ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
8 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
377 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
185 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Yatak Odasında Akvaryum
Peki, şimdi bu konuya mesleki otorite olarak kazara daldık, bir şeyler daha söyleyelim [:geek:] [:lol:]

"Yatak odası" dendiğinde kişinin uyumak, dinlenmek ve benzeri etkinlikleri yaptığı alan anlaşılır. Burada günün sınırlı saatleri geçirilir. Yatak, giysi dolabı, dekoratif eşyalar falan bulunur. Ama genç bir insan evin bir odasını kişisel alanı olarak kullanıyorsa, burda geçireceği zaman da artar, yapacağı şeyler de çeşitlenir. Ders çalışmak, oyun oynamak, müzik dinlemek, arkadaşlarını misafir etmek gibi. Ama o zaman burası artık yatak odası olarak adlandırılamaz. Başlıkta bizi yanıltan da bu oldu. Sonuçta bu şekilde sık kullanılan bir odanın balık psikolojisi ve genel sağlığına olumsuz etkileri olması beklenemez.

NEM: Aslında alt ve üst solunum yolları için iyi bir şeydir. Bazen tedavi amacıyla da geçici olarak kullanılır. Astım, KOAH, Kronik bronşit üzerine belirgin olumsuz etkisi yoktur. Burun tıkanıklığına da iyi gelir. Kaloriferin üzerine su kabı koyduğumuz gibi. Ancak sürekli nemli ortama maruz kalmak (ör: sıcak deniz kenarında yaşamak) Kalp damar hastalıkları riskini uzun vadede artırır. Yine neme bağlı oluşabilecek küfler, benzeri tanecikler Astım atağını tetikleyebilir, ya da allerjik astım ortaya çıkarabilir. Astım neme bağlı değil tamamıyla allerjenlere bağlı oluşan bir durumdur. Odada klima varsa akvaryumdan kaynaklanabilecek mikroorganizmalar buraya tutunup çoğalabilir.

Beklenmedik ender durumlar ortaya çıkabilir. Kullandığınız yem ya da ilacın allerji yapması, çocukların merak edip içerek zehirlenmesi , üzerine akvaryum devrilmesi, elektrik prizine parmağını sokması gibi. Ortalıkta malzeme ve cihazlara ait ulaşılıp çekilebilecek kablolar bırakmayın. Canlı yem veriyorsanız sonrasında ellerinizi mutlaka iyice yıkayın. Bu kısım akvaryum kullanma talimatı gibi bir şey oldu. [:P]

Gürültüden kaynaklanan uykusuzluk ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilir. Koku da rahatsızlık verici bir boyuta ulaşabilir. Ama imkanlarınız dahilinde uygun ekipman kullanarak ve düzenli bakım, temizlik yaparak bu konunun üstesinden gelebilirsiniz.

Elektrik kaçağı evin her yerinde her zaman görülebilir, ama gece karanlıkta uyku sersemi sızdırmış akvaryumun sularına basarak elektriğe kapılmak beklenmedik bir durum olacaktır. Bu konuda alacağınız önlem evinizin iç sigortasında KAÇAK AKIM RÖLESİ var mı, uygun amperde mi kontrol etmek ve uygun hale getirmek. Bu röle her hangi bir uygunsuz elektrik boşalmasında sigortayı otomatik olarak attırarak hayat kurtarıcı olacaktır.

Bu anlattıklarımı da dikkate alarak akvaryumunuzu istediğiniz uygun bir yere kurabilirsiniz. Sağlıklı bir kişide bahsedilenler dışında bir sorun gelişmesi beklenmiyor. Bir sağlık sorununuz varsa ve risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, bizzat bir hekime danışınız. Telefonla ya da mesajla değil bizzat olması önemlidir. [:iyi:]
Yatak Odasında Akvaryum
[QUOTE=ceyh]

Linkini verdiğim başlıkta "doktor şöyle dedi, böyle dedi" gibi bir durum yok pek.

Eşinin hemşire olduğunu ve kendisinin de sağlık sektöründe çalıştığını beyan eden bir arkadaş çalıştığı yerdeki doktora danışacağını belirtmişti, danıştıktan sonra da doktorun verdiği cevabı paylaştı. Sizin bir doktor olarak görüşünüz farklı olabilir elbette, ama bu diğer başlıktaki arkadaşın paylaşımını güvenilmez yapmaz.

İş güvenliği, böcek, elektrik çarpması vb. farklı çekinceleriniz olabilir, onu anlarım. Yalnız, paylaştığım başlık spesifik bir soruya verilmiş spesifik bir cevabı içeriyor ve kendileri ya da aynı evdeki yakınları benzer sorunlar yaşayan üyelerin bu konudaki tecrübeleriyle de örtüşüyor.[/QUOTE]

"doktor şöyle dedi, böyle dedi" İfadem verdiğiniz link için tam olarak doğru olmayabilir. Ama yanılmıyorsam bu başlıkta başka biri daha aynı şekilde bir örnek verdi. Bizim mesleki düsturumuz şudur: "HASTALIK YOKTUR, HASTA VARDIR" Bir kişi için sorun yaratmayan bir durum başkası için çok tehlikeli olabilir. Bunların kulaktan kulağa kesin doğrularmış gibi yayılmasını doğru bulmuyorum. Çekincelerimi bu yönde dile getirmeye çalıştım. Bir de başka bir seçeneği varsa niye az ya da çok risk alıp bir kişi yatak odasına akvaryum koysun. [:)]

Yatak Odasında Akvaryum
[QUOTE=Kınayu],

Arkadaşım kimsenin derdi polemiğe filan girmek değil herkes konuda fikrini görüşünü yazmış belirtmiş,mi evet sizde başta yazmışsınız yukarda ondan sonra herkes görüşlerini tercübelerini yazdıktan sonra siz ondan sonra başta ve hiç bir yerde yapmadığınız Hekim ve İşgüvenliği sağlığı konusuyla ilgili biri olarak kendinizi lanse edip yeni yorum eklemedinmi Amerikan bilmecesi gibi yapıp sonradan neden yazma belirtme gereği duydunuz peki bende onu soruyorum ?

Benlik bir şeyde yok o konudaki görüşüm düşüncem,de aynı şuandaki konuda,da [:)][/QUOTE]

Sözlerimi yanlış anlaşıldı. Benim ne söylediğim ortada, Mesleki konumumu neden açıkladığımı da az önce söyledim. "Doktor şöyle dedi böyle dedi " şeklinde konuşulması hatta link verilmesi dolayısıyla hekim kanaatimi belirttim. Olay bundan ibaret.[EDIT]lemur,2019-10-18 19:09:46[/EDIT]
Yatak Odasında Akvaryum
[QUOTE=Kınayu]

Sayın hekimim insanlar için en kolayı ekmek yemektir onuda yerken olası boğazınıza durup o an yanınızda su yoksada ölebilirsiniz öncelikle [:)]
Başta konuda yorum yaparken bu özelliğinizden hiç bahsetmeyip şimdi dile getirmenizde ilginç diplomanızın hekimlik üzerine olduğunu sonradanmı hatırladınız anlamadım [:)]
[[/QUOTE]

Bu yorumunuz pek doğru olmamış.. Birincisi ben, hiçbir ortamda gerekmedikçe hekim olduğumu söyleyerek insanlara üstünlük taslamam. Bana verecekleri cevabın bu şekilde gelişmesini istemem. Bu forumda da birkaç kez mesleğimi belirtmişliğim vardır. O da yine sağlık konularında. Bu başlıkta kulaktan dolma "doktora danıştım şöyle demişti" şeklinde yorumlar gelmesi üzerine bir hekim olarak konuştum.

Mesleğimi belirtmeme gerek de yoktur. Bir marangoz ya da her hangi bir meslek mensubunun belirtmesine gerek olmadığı gibi. Derdiniz polemiğe girmekse, benden bu kadar.

[EDIT]lemur,2019-10-18 19:04:57[/EDIT]
Yatak Odasında Akvaryum
Ceyhun arkadaşın verdiği linkte doğrudan bir hekim görüşü yer almıyor. Doktor onu demiş bunu demiş falan. Yani havanda su dövülüyor. Her olguyu kendi gerçekleri içinde değerlendirmek gerekiyor.
Zaten anlaşıldığı kadarıyla akvaryumu koyacağınız oda sadece yatıp uyuyacağınız bir oda değil, gün içersinde vakit geçirdiğiniz oda. Ve ailesel bir zorunluluk var.

Ben bir hekim olarak ve iş güvenliğiyle de yakından ilgili bir kişi olarak konunun olumsuz taraflarına değinmek istiyorum.

CANLILAR AÇISINDAN: Sınırlı saatlerde sadece uyku için kullanılan odada, gözlem ve bakım aksayacaktır. İlgi de aksayacaktır.

KİŞİSEL SAĞLIK AÇISINDAN: 1)- Yeterince havalandırılmayan ortamda nem oranı mutlaka artacaktır. Bunun olası yan etkilerini kişi bazında değerlendirmek gerekir. Nemle beraber Küflenme, bazı mikroorganizmaların artışı, klima kullanılıyorsa çalışmasında verimsizlik görülecektir. 2)- Gürültü ve beraberinde uyku sorunları. Bu az ya da çok olacaktır. 3)- Düzenli oda temizliği yapılmazsa yem artıkları vs. haşereleri çekecektir. 4)- Koku. Akvaryum az ya da çok koku yapacak, bundan rahatsız olmak kişiden kişiye değişecektir.

GÜVENLİK AÇISINDAN: Her türlü elektrik arızasında çarpılma riski olduğu gibi, gece gelişebilecek bir su sızıntısı farkedilmeyerek ölümcül sonuçlar doğurabilecektir.

Daha da çoğaltılabilir. İLk aklıma gelenler bunlar. Dolayısıyla sadece yatak odası olarak kullanılan bir mekanda akvaryum bulundurulmasını ben desteklemiyorum. Yerine dekoratif bir gece lambası daha iyi duracaktır. [:)]

Aklıma gelmişken, forumda fanusta başarıyla yıllarca balık besleyen, ben yaptım oldu diyenler çıkıyor. Bu konuda da yatak odamda balık besliyorum, ben yaptım oldu diyenler çıkmakta. Herkesin kendi bileceği iştir. Ben sakıncalarını ifade etmeye çalıştım.
Yatak Odasında Akvaryum
Bazı sakıncaları sıralanabilir. Bu konuda bir ısrarınız mı var? yoksa sadece merak mı? Başka seçeneğiniz varsa yatak odanıza kurmayın. En güzeli Salon, oturma odası gibi, seyir olasılığı fazla olan ortak mekanlara kurmak.
Su Degisimi
Uygun dinlendirilmiş su ve eşit sıcaklıkta olduğu sürece haftalık değişimlerinizi günlük parçalara bölseniz bile sorun olmayacaktır. Hatta daha iyi olur. Azot patlaması yaşamazsınız. Buhar camı yeterli çözüm değil. Su kaybının yanında mevcut suyun kirlenmesi sorunu var. Bunun için de seviye eksilsin eksilmesin düzenli su değişimi şarttır.
Aquariumda Balıklar Neden Yukarıda Yüzüyorlar?
Sonuç olarak Akvarium'da bazen balıklar yukarda yüzerler. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. [:D]
Akvaryumda Gezen Elektrik
Kaynağı belirlemişsiniz. Isıtıcı bir şekilde elektrik kaçırıyor. Fotoğrafta zaten yanmış kısımlar görünüyor. Daha ciddi bir sorunla karşılaşmadan değiştirin.
Aquariumda Balıklar Neden Yukarıda Yüzüyorlar?
Elbette yaklaşımınızda haklısınız. Yalnız burda beyaz benekler gibi çözülmesi gereken ip ucu içeren bir hastalık belirtisi iletilmiyor.

Balığın yukarda yüzmesi tamamıyla doğal bir davranış olabileceği gibi, akvaryumun balık yüküne, kirlilik durumuna göre değişen bir şey de olabilir.Bir hastalık belirtisi de olabilir.

Balığınızın lepistes, japon, corrydoras vs. olmasına göre de değişir.

Yani bence soruda bir hata var. Yeterli açıklıkta sorulmamış bir soruyu bu kadar fazla cevaplama gayretine gidilmesini kendi adıma doğru bulmuyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,957 Mesaj
  • 405,259 Konu
  • 91 Forum
  • 143,564 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,798 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.