ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5936
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
9 Saat 37 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3278 [0.82 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
402 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
49
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu 200 lt Carrasius auratus "Goldfish" 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta

SON 10 MESAJI

Ebeveyn İkna Etme
[QUOTE=Eren toker] zaten ben paramı biriktirip herşeyi almıştım[/QUOTE]

Kaç yaşındasın Eren? Israrla yaşını bizden gizliyorsun. Teknik olarak 18 yaşın altında ailenin izni olmadan hiçbirşey yapamazsın. Benim kanaatim 10-12 yaşından önce çok meraklı değilsen bir akvaryumun sorumluluğunu tek başına üstlenemezsin. Lisedeki fizik, kimya, biyoloji derslerini almadan akvaryumdaki temel süreçleri doğru kavrayamazsın. Sonrasında yaşayacağın basit sorunlar için burada cevaplar ararsın.

Bu iş kedi-köpek-civciv bakmak gibi değil, farkındasın umarım. Ailenle bir şekilde uzlaşman gerekiyor, yoksa ilerde de çok büyük sıkıntılar yaşarsın. Bunun tam yolunu sana burdan kimse söyleyemez. Belki elindeki minik akvaryumunda küçük bir hayat kursan, yapabiliyor olduğunu onlara kanıtlasan daha fazlasını istemek yolunda işin kolaylaşacak. Hani forumdaki uzun tartışmalardan sonra o küçük akvaryumda betta bakmaktan vazgeçip karides besleyecektin? Sen daha başlamadan işi büyütmeye kalkıyorsun, annen de haklı olarak şüpheyle yaklaşıyor.

Herkesin bu hobiye başlama öyküsü farklıdır. Bir gün babam ben 12 yaşındayken eve birkaç alabalık yavrusu getirdi. Onları leğende falan yaşatmaya çalıştık, yaşatamadık. Sonra bende oluşan ilgi ve ısrarım üzerine eve 45 litrelik bir akvaryum geldi. Ardından babamın arkadaşından bir poşet dolusu canlıdoğuran geldi. Sonra bir gün ısıtıcının termostatı arızalandı, coryler dışında bütün balıklarım haşlandı. Yine başladım, ara verdim, yine başladım, bu güne kadar geldim. Ben çocukluğumda şanslıydım. Her seferinde biraz dirençle karşılaşsam da evde köpek, güvercin, civciv, muhabbet kuşu, balık besledim. Fakat bunların tüm bakım sorumluluğunu kendim aldım.

Şimdi 10 yaşındaki yeğenim benim balıkları gördükçe hevesleniyor. Her şey var elimizde. Fakat biliyorum ki hazır değil, hevesini aldıktan sonra işin bakım kısmı annesine babasına kalacak. O yüzden biraz daha olgunlaşmasını bekliyorum.
Neon Tetra Yüksek Seste Rahatsız Olur Mu?
[QUOTE=Oğuzhan Ölçay]Tamamdır abilerim, hallettim. [:D] Peki şimdi akvaryumu aldım eşyaların %90`ı geldi ve en geç pazartesi günü geri kalanıda gelecek internetten. [K]Aklıma takılan ben o 60 litreyi nasıl doldurcam. Su düzenleyici almadım fiyatı pahalı geldi fakat suların fiyatına bakınca keşke alsaydım dedim kendi kendime. Ben ilk başta 3 tane damacana alır (bir damacana 18 litre olsa 54 litre olacak toplam) ve 5 litrede şişe alsam böyle böyle suyu bekletir bekletir bunu döngü yaparım diye düşündüm de internette ve 60-100 TL arası, 3 tane alsam ortalama 200 TL olacak ve bu aklımdan geçeni yapsam mı kararsız kaldım. [/K]Bana ilk başta lazım bunlar zaten sonra %40-%30 değişim yapacağım için 20 litrelik bir değişim olacağı için o alacağım 2 tane damacana boş kalacak ve parada çöp olacak çünkü bir kez kullanacağım onları.[K] Akvaryuma suyu doldurmakta nasıl bir yol izlemeliyim? Herşeyi hallettim sadece bu kaldı. Sizide çok yordum çok konu açtım farkındayım ama bu muhtemelen son sorum olacak, sonra akvaryumu tanıtırım sonra kendi halimde giderim. [/K][:)] (Bu kadar çok konu açtığım için modlardan ve sizlerden özür dilerim evet biraz anksiyete gibi bir şeyim var çok strese girdiğimi siz bile anladınız, haklısınız. Bu hobi rahatlama hobisi, yorulunca veya dinlenince bir su, çay veya kahve alıp oturup izlemek için yapılmalı [K]ama ben başlamadan stres yaptım ki daha bunun negatif yanları yani balıkların hasta olması, bitkilerin sararması veya suyun kirlenmesini yaşamadan stres yaptım haklısınız çok abartıyorum[/K], hakkınızı helal edin benim hakkım sonuna kadar helal çünkü üşenmediniz, saygı ile dile getirdiniz bir kardeşinize. Sonsuz kere teşekkür ederim.)[/QUOTE]

Abartma yine oğuzhan! Yeterli suyu çeşmeden boş kaplara doldurup 2 gün dinlendireceksin o kadar...[:devil:]
Ebeveyn İkna Etme
Öncelikle yaşınız kaç? Burada çok sayıda genç arkadaş olduğundan benzer sorun yaşayanlardan çeşitli ikna stratejileri gelecektir.

Annenizin bir gerekçe göstermemiş olması mümkün değil. Bu gerekçeyi paylaşsaydınız onun üzerinden çözüm üretmeye çalışılabilirdi. Doğrusu yazdıklarınıza bakarak sorunun nereden kaynaklandığı anlaşılamıyor.

Elinizdeki akvaryum kaç litre? Gereksiniminizi karşılamıyor mu? 35x35x35= 43 litre. 25x25x30h= 19 litre yeterli olabilir.
Artemia Mı Su Piresi Mi?
Yok dana eti, yok kuzu eti, tavuk eti, karpuz, şekerleme tartışmasına girmek istemiyorum. Hepsinin yeri ayrıdır ve bulunabildiğinde yemin canlısı makbuldür.

Benim naçizane gözlemim, balıklar kurutulmuş artemia'yı kurutulmuş daphnia'ya nazaran daha iştahla yiyorlar. Bu tabi ki daha faydalı olduğu anlamına gelmez. Annelerimiz de sevmediğimiz birçok gıdayı bize faydalı olduğu için yediriyor mesela.
30x30x30 Akvaryumum İçin Tür Önerisi
[QUOTE=umitopall ]
Teşekkür ederim yorumlarınız için, 1 adet beta 6 adet neon tetra alacağım bi sorun olmaz sanırım 😊[/QUOTE]

Sorun olur. İnceleseydiniz neon tetra için belirtilen en az hacmin 40 litre olduğunu görürdünüz.
https://www.akvaryum.com/paracheirodon_innesi_neon_tetra_tatlisur_10_475.asp
https://www.akvaryum.com/paracheirodon_axelrodi_kardinal_neon_tetra_tatlisur_10_477.asp
30x30x30 Akvaryumum İçin Tür Önerisi

Belirttiğiniz ölçüler bana da doğru gelmedi. Resimdeki derecelerin standart boyu 11 cm. Ona göre kıyaslandığında yükseklik 30 olsa bile, en ve boy 25 ve altı duruyor. Her neyse, 30x30x30= 27 litre. Ekstraları düştüğünüzde net hacminiz 22 litreyi geçmez.

Bu akvaryumda lepistes beslerseniz her türlü başınıza dert alırsınız. İlk doğumda kapasiteniz yetersiz hale gelir. Tek betta ve arzu ederseniz yanında en az 6'lı ufak sürü balığı olabilir. yanında salyangoz olabilir. Ufak sürü balığı olarak rasbora, ember tetra, pigme cory gibi türler olabilir.

Karides, ufak sürü balıkları ve salyangoz iyi bir kombinasyon olabilir. Salyangoz düşündüğünüzde seçenek fazla. Elmalar, neriteler, yarasa kulaklar, helenalar, minareler, ramshornlar ve physa'lar.

Gözleriniz keskinse su piresi de güzel bir seçenek.

Betta'nın bol bitkili akvaryumda kendi türü dışında canlılara zarar verdiğini ben görmedim fakat huyuna ve suyuna bağlı olarak değişiyormuş.

40 Adet Kaplan Tetrazon
[QUOTE=nato10]
Ekipmanlarım gerçekten de 5 6 bin tl ediyormu sizce :D ben bunların tamamını 400 tlye almıştım ikinci el olarak bir siteden :D [/QUOTE]

Hesaplayalım isterseniz, zamanım var şu an:

450 litre cama cam akvaryum: 7279 tl. https://www.akvaryummarketi.com/urun/120x50x50h-12-mm-ada-style-cama-cam-akvaryum

Isıtıcı 300w (en ucuzundan) : 235 tl https://www.akakce.com/akvaryum-isiticisi/en-ucuz-smart-300-w-termostatli-fiyati,814809443.html

Hava motoru (idare etçek kadar) : 110 tl https://www.cimri.com/akvaryum-hava-motoru/en-ucuz-hailea-aco-6601-akvaryum-hava-motoru-fiyatlari,42426895

İç filtre (idare eder) : 125 tl https://www.cimri.com/akvaryum-ic-filtre/en-ucuz-aquaticlife-e-2000-16-w-800-l-h-ic-filtre-fiyatlari,2040909128

Piposu, hortumu, derecesi, kepçesi 200 tl eder.

Bitki işine girerseniz bitki ve aydınlatma için 1000 tl harcarsınız.

[B]Toplasak: 7279+ 235+ 110+ 125+ 200+ 1000 = 8949 tl
[/B]
Bunlar tabi sıfır fiyatları. Az bile söylemişiz. Fakat öyle 400 tl'ye anca birisi size hibe etmiştir. Elinizdekinin kıymetini bilin.
Neon Tetra Yüksek Seste Rahatsız Olur Mu?
[QUOTE=Ahmetkngr]
Akvaryumun konumu, ısıtıcısı,filitresi,dekoru sonradan düşünülecek şeyler değil. Balıkları aldıktan veya akvaryumu kurduktan sonra oynatmak pek mümkün değil. O yüzden arkadaşın soruları gayet güzel ve birçok kişinin işine yarayacak türden.[/QUOTE]

Bu genç arkadaşın her aklına takılan konuda başlık açıp yeni sorular sorması bizleri artık usandırdığı gibi, bir seferinde aklındaki soruları önce forumda araştırması ve sorularını tek bir başlık halinde toplaması konusunda bir yöneticimiz tarafından uyarıldı. Elbette ki kişinin bu tavrından rahatsız olmayanlar boş vakitleri varsa soruları istedikleri kadar cevaplayabilirler. İşin kolayına kaçtığı kesin. Bu tavrına söylenecek sözleri de bir kişilik analizine çevirmemeli. [;)]

Ses aslında titreşimdir. Yani harekettir. Yüksek frekansta şiddetli sesler eğer sağır değilse bütün canlıları rahatsız eder. Kısa süreli süpürge kullanımı gibi şeyler sorun yaratmayabilir. fakat odada sürekli yüksek sesle müzik dinlemek pek doğru olmaz. Kendiniz de sağır kalabilirsiniz. Bunun ölçücünün ne olduğunu anlamak için google play'den herhangi bir basit ses düzeyi ölçüm programı telefonunuza indirebilirsiniz. 80 desibel ve üzeri sağırlık eşiğidir. Stres yaratmayacak düzey 40-50 desibel tahminim. Ama balığın sevdiği müzikleri keşfedip onları çalmanızı şiddetle öneririm.[EDIT]GhostKoi,2023-01-25 21:12:45[/EDIT]
Arıtma Suyu Kullanılır Mı?
[QUOTE=Oğuzhan Ölçay]
Baya zahmetliymiş bu [:D] neyse girdik bir yola ben halletmeye çalışacağım. [/QUOTE]

Sonunda akvaryuma su dolduracak aşamaya geldin. Bunu da başaramayanlar var.[:)))]
Arıtma Suyu Kullanılır Mı?
Ne besliyceğine bağlı olarak kullanman gereken su değişir. Özel bir tür beslemiyorsan en iyisi dinlendirilmiş musluk suyudur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.