ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
538
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
625 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
286 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya/KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Kaç tane japon balığı , kaç litrede bakılır?
Emre bey, sorunuzun cevabını verdim. Gerek bu konu başından beri, gerek bu konuda açılan bir çok başka başlıkta görüyoruz ki Japon balıkları en kolay bakılan balık olarak görülüyor, hak etmedikleri şartlarda bakılıyorlar. Ve dolayısıyla hastalanıp ölüyorlar. Espriyi agresiflik olarak kabul etmeniz sizin tercihiniz. Ben hiç üzülmüyorum. Beğenirsiniz yada beğenmezsiniz ya da ciddiye alır eleştiri yazarsınız bu sizin algı kapasitenize bağlı.

Özellikle ansiklopedi linkini yararlanabilesiniz diye ben verdim. Sanki ansiklopediyle çelişen bir şey söylüyormuşum gibi bir söylem yaratıyorsunuz. Burası bilimsel araştırmaların yayınlandığı bilimsel bir platform değil. Çoğunluğunu amatörlerin oluşturduğu bir hobi forumu. Sonuçta hepimiz kişisel tecrübelerimizi dile getiriyoruz. Buna da hakkımız var. Yanlış bir şey söylenirse bilen biri gelir düzeltir. Filanca dergide yayınlanan filanca makaleye dayandırmaya her zaman gerek olmuyor. Siz referans soruyorsunuz insanlardan fakat hala kendi düşüncenizi ifade etmiş değilsiniz. Gereksiz bir alınganlık içindesiniz ve suçlayıcı tavır takınıyorsunuz. Sizi yapıcı olmaya davet ediyorum.

Konunun başından beri okursanız 1o litre mi olsun 20 litre mi, 25 litre mi vs. şeklinde bir kararsızlık var. Balığın doğada ulaştığı 35 cm maksimum boy bizim için gerekli olan referanstır. Bunu da yukarda belirttiğim gibi ikiyle çarparsak 70 lt buluruz. Bu minimumdur. Yoksa o boyda balığa 400 lt az gelir. Bu düşüncemi de " Balığın gereksinimlerine göre bazen çok daha fazlası gerekir. " cümlesiyle önceki mesajımın içinde belirttim. Dolayısıyla arkadaşın verdiği değerlere katılıyorum. Yine yanlış anlamamanız için bunun kişisel görüşüm olduğunu belirteyim. Yine herkes bildiği istediği şekilde beslemeye devam etsin. Bu mesajımı da kinaye falan sanmayın.

Kaç tane japon balığı , kaç litrede bakılır?
Bir sorum olacak: Su bardağında (200ml) 1 japon besleyebilir miyim? [:P] [:lol:]

[QUOTE=ShowaSanshoku]

İlk Japon için 75 litre, her ek Japon için +35 litredir.[/QUOTE][QUOTE=Kahveci]

Referans aldığınız kaynak nedir?[/QUOTE]

Her ne kadar Forum ansiklopedisinde "En Az Akvaryum Hacmi: Oranda, ryukin, ranchu gibi balıklar için 40 litre; comet shubunkin gibi tek kuyruklu ve daha iri boylara ulaşanlar için 70 litre." yazsa da https://www.akvaryum.com/carassius_auratus_japon_baligi_tatlisur_7_70.asp

Genel eğilim bütün türler için bir balığı sadece yaşatabilmek için boy olarak santimetresine 1-2 litre hacimdir. fakat evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. Balığın gereksinimlerine göre bazen çok daha fazlası gerekir. Matematiksel olarak Japon balığı 15-35 cm boya ulaşır. Ulaşacağı maksimum boya göre ShowaSanshoku arkadaşın verdiği rakamlar doğrudur. Kendisi referans belirtmezse Referansı da ben olurum. Bunlar ideal rakamlardır. İmkanlarınız elverdiği ölçüde uygulamaya çalışırsınız.
Yavru Tankı İç Filtre
Elyaf debiyi düşürür ve çabuk kirlenir.Filte temizlik sıklığınız artar. Boşa çalışıp ısınmadığı sürece Motora zarar vermez.
Bitkili Akvaryumda Dert Bitmiyor.
Elle temizleyin. budama yapın.

Katillerden korkmayın akvaryumunuzu asla istila edecek kadar hızlı üremezler. Beslemeye değecek güzel canlılardır. Benim akv. salyangoz istilasını 6 katil üç ayda önledi. 2 - 3 senede 30 tane falan oldular. Yavaş ama kesin çözümdür. Şu an zaten istila sorununuz yok. Sadece birkaç öncü görülmüş. Bu konuyu birkaç ay erteleyebilirsiniz. Her akvarumumda yüzlerce adi salyangoz olduğunu yaşadım. İstila budur. Yemlemeyi azaltmak hem salyangoz hem yosun oluşumu açısından yararlı olacak. Aşırı su değişimi ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Bu bir denge meselesi. Umarım artık dengeyi tutturursunuz. Sayısal olarak Katil ihtiyacı duruma göre değişebilir.[EDIT]lemur,2020-01-23 18:35:41[/EDIT]
Isıtıcısız Havuz
Koi yi dışarıda da besleyebilirsiniz. Sıcak mekan gerektirmez.
Bitkili Akvaryumda Dert Bitmiyor.
Ek olarak 40 cm'ye kadar büyüyebiliyor. [^_^] Keyifli bir balıktır.

https://www.akvaryum.com/chromobotia_macracanthus_makrakanta_tatlisur_7_288.asp

https://www.akvaryum.com/makrakanta_%28chromobotia_macracanthus%29_makaler_17_5689.asp

Yine Helena'ya dönüyoruz, ne hoş. Kendilerini kuma gömerler. Sizi rahatsız etmezler. Varlıklarını hissetmezsiniz bile. [:)))][EDIT]lemur,2020-01-23 00:01:33[/EDIT]
Lepistesilerde Ki İlginç Hareketler
[QUOTE=lemur]
O zaman sorunu başka bir yerde aramak gerek. Isıtıcınız var mı? Sıcaklık uygun mu? Aydınlatma rahatsız edici mi? Filtreniz balıkları rahatsız edecek aşırı akıntı yaratıyor mu?

Bir haftada 5 lepistesinizden 2'sini kaybetmişsiniz. Bu çok ciddi bir kayıp. Su şartları kötü olabilir. Adapte olamamış olabilirler. Ya da balıklarınız hastalık taşıyor olabilir. Çok bilinmeyenli bir denklem var ortada. Sadece yem markasıyla açıklanamaz. Bence bütün bu faktörleri gözden geçirin.[/QUOTE]

[QUOTE=YasarEmre]O ölen balıklar geldiğinde de pek sağlıklı değildi zaten. Yeni gelen balıklara beraber artık yem yiyorlar. Hala bazılarında sürtünme,sabit kalma falan var. Birinin de ağzı beyaz gibiydi karantina tankım ne yazık ki yok. Ama eskisine oranla iyiler Allah'a şükürler olsun. Bu hastalıklar da balıklardan çok beni yıpratıyor.[/QUOTE]

Bence sorununuz yeni kurulum dolayısıyla suyun oturmamış olmasıyla ilgili. Araştırın, sorunu saptayın, gereken önlemleri alın. Önce eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın, sonra Allah'a dua edin.
Lepistesilerde Ki İlginç Hareketler
[QUOTE=YasarEmre]Öncelikle merhaba.
Kurduğum yeni akvaryumum da (konusu da var) 6 vatoz ve 1e 4d lepistesim vardı. Lepistes dişilerimden 2 sini kaybettim. Lepistesleri alalı bir hafta oldu ama yüzeyden yem yemiyorlar. Hatta yüzeye çıkmıyorlar bile orta ve alt kısımlarda yüzüyorlar. Durgun değiller ama benim bildiğim bu balıklar suyun yüzeyinde yaşarlar. Yemim Artakua guppy fish granül yem ona bağlıyorum. En kısa zamanda da yem çeşitliliğimi artıracağım. Ama yine de yemi beğenmeseler bile elime doğru davranmaları gerekmez miydi?
Üstelik üstten yem yemeyip aç kaldıkları için yerdeki yemleri eşeliyorlar ve zayıf kalan eleodoa yapraklarını yiyorlar cubalarımı harap ettiler zaten. Açlıktan olduğunu tahmin ediyorum sizce ne yapmalıyım? Ve hangi sebzeleri verebilirim şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]

Lepistesler üst orta seviyeyi tercih etmekle birlikte her seviyede yüzer ve yem alırlar. Durgun olmadıklarını söylüyorsunuz, yem yediklerini söylüyorsunuz. O zaman sorunu başka bir yerde aramak gerek. Isıtıcınız var mı? Sıcaklık uygun mu? Aydınlatma rahatsız edici mi? Filtreniz balıkları rahatsız edecek aşırı akıntı yaratıyor mu?

Bir haftada 5 lepistesinizden 2'sini kaybetmişsiniz. Bu çok ciddi bir kayıp. Su şartları kötü olabilir. Adapte olamamış olabilirler. Ya da balıklarınız hastalık taşıyor olabilir. Çok bilinmeyenli bir denklem var ortada. Sadece yem markasıyla açıklanamaz. Bence bütün bu faktörleri gözden geçirin.
Isıtıcısız Havuz
[QUOTE=asabijapon]Isıyı hallettik diyelim. Filtre nasil olacak?[/QUOTE]

Filtresiz olmaz tabii. 3 ton kapasiteli filtre ya alacaklar ya da yapacaklar. [:lol:] Hazır alabilecekleri uygun ebatlı eheim loop 10000 var. 2000tl civari.
Isıtıcısız Havuz
Dışarda kışın zaten olmaz da... Kapalı ortam sıcaklığı 18-20 derece ise ve gece gündüz sabitse belki kışı atlatırlar. Ansiklopedide Sıcaklık: 24°C - 27°C : //www.akvaryum.com/pangasius_sanitswongi_challenger__tatlisur_58_318.asp

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 353 Online Kullanıcı, 192 Üye

Online Kullanıcılar

Goksen, R. Ünal, Arda B., ShowaSanshoku, muhengin26, MurathanM, yusufoner, BerHatS, brokengineer, OgzOzk, nero1299, Emr35, Koksal Gurkan, lebowskia, muzaffer_81, RobinsonDefoe, lemur, Kubsal, gkhngndz, ProScotch, Nursun, AmazonDream, sinanb85, beyazgul, capo di capi, Yunus_Karagül, smckr, Çetin1806, TugayKrmn, koz26, Leontheprof., Anuenlil, soliter83, rohembus, icelebi, hakancez, arapaima, devrimdpt, emrepablo11, busrabalkanli, praksis, ardaarda, 06serkan06, KAMPUT, HarunYldrm, fullred, Gtuncay, arte35, MuhammedKurt, biacar, muslera1905, Balikcidede, rexxter, mucahit61, serhat03, ademiz, su dünyası, Tosbicik, Hpeker, fikret43, Altispinoza, Dimidiochromis, benerium, Berkant, Kınayu, asabijapon, Muhammed kose, ceyh, cashercash, alex10, Mete Duru, sina00, nord, fretchord, AnarchicTetra, IamArifCAN, Woland, Remediless, jueJ., Aytug Ayan, Valkyrja, MiSoSiKiaN, Prestij, erayyzc1, propecia, Kucukbalikci, mereny, fantastik3, darkfreez, muratyarici, Mydonose26, Aydin92, Akvarya, idiopatik, Nirvana65, invincible, Aqua Discovery, Seya, Heinzen, AtlasPoyraz, memo69, Alina_Meleğim, mertozbudak, Mekatronica, Hasan yavuz, mehmetaydin, berkay6219, gokkurt, BatuMert, ProoF2834, Gursoyhasan, Mezarcı1161, adem0677, avniarikkok, HardScape, AnKaRa, dınay, Fondip, Bahadir, Ferhat Ekşiler, hayrettinu, ozan_1903, Ozden73, twinsoul, AquaMih, Furkanaydemir, Grolux, YigitcanTuran58, serhat039, Darkle, hasancn, lapseee, woddwill, grsy, deriinmavi, Testere, Omarfaruk, Brdk64, mutlubaba, gkhn54, aliyanar, hakutlu, AdoniS, SahinTaskin, ibrahimgo, Ayby, xalil, aliturkay, bkaracayir, o'furkan, TSevil, edizpasha, Demirok, YAYD06, TheHobi, yılmaztr, mszengin, ali özer, Nadirmbuna, aengela, eraycalvusizmit, Giray2156, ŞENOL67, Kenan ateş, Xxxxx, frknesen, Aeran, utkugorgulu, FurkanYnk, cmasdiver, Hrnokdn, jaws78, Resul-1908, Fishkeeper, Mikail Erdoğan, Arifhb, littlefish, theory, Ercan141414, Acemiiiihibici, hocaburhan01, AlperTasci, stopsound, Omer uçlu, Kuduoglu, gucluh73, Ahmet deniz, Kemalk41, Aydın58, dogankekik, lepistesciadam, Barış Demirok, Berk Gokova,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.