15lt Aydınlatma

dbugraÇevrim Dışı

dbugraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2024 22:12
Merhaba, geçen gün 15lt akvaryumu bol bitkili bir akvaryuma çevirmek istediğimi yazmıştım ama aydınlatma konusunda çokta bir bilgim yok. Yarın aydınlatma işini halletmeyi düşünüyorm bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Bitki olarak düşük ihtiyaçları olan bitkileri düşünüyordum. Akvaryumu bol bitkili yapacağım için bitki sayısı artışına göre aydınlatmanın w değerinin artması gerekiyor mu bilmiyorum ve son olarak ampül mü modül LED mi ne almalıyım bilmiyorum. Forumdan birisi modül LED ile armatür tasarlayabilirsiniz demişti sizce olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi hobiler [:)]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EhtiyarÇevrimiçi

İl: Kocaeli
EhtiyarÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2024 23:01
Tekrar merhaba,
15lt.lik tank çokta bitkili olmayacaktır zaten osebepten basit bitkilerde bakacağınızıda söylemiştiniz üçlü modul ledlerden iki adet rahatça işinizi görür veya30 cm.uzunluk olan hazır beyaz ledler var 6500k. onlar artık oda işinizi görür hem kendi korumalı onlar hem 220v.elbette iki öneri içinde sabitliyecek kapak vb. zemin olmalı yuksek destekli bir kurulum olmayacaksa watt, lümen vs. değerleri şimdilik çok takmayın; bitki için zemin ışık ve gübre zorunlu üçlü sadece aydınlatma birşey çözmüyor zemine kapsül gübre gömebilirsiniz faydalı olacaktır sıvı gübre takviyesi onbeş gün sonra başlayabilirsiniz
Yazdığım ürün bu heryerde bulabilirsiniz: [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240932/260220242300031.jpg[/IMG]
Kolay gelsin,keyifli hobiler.

dbugraÇevrim Dışı

dbugraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2024 00:20
Çok teşekkürler. Dedikleriniz üzerine birkaç sorum olacak. Aydınlatmayı sizin dediğiniz gibi üçlü modül LED almayı düşünüyor şuan armatür kurulumunu da hallederim. Bitki için zemin olarak kalın taneli silis düşünmüştüm sebebi de hagen kum vb. kumların görünüşü beni çok rahatsız ediyor akvaryumun doğal görüntüsünü bozduğunu düşünüyorum. Kalın taneli silis kum kullanmamın bir sakıncası olur mu? Gübre olarakta kapsül değil de sıvı gübre kullansam sadece büyük bir problem olur mu? Sanırım kalın taneli silis kum gerekli besinleri bulundurmadığı için kesinlikle kapsül gübre öneriyorlardı. Bitkiler için kumun en az kaç cm olması gerekiyor? Sıvı gübre kullanırsam 15lt için ne kadar kapsül gübre kullanırsam ne kadar kullanmam gerekiyor? Alakanız ve cevaplarınız için teşekkür ederim 🙏[:)]

Teşekkür Edenler: [T]240932,Ehtiyar[/T]

EhtiyarÇevrimiçi

EhtiyarÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2024 00:43
Merhaba,
Silis kumda bitki verimli olmaz diye biliyorum özel kum almayacaksanız dere kumu kullanmak daha akıllıca, kapsül gübre on cm.ye bir adet olarak kullanılıyor,sıvı gübreyide hazır alacaksanız kullanma talimatı üzerinde olur yalnız yazanın yarısı olarak başlayın hatta daha azı,sonra bitkilerinizin gelişim durumuna göre ayarlarsınız ben toz gübre kullanıyorum üç ayı geçti ana tankta hâlâ yarım doz kullanıyorum bitkilide acele etmemek gerek adaptasyon süreci var kök salma süreci var; hâlâ oturmayan bitkilerim var sabır gerekiyor diyeceğim siz silis kumu pas geçin en olmadı dere kumu sonuç verecektir, elbette gübrelemeyi ihmal etmeyin, tabi azar azar.
Unutmadan kapsül gübre uyguladiktan sonra kumu karıştırmak yok.

Teşekkür Edenler: [T]241503,dbugra[/T]

dbugraÇevrim Dışı

dbugraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2024 19:35
Merhaba dediklerinizi dikkat ederek aydınlatmayı hallettim şuan bir tek taban için kum kaldı walstad metodunu deneyeceğim. Bu kum bahçe toprağının üzerine uygun mudur kalın taneli kuvars aradım ama bir tek bunu bulabildim https://ty.gl/s7akmt9zix

EhtiyarÇevrimiçi

EhtiyarÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2024 19:54
Kolay gelsin, hayırlı olsun;
forum arama motoruna walstad metodu yazdığınızda çok aydınlatıcı sonuçlar çıkacaktır.Bu konunun pirleri üstadlar ayrıntılı ve açıklayıcı yazmışlar prosesi,buradan ne desek yalan.

Alp3Çevrim Dışı

İl: Mugla
Alp3Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2024 20:03
[QUOTE=dbugra]Merhaba dediklerinizi dikkat ederek aydınlatmayı hallettim şuan bir tek taban için kum kaldı walstad metodunu deneyeceğim. Bu kum bahçe toprağının üzerine uygun mudur kalın taneli kuvars aradım ama bir tek bunu bulabildim https://ty.gl/s7akmt9zix[/QUOTE]
https://www.akvaryum.com/forum/walstad_metodu_ternapi_k981522.asp
Dağ orman dere kenarı gibi yerlerdeki doğal el değmemiş kumu eleyip yıkayarak kendi kumunuz elde etmeniz gerekli aksi takdirde hazır satılanlardaki torflar problem yaratacaktır.

Megatron(betam)Çevrim Dışı

İl: Istanbul
Megatron(betam)Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2024 22:11
[QUOTE=dbugra]Çok teşekkürler. Dedikleriniz üzerine birkaç sorum olacak. Aydınlatmayı sizin dediğiniz gibi üçlü modül LED almayı düşünüyor şuan armatür kurulumunu da hallederim. Bitki için zemin olarak kalın taneli silis düşünmüştüm sebebi de hagen kum vb. kumların görünüşü beni çok rahatsız ediyor akvaryumun doğal görüntüsünü bozduğunu düşünüyorum. Kalın taneli silis kum kullanmamın bir sakıncası olur mu? Gübre olarakta kapsül değil de sıvı gübre kullansam sadece büyük bir problem olur mu? Sanırım kalın taneli silis kum gerekli besinleri bulundurmadığı için kesinlikle kapsül gübre öneriyorlardı. Bitkiler için kumun en az kaç cm olması gerekiyor? Sıvı gübre kullanırsam 15lt için ne kadar kapsül gübre kullanırsam ne kadar kullanmam gerekiyor? Alakanız ve cevaplarınız için teşekkür ederim 🙏[:)][/QUOTE]
30 litre akvaryumum var 2 li modül led almıştım 1 i cortu çekti 2. Yavaş Yavaş gidiyo 1 haftaya kalmaz 2. Ayında onun için kapağın içine su taneciklerinin bile gelmeyeceği şekilde ayarla