Sazansıgiller \ Carassius auratus (Japon Balığı)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Carassius auratus

Coğrafik Kökeni: Asya

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Üreme dönemlerinde erkeklerin solungaçlarında kabacık benzeri yapılar oluşur.

Yüzme Seviyesi: Genelde taban ve orta

Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar. Yumurtalar su koşullarına bağlı olarak 4-6 gün içinde değişen açılma süresine sahiptir.

Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18°C - 24°C , vahşiye yakın türlerde (4-30 °C)

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: Oranda, ryukin, ranchu gibi balıklar için 40 litre; comet shubunkin gibi tek kuyruklu ve daha iri boylara ulaşanlar için 70 litre.

Su Sertliği: 5 - 19 °dH

pH: 6.0 - 8.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: İyi bakıldıkları takdirde 25 yıl gibi ortalama bir ömürleri vardır.Japon balıkları ve koilerin midesi olmadığı için doyma hissi de yoktur.Bu nedenle ne kadar yem atarsanız atın,yeme girişimde bulunacaktr.Buna paralel olarak da en çok görülen sorunlardan biri kabızlıktır.Bunu önlemek için ya haftada bir gün yeşil sebzeler(bezelye,ıspanak vb.) haşlanarak verilmeli ya da imkanınız yoksa bir gün aç bırakılmalıdır.Japonlar kendilerine zarar vermeyecek yakın boylardaki cüce vatoz ve çöpçü vb. balıklarla beslenebilir.Yalnız japonun yanına alacağınız balıklar onun yutacağı boyda olmamalıdır.Özellikle japonlar küçük çöpçüleri yutmaya yeltenirler.Ve bunun sonucunda çöpçü japonun ağzındayken sırt yüzgecini dikerek onun ağzını parçalar ve kendisini yutmasına izin vermez.Bu iki taraf için de sakıncalı olacağından dikkat edilmesi gereken bir husustur.Taban malzemesi olarak midye kırığı veya quartz gibi ufak taneli malzemeler seçilmelidir.Ayrıca japon akvaryumlarında pek bitki seçimi şansınız yoktur .Anubias,saz,crypto vb.bitkiler koyabilirsiniz.

İlgili Makale: Japon Balığı'nın Üretilmesi
Akvirist
Forum Üyesi
11/02/2014 19:47:31
Güzel ve dayanıklı bir balık ama fazla türle beslenememesi kötü
Kemal Enes Akyüz

04/09/2013 11:41:08
çok güzel bir tür bence bende var 180 litrelik bir akvaryumda besliyorum çok güzeller ve hepside kendi yavrum
burak soydemir
Dess
Forum Üyesi
16/07/2013 15:55:09
Hobiye yeni başlayanların tercih etmesinin yanında veteran hobiclerin de vazgeçemediği balıklardır.
Nail Yörükoğlu
MIYMIY
Forum Üyesi
16/07/2013 12:45:42
Bu balık çok güzel ve ilk başlayanlar için çok uygundur. Özellikle de en muhteşem türü bence TÜL KUYRUK. Çok yüzerler. Sakin değiller. Fakat uzun ömürlüler. Ama çok özen gerek...
İbrahim G.
Tayfun-A.
Forum Özel Üyesi
29/11/2011 10:55:54
Akvaryuma yeni başlayanların genelde ilk tercih ettikleri balık türüdür. Çok çok dayanıklı bir balık türüdür. Ama akvaryuma tek tür olarak bakılmasını tavsiye ediyorum, ara ara siz fark etmeden diğer tür balıkları köşeye sıkıştırıp öldürebilir, özellikle bu tavrını gece çöpçü balıklarına çok yapar, bu yüzden akvaryumda Japon balığı beslemek istiyorsanız tek tür olarak besleyin.
Tayfun Asrican
1 2 3 4 5 6
Yorum eklemek için tıklayınız.