ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5168
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
19 dakika önce
Toplam Mesaj:
2918 [0.75 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
164 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu 200 lt Carrasius auratus "Goldfish" 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta

SON 10 MESAJI

Akvaryum Ve Hangi Balık Kac Litrede Yasar
[QUOTE=CNRCNR1234]MERHABA BEN CINAR BUGUN JAPON BALIKLARI VE CHALLENGER LARDAN BAHSTECCEM
1. JAPON BALIGI JAPON BALIGI 5 YILDAN NADIREN UZUN YASAR 15 YIL YASAMASI İCİN 90 CMLİK BİR AKVARYUMLZM VE 120 LTLİK SU HACİMLİ OLCAK HER BALIK İCİN 40 LİTRE LAZIM VE FANUSTA BESLEMEYİN VE RENKLİ TAS AZ VEYA HİC KULLANMAYIN CUNKU BUNLAR ÖLUM TUZAĞIDIR DİKTÖRGEN AKVARYUM KULLANIN İC FİLTRE VEYA DIS FİLTRE KULLANIN 90 CMDE 120 LİTREDE PİPO FİLTRE KULANILMAZZ SON OLARAKDA JAPON BALIKLARI MELEKLE NADİREN YAŞAR LEPİSTES CUCE VATOZ TETRALAR GİBİ BALIKLARLADA YASABİLİR EE HANİ JAPON BALIKLARI TEMİZLERDİ BAKIN KENDİ KENDİNE TEMİZLEÖMEZ JAPON KUMLARI YER TÜKÜRÜR YANI COGU YOUTUBE KANALINA İNANMAYINIZ

SIRADA CHALLENGERLAR CHALLEGERLAR HAVUZDA 5000 LİTREDE BAKILIR VE KUCUKKEN 500 LTDE OLABLİR AMA SONRA 300 LT 5000 LT DE YASARLAR ETCİL BALIKLARDIR VE KEDİ BALİGİDIR YANI KOPEK BALIGI DEGİL ANCAK ULKEMIZDE KOPEK BALIGI DENİR VE SADACE MONSTER TURLERLE YASARLAR PENGASUSLA KARISTILINIR NEYSE HEPİNİZE BAYBAYY HOSCAKALIN[/QUOTE]

Çok sevimli bir üslupla başarılı bir özet çalışması olmuş, diğer konularda da benzer çalışmalarınızı bekleriz. Çoğunlukla doğru bilgiler olmakla birlikte eksik ve hatalı yanlarını @Turgut Kurtoğlu Bey yerinde ve zamanında düzeltmiş. Ona da kendi adıma teşekkür ederim.

Japon balıkları "serin su balığı" olduğundan hiçbir tropik balığın tank arkadaşı olarak uygun olmadığını düşünüyorum ben de.[:)]
Japon Akvaryumu İçin Bilgi Talebi
[QUOTE=ShowaSanshoku]
2. Isıtıcı hiçbir zaman şart değil hatta bence gereksiz. Sadece dışarıda havuzda baktığım yeni doğmuş yavrular oldu, büyüdüler, sahiplendirdim. Bir ryukin tuttum bir yılda 20 cm'yi geçti. Ekim - Kasım gibi ölçüm yapacağım. Yani evin içinde goldfish tankında ısıtıcı gereksiz masraf.
[/QUOTE] [:iyi:]
[QUOTE=Ahmetkngr]
Isıtıcı hasta olan bir balık için şart bence beyaz benek vs... Çok daha hızlı geçiyor
Tabiki yaşadığı yer ile de alakalı aslında kışın maraşta su sıcaklığı 10 derecelere düşmüştü
[/QUOTE][:?]

japon balıklarının doğada iyi hissettiği sıcaklıklar 16-24 derece olmakla birlikte 3-32 derece aralığında hayatta kalabiliyorlar. Ev ortamında gün içersinde 8-10 dereceyi geçen ani sıcaklık değişimleri yoksa bence de ısıtıcıya gerek yok. Örneğin gündüz odayı ısıtırsınız ve 26 derece yaparsınız, gece yarısından sonra 10 dereceye düşer, bu durumda ısıtıcı kullansanız iyi olur. Beyaz benek hastalığının bir nedeni de bu ani sıcaklık düşüşleridir. Aksi takdirde gereksiz yere kullanacağınız ısıtıcının elektrik faturanıza yansıması aylık 80-100 tl olabilir. Oda sıcaklığı aşırı değişkenlik göstermiyorsa akvaryumda uygun minimum sıcaklığa ayarlanmış (diyelim ki 18-20 derece) bir ısıtıcının bulunmasının da bir zararı olmaz.
Uv Filtrenin Sakıncaları
[QUOTE=giyotyn]
Teşekkürler. Konuyla alakalı olarak bilmediğimiz hiç bir şey bir şey söylememişsiniz.
[/QUOTE][QUOTE=giyotyn]
Şu an yaptığım tam olarak da bu zaten. Araştırmak. Deneyerek öğreneceksek bu forumun olayı ne?
Garip bir durum.
Sadece siz değil uv filtre kullanmış diğer deneyimli arkadaşlar bile deneyimlerini paylaşmıyor. Olumlu veya olumsuz geri bildirim yapmıyor.
[/QUOTE]

Üslubunuz itici olduğu için ayrıntıya girme gereksinimi duymuyorum. Daha önce başka başlıklarda konuyla ilgili düşüncelerimi paylaştım. Bu konuyu forumda değil yabancı kaynaklarda araştırmak daha doğru bir tercih olur. Bu forumun olayı herşeyi kucağınıza hazır halde bırakmak olmasa gerek. DIY bir projede denemeden verim alıp alamayacağınızı anlayamazsınız. O yüzden her koşulda deneyeceksiniz. Bu öyle sihirli bir alet değil sonuçta. Tamamıyla dışarıyla ilişkisi kesilmiş bir boru ve içinde UV ampulden ibaret basit bir düzenek. Burda önemli olan iki nokta 1)- verimlilik 2)-güvenlik. Başarılar!

Yine de kafanızı kurcalayan sorulara kısaca yorum yapmaktan kendimi alamayacağım. 1)- UV genellikle ana filtrenin girişine yerleştirilir ve böylelikle ölü bakteri ve yosunlar filtre tarafından süzülür. 2)- Su değişimlerine kayda değer bir etkisi olmaz. Çünkü kimyasalları değil mikroorganizmaları hedef alır. UV kullanmanız ana filtrenizin yerini utmaz. UV sadece yardımcıdır.[;)]
3 Balığım 10dk Arayla Öldü
[QUOTE=Mustafakckkkcc]Tamam arkadaşlar yani bu kadar sert cevaplar vermeyin lütfen bende bu hobiye 1 ay gibi kısa bir süre önce başladım pet shop bu akvaryuma balık sayının 20ye kadar yolu var dedi ben de aldım ama şuan pişman oldum (peki bu akavaryumda kaç tane balık beslenir ve hangi tür olursa sorun olmadan yaşarlar önerebilirmisiniz)
Ona göre yarın aldığım yere geri bırakacağım[/QUOTE]

Cevapların hepsine bakıldığında kimse size sert davranmamış, azarlamamış, terslememiş, dalga geçmemiş. Sadece gerçeği söylemişiz. Alacağınız ilk ders petshopların her söylediğine inanmamak ve kendiniz araştırmak olmalı. 12 litrede mevcut balıklarınızdan herhangi bir türü beslemeniz çok zor. Bu hacimde salyangoz ya da karides ya da belki 1 adet betta (ısıtıcı ve basit bir pipo filtre ile) beslenebilir. Diğer türler için daha büyük bir hacim lazım.
3 Balığım 10dk Arayla Öldü
[QUOTE=Mustafakckkkcc]Bana yardım edin eğer dördüncü balığımda ölürse kafayı yiyeceğim

Akvaryum:12 litre içinde 2cmlik 13 koi ,2 zebra danio ,1 vatoz vardı 3 koi 10dakika arayla öldü iç filtre var kum var ve vatoz küpü var akvaryumun içinde(bu arada 1 aydır hiç kayıp vermemiştim şimdi bir günde 3 kayıp verince moralim bozuldu sebebi nedir )[/QUOTE]

Bildiğimiz koi carp (sazan ) ise , o 2 cm balıklar en fazla 4-6 haftalıktır. Onları nereden temin ettiğiniz ayrı mesele, yavru koi'ler çok hassas ve kırılgandır. akvaryumda hayatta tutmak zordur. Hele 12 litrede 16 balığı hayatta tutmak imkansızdır. İmkansızı kısmen başarmışsınız. Koi balığı havuzda beslenir. Kalanları geçici bir süre için 100 litre üzeri filtreli bir akvaryumda yaşatabilirsiniz. Yada en iyisi hepsini aldığınız yere verin.
Uv Filtrenin Sakıncaları
[QUOTE=giyotyn]

Teşekkürler. Konuyla alakalı olarak bilmediğimiz hiç bir şey bir şey söylememişsiniz.
Özellikle uv filtre kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok makbule geçer.
Mesela merak ettiğim bir konu şu:
Acaba akvaryumda veya dış filtrenizde uv filtre kullanımından kaynaklanan kötü bir koku oluşuyor mu?
Sonuçta bu cihazlar istemediğimiz canlı organizmaları yakarak öldürüyor ve bu ölü organizmalar bir müddet akvaryumda kalıyor. Tek hücreli de olsalar sayıları görüntü kirliliği oluşturacak kadar fazla sonuçta.
Diğer merak ettiğim husus su değişimi.
Acaba uzun süreli kullanımlarda su değişim oranınız düşüyor mu? Yani 2-3 ay kullandınız diyelim, artık suyunuz çok daha geç mi kirleniyor yoksa tam tersimi yoksa değişmiyor mu?
[/QUOTE]

Ne söylememi beklerdiniz? Neyi bilip bilmediğinizi yazdıklarınızdan çıkaramam. Madem bilgilisiniz böyle genel sorular sormamanız beklenir.[:devil:]
Tecrübeye gelince, hem havuzda hem akvaryumda bu filtrelerden çokça kullandım.
Önce yeterince araştırın, sonra alın yada yapın bir filtre sorularınızın cevabını deneyerek öğrenirsiniz. UVFiltre yapacam diye kendinize zarar vermeyin temennimiz o.[:lol:]
Hastalık Teşhisinde Desteğe İhtiyacım Var
Tam kuyruk sokumunda ve biraz daha yukarda yer alan 2 keskin sınırlı elips şeklindeki leke bana pek doğal renk değişikliği gibi gelmedi. Yüzeysel cilt enfeksiyonu başlangıcı olabilir. Bu açıdan genel durumunun bozulup bozulmadığını gözlemelisiniz. Bu tür durumlar düzenli su değişimi ve yeterli filtre varlığında kendi kendine düzelebilir. balığın stresini azaltmak açısından koruyucu önlem olarak %0,3'e kadar kaya tuzu ekleyebilirsiniz. (litreye 3 gr'ı geçmeyecek ve 1 hafta). Tuz aynı zamanda bazı dış parazitlere karşı da etkilidir. Durumu düzelmezse ve kötüleşirse mikofish ya da bactofish benzeri antiseptikler kullanabilirsiniz.
Uv Filtrenin Sakıncaları
Bu tip UV lambalar hücre hasarına yol açar ve kanserojendir. Yalnız mikroorganizmalar için değil tüm canlılar için zararlıdır. O yüzden bir uv filtre ışığı dışarı hiç sızmayacak şekilde kapalı bir ortam olarak tasarlanmalıdır. UVA ve UVB olarak iki çeşidi var. Hatta belki de UVC olabilir bir de. Hangisi işinize yarar? Aradaki farkı unuttum. Bir tanesi sürüngenlerin aydınlatmasında kullanılıyor. Diğeri filtrelerde. Evet, lambalar pahalıdır. Sınırlı bir kullanım ömrü vardır. 1 yıl falan diye hatırlıyorum. Voltaj gidip gelmelerinden dolayı yeni taktığınız bir lamba bile yanıp kullanım dışı hale gelebilir. Dolayısıyla pratik değildir. Etkinliği lambanın gücü yanında içinden geçen suyun akım hızına göre değişkenlik gösterir. Bu konuda yapacağınız araştırmayla %99,9 ila %99,99 oranında öldürücülük sağlamanız yerinde olur. Bunun altındaki değerlerde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ultraviyole
[EDIT]GhostKoi,2022-10-03 19:24:14[/EDIT]
Japon Balığı Kararma Sorunu
Sizin 100 metrekarelik bir ev yerine 6 metrekarelik bir hücrede yaşamanız ne anlama geliyorsa balıklarınızın da kişi başı 2 litrede yaşamaları o anlama gelir. 4 litrelik akvaryum 20x10x20 gibi bir şey oluyor ki bu da hücre hapsi demek. Bu balıklar uygun ortamda 25-30 cm boya ulaşabiliyor. 65x30x35h= 68 litrelik bir akvaryum yaşadığınız ortamda fazla yer kaplamasa gerek. Balıklar kendi çişlerinde yüzüyorlar. Su değişimleri bu kadar dar hacimde kesin çözüm olamaz. Akvaryumu büyütmezseniz onları günler haftalar içinde kaybedersiniz.[EDIT]GhostKoi,2022-10-03 02:00:56[/EDIT]
Kızılkaya
[QUOTE=bionichumann]Ölçüler: 80*45*25
Canlı Türleri: bloodmarry karides-melez karides- panda cory
Bitki Türleri:Christmas moss-eledoa-Çınar-zeytin-moss ball
Tankın Yaşı: 3 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: şelale filtre- wolfmar spectra led
Zeminde hagen kum kullandım 2-3 cm arası sağ köşeye doğru 5-6 cm kadar yükseliyor kaya olarak önceki kurulumdan kalan kiremit rengindeki fosilimsi kayayı zirve noktası yaptım sonra yanına siyah beyaz granit kayalardan koydum ama akıcılığıda görüntüyüde bozduğunu düşünerek dere taşı toplayıp onlarla yola devam ettim bitkiler konusunda çok bilgim olmadığın daha kolay bakımlı bitkiler seçtim ilk 6 günün sonunda eledoaları ekledim bir hafta kadar sonra zeytin ve çınarlarımı temin ettim ve ekim yerlerinin neresi olacağını tam kestiremediğimden çınarları kızılkayanın ön kısmına zeytinleride orta bölgeye doğru ektim......
[/QUOTE]

Fotoğraftan net anlaşılamıyor, arkada yine kayalık bir fon mu var? Öyle ise düz bir fonla değiştirmeniz görselliği artıracaktır. Verdiğiniz ölçülerden algıladığım 45(h) yükseklik, 25 ise derinlik oldu. Eğer doğru ise 25 derinlik(en) bu kadar çok kayalı bir tasarım için yeterli değil, kaya boyutlarını ve sayısını azaltmak daha ferah bir görünüme yardımcı olabilir. Tasarıma adını veren kızılkaya seçilemiyor. Daha az obje ve aralarında uygun mesafeler, uygun açılandırmalarla altın oran gözetilerek falan çok daha etkileyici bir sonuç alınabilir. Bu konuda forumda ve her yerde bulabileceğiniz çok sayıda örneklerden yararlanabilirsiniz. seçtiğiniz kaya yığmaları daha çok bitkisiz çiklit akvaryumlarında tercih ediliyor.

Elodea, çınar ve zeytin uzayan boylarıyla tipik arka plan bitkileri. Belki orta plana tercih edebilirsiniz fakat kesinlikle ön tarafa dikmemelisiniz. Bunları asker gibi sıralı bir hatta dizmek yerine öbek halinde yada karşıdan bakıldığında farklı açılarda konumlandırmak doğru olacaktır.
Çok eski bir akvaryumumdan sade kurulum örneği: (çeşitli açılardan ideal değil. sadece fikir versin diye.)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/161120202042021.jpg[/IMG][EDIT]GhostKoi,2022-10-01 13:30:10[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.