ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5026
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
7 Saat 21 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2854 [0.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
390 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu 200 lt Carrasius auratus "Goldfish" 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta

SON 10 MESAJI

Koi Kılıç
[QUOTE=Canakvaryum_55]Karma kılıç tankından koi kılıç aldım doğurdu yavruların hepsi kırmızı ama yarısının kuyruğu siyah yarısının beyaz şimdi oldumu[/QUOTE]

Şöyle bir zahmetle oluyor: "[K]Karma kılıç tankından koi kılıç aldım, doğurdu. Yavruların hepsi kırmızı ama yarısının kuyruğu siyah yarısının beyaz.[/K]"[:)))]

Demek ki koi özelliği çekinik. Bu durumda elinizde hiç koi kılıç yavrusu olmadığına göre bunların yavrularının koi olma olasılığı çok düşük. Yine de bu özelliğin nasıl aktarıldığına bağlı durum değişebilir. Koi kılıç sizin için önem arzediyorsa bu özellikte bireyler edinmeniz yerinde olur. Albino derken ne kastettiğiniz net olmamakla birlikte ilgisi olduğunu sanmıyorum.
Koi Kılıç
[QUOTE=Canakvaryum_55]Koi kılıçlarım doğurdu yavruların hepsi kırmızı yarısının kuyruğu beyaz yarısınıki siyah karma kılıç ile birlikteydi anaçlar öldü yavrular koi kılıçmı çıkar yoksa başka bişey mi hiçde albinom yok[:?][/QUOTE]

Hiç noktalama işareti kullanmayınca sorunuz 5 bilinmeyenli matematik problemi gibi olmuş. Ben anlamadım. Anlaşılırsa yardımcı olacak çıkar belki.
Akvaryumu Soğutmaya Çalışmak Gerçekten Gerekli Mi
Havaların ısındığı şu günlerde birçok kişi akvaryumunu nasıl soğutabileceğini soruyor. Bu abartılı bir düşününce olabilir.

Sıcaklık artışının yarattığı en önemli olumsuzluk çözünmüş O2 oranının düşmesi. Bunu düzeltmek için suyu havalandırmak gibi çok basit yollar var.

Şu an Antalya'da sıcaklık gölgede 35. Hissedilen 38-39 tahmin ediyorum. Ev içinde ise herhangi bir soğutucu kullanmaksızın değişik noktalarda hava sıcaklığı 29-31. Akvaryumlarda ise 26 derece. Şu an öğlen. Dolayısıyla bunun 1 dereceden fazla üzerine çıkacağını sanmıyorum. Bu durumda soğutma benim için gereksiz. Bir akvaryumda tropik balıklar birinde de serin su sazanları var.

Gelelim açık havaya, zaten 15-20 ton havuzu serinletme imkanı yok. Kurulumu gölgeye yaparak, tente çekerek, bitkilendirip, bol oksijen vererek, derinliği 1 m den fazla tutarak 30-32 dereceye varan su sıcaklığına rağmen yazı sorunsuz atlatabiliyorum.

Soğutma uygulayan arkadaşlar hangi balıklar için ve hangi koşullarda bunu yaptıklarını paylaşırlarsa konu zenginleşir.
Koi Baligi
Kurmuş olduğunuz düzenek koi'leri sağlıklı beslemek için yeterli büyüklüğe ve filtreye sahip değil. Bir önceki aynı adla açtığınız konuda uygun tavsiyeler yapılmış. Oradan devam ediniz. https://www.akvaryum.com/Forum/koi_baligi_k983956.asp
Suyu Dolapta Koymalı Mıyım
Odaklanmış olduğunuz hacim ve büyüme sorununun net yanıtlarını forum ansiklopedisinde bulabilirsiniz. Balıklarınızın büyümemesinin nedeni yetersiz hacim, yetersiz beslenme, yetersiz filtreleme, yetersiz oksijen, kalabalık ve genetik faktörler olabilir. Japon balıkları doğada 35 cm boya ulaşsa da akvaryumda 2 yaşındaki bir balık için 15-20 cm boy (kuyruk dahil) normal sayılabilir. Aksi durumda balığın gelişemediği, "yanık kaldığı" düşünülür. Jumbo boy dedikleriniz gelişimini tamamlamış balıklardır.

Japon balığı hangi boyda olursa olsun çeşidine göre tek balık için minimum 40 ve 70 litreyle başlanmalıdır. Balık sayısı arttıkça litre ve filtrasyon orantılı olarak artırılmalıdır. 150 litrede 7-8 japon bakmak risklidir.

Koi 40-60 cm yi rahat bulan, bazen 1 metreyi geçebilen boyuyla akvaryum balığı değildir. Havuz balığıdır. Tek balık için minimum 300 litreden balığın boyuna göre 2000 litreye kadar yere gerek duyar. Dolayısıyla 150 litrede yavru bile olsa koi bakmak pek doğru olmaz. https://www.akvaryum.com/Forum/sigara_icilen_odada_hava_motoru_kullanimi_k979274.asp
Suyu Dolapta Koymalı Mıyım
Hacim ve balık sayısı konusunda savunmaya geçerken ilk sormuş olduğunuz sorunun cevabından giderek uzaklaşıyorsunuz. Size önerilen hacimler "minimum".


[QUOTE=GhostKoi]Dışarsı 40 dereceyken oda sıcaklığı 30-32 derecenin üzerine çıkmaz, bu da katlanılabilir bir değerdir. Soğutmaya değil suyu yeterince oksijenlendirmeye ihtiyacınız var. Hava ısındıkça çözünen o2 oranı düşer. Bir hava motoru kullanmak gerekebilir. Zaten bir soğutma sistemi kullanmadan istikrarlı bir sıcaklık yakalayamazsınız. Balık sayısının fazla olması esas sıkıntıyı yaratacaktır.[/QUOTE]

Amaç sadece suyu soğutmak ise, soğuk su eklemek yerine başka şeyler yapmanız gerektiği söylendi. Ben ise esas sorunun sıcak havada o2 yetmezliği olduğunu bunun için de en uygun yolun hava motoruyla hava takviyesi olduğunu dile getirmiş oldum.

115 litre ile 155 ve 250 litre arasında çok şey fark eder. Litreye ve balık sayına uygun filtreleme, su değişimi ve bakımla 155 litrede şu an için durumu kurtarabilirsiniz. Fakat şu an 5 cm dediğiniz 8 balığınız 6 ay sonra 10-15 cm olduklarında sorun yaşarsınız. Bu süreçte kayıplar vermeniz kaçınılmazdır. Örnek olarak benim 250 litrede şu an 6-7 cm boyda 4 japonum var. Akvaryumu doldurma, görülme, seyir zevki konularında hiçbir sıkıntı yaşatmıyorlar.[EDIT]GhostKoi,2022-06-19 16:47:50[/EDIT]
Suyu Dolapta Koymalı Mıyım
Dışarsı 40 dereceyken oda sıcaklığı 30-32 derecenin üzerine çıkmaz, bu da katlanılabilir bir değerdir. Soğutmaya değil suyu yeterince oksijenlendirmeye ihtiyacınız var. Hava ısındıkça çözünen o2 oranı düşer. Bir hava motoru kullanmak gerekebilir. Zaten bir soğutma sistemi kullanmadan istikrarlı bir sıcaklık yakalayamazsınız. Balık sayısının fazla olması esas sıkıntıyı yaratacaktır.
Japon Balığı Kumu Tükürmüyor .
[QUOTE=CKNAkvaryum]Peki önerebileceğiniz tuz miktarı nedir . Tuz atmamın başlıca nedeni geçen salı bir balığımı iç parazitten kaybettim ayırmıştım tabi hemen terslik olduğunu fark edince diğerlerinde yok olası ihtimaller için atıyorum kaya tuzunu öneriniz için teşekkür ederim .[/QUOTE]

Balığınızın ölüm nedeni yetersiz hacim gibi fiziksel nedenlerle bağışıklığının zayıflayıp hastalıklara açık hale gelmesi olabilir. İlle de neden iç parazit olacak diye bir şey söylenemez. Zaten tuzun iç parazit önlenmesi ve tedavisindeki yeri tartışmalıdır. İç parazit genel bir ifadedir. Tedavide uygun antibiyotik ajanlar kullanılmalıdır.

Tuza gelince, normal bir akvaryumun tuz seviyelerini herhangi bir nedenle uzun süreli artırmak gereksizdir ve hatta bazen sakıncalıdır. Balık ve bitki türlerinin tuza dayanıklılığı türe göre değişir. Bildiğimiz kaya tuzu kullanılır. Yani sodyum klorür (NaCl). Asla iyotlu sofra tuzu kullanılmaz. Sindirim problemleri için kullanılan Magnezyum içerikli Epsom tuzu sıklıkla yanlış olarak bildiğimiz tuz zannedilmektedir.

Sazangiller gerek olmasa da %0,3 tuza dayanırlar. Yani litrede 3 gr. Kullanım alanı bazı dış parazitlerle mücadele ve bazen havuz balıklarında tercihe bağlı olarak soğuk mevsimde enerji ihtiyacının azaltılmasıdır. Uzun süreli uygulamalarda parazitler direnç kazanır. Ayrıca balık zarar görebilir. O yüzden ben kişisel uygulamalarımda tuz oranını litrede 1,5 üzerine çıkarmıyorum ve bu seviyede 1 haftadan fazla tutmuyorum.

https://www.akvaryum.com/tatli_su_akvaryumlarinda_tuz_makaler_21_787.asp

Linkte okuyacağınız gibi, "Basitçe 3 çay kaşığı tuzu yaklaşık 23 litre suya denk gelecek şekilde kullanmak yeterli olacaktır. "
Su değişimlerinde dikkat edeceğiniz nokta eklenen su oranında tuz eklemektir. Yoksa bir süre sonra tuz oranı aşırı yükselir.
Aniden Yok Olan Sirke Kurdu Kültürü.
Ben de merak ettim. İki kültür arasında farkına varılmayan bir başkalık olabilir mi? Örneğin kalabalık nüfus, klorlu su ya da başka bir kimyasal eklenmesi, son eklediğiniz sirkede bir anormallik?
Tür Tavsiyesi İstiyorum
[QUOTE=***MT***]

[B] Bir yerden başlamak lazım diye düşünüyorum. Joponlar hakkında söylediklerinizi öğrenmek için güzel bir fırsat oldu mesela. Can'a değer veren birisiyim o yüzden içindeki balığı göndermek bile üzüyor insanı ve ona uyumlu tavsiyeler almak ve bu noktadan araştırarak öğrenmek istiyorum.
İşte konu konuyu açıyor sarı prenseslerin mavi beyazlar ile iyi geçinemediklerini, japonlar doğal olmayan balıklar olduğunu satır aralarından öğreniyorum, ümit ederim öğrenmeye devam ederim.
[/B][/QUOTE]

Araştırmak koşuluyla deneyiminize, hacminize, imkan ve ekipmanınıza uygun, beğendiğiniz her balığı uyumlu türlerle beslersiniz.

Bazı kişilerin kişisel önyargılarını yansıtarak sizi yanılmalarına izin vermeyin. Japonların doğal olmayan balıklar olduğu bilgisi asla doğru değildir. Diğer her akvaryum balığı türü gibi doğal olan ve olmayan çeşitleri vardır. Bütün akvaryum balıklarında yapay seçilimle ve hatta gen mühendisliğiyle farklı çeşitler türetilmiştir. "Fanatik" bir şekilde %100 doğal balık arayışında olanların bu F0 balıkları gidip doğadan yakalamaları ya da yakalayan, ticaretini yapanlardan satın almaları gerekir. Bu balıkların doğal ortamından koparılıp akvaryumlara girmesi ise etik olmayan bir süreci gerektirir.

Japon balığı (carasius auratus) insanlar tarafından hobi amacıyla doğadaki halen mevcut örneklerinden geliştirilmiş en eski tür olduğundan çeşidi (varyetesi) çok fazladır. Bir çok varyetesi iddia edildiği gibi "doğal olmayan" şekilde değildir. İnsancıldır, interaktiftir, barışçıldır, zekidir. Temel şartlar sağlandığında bakımı kolaydır, dayanıklıdır. Üretiminin de kolay olması, bu nedenle piyasaya çok miktarda sürülmesi, bir çok tecrübesiz kişinin bu balığı başlangıç için seçerek çok yetersiz şartlarda bakmasına yol açmaktadır. Bu nedenle en çok istismar edilen (abuse) türlerin başında gelir. Aynı zamanda bu nedenlerle sayıları az olmayan bazı "deneyimli" akvaristlerce hak etmediği şekilde küçümsenmektedir. Bunların mantığı en zor ve ender balığı bulundurarak egolarına zirve yaptırmak olabilir.

Size seçimlerinizde kolaylıklar diliyorum. Keyifli hobiler.[:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.