin yanında almalısınız(yavruları da güzel olsun diyeGöz%20Kirpma)
      Balığınızı  eve getirdiğinizde akvaryum suyunuza alıştırıp akvaryumunuza koyun.Günde 2 kez azar azar yemleme yapmanız yeterli.Bu arada hava motoru ve ısıtıcı 24 saat açık olmalı.Odadaki ışıklandırma yeterli değilse floresan da gereklidir.Balığınızı hamile olduğunu bilerek aldıysanız en geç 1 hafta içinde doğuracaktır.
nehirabur2010-07-20 17:06:48

Beğenenler: [T]95957,D4RkZon3[/T][T]47488,Muşlu Tolga[/T][T]91956,takva_36[/T][T]96660,kingofkings[/T][T]106464,todes_07[/T][T]113751,Onur422[/T][T]120219,burakmertsnr[/T][T]114089,sanalmahqum[/T][T]90798,lastevil[/T][T]175508,ResulEmre[/T]
+1: [T]180121,Frantte[/T]

Nehir Abur

Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı

Kayıt: 16/12/2009
İl: Usak
Mesaj: 839
Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 02:31
Bilgiler güzel ama bunu zaten çoğu lepistes üreticisi denemiştir ve herkesin isteği balıklarından yavru almaktır ancak bu isteğimizi gerçekleştirmek istiyorsak balıklarımıza gereğinden fazla ilgi göstermeyerek ve günde 1-2 kez kontrol ederek bir sürü yavru alabiliriz. Hamile diye şüphelendiğim lepistesimi 1 hafta önce yavru tankıma almıştım ve dün sabah saat 8de annemin balığın doğuyor demesiyle uyandım ama balık bütün yavrualrı doğurasıya kadar hiç izlemedim bile..
Yani demem o ki yavru istiyorsanız biraz sabır ve zamana ihtiyacınız var. Gerisi gelir zaten merak etmeyin :)

Caner ALÇILIOĞLU
Bi Mbuna sevdasıdır sürüyor :)
100*40*50h

chevalierÇevrim Dışı

Kayıt: 07/06/2010
İl: Içel
Mesaj: 1105
chevalierÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 02:58
[QUOTE=caneralcilioglu]Bilgiler güzel ama bunu zaten çoğu lepistes üreticisi denemiştir ve herkesin isteği balıklarından yavru almaktır ancak bu isteğimizi gerçekleştirmek istiyorsak balıklarımıza gereğinden fazla ilgi göstermeyerek ve günde 1-2 kez kontrol ederek bir sürü yavru alabiliriz. Hamile diye şüphelendiğim lepistesimi 1 hafta önce yavru tankıma almıştım ve dün sabah saat 8de annemin balığın doğuyor demesiyle uyandım ama balık bütün yavrualrı doğurasıya kadar hiç izlemedim bile..
Yani demem o ki yavru istiyorsanız biraz sabır ve zamana ihtiyacınız var. Gerisi gelir zaten merak etmeyin :)

[/QUOTE]


Yeni başlayanları yanlış yola sevkedecek bir yazı. Hiç katılmıyorum.

Aldığınız yavruların fotoğraflarını eklerseniz nasıl lepistes yetiştirilir bizi de bilgilendirmiş olursunuz caner bey.


Nehir (hanım mı bey mi demeliyim bilemedim mazur görün),

Yazınızı takip ediyor olacağım. 1 e 2 d lepistesim var.Dişilerin karınlarında siyahlaşma başladı. Umarım ben de yavru alırım.
nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 03:16
                                                BÖLÜM-2 YAVRULARIN BÜYÜTÜLMESİ
 
      Akvaryumunuzda taban malzemesi önermiyorum;çünkü yavrularınıza vereceğiniz yemler parçaların arasına giderek suyu kirletecektir.Dip çekimini zorlaştıracaktır.Taban malzemesi olmayınca canlı bitki bulundurmak da anlamsız ve lepistes için çok önemli bir şey değildir.Bu nedenle yapay bitki öneriyorum.yavrulara saklanacak ortam ve akvaryuma doğal bir görüntü sağlaması açısından.
      Ve işte yavrularınız doğdu.Çok heyecanlısınız ama paniklemenize gerek yok.Doğumdan yorulan anne yeni doğan yavrularını yemek için çok fazla uğraşmayacaktır.Bu durum da yavrulara yapay bitkilerin arasına saklanmaları için zaman tanır.1 tane bile yavru kaybedeceğinizi zannetmiyorum.
      Bu aşamada bir tane yavruluğa ihtiyacınız var.Bu yavruluk yavruları büyütmenizde olmazsa olmazdır.Yavruluğu önceden hazırlamış olmanız lazım ve bu yavruluğu akvaryumcudan almamalısınız kendiniz 5 lt'lik pet şişeden yapacaksınız.Nasıl yapmanız gerektiğini ben size anlatacağım.
 
                                                     DIY YAVRULUK YAPIMI
Gerekenler;
 
1-5 lt'lik pet şişe
2-İnce bir dikiş iğnesi
3-Pense veya kargaburun olabilir(iğneyi tutmak için)
 
     5 litrelik su şişesi alıp kapak kısmını bıçakla kesin.Ocağın başına geçin.İğneyi pense ile tutup ocakta ısıtarak pet şişe üzerinde yüz civarı delik açın.Yavruluğunuzu pipo filtrenin yakınına koyun.
 
      Yavrularınızı fileli süzgeç ile yakalayarak yavruluğa koyma vakti geldi.Anne balık akvaryumun içinde yavrular yavrulukta kalmalı.Bu yavruluğu günde iki kez yukarı doğru çekip içindeki suyu dışarı boşaltmalı sonra tekrar aşağı doğru bastırarak suyun dolmasını sağlamalısınız.Bu işlemi balıklarınıza yem vermeden önceleri yapabilirsiniz.Böylelikle yavruluktan içeri temiz ve oksijenli su dolacak.
      Yavrular 2 gün pek bir şey yemez, çok az yerler.Bu nedenle aldığınız pul yemden çok çok az bir miktarda ufalayarak vermeniz yeterlidir.Ancak 2 günden sonra artemia yemeleri gerekir.Artemiayı normal bir şekilde çıkarmak çok zor olacağından size bir link vereceğim burdan dekapsülasyon işlemini öğreneceksiniz.Bu yol çok daha basittir ve güvenilirdir.Ben bu yöntemi çok uzun zamandır kullanıyorum yavrularım bu yöntem sayesinde hızla büyüyor.Yazılanları aynen uygularsanız hiçbir sorun çıkmaz ve linki tamamen okumanızı öneririm.
       Bu yöntem ile yavrularınız bolca artemia yiyecekler.Günde en az 2 öğün yavruları besleyin(benim tercihim 3 öğün).Böylelikle balıklarınızı haftada 14 öğün beslemiş olursunuz.Bu 14 öğünün en az yarısı artemia olmalıdır.Bu yöntemle hazırladığınız artemiaları 2 gün boyunca buzdolabında bir bardak suyun içinde saklayabilirsiniz.Artemia vermediğiniz öğünlerde pul yemi ufalayarak atmalısınız(yavru yemi alırsanız daha iyi olur fakat önemli değil, ben kullanmıyorum).Böylelikle yavrularınızı en az bir ay beslemelisiniz(ben 2 ay boyunca yavruları pul yem ve artemiayla besliyorum,ondan sonra artemia yiyemeyecek boya geliyorlarTebessüm).İlk 3 hafta su değişimine gerek yok ondan sonra haftada 2 kez 5'te 1 oranında dip çekimi yapın.Suyu dinlenmiş suyla değiştirin.Değiştirdiğiniz suya hiçbir katkı maddesi katmanıza gerek yok.Yavrularınız doğduktan 2 hafta sonra anneleriyle yer değiştirme vakitleri gelmiş demektir.Yavruları akvaryuma anneyi yavrulağa koyun ve beslenme programına devam edin.Yavrular annenin ağzına sığmayacak boya gelince anneyi de akvaryuma alabilirsiniz,artık yavruluğa ihtiyacınız kalmayacağından akvaryumdan çıkarabilirsiniz.
       3 ay sonra çok güzel, renkli ortalama boylarda lepistesleriniz olacak.Artık seri üretime geçebilirsiniz.Bu konuyu daha ilerleyen zamanlarda yazacağım.                  
 

Nehir Abur

Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı

Kayıt: 16/12/2009
İl: Usak
Mesaj: 839
Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 03:16
[QUOTE=chevalier][QUOTE=caneralcilioglu]Bilgiler güzel ama bunu zaten çoğu lepistes üreticisi denemiştir ve herkesin isteği balıklarından yavru almaktır ancak bu isteğimizi gerçekleştirmek istiyorsak balıklarımıza gereğinden fazla ilgi göstermeyerek ve günde 1-2 kez kontrol ederek bir sürü yavru alabiliriz. Hamile diye şüphelendiğim lepistesimi 1 hafta önce yavru tankıma almıştım ve dün sabah saat 8de annemin balığın doğuyor demesiyle uyandım ama balık bütün yavrualrı doğurasıya kadar hiç izlemedim bile..
Yani demem o ki yavru istiyorsanız biraz sabır ve zamana ihtiyacınız var. Gerisi gelir zaten merak etmeyin :)

[/QUOTE]


Yeni başlayanları yanlış yola sevkedecek bir yazı. Hiç katılmıyorum.

Aldığınız yavruların fotoğraflarını eklerseniz nasıl lepistes yetiştirilir bizi de bilgilendirmiş olursunuz caner bey.


Nehir (hanım mı bey mi demeliyim bilemedim mazur görün),

Yazınızı takip ediyor olacağım. 1 e 2 d lepistesim var.Dişilerin karınlarında siyahlaşma başladı. Umarım ben de yavru alırım.

[/QUOTE]
Öncelikle iyi akşamlar Mustafa Abi..
Ben yaklaşık 2-3 yıldır bu hobiyle iç içeyim ve akvaryum.com sayesinde bir çok şey öğrendim. Her ne balıklarımıza ilgi göstermemiz gereksede balıklarımıza karşı aşırı bir ilgi gösterdiğimizde zamanımızın çoğunu onlara ayırdığımızda balıklarımızı kaybediyoruz. Ben akvaryum başından kalkmayan günün çoğu vaktini akvaryumla geçiren birisiydim ve günde 1-2 balığım ölüyordu onlar öldükçe ben gidip yenisini alıyordum.
Ama şu sınavlarım nedeniyle yaklaşık 2 ay boyunca akvaryumlarımla hiç ilgilenemedim, bazı zaman oldu yemlemeyi unuttum telefonla annemlere yem attırdım, zamanı geldi filtreyi çalıştırmayı unuttum vs.vs.. Ama şunu farkettim ki 3 aydır  sadece ve sadece 3 gün önce 1 tane platym öldü.
Ama daha öncesinde her gün bir balığımı yavruluğa alıp "doğurcak mı acaba?" sonra "yok bu balık doğurmayacak galiba?" diye balıklarımı strese sokarak kaybettim.. Ve artık şuandan itibaren balıklara fazla ilgi gösterildiğinde kaybedildiği düşüncesindeyim ve bu düşüncemi sonuna kadar destekliyorum..
İyi akşamlar.

Caner ALÇILIOĞLU
Bi Mbuna sevdasıdır sürüyor :)
100*40*50h

nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 03:18
[QUOTE=chevalier][QUOTE=caneralcilioglu]Bilgiler güzel ama bunu zaten çoğu lepistes üreticisi denemiştir ve herkesin isteği balıklarından yavru almaktır ancak bu isteğimizi gerçekleştirmek istiyorsak balıklarımıza gereğinden fazla ilgi göstermeyerek ve günde 1-2 kez kontrol ederek bir sürü yavru alabiliriz. Hamile diye şüphelendiğim lepistesimi 1 hafta önce yavru tankıma almıştım ve dün sabah saat 8de annemin balığın doğuyor demesiyle uyandım ama balık bütün yavrualrı doğurasıya kadar hiç izlemedim bile..
Yani demem o ki yavru istiyorsanız biraz sabır ve zamana ihtiyacınız var. Gerisi gelir zaten merak etmeyin :)

[/QUOTE]


Yeni başlayanları yanlış yola sevkedecek bir yazı. Hiç katılmıyorum.

Aldığınız yavruların fotoğraflarını eklerseniz nasıl lepistes yetiştirilir bizi de bilgilendirmiş olursunuz caner bey.


Nehir (hanım mı bey mi demeliyim bilemedim mazur görün),

Yazınızı takip ediyor olacağım. 1 e 2 d lepistesim var.Dişilerin karınlarında siyahlaşma başladı. Umarım ben de yavru alırım.

[/QUOTE]
 
 
Bey demelisiniz Tebessüm
nehirabur2010-07-15 03:19:41

Nehir Abur

Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı

Kayıt: 16/12/2009
İl: Usak
Mesaj: 839
Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 03:20
Nehir Abla engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.. Sağlıklı balıklar dilerim.

Caner ALÇILIOĞLU
Bi Mbuna sevdasıdır sürüyor :)
100*40*50h

nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 03:26
Caner Bey ben de balıkların başında aşırı zaman geçirmem.Tavsiye de etmem.Lepistes üretmek kolaydır fakat yavruyu büyütmek zordur.Balığı alıp eve getirip 30 tane yavrusu olunca balık üretimi yapıyorum diyenlerden değilim.O balığın yavrusunun yavrusunu alınca balık ürettim derim ancak.Zaten yazdıklarımı yapmak için çok fazla zamana da gerek yoktur ama lepistes üretebilmek için şarttır.

Nehir Abur

sergunÇevrim Dışı

Kayıt: 04/10/2008
İl: Istanbul
Mesaj: 176
sergunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 09:31
Üretim yaptınız söylüyorsunuz ama şunu merak ediyorum balıkların cinsiyetleri belli oldugunda dişileri ve erkekleri ayırıyor musunuz ne zaman dişi genç olur ve çifleştiginde daha fazla kamburlaşmaz


canlı doguran dostu :D

nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 12:51
[QUOTE=sergun]Üretim yaptınız söylüyorsunuz ama şunu merak ediyorum balıkların cinsiyetleri belli oldugunda dişileri ve erkekleri ayırıyor musunuz ne zaman dişi genç olur ve çifleştiginde daha fazla kamburlaşmaz[/QUOTE]
 
Lepisteslerin cinsiyetleri belli olduğunda dişi ve erkek olarak ayırmanın büyük yararı olacaktır.Erken çiftleşen dişilerin kamburlaşacağı söyleniyor fakat bende böyle bir durum olmadı.Erken çiftleşen dişilerim küçük kaldı ama kamburlaşma olmadı(sağlıklı beslenmeden olsa gerek Tebessüm).Yine de ben dişilerimi 2 aydan sonra başka bir tanka alıyorım.Böylelikle büyük ve doğurgan dişilerim oluyor.
     Dişi ve erkekleri ayırmanız için 2. bir akvaryum alabilirsiniz veya dişileri önceden hazırladığınız yavruluğa koyabilirsiniz(ben yeni bir akvaryumun çok daha iyi olacağını düşünüyorum)
   
    Lepistesler hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu buraya yazabilirsiniz.
 


      Yemleme konusuna da değinmek isterim.Bu bölümü yavru yemleme ve genç balıkları yemleme olarak ikiye ayırıyorum.Anaç balıklarınız zaten birçok çeşit yemi rahatlıkla kabul ederler.Tek çeşit marka bir pul yemle besleyebilirsiniz hiç de sorun yaşamazsınız.

      Yavruları yemleme konusunu daha önce yazmıştım.İlk 1 aydaki öğünlerin en az yarısının artemia olması şart.Diğer yarısını ise marka bir yavru yemi veya pul yemle doldurabilirsiniz.Açık satılan yemleri tavsiye etmem.Açıkta çok uzun süre kaldıkları için besin değerlerinin çoğunu kaybetmiş olurlar ve hiçbir işe yaramazlar.Ben ilk 2 ay bu yöntemle günde 2 ya da 3 öğün olmak üzere yemliyorum.2 aydan sonra balıklarım artemia ile doymaz hale geldikten sonra artemia vermeyi kesiyorum.Yavrular artık genç balıklar sınıfına girmiş oluyor.
       Genç balıkları yemleme işlemini tek çeşit yemle yapmak doğru değildir.Çünkü onlar hala gelişim evresindedirler.Temel yem olarak marka bir pul yem ve ek besiler olarak proteinli yemler kullanmalısınız.Ben temel yem olarak sera vipan,ek besin olarak sadece sera spirulina tabs kullanıyorum.Balıklarımın güzel renklerinin olmasında spirulinanın büyük katkısı oluyor.
Günde 2 öğün besleme genç balıklar için yeterli olacaktır.Haftada 14 öğün beslemiş olacaksınız.Bu 14 öğünün 4'ünü spirulina tabs oluşturmalıdır.geri kalan 10'u pul yem idealdir.
       Genç balıklarınıza haftada 2-3 defa kurutulup küp haline getirilmiş tubifex verebilirsiniz(açık veya çin malı olmaması şartı ile).Canlı tubifeksi kesinlikle önermiyorum fakat kurutulmuşunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.Ayrıca su piresi de besleyici bir yemdir.Ama biraz uğraş gerektirir.Nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen varsa sorabilir anlatırım.Tubifex ve su piresi ekstradır olmasa da olur ama olursa daha iyi olurBig%20smile.Ben bunlara gerek duymuyorum.Spirulina'nın yeteri kadar besleyici olduğuna inanıyorum.
 
     Ayrıca soruları olanlar yazabilirler, yardımcı olmaya çalışacağımTebessüm

Beğenenler: [T]89701,yakupb[/T]
Teşekkür Edenler: [T]89701,yakupb[/T]
+1: [T]89701,yakupb[/T]

Nehir Abur

cLL_27Çevrim Dışı

Kayıt: 01/07/2010
İl: Gaziantep
Mesaj: 20
cLL_27Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2010 16:31

Bu kadar basit diyorsunuz üretim..?


celal sönmez

nehiraburÇevrim Dışı

Kayıt: 11/02/2009
İl: Antalya
Mesaj: 40
nehiraburÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2010 21:08

    Yazılanları uygularsanız üretim yapacağınıza eminimBig%20smile


Nehir Abur

cLL_27Çevrim Dışı

Kayıt: 01/07/2010
İl: Gaziantep
Mesaj: 20
cLL_27Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2010 16:12
Komik Yaw Tebessüm

celal sönmez

f.torresÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 21/02/2010
İl: Izmir
Mesaj: 3000
f.torresÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2010 02:20
"" su pireside besleyici bir yemdir""

Derken hangi açıdan besleyici bir yemdir su piresi ?

0 RH -