ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
47
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
04 Şubat 2018 02:04
Toplam Mesaj:
179 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
46
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Havuzda Yılanlara Dikkat
Ben de Koi havuzumuzda 2. yazda davetsiz misafir olarak su yılanına rastladım. 2 tane gördüm. Boyları 25 cm kadar idi. Yaz sonunda 40 cm kadar oldu. Sayıları daha fazla olabilir.Çünkü yaz boyu tek tek 6-7 karşılaşmamız oldu. Bir keresinde sadece 2 tane birlikte gördüm ama emin değilim.

Bunların internet'ten okuduğum kadarıyla natix natrix(?) adıyla anılan, pet shoplarda beslenmek üzere satılan bir tür olduğunu sanıyorum. En fazla 50-75cm oluyorlarmış.

Bahsettiğiniz gibi havuzda taşların altına, kuytulara saklanıyorlar ve çok ürkek davranıyorlar.Kışın hiç rastlaşmadık. ama yazın bir nüfus patlamasından çekiniyorum. Kurbağa, lepistes ve koi yavrularıyla aralarında doğal bir denge olduğunu düşünerek bunlara ilişmedik. Ama bu yaz ne olacağı hakkında bir fikrim yok. Saklanma yeri çok fazla ve geniş bir bahçemiz var. Ben de sizinki gibi tadilat yapmayı düşünüyorum.

Koiler'deki ürkekliği ben de gözlemledim. 30 cm'lik balıklar başı 1-1.5 cm çapında boyu 30-40 cm uzunluğunda yılanı görünce kaçıştılar. Ben de onlardaki tuhaflığa dikkat kesilince yılanı gördüm.

Vikipedi'de şöyle bir bilgi var , Türkreptil.org 'da teyit ediyor: "Yakalandıkılarında ısırmayan bu zehirsiz yılan türü, çok kötü kokan gazla karışık bir sıvı salgılar. bazen sırt üstü yatıp, ağzını açarak ölü taklidi yapar. İnsanları asla ısırmaz."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yar%C4%B1_sucul_y%C4%B1lan

http://www.turkherptil.org/IcerikDetay.asp?IcerikKatId=&TurId=593
Canlı Doğuran Akvaryumu İçin Önerileriniz
Gereken bilgiler forumlarda ve ansiklopedide fazlasıyla var. Balık seçimi keyfinize kalmış. Sayıyı kalabalık tutmayın derim. Özel bakım gerektirmeyen java moss, elodea, tilki kuyruğu gibi bitkilere ağırlık vermenizi öneririm. Bir de her türlü yüzey bitkisi.

Saydığım bitkiler ucuz ve kolayca çoğalan türden olduğundan size maksimum fayda sağlayacaktır. Bunları çevrenizdeki hobicilerden ücretsiz yada uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz.Az miktarda bitki ve sınırlı 3-4 tür yeterli olacaktır. Ben kurulum aşamasında yapay bitkilerle destek sağlıyorum. 3-4 ay sonra bitkilerim yeterince geliştiği için onları çıkarıyorum. Daha sonra budama faslı başlıyor. Rutin bir eziyet. [:)]
Isıtıcı Kullanırken Püf Noktalar
"Akvaryumdaki motorlar (ozelikle ic filtre, sump pompasi, dalga motoru gibi komple suya batmis motorlar kac watt ise o kadar isiticiymis gibi calistiklari 24 saat boyunca suyu isitir isiticinin yukunu azaltirlar. (Bu enerjinin bir kismi hareket gitmiyor mu dediginizi duyar gibiyim hayir gitmez) dis filtre ve selale filtrenin cektigi enerjinin ise buyuk kismi yine suyu isitir kalani ise odayi. Bu durum kisin okdir ama yazin sorun olur"

Bu çok önemli hatırlatma için teşekkürler. Tam yerini bulmuş. [:)] Sitede ilgili makalelerde bunun nedeni detaylı olarak açıklanıyor.

Isıtıcı Kullanırken Püf Noktalar
Almış olduğunuz ya da alacağınız herhangi bir ısıtıcının kullanım kılavuzunda burda konuşulanların %90'ı yazıyor, emin olun. Marka-modele göre ufak farklar olabilir. Bence kullanım kılavuzunu dikkatlice okumak tüm sorunlarınızı çözer. Bazı özel durumlar olabilir. Mesela geçen kış metal gövdeli ısıtıcım kısmen dışarda kaldığı için tamamıyla bozuldu. Kuma temas, dış filtrenin girişine yakın kurulma gibi durumlarda ısı farkından dolayı enerji tüketimi artabilir. Isıtıcınızın çalıştığından emin olmak için sinyal lambasını mutlaka görebileceğiniz bir şekilde yerleştirin ve termostat ayarının güvenilir bir termometreyle sağlamasını yapın. Termometreyi ısıtıcıdan en uzak noktaya yerleştirin. Mesela ısıtıcınız 26'ya ayarlıdır ama termometre 22 gösteriyordur, bu, ısıtmanın yetersiz olduğunu gösterir. Dengelemek için termostatı biraz yükseltebilirsiniz. zaten balıkların ısıtıcının olduğu bölgede toplanmasından bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Ya da daha yüksek wattlı ısıtıcı kullanırsınız. Düşük watt eğer akvaryum hacmine uygun değilse tasarruf değil fazla harcama yaptırır. Çünkü ayarlanan sıcaklığı yakalayabilmek için kesintisiz çalışmak isteyebilir. Kapasitesini zorlayarak bozulmayı da tercih edebilir hatta. Yeni nesil ısıtıcılar oldukça güvenli. Eskiden termostat arızasında bütün balıklar haşlanabiliyor idi. Sürekli ısıtma sonucu özellikle üstü açık akvaryumlarda ciddi miktarda su buharlaşarak kaybolur. Eksilen suyu düzenli olarak yerine koymayı unutmayın. Buraya sadece ilk cümlemi yazıp noktalayacaktım. Ama iştaha geldim bir sürü şey yazdım. Umarım yararlı olur. [;)]
Canlı Doğuran Akvaryumu İçin Önerileriniz
Canlıdoğuranlar için binlerce kombinasyon, seçenek düşünülebilir. Projenizi detaylandırın, düşünelim.
Bodrum Midtown Koi Japon Havuzu
İnsanlar için rahatlatıcı olmuş evet. Peki balıklar için de öyle mi?

Sığ , kalabalık ve doğal hiçbir öge içermeyen bir havuz olarak görünüyor. Ortam çok gürültülü. Saklanma yeri yok. Uzun vadede çok kirleneceği için çok güçlü filtrasyon gereksinimi var.
Koi İçin Gölet
Büyük Koi göleti için örnek videolar:

https://youtu.be/hsyQjmcFe1E (KOI GROW BETTER IN ALL NATURAL POND? NO LINER/FILTER, LOW COST | BIOLOGICAL FISH KEEPING | BIO MUD)
(Koi'ler tamamıyla doğal havuzda daha mı iyi büyür? Filtre yok, taban örtüsü yok.)

https://youtu.be/xEjKLnmsFrc (TAME KOI FROM NATURAL POND | FIRST YEAR UPDATE )
(Doğal havuzun 1 yıl sonraki hali)

Ebat: 3000 square feet(ayak kare)= Yaklaşık 90-100 metrekare (yanlış hesapladıysam düzeltiniz.) [:iyi:]
Yaz Günlerinde Akvaryum Isıtıcılarını Ne Yapmalı?
Bakılan canlı türüne ve iklim koşullarına göre karar vermek gerektiğini düşünüyorum. Elektrik tasarrufuna etkisinin göreceli olduğuna katılıyorum. Isıtıcıyı sökmenin şöyle bir faydası var bana göre, yazın yüzeyi çok fazla yosun tutuyor, temizlerken fazladan uğraşmak gerekiyor. Çalışan bir ısıtıcı fazladan buharlaşma ve eksilen suyun yerine konması için fazladan çaba anlamına geliyor.

Ben canlıdoğuran türleri besliyorum şu an. Bulunduğum yörede yazın en düşük sıcaklık 24 derecenin altına inmiyor.Zaten 30 derecenin üzerine çıkıyor ki bu da oksijen yetersizliğinden dolayı ek havalandırma gereksinimi demek.Dolayısıyla Nisan sonunda söküp Eylül başında takmak benim için anlamlı. Ayrıca balıkları sabit sıcaklıkta tutmaktansa ortam sıcaklığını uygun aralıkta kendi haline dalgalanmaya bırakmanın daha sağlıklı olduğunu gözlemledim. Özellikle bahar aylarında sıcaklığın hafif düşürülmesinin doğadaki süreçleri taklit ederek üremeyi daha verimli hale getirdiğini duymuştum. Bence de öyle.
Koi Olurmu
[QUOTE=BadWolf]Koi kolayca 1- 1,5 m kadar olabiliyor ve aşırı hızlı ani dönüşler yapan bir tür olduğundan ille de akvaryumda bakılacaksa en az 500 lt bir tank ve çok iyi bir filtreleme gerekir. [/QUOTE]

Büyüme boyutları dışında bütün söylediklerinize katılıyorum. Kolayca 1-1,5 m olmazlar. Geniş hacimlerde, mesela doğada,büyük göletlerde, iyi beslenmeyle ve uzun yıllar süresinde 1 m'yi aşan boylara nadiren ulaşırlar. Bu boylar "GİANT KOİ" olarak adlandırılır. Normalde 2 yaşındaki genç yetişkin koi yetişme şartlarına bağlı olarak 30-50 cm boyda olur. Yaşam süreleri 30++++ yıl olduğundan söz ettiğiniz boylara ulaşmaları şartlara bağlıdır ve zamanla olur. 150 yıl yaşadığı ileri sürülen efsane koiler var. [:)]
Aquanic Filtreler Hk.
Ben aq1200 2 yıl kullandım. Filtre performansından oldukça memnun kaldım. Çıkış vanası sızdırmaya başladı. İnternetten parça olarak bulup değiştirdim, kullanmaya devam ettim. Sonra temizlik sırasında kovayı çatlatınca iptal ettim. Şu an fiyatlarını bilmiyorum. Benzeri ürünler arasından maliyet hesabı yapılarak tercih etmenizi öneririm.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 281 Online Kullanıcı, 157 Üye

Online Kullanıcılar

gsx1300rhayabusa, cenk bayık, sbasoz, Serkanhan, tarik99tarik, serkan sayar, Lodos muhafızı, MurathanM, Delraich, kanmet, msurucu, erryan09, Kemal17, Hasan Kayış, mlh06, DiGiTaLDrEAmS, thetitans, abunil, aponogeton, aquascapeworld, aragorn421, Arapaima, ASLAN, Astronotus, AzmiKibar, Tunc Berk, devito, byrm06, cem1723, cgknodk, Ches, ckas9999, comolok, Crash06, DeeP BluE, devill, EbuHuzeyfe, eeekkkggg, Emerse, Emincantekin, emreeeuslu, erayucman, erdem35, ermanaydin, ersin ün, fa61, faro1453, firedark12, gyunda, halilsa, hasan aydın, indianaconz, kadirik, Kınayu, Makkaya, mesagac, minnos, mrtmct58, Murat75, Neothauma, ngerekli, oktay42, omerfarukgunes, omerkoylu, Orhunekm, Osman barbaros, ozan_1903, ozgurnez, PlecoLover, poyraz43, ResulEmre, sedat s, SevimliHaya1et, Shotokan, sinan m.d, sinor, Sj Injection, sky blue, SmallCandyThing, soliter83, songoku, Sütçü, Tarık Öncü, Tatar2, Toygar Arslan, tuna08, undertaker312, vendetta99, voltran, WaveRider, wolverin, yavuzhanyaman, z.b.s.k, AvaLone, suslu_78, idiopatik, boriticinee, AmazonDream, Iskarmoz, ryzend, yavuzsezgin, emrahpala, CANTEK, mehmet yılmaz, Etimesgut06, BadWolf, LEWO_1453, niyazidudak, alperentekin, alpererman, svg1000, muratbeyaz, Akgün Cem, aldemirim, isik, yasarcannn, Devrim18, miralp, kabaktadi, Apistotales, REİS_33, fikri.kaya13, atiryaki, bkEmre, orimohito, vedatt, Veyselal, ismail U., 1926Mustafa, linest, afacan80, BaranTiryaki, capitain, BlackGoat, thomas444, GreenTerrorcu, SaRCoPhiLiuS, Zensea, Noyes, Reis20, Naturality00, icelebi, starmedica, -RBG-, Deucalion, Cuneytaltun, Last Vibeze, lastcall, SONADOR, egemenkavusan, MiSoSiKiaN, hocaburhan01, Cihanturk, İbrahiM SameT, stonemage, chnkc, istihbaratmuduru, Ersenguv,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.