ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1634
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
9 Saat 12 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1334 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
355 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 8.000lt/16.000lt KOİ Havuzu 110 lt Low tech bitkili tropikal 35lt Low tech bitkili Lepistes-Helena

SON 10 MESAJI

İçfiltre Balıkları Rahatsız Ediyor Ve Kumu Bozuyor
1 kedi balığınız var, anlıyoruz. anlatımınızdan başka balıklarınız da olduğunu anlıyoruz.

[QUOTE=Ata5345]100 litre akvaryum ve silis kum kullanıyorum akvaryumda 1 tane kedibalığı vardı onu akvaryumcuya verip japon balığı alacağım ama iç filtre balıkları çok rahatsız ediyor 20-30 cm kedi balığı hafif dik ve sabit dursa filtre onu ters döndürüyor iç filtrenin hava üfliyen borusunun baktığı yöndeki silis kumda bozuluyor akvaryum camı gözüküyor bu da görüntüyü bozuyor ve iç filtre derinde duruyor 8-9cm su altında kumu kaldırmamasını engellemenin bi yolu varmı ? Balıkları rahatsız etmemesi için ne yapabilirim ?[/QUOTE]

Ama ne balıklarınız var, hangi balıklarınız rahatsız oluyor, anlayamıyoruz. Filtre kapasitenizi bilemiyoruz, tahmin edemiyoruz. Çok güçlü bir filtreyle bu şikayetleriniz devam edecek. 100 litre hacme, 500-600 litre/saat çeviren bir filtre yeterlidir. Akıntıyı azaltmak için ya filtrenin içini elyaf benzeri bir malzemeyle tıkarsınız, ya da filtrenin akış yönünü yan duvara çevirirsiniz, ya da filtreyi akvaryumda olabildiğince derin konuma yerleştirirsiniz.

Akvaryumunuz tamamıyla boş bile olsa sağlıklı besleyebileceğiniz japon sayısı sınırlıdır. Benim önerim 3-4 taneden fazla olmaması. Tabi diğer balıklarınızın sayısını ve uyum durumunu bilmiyoruz.
50 Cm Akvaryum İçin İç Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=osmanşahintsk]
50×25×30 ölçüleri 30 lt civarı olması lazım. 50tl bütçe. Bir de saatte kaç lt devir daim eden olmalı bilgilendirirseniz sevinirim. [/QUOTE]

Akvaryumunuzun brüt hacmi 37.5 litre. Net su hacmini kabaca hesaplayın. Filtrasyon gereksinimi beslenecek canlı türüne bağlı olarak değişir. İç filtre akıntı yaratır. Bundan rahatsız olacak türler için şelale ya da pipo tercih edebilirsiniz.

Filtrasyon gereksinimi kabaca suyu saatte 5 kez çevirecek şekilde olmalıdır. Net hacminizi 30 litre kabul edersek saatte 150 litre çeviren herhangi bir filtre canlı yüküne de bağlı olarak, işinizi görür.
500 Litre Kaç Papağan Beslenir Maximum
Soru böyle gelince biz şaka olarak algıladık.[:)]

Cevabım: Sadece 1. (Akvaryumun boşaltılıp cama yeterli hava deliği açılması ve tünek konulması kaydıyla.[:)))])

Ne yazık ki, gerçekte sormak istediğinizi tahmin ettiğim sorunun cevabını bilmiyorum. papağan çiklitler hakkında hiç tecrübem yok. Ama espriye katılmak istedim. Kusura bakmayın.
Kış Aylarında Koi Havuzunda Nelere Dikkat Edilmeli
Suya tuz ekleme konusuna sonradan biraz açıklık getirmek istedim. Bu konuda çok farklı görüş ve uygulamalar var. İlgili görüşleri "koi pond salinisation" sözcükleriyle internetten aratabilirsiniz.

Bazıları bu uygulamaya şiddetle karşı ve zararlı olduğunu düşünüyor. Balığın iç organlarının kalıcı zarar gördüğünü savunuyorlar. Bazılarıysa balıkları kaldırabilecekleri ölçüde tuzlu suda sürekli yaşatmayı savunuyor. Bunlar da kış aylarında tuzlu suda enerji gereksiniminin azaldığı ve balığın gücünün bağışıklık sistemini ayakta tutmaya yöneldiğini söylüyorlar.

Benim anladığım kadarıyla tedavide kesinleşmiş bazı uygulamalar var. Birincisi çok kısa süreli tuz banyoları. İkincisi ise bütün havuzun tuz oranını %1-2 oranına çıkartarak belli bir süre orada tutmak. Benim de uyguladığım bu ikinci yöntem birkaç tek hücreli parazitin önlenmesinde etkili. Çünkü kış sonu, bahar başlangıcı balığın bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönem. Ve bu birkaç parazit bu dönemde enfeksiyona yol açarak tehlikeli olabiliyor. Tuzlama süresi 7 güne kadar önerilse de, ben bir acemi olarak 3 günden uzun tutmaya cesaret edemedim ve %1,5 tuz oranını geçmedim. Bu litreye %1,5 gramdır. 1000 litreye 1,5 kg eder. Toplamda baya bir miktar kaya tuzu almak zorunda kalıyorum. Şu an verdiğim rakamlar tam doğru olmayabilir. Bu uygulamayı yapmadan önce referans kaynaklardan tekrar hesaplıyorum. Siz de öyle yapın. Otomatik hesaplayıcıların linki aşağıda. Ayrıca uzun süreli tuz uygulamasında mikroorganizmaların direnç geliştirdiği de yazılıyor.

3 sezon önce 8-10 balığımı anlayamadığım ve kontrol edemediğim cilt enfeksiyonlarıyla kaybedince bu uygulamaya başladım. Sadece bahar başlangıcında yapıyorum. Kayıplar sona erdi.

Tuzun hassas bitkilere uzun vadede zararı olabilir. Ben bu kısa süreli uygulamada bitkilerde bir zarar görmedim.

Yararlanabileceğiniz bazı kaynaklar:

Balık Hastalıkları /Prof. İbrahim Cengizler/2006/Nobel

Yapay Sulak Alanlarda Atıksu Arıtımı / Doç. Zeynep Zaimoğlu-Seçil Bozkurt / 2010/Nobel

İç Su Balıkları Yetiştiriciliği / Yrd. Doç. Nazmi Tekelioğlu / 2005 /Nobel

http://www.lagunakoi.com/Pond-Salinity-Calculator.html

http://www.atillaalpbaz.com/?o=3&y=141

https://michigankoi.com/koi-college-health/

https://www.koi-fish.com/

http://www.koihealth.info/
Kış Aylarında Koi Havuzunda Nelere Dikkat Edilmeli
Öncelikle her kulağımıza çalınanı olduğu gibi uygulamaya çalışmayalım.[:)]

Evet bu balıklar kış uykusu benzeri bir duruma geçer ve yem almayı bırakırlar fakat bu durum ancak +8 civarında olur. Bunun için gündüz öğlen saatlerindeki su sıcaklığını dikkate almak gerekir. 18 derecelerden sıcaklık azaldıkça yemleme kademeli olarak azaltılır. Balık zaten yeme olan iştahsızlığıyla durumu belli eder. Yazdığınız şekilde sayarak yemliyorsanız balıklarınız aç kalıyor demektir. Ben bunun 5 katından fazla yemliyorum. Aralarındaki rekabeti de dikkate almak gerek. Kışın sıcak günlerde yemlemenizin de hiç bir sakıncası yok. Yeter ki verdiğiniz yemleri alsınlar, yüzeyde artık kalmasın.

Bir de esas dikkat edilmesi gereken nokta, kış başlamadan genel dip temizliği, bitki temizliği, filtre temizliği yaparak az hareketli geçirecekleri bu dönemde onlara sağlıklı bir ortam hazırlamaktır. Aynı işlem ilkbaharda da tekrarlanmalıdır. Bahar dönemi başında bazı parazit enfeksiyonlarını önlemek adına ben, kısa süreli tuz uygulaması yapıyorum. Bu konuda internette çeşitli yayınlar bulabilirsiniz.

Filtre sadece çok soğuk iklimlerde donma sonucu ekipman zarar görmesin diye kapatılır. Kışın donma durumu yoksa çalıştırmalısınız. Aksine bazı yabancı besleyiciler havuzun üstü buz tutmasın diye özel ısıtıcı ekipmanlar kullanıyorlar. Hatta filtrenin yarattığı sirkülasyon sığ kesimlerden başlayan buzlanmayı önler. Bu amaçla hava motoru kullananlar da var. Bazı havuzların bir kısmı iç mekan olarak tasarlanır. Burada sıcaklık düşmediği için balıklar kış uykusuna girmez ve 4 mevsim aktif olurlar.

Yağmur suyunun etkisi yağmurun içeriğine bağlıdır. Genelde olumludur. Fakat çöl tozlarıyla gelen yağmur havuzunuzu fena halde bulandırabilir. Burada önemli olan nokta havuzunuzun tahliye noktasının sağanak şeklinde gelecek şiddetli yağmuru kaldıracak kapasitede olmasıdır. Yoksa istemediğiniz yerden taşar. Balıklarınızı yoldan toplarsınız. [:D]
Arkadaşlar Platim Ölecek Mi?
Fotoğrafta net bir şekilde görülmüyor. Tarif ettiğiniz kadarıyla ufak bir yaralanma olmuş. Yarası su şartlarınız iyiyse ve rahatsız edecek balıklar yoksa büyük olasılıkla kendi kendine iyileşecektir.

Su değişimini neyle yaptınız? Geniş çaplı hortumlar her zaman balığı çekebilir. Hortumun çapı yeterince geniş değilse balık da bu sırada sıkışıp ölebilir. Dip çekim aletlerinde bu yüzden ızgara bulunur.
Japon Balığım Suya Batmiyor Ve Yan Yüzüyor Ama Can
Bulunduğu yerin detayları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç litrede besliyorsunuz? Filtre ve hava desteği var mı?

Resimdeki kabın neredeyse yarısı boş görünüyor ve su mavi renkte. Metilen mavisi döküp karantinaya mı aldınız? Öyleyse, bu gereksiz olmuş. Kabı tam doldurun. Filtreyi aralıksız çalıştırın. %30 dinlenmiş taze su ekleyin.

Arkadaşların düşüncelerine katılıyorum. Ya kabızlık, ya da hava kesesi problemi. Bir-iki gün yemlemeyi kesin. Sonra bitkisel yemlerle devam edin. En az 2 çeşit yem kullanın. Arada bezelye ve ıspanak vermeye devam edin.

Hava kesesiyse beklemekten başka çare yok. Bazıları balığı ameliyat ediyor fakat kesinlikle önermem.
Mozaik Taşında Bitki Yetişirmi?
Mozaik taşı nedir? Bir fotoğrafını koyar mısınız.

Taşa, kütüğe ya da herhangi başka bir yere sabitleyerek Moss, Anubias, Elodea gibi bitkileri yetiştirebilirsiniz.
Neon Tetra
Benim Neon'larım da ışığı açtığımda soluk renkli görünüyor. Bu durum 5-10 dakikada düzeliyor. Başka da bir belirti yok. Her şey normal. Bu durumu normal kabul ettim. Yine de bunu farkettiğimden beri(2-3 haftadır) onları daha dikkatli gözlemliyorum. 6 aydır kayıp yok.
Sunsun Hw 603 Motoru Su İçinde Çalışır Mı?
[QUOTE=frknsyl]
Suyu boşaltmamda sorun yok ama işte geri basma da kullanacağım elimde var diye denemek istedim sunsun 603 ile aslında hızlı olsun da istemiyorum balıklar etkilenmeden yavaş olması daha iyi benim için.


Dediğinizin olması için dinlendirilen suyun filtreden yüksekte olması lazım o şekilde değil malesef o yüzden emiş yapamayacak. [/QUOTE]

Eğer fizik kuralları öyle işliyorsa, o motorla hiçbir şekilde basamazsınız zaten. Benim filtre motorum yerde duruyor ve 1,5 metre yükseklikteki akvaryuma basıyor şu an. Kafam fena karıştı. 1 kova su alıp deneyeceğim ilk fırsatta.[:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.