175*60h*70 Cm Akvaryumumun Taban Camı Çatladı

CruelmÇevrim Dışı

İl: Ankara
CruelmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2012 23:38
 Akvaryumum 175*60h*70 cm uzunluğunda araç ile taşırken bugün taban camı çatladı. Yeniden aynı boylarda cam kestirip bolca silikonlayıp akvaryumu üstüne oturtsam herhangi bir sorun olup kaçırma yaparmı. Herhangi bir fikri olan varsa arkadaşlar paylaşırsa çok memnun olurum. Akvaryumun içine cam koyamıyorum kuşakların olması sebebi ile bu arada . 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

thekobayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
thekobayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 00:08
Çok üzücü bir durum gerçekten.Çok itinalı bir işlem gerekiyor ama bence onun üstüne tamamen cam kestirip yapıştırsanız bile o hacimdeki tank için büyük bir problem ve risk doğuracaktır.En ufak bir su sirkülasyona esneme yapacaktır.Benim görüşüm o camın tamamen çıkartıp yeni bir cam kestirip tabanı yeniden yapmanızdır.

saerosÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
saerosÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 00:15
 Camları komple sökerek bir jilet yardımı ile silikon kalmayacak şekilde temizleyin.Yeni bir taban camı kestirip akvaryumu tekrar yaptırın derim.En sağlıklısı bu şekilde olur.

CruelmÇevrim Dışı

CruelmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 08:55
 Peki solvent veya tinerle silikonu yumuşatıp alt tabanı çıkartıp aynı ölçülerde taban kesip yapıştırsam olur mu ? Bu işlemi yaparken akvaryumu komple parçalamaya gerek var mı? Sadece tabanı söksem olur mu ? 

furrionÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
furrionÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 11:38
Bence bu konu hakkındaki bilgileri sitedeki PROFESYOEL lerden yardım alarak çözün biz mantık yürütürüz , bu iş mantıkla çözülmez.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 13:02
Sadece taban cami kolay cikmayabilir. Kayitlarla kuşaklar taban yan camlarla Z seklinde yapıştırılmışsa sökmesi ciddi zaman alır. Biraz sabırla olmayacak is yok tabi. Taşırken biryere çarpıp kirmadiysaniz yani taşırken sadece dengesiz tutustan kırıldıysa yan camların silikonlarininda kesilmiş olma ihtimali var ve su kacirabilir.

Taşımadan once keske tahtadan kasa yapsaydınız.

CruelmÇevrim Dışı

CruelmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 17:26

Üstadlar akvaryumu komple dağıttık kırmadan, şu an için sadece alt taban camı kestirip tekrardan montaj yapacam ama silikonlarla başım dertte vede arka planı falan sökmek zorunda kaldım onlardan baya silikon kaldı camda çizmeden nasıl çıkartabılırım silikonları bide siyah silikon . .

blue nightÇevrim Dışı

Özel Üye
blue nightÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 19:08
Jilet yardımıyla çıkar ancak dikkatli olunuz derim, eliniz kesilebilir Allah esirgesin (malesef elimi kestim ben) Jiletin önündeki kısmı tırnak makasıyla kopartın rahat çalışırsınız.  (bende o işlemi yaparken kestirdim lütfen dikkat edin ve acele etmeyin)

iyice temizledikten sonra  kediniz yapıştırabilirsiniz. Benimde tecrübem olmamasına rağmen 2. akvaryum yapımına yarın başlayacağım.

KarabeYÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]15066,2[/B]
İl: Antalya
KarabeYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 20:00

Bulaşık teli ile hafifçe sürterekte çıkarabilirsin. Yada falçata da olabilir. Jilet biraz tehlikeli. Tutmak açısından. Yanınada 2-3 sağlam birini bul. Beraber yapın baştan. Ayrıca kağıt bant kullan. Silikon sıkacağın yeri ortada kalcak şekilde kağıt bandı sağ ve sola yapıştır düzgünce, sonra bantların ortasına güzelce silikonu sık. Taşsa bile kağıt banda gelir. O nedenle sağa sola silikon yapıştı derdinden kurtulursun. Ama en önemlisi arkadaşlarında dediği gibi acele etme.

CruelmÇevrim Dışı

CruelmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 20:55
Valla abiler üstatlar önerileriniz için çok teşekkür ederim. Yarın silikonları temizleyip salı yada çarşamba cam kestirip tekrardan montajı yapacam nasip olursa perşembe cumada hazır arka fon bulabilirsem yapıştırıp silikonlayıp haftaya pazar pazartesi inş resimleri yüklerim hazır halinin.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 21:29
Silikonlari temizlerken ben tiner kullanıyorum tiner çözmüyor ama cami kayganlastiriyor ve falcatanin keskin olmayan ucuyla silikonu yolabiliyorsunuz. Direk keskin falcatanin kullnmak silikonu kesiyor ve camın üzerinde ince bir tabaka kalıyor. Tiner yağlı oldugundan silikonu yolma yardım ediyor.

CruelmÇevrim Dışı

CruelmÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 21:35
Beni asıl korkutan tekrardan yapıştırmak ölçüler biraz büyük ama inş olur hallederim. Yarın tiner ile temizleyeceğim dediğiniz gibi yada bulaşık teli ile çünkü kenarları baya bir silikon komple söktüğüm için.

Silikon temizleme işlemi bugün bitti yarın camı kestirip montaj yapmak kaldı. Daha arka fon ayarlayamadım.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2012 22:13
İnşallah kazasiz belasiz eskisinden sağlam olur. Fazla acele etmeden sindire sindire yapın silikonu ne çok nede az kullanın ve öpustugu noktada silikon 1-2 mm arası olsun. Hadi hayırlısı.

akinozerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
akinozerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2012 22:51
   Aynısı değil ama benzer bir durum başıma geldi. 150*60*70 ölçülerindeki akvaryumu taşırken arka çamı kırıldı, 12mm camı  akvaryumu dağıtmadan arka camı söküp silikonları temizleyip yerine yapıştırdım şimdi faal olarak kullanıyorum bir sıkıntı yok. dağıtmanıza gerek yoktu ama içinizde kuşku kalmaması için iyi olmuş.