Akvaryum Dünyası Dergisi

 • Mart 2004 - Mayıs 2009 arasında toplam 32 sayı olarak çıkan dergi iki ayda bir yayımlanmaktaydı. 2009 senesinde yayın hayatı son buldu.

  Uzun süreler boyunca Dergiyi çıkartan Tamer Ballıcalı derginin amacını şu şekilde anlatmıştı:
  Bir çoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde akvaryumla aktif olarak ilgilenmişizdir veya bir dostun akvaryumuna yem vererek, camına dokunarak bu huzur veren gizemli dünyaya hayranlık ile bakmışızdır. Ailemizde, çevremizde bulunan akvaryumseverler sayesinde bu dünyaya göz aşinalığı hemen hemen çoğumuzda vardır. Bu hobide, ilk yavrunun doğumunun verdiği mutluluk ve gururu, ilk balığımızı kaybettiğimizde yaşanan düş kırıklığını hepimiz acı-tatlı anılar olarak hatırlarız.

  Hobicilerin, uzun yıllar saklayabilecekleri ve güncel Türkçe bilgi kaynağı ihtiyacı içinde oldukları defalarca gündeme gelen önemli konulardandır. İnternet üzerinde bölük ve dağılmış şekilde bulunan akvaryum konularını, yetersiz olan yazılı kaynakları ve yapacağımız araştırmaları da ekleyerek bizleri böyle bir yazılı kaynağı hazırlanmamıza iten en önemli etken oldu. Böylelikle akvaryumseverlere yönelik güncel bilgiler içeren bir dergi ile yayın dünyasına atıldık.

  Amacımız hobiciler ile akvaryum dünyası arasında bilginin ve iletişimin arttırılmasıdır. Bu amacımıza ulaşabilmek için de piyasada ürün çeşitliğinin artmasına katkıda bulunmak ve bunların uygun şekillerde kullanılmasını sağlamak, tatlı/tuzlu su canlılarının ihtiyaçlarının neler olduğunun bilinmesi ve bunların sağlanmasını anlatmaya, sorulara yardımcı olmaya, akvaryumda yaptığımız işlerin neden bu şekillerde yapıldığının açıklamasını, hobicilerin yapacakları doğru uygulamaları onlara aktarmaktır.

  Amatör ruh ile kurduğumuz ekibimizin, internet yolu ile ulaşamadığımız hobicilere ulaşmak, bilgilerimizi ve tecrübelerimizi tüm akvaryumseverler ile paylaşmak ana hedefimiz.

  Sizlerin desteğini alarak tüm akvaryumseverlere yardımcı olmaya çalışacağız.

  Bilgi paylaştıkça büyür,
  Sağlıklı Akvaryumlar

Üye Yorumları