Sazansıgiller \ Cyprinus carpio carpio (Koi)

Arama Balık BulucuResim 1
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Cyprinus carpio carpio

Coğrafik Kökeni: Doğu Asya

Beslenme Biçimi: Otçul. Bitksiel beslenmelidir, buğday tohumu ihmal edilmemelidir.

Davranış Biçimi: Kendi boyundaki balıklara barışçıl, küçük balıklarla bakılmamalı.

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl.

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler dolgun olurken erkekler yapı itibariyle onlardan biraz daha zayıftır.

Yüzme Seviyesi: Taban ve orta

Üreme: Havalar ısınınca bitkilerin üzerine yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.

Sıcaklık: 3°C - 32°C , ideali 16°C - 23°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 100 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre (Havuzlarda beslenilmesi daha uygundur)

Su Sertliği: 10 - 15 °dH

pH: 7.0 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Havuz balıklarıdır. Akvaryumda beslenilecekse 500 litreden büyük akvaryumlarda bakılmalıdır. Kışın havuz sıcaklığı 10 derecenin altına düşünce balık kış uykusuna geçer, eğer geçtikleri gözlemlenirse yem verilmemelidir. 30 sene kadar yaşarlar. Daha büyük yerlere alındıkça ve daha iyi beslendikçe mevcut boylarının sürekli arttığı gözlenmiştir.
caff
Forum Üyesi
09/04/2014 22:15:13
Ben bu balık türüne daha yeni ilgi duymaya başladım ve kesinlikle müthiş canlılar olduklarının farkına vardım. Herkese öneririm koileri. Beslemesi, büyüyüşlerini hafta hafta takip etmesi harika bir duygu..
Cafer Akçor
Mastaba
Forum Özel Üyesi
17/05/2011 20:13:17
Koi balıkları geniş havuzlara alındığında boy artışı gözlemlenebiliyor demiş.Yani kesin 20 cm'de duracak diye birşey yok
Enes Önemli
Eski Üye
Ziyaretçi
24/09/2007
Koi'lerin boyu 1 metreden fazla uzayabilir! Boyları nedeniyle Koi diğer havuz balıklarına oranla daha fazla alana gerek duyar. En basit kurallardan biri: Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir Koi için 1 m3 su gereklidir. Birkaç modelin dışında pek çok prefabrik havuz uygun değildir. Genellikle daha geniş havuzlar daha uygundur. Geniş olan bir havuzların su bakımı küçük olan havuzlara nazaran daha azdır. Koi havuzlarında genellikle dik kenarlar bulunur. Sığ bataklık bölgelerinde, balıklara bitkilere takılabilirler ve genellikle kendi kendilerine kurtulamazlar. İdeal olanı, Koi havuzlarında yaklaşık 25cm yüksekliğinde dikey kenarlar olmasıdır. Böylece, süs balıklarının rakun veya kedi gibi kara hayvanları tarafından zarar görmesi engellenmiş olur. Bazen bu kara hayvanları balıkların havuzdan sıçramasına neden olabilir. Ortalama bir Koi havuzu 0.5 - 1 metre derinliğinde olmalıdır. Balıkların kış uykusu için suyun derin bölümlerinin en az 1.5m ya da daha iyisi 2m olması gerekir. Pek çok Koi sever şimdilerde havuzları için özel ısıtıcılar kullanmaktadır. Su sıcaklığı yıl boyunca 20 °C’de korunmaktadır. Bu durumlarda balıklar yıl boyunca aktiftir ve beslenmeleri gerekir. Bu durumda balıkların kış uykusuna yatmaları tabii ki mümkün değildir. Süs balıklarına bir zarar gelmez, Koi kış uykusuna yatmaya zorlanmaz. Başka bir alternatif de, sera gibi, kışın havuzun üzerini kapatan hava geçirgen bir çatı kurmaktır. Bu durumda su sıcaklığındaki artış balıkları kışın aktif durumda tutmaya yetmeyecektir.
Mehmet BERRAK
Eski Üye
Ziyaretçi
04/03/2007
Arkadaşlar, aslında herkes konuya ilişkin yorumlarını yapmış ancak, Koi balığı diye bilinen ve farklı japon yada sazansı birkaç türden birisi olan balıklar malesef piyasaya yayılmış vaziyette. Munzur çayı diye bir çay var Tuncelide ve ben bizzat kendim duyumlar üzerine gittim ve inanamadım aklınıuza gelebilecek her renk koi var orada ve irili ufaklı 50-60-cm sinide gördüm daha yeni yavruyuda ve oradaki ihtiyar amcayla konuştum(65-70 yaşlarında) ben kendimi bildim bileli bunlar burada var dedi birkaçtane yakaladık serpme ağ ile baktım o rengarenk balıklar yıllar yılı bizlere koi diye satılan sazansı bir balık türü ama madem ülkemizde böyle güzel bir tür var neden geliştirip beslemeyelim. Yani o 50-60 cm büyüttüm dediğiniz balık aslında koi değil tamamen yerli olan bu balıktır
Bülent TEKİN
Eski Üye
Ziyaretçi
09/10/2006
Arkadaşlar ben tam bir koi hastasıyım ve verdiğiniz bazı bilgiler hatalı. 3 tonluk bir havuzun ve 12 adet ithal çok güzel koilerin sahibiyim. İlkbaharda yumurta döktükleri doğrudur; fakat 20 veya 45 cm demişsiniz. Ben 80 cm bir platinium büyüttüm. Çok insancıldırlar ve sahibini sesinden bile tanırlar, onlarla suda oynayabilirsiniz, sevebilirsiniz. Eğer koilerle illa bitki de olsun istiyorsanız nilüfer koyabilirsiniz. Suyunuz eksilere düşse de, buz da tutsa filitreyi kapatmanız yeterlidir yaşamaları için. Yalnız yağlı besinlerle beslememeniz iyi olur bu sularda. Çünkü koinizdeki yağlar donar ve ölümüne sebep olur.
Nihat Benol
1 2
Yorum eklemek için tıklayınız.