120x50x55 paludaryum

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 16:43

Gerçekten çok etkileyici görünüyor.

Akvaryumun üzerini kapattıktan sonra camlarda buharlaşma olmasını nasıl önlüyorsunuz acaba?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 16:49
[QUOTE=burkybkk]
- Engin bey bitkiler ile ilgili bilgileri veririm fakat su anda isimlerini bile bilmiyorum bir kaci haricinde. Cunku Taylandda bitkinin gorunumune gore isim veriyorlar cogunlukla. Kara kisminda su anda ismini bildiklerim;  blue fern,  willow  moss, sphagnum moss, bromeliad, Cryptanthus "novistar", cryptanthus "red star", sarmasik, java moss,  kara yosunu,  marsh pennywort, boston fern, anubias, arrow head plant, fittonia argyroneura, pink princess, strawberry begonia, mediocalcar decoratum. Simdilik bulabildiklerim bunlar gerci pek birsey kaldigini da zannetmiyorum.  Tum ekipmani hazirladiktan sonra tembelligimden dolayi 1 ay gibi bir surede bitirdim. Calisir hale ise Mayis basinda geldi. Yani tank su anda yaklasik 45 gunluk. Buyumesi oldukca hizli. Gubre olarak ise sprey gubre kullaniyorum haftada 1 kez.
Sevgiler
[/QUOTE]
Çok güzel birşey yapmışsınız,aklımda eskiden beri buna benzer bir fikir var ama bir türlü gerçekleştiremedim yaptıklarım ise çok ilkel şeylerdi.Elinize sağlık tekrar.Burada o kadar çok yosun çeşidini bulmak imkansız ne yazıkki.
Bitkilerin bazılarının kökleri zaten doğal filtre olmuş ne mutlu balıklara.Birazda karides ekleseniz sanırım yemleme durumuda kalmaz.Guramiler karides yavrularını avlarlar.
Saygılar

burkybkkÇevrim Dışı

İl: Istanbul
burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 16:54
[QUOTE=Supreme]Selam,

Straforu buldum gibi birşey. Az sonra bakmaya gideceğim. Sanırım akvaryumu bozacağım.

Aklıma takılan yine bazı şeyler oldu. Aydınlatma sisteminizin altında ki yuvarlak huni biçimli nesne nedir? Ne işe yarar?

% 80-90 nemli ortam sağlıyorum dediniz. Üstünü neyle kapatıyorsunuz? Cam + sineklik mi? Üstten bir fotoğraf çekip bize göstermeniz mümkün mü ? Straforun sağ ve sol tarafı cama yapıştırıldı mı? Sanki boşluk var orda? Eğer, varsa ne gibi ekipmanları orda gizlediniz? Isıtıcı kullanıyor musunuz?

Gerekli bilgileri alabilirsem sizden, bende paludaryum hobisine başlayacağım.

Teşekkürler. Kolay gelsin.
[/QUOTE]

Mukemmel bir haber... AYdinlatma sistemi aslinda biraz komik. O altta gormus oldugunuz yuvarlak kutular cd kutusunun kaplari. Aydinlatmayi yukarida tutmak icin gecici bir cozum. Nemli ortami saglamak icin akrilik yada cam kullaniliyor. Ben cam kullandim cunku akriligin bir dezavantaji temizlemesi zor oluyor ve bel veriyor. Benim tankimda sol tarafta 10 cm kadar bir bolum sineklik ile ortulu diger kisimlar icin ise cam kestirdim 3 parca halinde ki tankin ici ile ugrasmak istedigimde tum parcayi birden kaldirmak zorunda kalmayayim. Hem daha rahat hem de camin kirilma riski olmuyor.  Simdilik fotograf cekmem mumkun degil ama cep telefonu ile deneyecegim eger net cikarsa bu aksam resmi yuklerim. Straforun yan taraflarinda ise bosluk yok. Ekipman olarak sadece powerhead var. Suyu asagidan alip yukariya vermesi icin. Onu da straforun icine gizleyerek yerlestirdim ve pvc boru vasitasi ile selale kismina su veriyor. Ben en iyisi simdi resim cekmeye calisayim net cikarsa size fikri daha iyi verir. Isitici kullanmiyorum.

- Necdet bey tesekkur ederim. Buharlasma sorununu bilgisayar fanlari ile engelliyorum. Sol ust kosede strafoorun icine gizlenmis bir adet CPU fani var ve yukarida anlatmis oldugum sineklik kisminin ustune de bir adet kasa fani koydum. Her ikisi de havayi iceriye ufluyor.

Sevgiler

Muzaffer DEMİRÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 17:37
Teşekkür ederim.

Powerhead kullanmayacağım. Dış filtremle de bir şekilde şelale yapabilirim diye düşünüyorum.

Kapak kısmınıda sizin gibi yaparım artık. Fazla masraf edeceğimi sanmıyorum. Çoğu ekipman var bende zaten. Tutarsa, bitkiler ve derz biraz para tutar.

Beni zorlayacak olanlar; strafora şekil verme ve ekipmanları gizleme gibi konular. Biraz araştırma ile bunları bulacağıma inanıyorum.

Çok yakında yanınızda olacağım. Ama başarısız olursam, Türkiye'ye döndüğünde emin ol, dış hatlar kısmında seni bekliyorum olacağım LOL

Fotoğraf ekleyebilirseniz çok memnun kalacağım.
Supreme2008-06-11 17:37:47

el toroÇevrim Dışı

Özel Üye
el toroÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 17:52
  Harika bir iş çıkarmışsınız,gerçekten çok güzel ve doğal bir görüntü olmuş.Elinize sağlık.

burkybkkÇevrim Dışı

burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 17:53
Muzaffer Bey,

Sizin icin fotograflari cektim.

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 18:11
Teşekkür ederim, soyadınız kadar varsınız ne diyeyim Smile

Fotoğraflar çok aydınlatıcı oldu benim için, hemde fanlarıda nasıl yerleştirdiğinizi görmüş oldum.

Son olarak: Straforda açtığınız oyukları, beğendiğiniz bitkinin saksı büyüklüğüne göre mi açtınız? Yoksa straforu oyduktan sonra, buraya bu olur, şuraya bu olur gibisinden bitki mi yerleştirdiniz? Ya da bitkilerinizde saksı var mı? Saksı yoksa; dibinde torf veya saksı toprağı mı kullanıyorsunuz? Ya da bahçe toprağı mı?

Bunlarada cevap alabilirsem aklımda soracak soru kalmamış oluyorSmile

fantasticaaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
fantasticaaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 18:27
Paludaryum harika.Tebrik ederim .

burkybkkÇevrim Dışı

burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 18:38
Muzaffer bey straforu islerken once istedigim kaba seklini verdim daha sonra kafamda yapmis oldugum plana gore ilerledim . Ilk ciddi paludaryum calismamda plan proje yapmadan ne cikarsa diye baslamistim ve cok zorlanmistim. Fakat bu sefer once plani yapip ona gore islemleri yaptim.  Ki bence en onemli nokta da bu. Toprak olarak ise bahce topragi kullandim ve topragin ust kismina kuru sphagnum moss koydum.  Benim size en onemli tavsiyem bu konuyu acarken yazdigim ilk mesajimda oldugu gibi strafor kopukten ziyade poliuretan sprey kopuk kullanmaniz. Burada cok pahali oldugundan dolayi kullanmamistim (kutusu 25US$ civarinda idi burada)  fakat simdi baslayacak olsam kesinlikle sprey kopuk ile baslarim.  Hem sekil vermesi cok kolay hemde islemesi kolay.  Ayrica madem niyetine girdiniz paludaryumun, ben cumartesi sabahi Turkiye'ye gelecegim eger bir sekilde aldirabilirseniz size elimde olan guzel yosunlardan hediye edebilirim. 

cetin_ahmetÇevrim Dışı

cetin_ahmetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2008 11:34

Kısmetse önümüzdeki hafta yapmaya başlıyorum acaba ben yapmaya başlamadan birkaç tane detay fotoğraf ekleye bilirmisiniz. Fikir vermesi açısından iyi olucak şimdiden teşekürler.

cetin_ahmet2008-06-12 12:04:53

burkybkkÇevrim Dışı

burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2008 15:07

burkybkk2008-06-12 15:11:00

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2008 16:42
Selam,

Resmen teşvik ediyorsunuz beni Smile

Çok güzell çok ama çoookk güzel.

Maaşallah.

Gelebilme şansım yok. Öyle bir imkanım olsaydı; yosunlarınızdan alabilirdim. Teşekkür ederim kibarlığınız için.

El becerim olmadığı için, heykeltraş birini arıyorum. İzmit'de tablo resimleri ile uğraşan birileri buldum. İçlerinden birini gönüllü + maddi olarak yardım edeceğini düşünüyorum.

Bilgilendirmeyi yaparım burdan.

odemisliÇevrim Dışı

İl: Izmir
odemisliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2008 01:12
Süper olmuş abi
Daha akvaryumu bitkilendiremeden 2 tane süper doğa parçasını görünceeee aklım gitti.41 kere maaşallah

umudovskiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
umudovskiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 21:25
Çok başarılı bir çalışma, tebrik ediyorum can-ı gönülden. :-)