ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3582
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
26 Eylül 2021 23:40
Toplam Mesaj:
2268 [0.65 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
293 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 16.000lt KOİ Havuzu 8000 lt KOİ 200 lt yavru tankı 110 lt Low tech bitkili 35lt Low tech bitkili Helena

SON 10 MESAJI

Hiç hasta bi balığı imha ettiniz mi ?
Yaşamından umut kestiğimiz hasta bir balığa ne yapabiliriz? Bu konuda forumda daha detaylı şeyler okuduğumu hatırlıyorum fakat doğru başlığı bulamadım sanırım. O yüzden başlığı hortlattım. Bir tek şunu buldum: https://www.akvaryum.com/Forum/baliklara_otanazi_k63562.asp

Ölüm, güzel ölüm... Hızlı ve acısız. Birkaç saniye içinde gerçekleşmeli. Uygulayan kişiye bir vicdani yük ve tiksinti getirmemeli. Elimdeki kitaplarda da yazmıyor. Tek öğrenebildiğim keskin bir bıçak ya da makasla kafayı arkadan kesmek.(dekapitasyon.)

Kimyasal, anestezik falan diyerek konunun ayrıntısına girmek de bunları okuyacak sorunlu bireyler açısından risk yaratacak kanaatindeyim.

Bu noktaya nasıl geldim? 8 aylık bir koi balığım var. Sarı siyah tülkuyruk, desenleri harika. Yandan bakınca dünya haritasını andırıyor. İlk aylarda kardeşlerinden hızlı büyümesiyle dikkatimi çekti. Ona özel bir ilgim oluştu. Sonraları büyümesi duraksadı, dipte gezinmeye başladı. Görünümündeki tek anormallik solungaç kapaklarının tam gelişmemesiydi. Yüzüp yeme geldiği sürece sorun etmedim. Büyüyen kardeşlerini tek tek havuza saldım. Bunun artık havuza salınacak hali yoktu. Karantinaya aldım. Elimde başka bir şey olmadığından metilen mavisi uyguladım. 2 aydır durumu giderek kötüleşiyor. Ölmüyor da. Yem yediğinden de emin olamıyorum. Dün ters dönmüş hareketsiz yatıyordu. Öldü kurtuldu diye sevinip kepçeye yöneldim. Baktım yine dipte yüzüyor. Rahatsızlığı düzelmeksizin aylardır sürüyor. Bu gidişle birkaç haftada ölüme yenik düşer tahminimce.
Sessiz Kafa Motoru
[QUOTE=akvaristcio]Bir kafa motoruna ihtiyacım var . Tepe flitrede kullanacağım . Akvaryum içinde sesi çıkmayacak . 10 - 30 W Arası Bu pervane sesi felan minumum olucak. Hava için serum takmayacağım.
Elimde kücük olarak VenusAqua Vs-420F Var suyun içinde gram sesi çıkmıyor Tavsiyeleriniz nedir ?
Tank : 120 x 40 x 40 ( 190 LT )[/QUOTE]

Genel olarak bütün kafa motorları eğer arızalı değilse hava motorlarına göre kat kat sessiz çalışırlar. O yüzden ses bir tercih meselesi olamaz. Kapasitenize ve bütçenize uygun herhangi bir modeli seçebilirsiniz.

Motorun verimi watt la değil, debiyle ölçülür. (saatte çevirdiği su) Değişik modeller aynı işi farklı elektrik tüketimi ile yapabilir. 180 litre net su hacminiz olduğunu varsayarsak iyi bir filtreleme için bunun saatte 4-5 kez çevrilmesi gerekir. Bu da ideal olarak 700-900 l/h aralığında çeviren bir motor gereksinimidir.

Fikir olarak, bendeki 55w eheim 5000l/h ,
50w eheim 3500 l/h,
10w sobo 1000l/h,
12w sobo(askı) 600l/h

Bunlar fabrika verileridir. Gerçek değerlerin bunların biraz altında olabileceği hesaba katılmalıdır. Ek olarak suda çalışan bütün motorların ısı yayarak suyu ısıtabileceği dikkate alınmalı ve gereksiz yere yüksek watt tercih edilmemelidir.
Bunlar Lav Kayası Mı Sizce?
Lav taşı(volkanik cüruf, leonardit) evet, andırıyor. Bu kadar irisini görmedim. Hafif bir darbeyle kolayca ufalanıyorsa lav taşı olabilir. Akvaryumda yaygın kullanımı olduğundan zararlı salınımdan söz edilemez. Yoğun demir içerdiğinden benim gözlemim üzerinde inatçı yosun üremesi oluyor.
Havuz İçin Dış Filtre Önerisi?
Resimdeki daha çok bir küvet. Hatta köşe boşlukları, plastik ayaklar güven vermiyor. Kumaş dokusu muhtemelen zayıf noktalara bombe yapacaktır. 300 litre akvaryumda aklınıza gelecek bütün filtreleme seçeneklerini burada deneyebilirsiniz. Özel bir sistem istemez.
Salınım Yapan Taşa Çözüm Var Mı
Salınımı önlemenin en kestirme yolu o taşı kullanmamak.

Salınım olasılığını azaltabilmek için akarsu, göl, deniz kenarından çakıl taş ve kayaları toplayabilirsiniz. Ben bunları yıllardır kullanıyorum, sorun yaşamadım.
Dere Kumu
Madem detaylı bir ölçüm arayışındayız,

Kum sıvılar gibi homojen dağılım göstermez, tane boyuna göre de arada değişken boşluklar içerir. Dolayısıyla verilen ölçülere göre 12 litre hacim bizi yanılgıya götürür. Hacim esas alınacaksa bu değerin altında olacaktır. Verilen 1,3 özgül ağırlık ortalama değer olarak doğruysa, yaklaşık 10 litre ve 13 kg kum yetecektir.

Yukarda yine bir hesap hatası var: 100x30= 3000 olan alana 20 kilo kum ucu ucuna da olsa yettiyse, 60x40= 2400 olan alana fazlasıyla yetecektir.

Ha, bir de kuma o kadar para vermemek lazım bu devirde.
Dere Kumu
Verilen 12 litre yaklaşık olarak işinizi görecektir. Fakat kumun kalınlığına göre 8-10 litre de olabilir. Bu hacimdeki kumun ağırlığı 15-20 kg'dan fazla olacaktır.

arkadaşın verdiği linkte 10 kg kum 65 tl çok yüksek bir fiyat. Temiz bir su kıyısından ihtiyacınız kadar bedava toplayabilirsiniz. Ben böyle yapıyorum.[EDIT]lemur,2021-09-21 23:22:29[/EDIT]
Eski Akvaryumu Olduğu Gibi Yeniden Kurmak
6 yıl boş duran akvaryumda her türlü sorun yaşama olasılığınız var. Camlar sağlam ve yeterli kalınlıkta mı? 100 litre için en az 6 mm cam kalınlığı uygun olur. 1 hafta dolu olarak bekletseniz de bu test sızdırmayacağının garantisi olamaz. Silikonlar eski ve yıpranmıştır muhtemelen. Komple yeniden uygun malzemeyle silikonlamanızı öneririm.
Sığır Jelatini
Anladığım kadarıyla bu jelatin insanlar için üretilmiş markalı bir ürün. Dolayısıyla kullanımı parazite yol açmaz. Fakat balıklar tarafından tüketilmezse su şartlarını bozarak dolaylı zararı olabilir. Besin öğelerini % olarak bilmek gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, mineraller, lif... Yani yaptığınız yemin standardını bilemezsiniz.
Yem Verirken Dış Filtre Kapama
Filtreyi yemleme sırasında 5-10 dakika gibi kısa süre kapatmanın sisteme bir zararı yok. Fakat buna niye gerek duyuluyor? Buna gerek duyuluyorsa filtrenizin gücü ve akım hızı haddinden fazladır, gözden geçirilmesi gerekir. Attığınız bütün yemleri balıklar yemeyeceğine göre artanını filtrenin toplayabilmesi iyi bir şeydir. Dış filtrenin kesintisiz çalışması esas olmalıdır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.