7 batımda nihayet

MithrilÇevrim Dışı

İl: Istanbul
MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 12:45
Selam arkadaşlar,

Yaklaşık 2 aydır yumurta yapmaya başlayan çiftimi önce ana tankda 4 defa yumurta yapmalarına müsade ettikten sonra ayırdım. 5 ve 6. batım yumurta yaptıklarında ise hatalar vardı onları düzelttim. (iç filtre çıkartılıp sünger filtre konuldu, siyah bant şeklindeki derece göstergesi çıkartılıp camlıya geçildi vs.)

Nihayet 7. batım yumurtalarla birlikte yavrular çıktı ve bu sabah ışık alsın diye perdeleri açmamla birlikte serbest yüzüşe geçen yavrulara şahit oldum. Bu sevinçle sizlerle resimleri paylaşmak istedim.

Bunlarda ana tankımdaki diğer discuslarım.

Dün itibarıyle yavrular birarada duruyordu ve bugünden itibaren serbest yüşüşe geçtiler. Hem anne hemde baba sırtına aldı yavruları ve babanın pek problem çıkartacağını sanmıyorum. Arada bir yapılan titreme hareketi ile yavruları sırtına oturtuyorlar. Şimdi ne yapmalıyım başıma gelecekler hakkında bana tavsiyeler verirseniz sevinirim.

Su ile ilgili bilgiler vereyim. Ph 6.5 , kh 3 d  ,gh >6d ,no2 0 mg/l, no3 50mg/l musluk suyu kullanıyorum ısı 28 derece.
Su değişimi haftada bir %50 (mesela bugün su değişimi yapmam gerekiyor yapmalımıyım yoksa sadece dip çekimi biraz yapıp bırakmalımıyım?

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SaintedÇevrim Dışı

İl: Diyarbakir
SaintedÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 12:50
Sağlıklı yavrular dilerim güzel fotoğraflar çekmişsiniz.

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 12:56

Daha fazla resim;

Bu arada baba her 2 saniyede bir titriyor yada silkeleniyor. Bunu neden yaptığını bana söyleyebilen olursa sevinirim. Çok düşük bir ihtimalle parazit olmasında endişe ediyorum.
saygılar,

Mithril2008-09-06 12:57:59

PreLiatorÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Trabzon
PreLiatorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 12:58
Kemal Bey,

Gerçekten çok güzeller.

Bakalım bize ne zaman nasip olucak beslemek.

Saygılar,

discusmaniaÇevrim Dışı

Özel Üye
discusmaniaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 13:03
Kemal bey tebrik ederim, balıklarınızın tümü güzel, yavruların çıkışını müteakiben % 5 su değişimi ile başlayın fazla değişmeyin gün geçtikçe su değişim oranını arttıracaksınız , titreme durumu anaçların karakteristik davranışlarıdır, yavruları üzerlerine titreşimler ile çağırırlar, dış parazitlik bir durum yok anlayacağınız, bazen de yavrular çok abandımı bu hareketi yapabiliyolar  ;)

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 13:08
Erdal bey % 5 su değişimi benimde aklımdaki değerdi. Teşekkür ederim çok fazla su değişimi yada aşırı dip çekimi yapmak istemiyorum çünkü su değerlerimde no2 ve 3 çok yüksek değil. bu yüzden en fazla %10 gibi yaparım diye düşünmüştüm. Aslen yardımınızı istediğim konu bundan sonraki günlerde neler olacağı ile ilgili örneğin;

Yavrular anne-baba sırtından kaç günde inecekler? Artemia vs tipi yemlemeye hangi gün başlayacağım kısaca net bir özete ihtiyacım var. Saygılarımla,

discusmaniaÇevrim Dışı

Özel Üye
discusmaniaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 14:01
Kemal bey, yavruları kolay kolay indiremezsiniz sırttan :) anne babaları üzerinden aldıkları yem en değerli yem çünkü, sayı çok fazla değil o yüzden 10 . gün başlayabilirsiniz artemia vermeye, 25. günden sonra yürek parçacıklarını tırtıklamaya başlarlar, ondan sonra uygun gördüğünüz vakit siz ayıracaksınız anaçlardan 30-35 gün makul mesela.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 14:29

Bir satabilsem su frontilerimi anında kesin dönüş yapıcam discusa am nasip işte olmuyor bir türlü. Maaşallah Deyip iç çekmekten başka bir şey kalmıyor bizede.

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 14:38
Erdal bey tekrar teşekkür ederim. Epey yardımcı oldunuz bugün. Artık zaman bırakıcam. Şu anda bir taraftan yazarken onlara bakıyorum yavrular anne babalarının üzerinde sinekler gibi uçuşuyorlar. Sizlere birkaç ana tankımdaki resimleri yollayayım. Ana tankada da bir çiftim var yumurta yapıyorlar henüz 4. batımdalar ve maalesef benim onları ayıracak başka tankım yok ana tankı bölmeyi düşünüyorum. Elimde şu anda 2 çift oldular epey bereketli olduk bu aralar.

Mithril2008-09-06 15:05:22

discusmaniaÇevrim Dışı

Özel Üye
discusmaniaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 14:44
Kemal bey bu fotoda daha da güzel çıkmışlar, tebrikler doğrusu, buradayız yanınızdayız ;)

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 15:04
Ne dersiniz Erdal bey ödül alırmı benim balıklar?

tezelhÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
tezelhÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 22:47

Balıklarınızın    ve  yavrularınızın   maşallahsı   var,  iyi  günlerde  bakmanız  dileğiyle.

GRAFTTÇevrim Dışı

GRAFTTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 22:49
Maşalllah ve tebrikler, darısı bizlerin başına.

wizardmonÇevrim Dışı

İl: Nevsehir
wizardmonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2008 22:51
Balıklarınız gerçekten çok hoş inşallah daha çok yavru alır kayıpsız ve sağlıklı büyütürsünüz.