ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
6 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2525 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
380 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 16.000lt KOİ Havuzu 8000 lt KOİ 200 lt yavru tankı 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena

SON 10 MESAJI

Akvaryum Suyu Solunum Sistemine Zarar Verir Mi?
[QUOTE=mevlutyildirimmm]Selamlar abilerim kardeşlerim akvaryum suyu solunum yolu enfeksiyonlarına ve diğer alerjik reaksiyonlara sebep olur mu ? Haftalık su değişimleri ve dip çekimlerini düzenli yapıyorum.[/QUOTE]

Konu biraz yanlış yöne evrilmiş. Akvaryumdaki azot bileşikleri çok yüksek miktarlara ulaştığında bile o suyu içmezseniz size zararlı olmaz. İnsan da besinlerin son ürünü olarak idrarla bol miktarda amonyak atar.

Akvaryum hobisinde riskler nelerdir? En başta elektrik çarpması. Bunu önlemek için elektrik panonuzda devreyi otomatik kesen kaçak akım rölesi çalışır durumda olmalı. Dörtgen, ortasında siyah test düğmesi olan şalterli bir parçadır. Hayat kurtarır.

Elinizde açık yara varsa ve balıklarınız hastaysa akvaryum suyundan mikrop kapabilirsiniz. Bunlar genelde yüzeyel cit ve cilt altı enfeksiyonlarıdır.

Solunum yolları için risk akvaryumun kendisi değil, iyi havalandırılmamış odada buharlaşma sonucu nem artışıdır. Fazla nem solunum hastalıklarını tetikleyebilir. Ayrıca ortamda küf, mantar oluşursa bunlar hem solunum hem cilt allerjilerine yol açabilir.

Bunlar sık görülen durumlar değil. Ama sorunuzun cevabı evet.

Silis Kum Kullanım Alanı Nelerdir?
Herkese yorumları için çok teşekkür ediyorum. Kum için para ödemeyeceğim fakat yetkililerden izin aldım. Bu sayede sarı olanın demir oksit içereceğini ve suyu bulandıracağını ve muhtemelen yosun sorununa yol açacağını öģrenmiş oldum. Beyaz olandan alacağım.

Japon akvaryumumda saksılı cryptocoryne'ler ve anubias'lar var. Zemin sadece 1 cm çakıl. Orayı takviye edeceğim.

Diğer akvaryumumda yerleşik bitkili 5 cm çakıl var. Halen rasbora, lepistes, helena ve betta var. Corydoras sevdiğim bir tür. Onlar için bu akvaryumun tabanını kısmen düzenleyebilirim. Yine çok sevdiğim ve bir türlü başarı sağlayamadığım "microgeophagus ramirezi" bir toprak yiyen olarak bu kumla uyumlu mu araştıracağım.

Elimde 35 litre boş bir akvaryum ve şu an salyangozlar ve karantina için kullandığım 80 litre saklama kabım var.
Lepistes Sorunu
[QUOTE=kerembilge86]Sıcaklık 25.7 derece akvaryum 40litre pipo filtre var başka anormal belirti yok yaklaşık bir hafta oldu 2 gündür böyleler akvaryumda bitki var sağ kısımda ben çok ufak bir bölümü çektim zırhlı kedi balığı değil komando çöpçü kadraja giren yardımcı olursanız sevinirim. Sanırım bu çöpçülere zırhlı kedi balığı deniyormuş fakat neden uygun değil anlamadım her zaman canlı doğuran akvaryumlarında bulunur çöpçü balıkları. Belirtmeyi unutmuşum 6 balık var 2si yavru.[/QUOTE]
[QUOTE=lemur]
Zemin midye kırığı-iri çakıl karışımı görünüyor. Görüntüye giren zırhlı kedi balığınız için uygun değil.
[/QUOTE]
Zemin corydoras/zırhlı kedi balığı için uygun değil, onu söylemek istedim. Bıyıklarını zedeler. Bu balıklar sürü balığıdır. Biraz daha büyük akvaryumlarda 5-6'lı sürü halinde beslenseler iyi olur.

İfadenizden anladığım akvaryumu kuralı 1 hafta olduğu. Oturmamış akvaryuma balık eklemek her zaman risklidir. Önce suyu dinlendirmek, azot döngüsünü başlatmak, balıkları alıştırarak eklemek gerekir. Lepistesler narin balıklardır. Hasta olarak gelip belirtiler sizde görülüyor da olabilir. Yavrulardan söz ediyorsunuz. Yeni yavrulamış ya da yavrulayacak olan balığın saklanması da doğaldır.

Bu aşamada durum bir hastalık tablosu olarak netleşene dek hiçbir kimyasal kullanmamanızı, yemlemeyi azaltmanızı, rutin bakımlarına devam ederek gözlemde bulunmanızı öneririm.
Lepistes Sorunu
Sorununuza çözüm yaklaşımı için 1)- Sıcaklık kaç derece 2)- Kaç litrede kaç balık besliyorsunuz? 3)-Filtre çeşit ve kapasiteniz nedir? 4)- Başka anormal belirti var mı? 5)- Bu balıkları ne zamandır besliyorsunuz, belirtiler ne zaman başladı, yeni balık (özellikle lepistes) eklediniz mi? gibi ayrıntıları eklemeniz gerekiyor.

Görünen o ki akvaryumda bitki yok. Bitki canlıdoğuran türlerin vazgeçilmezidir. Zemin midye kırığı-iri çakıl karışımı görünüyor. Görüntüye giren zırhlı kedi balığınız için uygun değil. Tam bir fotoğraf ve akvaryum ölçüleri iyi olur.

Çeşitli tuzlar var. Elinizdeki tuzun içeriği nedir? Sorunun nedenini saptamadan tuz ya da herhangi bir ilaç atmanız doğru olmaz.
450 Litrede Pengasuz İyi Gelisirmi
[QUOTE=Ozan0707]
Burayı meşgul ettiğimi düşünmüyorum eğer öyleyse bile cevap vermek zorunda değilsiniz. Buraya sana zorla yorum at diyen oldumu hayır. Beyefendi demek sokak agzimi oluyor? Abi deseydim bu seferde bu tür sokak ağzıyla konuşma derdin. Derhal sayfamdan çık ve bir daha asla yorum ve öneride bulunma aptal herif
Seninle ne ağzıyla konuşmam gerekiyor ulan ne zannediyorsun kendini holding şirket yöneticisimi 7 milyar galakside 7 milyar gezegenin milyonlarca insanın içinden sıradan bir insansin aptal herif bir daha sakın gönderilerime yorum yapma senin dişlerini avuçlarına dökerim. Kendini beğenmiş adam tipi eğer bu yazdıklarımı yapamiyacagimi düşünüyorsan özelden yaz numaramı yazım sana [/QUOTE]
Bu seviyesiz mesajınızı silme ihtimalinize karşı buraya kopyalıyorum. Forumdaki hiçbir sayfa şahsınıza ait değildir. Kimseyi kovamazsınız.
450 Litrede Pengasuz İyi Gelisirmi
[QUOTE=Ozan0707]
Bir fırça atmadığın kalmış azarlamadigin kalmış. Bakın beyefendi hayvanlarla ilgilenmeyi çok seviyorum ve akvaryum isine yeni başladım. Akvaryumla daha önce tanışmadığım için çok üzgünüm gerçekten beni rahat liyor onlarin izledikçe keyfim yerine geliyor. Senin kadar bilgi sahibi değilim. Neden kıziyorsun burası bir platform elbette sorular soracağım. Eğer çok gereksiz saçma sorular sorduğumu düşünüyorsan yorum yapmazsın olur biter. Yorumunuzu okurken gerçekten üzüldüm. Yinede teşekkür ederim ama verdiğin o kadar yazdığın bilgiler için. Bilmediğim için sorular soruyorum ve içlerinden en faydalı olanları hafızama kaydediyorum ama dediğim gibi yinede teşekkür ederim. [/QUOTE]

Ozan bey, size saygı sınırları içersinde bir eleştiri yaptım. Bu çerçevede herkesin sizi eleştirme hakkı vardır. Benzer konularda dönüp dolaşıp forumu meşgul ediyor, insanların zamanını alıyorsunuz. Üstelik olmayacağını kendiniz de bildiğiniz şeyler bunlar. Eleştirim bu nedenledir. Varsayın ki azarladım. Fakat yazdıklarım size, bana "sen" diye ya da "bakın beyefendi..." şeklinde sokak ağzıyla hitap etme lüksünü sağlamaz. İlle hitap edecekseniz "Erkut bey" diyeceksiniz. Aramızdaki yaş farkını da göz önüne alırsak, "abi" hatta "amca" diyebilirsiniz. Üzüldüğünüze üzüldüm fakat hatanıza üzülseniz ve böyle negatif bir tavır takınmasanız daha memnun olurdum.

Son bir öneri, madem Antalya'da yaşıyorsunuz, şehir akvaryumunu ziyaret edin. Aradığınız her türlü büyük balığı orada canlı olarak görebileceksiniz. Aynı zamanda 60-70 cm pangasiusların 5 tonluk akvaryumda tutulduğunu da göreceksiniz.[EDIT]lemur,2022-01-22 01:00:55[/EDIT]
Bu Normalmi
60 tl'ye bir çift lepistes en kralı en safkanı bile olsa pahalıdır. Çünkü çok kolay ürerler. 6 ay sonra yavrularını o fiyatın yarısına elden çıkarmanız zordur. Tabi ki mal alıcısına satılır, yeri gelir o fiyat 150 tl olur.

Geçenlerde safkanlığına falan bakadan alelade genç dişi balığı petshoptan 7,5 tlye aldım. 3-4 yıl önce petshopla takasa giriyordum. Safkan doubleswordtail'i benden 25 kuruşa alıp 10 liraya satıyordu. Yani sabit bir piyasa olduğundan söz edilemez.
450 Litrede Pengasuz İyi Gelisirmi
[QUOTE=Ozan0707]Arkadaşlar 450 litre akvaryumda pengasuz yada challanger rahat bi sekilde büyümesi gerceklesirmi. Biliyorum bunlar için daha büyük tonajli akvaryum lar gerekir. 450 litre gelişmesi için yeterlimi[/QUOTE][QUOTE=Ozan0707]
Astronot dışında büyüyen balık onerirmisiniz[/QUOTE]
Normal gelişimini gerçekleştirecek büyük balık arıyorsanız akvaryumunuzu da büyütmelisiniz. Siz de çok iyi farkındasınız bunun, öyleyse neyi soruyorsunuz? Erişkin boyu 1 metreden fazla olan balığı bu hacimde sağlıklı büyütemezsiniz.

Son zamanlarda çeşitli konular açarak tür konusunda arayış içindesiniz. Bence bu hacimde bakabileceğiniz balık en fazla 30 cm boya ulaşmalı ve sürü balığı olmamalıdır. Ansiklopediden bakıverin bi zahmet...

https://www.akvaryum.com/Forum/450_litre_akvaryum_k980341.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/astronot_green_terorr_k980335.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/260_litrede_kac_astronot_baligi_yasar_k980303.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/flowerhirn_k980276.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/200_litre_akvaryum_hangi_balik_olur_k979948.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/200_litre_akvaryuma_2_ic_filtre_k979845.asp
Evlat Edindiğim Hasta Beta Nasıl?
Serkan bey, önerileriniz Ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Betta'ya bezelye aklımın ucundan bile geçmezdi. Zaten akvaryumdaki diğer balıklar için 1 tek bezelye verdim. Gösterdiği ilgi beni şaşırttı. Belki kabuğunu başka bir şeye benzetmiştir.

3 yem kullanıyorum. Rotifish bits (karides, artemia, kalamar, sarmısak, spirulina, buğday, kırmızı alg, pirinç, proteinaz enzimi, vitamin ve mineraller. %40 protein) En çok bunu seviyor. Özellikle seçmedim. Bulabildiğim en uygun yem buydu. Diğeri Rose adlı yerel bir yem (hamsi unu, buğday, mısır, soya, maya, kırmızı-yeşil alg astaksantin ve çeşitli katkılar. %42 protein) Bunu da öteki kadar olmasa da yiyor. 3. sü içeriğini bilmediğim fakat rasbora'ların çok sevdiği bir pul yem. Bunu ağzına bile sürmüyor, tükürüyor.

Bunlar olmaz der ve öneride bulunursanız internetten bulmaya çalışırım.

Su piresi bitkiyle beslense de balığın bitkisel gereksinimini karşılayacağı varsayımı pek akla yatkın gelmedi. Sonuçta hayvandır. Betta için uygun boyuttadır. Diyetten bitkisel kaynaklı gıdaları tamamıyla çıkarmak gerekliyse çıkaralım.

[EDIT]lemur,2022-01-21 00:53:31[/EDIT]
Evlat Edindiğim Hasta Beta Nasıl?
9. gün. Keyif ve iştah yerinde. Önerdiğiniz gibi ekstra küçük öğünler veriyorum. Kim demiş bunlar etçil oluyor diye[^_^] japonlara verdiğim bezelyeden 1 tane ufaladım. Az daha kabuğunu da yiyordu. Akvaryumun her noktasını kullanıyor. Kimseyle didişmiyor. Lepistes yavrularını kovalamak dışında. Cama her yaklaşışımda bana yöneliyor. Sanırım sandığım kadar hasta değilmiş. Ya da hızla iyileşiyor. Lepistesler büyüyor. Bu kez 7 tane saydım. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/200120222144511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/200120222145381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/200120222146031.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.